Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το amazon.fr μας έχει τρελάνει, εγώ πήρα trident-z 3200 cl14 με 140 μαζί με τα μεταφορικά.

Και εγώ μαζί σου!!! Τι παίζει με δαύτους έχουν ποσοστά από την προώθηση των Ryzen;  :-D ...παρότι γλυκοκοιτάω τον 1700 κολλάω να τον παραγγείλω από amazon...ποιος μπλέκει με εξωτερικό αν τύχει τίποτα στραβό σκέφτομαι...παρότι τις μνήμες τις τίμησα και εγώ και τις περιμένω κατά τις 20 του μήνα...(θεωρώ ότι οι μνήμες είναι δυσκολότερο να βγάλουν κάτι στραβό...μπορεί και λάθος μου)...άσε που τελικά αυτός ο 1700 του amazon βγαίνει κανένα 35άρι περίπου πιο φθηνός από ότι αν τον πάρεις από Ελλάδα...δεν νομίζω ότι αξίζει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρότι γλυκοκοιτάω τον 1700 κολλάω να τον παραγγείλω από amazon...ποιος μπλέκει με εξωτερικό αν τύχει τίποτα στραβό σκέφτομαι...

Το Amazon σε θέματα εγγύησης/αντικατάστασης είναι έτη φωτός μπροστά από οποιοδήποτε Ελληνικό κατάστημα.

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ μαζί σου!!! Τι παίζει με δαύτους έχουν ποσοστά από την προώθηση των Ryzen;  :-D ...παρότι γλυκοκοιτάω τον 1700 κολλάω να τον παραγγείλω από amazon...ποιος μπλέκει με εξωτερικό αν τύχει τίποτα στραβό σκέφτομαι...παρότι τις μνήμες τις τίμησα και εγώ και τις περιμένω κατά τις 20 του μήνα...(θεωρώ ότι οι μνήμες είναι δυσκολότερο να βγάλουν κάτι στραβό...μπορεί και λάθος μου)...άσε που τελικά αυτός ο 1700 του amazon βγαίνει κανένα 35άρι περίπου πιο φθηνός από ότι αν τον πάρεις από Ελλάδα...δεν νομίζω ότι αξίζει...

 

πάρε και cpu.

 

Τα cpu δεν παθαίνουν ποτέ τίποτα είναι ότι πιο σίγουρο. (Τουλάχιστον εμένα μου έχουν χαλάσει τα πάντα gpu,mobo,ram,psu,hdd εκτός από cpu)

 

Ακόμα και αν πάθουν το amazon έχει την καλύτερη εγγύηση...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ποια mobo? Εχεις δοκιμασει να τις τρεξεις σαν 3200 με clocks 16-18-18-36-75-1 ??

Αυτη ειναι η μητρικη μου  :  http://www.biostar.com.tw/app/en/mb/introduction.php?S_ID=872

 

Οχι προσπαθησα να τις τρεξω στα κανονικα τους timings και σαν 3000 οπως ειναι το φυσιολογικο. Μεχρι στιγμης μονο μεχρι 2400 μπουταρει η μητρικη αλλα οχι αμεσως, κανει 8 δευτερολετα περιπου.Σαν 2133, ξεκιναει απολυτως φυσιολογικα. Ενταξει ,δεν με πειραζει να περιμενω το καταλληλο bios update,εγω δεν εχω σκοπο να κανω overclock,δεν με ενδιαφερει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο αυτές τις 3200 στο λίνκ οι πρώτες(gskill/corsair) κατά 99% είναι Hynix, μέσα στο Μάιο θα βγεί Agesa για αυτές που θα βελτιώνει κι άλλο τα κλόκια τους συν extra multi για πάνω απο 3200. Ήδη σε πάρα πολλές μητρικές τα Hynix πάνε εύκολα 3200.

 

Πες μερικές προσιτές να δούμε.

 

 

Αυτη ειναι η μητρικη μου  :  http://www.biostar.com.tw/app/en/mb/introduction.php?S_ID=872

 

Οχι προσπαθησα να τις τρεξω στα κανονικα τους timings και σαν 3000 οπως ειναι το φυσιολογικο. Μεχρι στιγμης μονο μεχρι 2400 μπουταρει η μητρικη αλλα οχι αμεσως, κανει 8 δευτερολετα περιπου.Σαν 2133, ξεκιναει απολυτως φυσιολογικα. Ενταξει ,δεν με πειραζει να περιμενω το καταλληλο bios update,εγω δεν εχω σκοπο να κανω overclock,δεν με ενδιαφερει.

Μόνο 2133; Και με το νέο BIOS Απριλίου (AGESA 1.0.0.4a); Το βρίσκω πολύ κακό για 3000 ραμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο 2133; Και με το νέο BIOS Απριλίου (AGESA 1.0.0.4a); Το βρίσκω πολύ κακό για 3000 ραμ.

Στο φορουμ της Corsair, σε σχετικο θεμα,αναφερθηκε οτι το συγκεκριμενο μοντελο ram ειναι amd validated. Αυτο πρακτικα σημαινει οτι σιγουρα μπορει με σχετικο bios update της amd να τρεξει στα σωστα timings. Δεν βιαζομαι καθολου,ειναι θεμα χρονου. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω r7 1700 + gigabyte ab350 gaming 3

Είδα πως στους τελευταίους amd chipset drivers, έχουν βάλει και ένα power plan για να αξιοποιεί το sensei. Να εγκαταστήσω το amd chipset driver ή να αφήσω ότι έχει γίνει installed αυτόματα από τα windows 10 σε clean install?

Θυμάμαι ότι όταν ακόμα ήταν λίγων εβδομάδων (για να μην πω ημερών) ο r7, ένας φίλος εδώ είχε προτείνει να μην βάλω drivers και να αφήσω τα windows σε clean install να βάλουν ότι θέλουν αυτόματα. Ισχύει ακόμα ή έχει αλλάξει κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πανω απ ολα σεβασμός στον καταναλωτη!
http://www.pcgamer.com/intels-tells-core-i7-7700k-owners-to-stop-overclocking-to-avoid-high-temps/

Και αναρωτιέμαι, απο τη στιγμη που το πουλαει σαν feature, οντας και συγκεκριμενο Κ revision της σειρας, ποσο γρηγορα θα μηνυθει ομαδικά.

Source for legal grouds http://www.intel.com/content/www/us/en/gaming/overclocking-intel-processors.html

Επεξ/σία από Lied
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω r7 1700 + gigabyte ab350 gaming 3

Είδα πως στους τελευταίους amd chipset drivers, έχουν βάλει και ένα power plan για να αξιοποιεί το sensei. Να εγκαταστήσω το amd chipset driver ή να αφήσω ότι έχει γίνει installed αυτόματα από τα windows 10 σε clean install?

Θυμάμαι ότι όταν ακόμα ήταν λίγων εβδομάδων (για να μην πω ημερών) ο r7, ένας φίλος εδώ είχε προτείνει να μην βάλω drivers και να αφήσω τα windows σε clean install να βάλουν ότι θέλουν αυτόματα. Ισχύει ακόμα ή έχει αλλάξει κάτι;

Εγώ τα εχω εγκαταστήσει όλα αλλά εχω επιλέξει το High perf από τα Win.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πανω απ ολα σεβασμός στον καταναλωτη!

http://www.pcgamer.com/intels-tells-core-i7-7700k-owners-to-stop-overclocking-to-avoid-high-temps/

 

Και αναρωτιέμαι, απο τη στιγμη που το πουλαει σαν feature, οντας και συγκεκριμενο Κ revision της σειρας, ποσο γρηγορα θα μηνυθει ομαδικά.

Αυτα να τα βλεπουν τα intel fanboys που νομιζουν οτι θα κανει comeback o βιαστης του πορτοφολιου τους συντομα. :devil:  Σε 5 χρονια και αν.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα να τα βλεπουν τα intel fanboys που νομιζουν οτι θα κανει comeback o βιαστης του πορτοφολιου τους συντομα. :devil:  Σε 5 χρονια και αν.

Από τα λεγόμενα του Lied πως προκύπτει το 5 χρόνια και αν;... τα έβαλες κάτω και τα υπολόγισες; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κανω λαθος η intel ναι μεν πουλαει ξεκλειδωτους επεξεργαστες αλλα εν ολιγης σου λεει οτι το overclock ειναι κατ'ευθυνη του χρηστη και εγγυαται πληρη λειτουργια μονο στις στοκ συχνοτητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...