Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχει κάποις που πήρε trident z 3000mhz (πιο συγκεκριμένα CL15-16) και δεν κατάφερε να τις ανεβάσει στα 3000 mhz;

 

Εγω ειμαι με 3000cl15 και παιζω 2933 με xmp.Και στα 3200 παιξανε αλλα οχι με το τελευταιο bios στην mb μου.Hynix chipakia.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι προχθές μας έλεγες πως το Crysis κάνει χρήση πολλων πυρήνων , γιατί αυτό ήθελε η AMD .....

Τώρα μας λες πως η Intel προωθούσε από το 2010 το multithreading στα games ...

Κάτι πάει στραβά, ή εγώ καταλαβαίνω λάθος ?

Σε ότι αφορά τα CPU , η αγορά δεν αλλάζει μονομιάς .

Πριν τους FX η ίντελ ενθάρρυνε τους devs να στραφούν σε multi-threading engines για να αξιοποιηθούν οι nehalem και οι quad.

Αλλά αυτοί δεν ήθελαν για τον χ,ψ λόγο. Πιο πολύ λόγω δυσκολίας να γραφτεί τέτοιος κώδικας ή γιατί έκαναν τη δουλειά τους με το Havoc και άλλα παρόμοια που προσφέρουν εντυπωσιακά physics με χαμηλή επιβάρυνση(βλέπε π.χ. crysis 1).

Στο crysis 3 έδωσαν περίπλοκα physics στη cpu γιατί πληρώθηκαν γι'αυτό(gaming evolved). Και πάλι αναρωτιέσαι τι το σπουδαίο έχει το γκαζόν του crysis 3 για να ζορίζει έναν i5. Υπάρχουν games με παρόμοια εφέ και μηδαμινό κόστος. Γι'αυτό και δεν ξανάδαμε ποτέ άλλο crysis 3.

 

 

http://wccftech.com/amd-q1-2017-earnings-stock-plummets-ryzen-quarter/

 

AMD Q1 2017 Quarterly Earnings Breakdown – Stock Plummets More Than 24% After First Ryzen Quarter

 

 

Πτώση πάνω από 24% της μετοχής μέσα σε μια μέρα(κάποιος θεσμικός αποχώρησε). Μετά την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων του λεγόμενου και τριμήνου των ryzen(ryzen quarter). Το wccftech το ερμηνεύει ως σπάσιμο φούσκας(=υπερβολικές προσδοκίες).

Μείωση των λειτουργικών ζημιών(operating loss) και αύξηση εσόδων μέσα στο πρώτο τρίμηνο, αλλά και πάλι όχι κέρδη για την AMD. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γινεται να παρουμε εμεις με amazon prime?

 

Ναι γίνεται αλλά τα μεταφορικά τα πληρώνεις κανονικά οπότε τελική τιμή θα πάει 210€.

 

Το amazon δίνει 1 μήνα free trial για prime αν δεν το έχεις ενεργοποιήσει ξανά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://wccftech.com/amd-q1-2017-earnings-stock-plummets-ryzen-quarter/

Πτώση πάνω από 24% της μετοχής μέσα σε μια μέρα(κάποιος θεσμικός αποχώρησε). Μετά την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων του λεγόμενου και τριμήνου των ryzen(ryzen quarter). Το wccftech το ερμηνεύει ως σπάσιμο φούσκας(=υπερβολικές προσδοκίες).

Μείωση των λειτουργικών ζημιών(operating loss) και αύξηση εσόδων μέσα στο πρώτο τρίμηνο, αλλά και πάλι όχι κέρδη για την AMD. 

Υπερβολικές προσδοκίες;

Ε δεν τους έδωσαν και τσάμπα. Μην τρελαθούμε. Αν έπαιζαν από 100€, μέχρι 300€ ο πιο ακριβός, να τρέχαμε να πάρουμε. Τιμές Intel έχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν τους FX η ίντελ ενθάρρυνε τους devs να στραφούν σε multi-threading engines για να αξιοποιηθούν οι nehalem και οι quad.

Αλλά αυτοί δεν ήθελαν για τον χ,ψ λόγο. Πιο πολύ λόγω δυσκολίας να γραφτεί τέτοιος κώδικας ή γιατί έκαναν τη δουλειά τους με το Havoc και άλλα παρόμοια που προσφέρουν εντυπωσιακά physics με χαμηλή επιβάρυνση(βλέπε π.χ. crysis 1).

Στο crysis 3 έδωσαν περίπλοκα physics στη cpu γιατί πληρώθηκαν γι'αυτό(gaming evolved). Και πάλι αναρωτιέσαι τι το σπουδαίο έχει το γκαζόν του crysis 3 για να ζορίζει έναν i5. Υπάρχουν games με παρόμοια εφέ και μηδαμινό κόστος. Γι'αυτό και δεν ξανάδαμε ποτέ άλλο crysis 3.

 

 

http://wccftech.com/amd-q1-2017-earnings-stock-plummets-ryzen-quarter/

 

 

Πτώση πάνω από 24% της μετοχής μέσα σε μια μέρα(κάποιος θεσμικός αποχώρησε). Μετά την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων του λεγόμενου και τριμήνου των ryzen(ryzen quarter). Το wccftech το ερμηνεύει ως σπάσιμο φούσκας(=υπερβολικές προσδοκίες).

Μείωση των λειτουργικών ζημιών(operating loss) και αύξηση εσόδων μέσα στο πρώτο τρίμηνο, αλλά και πάλι όχι κέρδη για την AMD. 

 

Σιγα το υπερτιμημενο Crysis  υπαρχουν παιχνιδια με πολυ καλυτερα γραφικα οπως το star wars battlefront 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπερβολικές προσδοκίες;

Ε δεν τους έδωσαν και τσάμπα. Μην τρελαθούμε. Αν έπαιζαν από 100€, μέχρι 300€ ο πιο ακριβός, να τρέχαμε να πάρουμε. Τιμές Intel έχουν.

 

Μην πω και παραπανω απο τιμες Intel οταν ο 1700Χ ειναι σχεδον ισοδυναμος με εναν 7700k και ο δευτερος εχει 350 ευρω και ο πρωτος ξεκιναει με 450 καπου δεν μας τα λεει καλα.

 

Μην ξεχναμε οτι εκτος απο τους ιντελακηδες υπαρχει και κοινο που φοβαται τους amd αυτους πως θα τους κερδισει βγαζοντας εναν επεξεργαστη που ειναι σχεδον ισοδυναμος με εναν intel αλλα στον πουλαει 100 παραπανω;

 

Μιλαω για οταν βγηκαν οι ryzen και ειχαν τις τιμες που ειχαν οχι τωρα που επεσαν και θα πεσουν ακομα περισσοτερο.

 

Μπορει αργοτερα να βγουν εφαρμογες και παιχνιδια που να αξιοποιουν στο μεγιστο τους 8 πυρινες αλλα τωρα στα περισσοτερα τεστ που εχω δει 1700Χ vs 7700k η ζυγαρια ειναι καπου στην μεση.

 

Οποτε το ποιο σωστο που εχω διαβασει ειναι οσοι εχετε i7 να κατσετε στα αυγα σας οσοι στηνετε απο την αρχη να πατε σε Ryzen

Το σωστο που λεω εγω ειναι οτι ποτε δεν τρεχεις να αγορασεις κατι με το που βγηκε.

 

Εγω αυτη την στιγμη εχω το ποσο να παρω 1800Χ και την hero και μνημουλες γιατι δεν τρεχω να τα παρω και λεω να περιμενω ισως και μεχρι τον Σεπτεμβρη;

 

Γιατι πιστευω οτι η φουσκα θα ξεφουσκωσει ακομα περισσοτερο οχι γιατι οι επεξεργαστες δεν ειναι καλοι αλλα γιατι η AMD πιστεψε πως επειδη εβγαλε νεους επεξεργαστες ολοι θα πεταξουν τα pc τους στα σκουπιδια και θα τρεξουν να παρουν Ryzen

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρα πολύ σωστή αντιμετώπιση. Έτσι σκεφτόμαστε οι περισσότεροι.

Ακόμη και μ΄ ένα 8300,6300 οι περισσότεροι κάνουνε τη δουλίτσα τους, δεν θα τρέξουμε να πάμε σε Ryzen από την πρώτη μέρα.

Προσωπικά περιμένω να πέσουν οι μικροί κάτω από το ψυχολογικό όριο των 100 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην πω και παραπανω απο τιμες Intel οταν ο 1700Χ ειναι σχεδον ισοδυναμος με εναν 7700k και ο δευτερος εχει 350 ευρω και ο πρωτος ξεκιναει με 450 καπου δεν μας τα λεει καλα.

 

Μην ξεχναμε οτι εκτος απο τους ιντελακηδες υπαρχει και κοινο που φοβαται τους amd αυτους πως θα τους κερδισει βγαζοντας εναν επεξεργαστη που ειναι σχεδον ισοδυναμος με εναν intel αλλα στον πουλαει 100 παραπανω;

 

Μιλαω για οταν βγηκαν οι ryzen και ειχαν τις τιμες που ειχαν οχι τωρα που επεσαν και θα πεσουν ακομα περισσοτερο.

 

Μπορει αργοτερα να βγουν εφαρμογες και παιχνιδια που να αξιοποιουν στο μεγιστο τους 8 πυρινες αλλα τωρα στα περισσοτερα τεστ που εχω δει 1700Χ vs 7700k η ζυγαρια ειναι καπου στην μεση.

 

Οποτε το ποιο σωστο που εχω διαβασει ειναι οσοι εχετε i7 να κατσετε στα αυγα σας οσοι στηνετε απο την αρχη να πατε σε Ryzen

Το σωστο που λεω εγω ειναι οτι ποτε δεν τρεχεις να αγορασεις κατι με το που βγηκε.

 

Εγω αυτη την στιγμη εχω το ποσο να παρω 1800Χ και την hero και μνημουλες γιατι δεν τρεχω να τα παρω και λεω να περιμενω ισως και μεχρι τον Σεπτεμβρη;

 

Γιατι πιστευω οτι η φουσκα θα ξεφουσκωσει ακομα περισσοτερο οχι γιατι οι επεξεργαστες δεν ειναι καλοι αλλα γιατι η AMD πιστεψε πως επειδη εβγαλε νεους επεξεργαστες ολοι θα πεταξουν τα pc τους στα σκουπιδια και θα τρεξουν να παρουν Ryzen

Δουλεύομαστε?

Όση σχέση έχει η επεξεργαστική ισχύς ενός I7 6900k με έναν i7 7700k , άλλο τόσο έχει σχέση η επεξεργαστική ισχύς ενός 1700x με έναν 7700k.

 

Αν η intel σου έδινε 6900k στα 400€ θα έλεγες τα ίδια? Θα διάλεγες 7700κ ?

 

Άσε τα games εκτός. Δεν είναι παιχνιδομηχανές τα pc. Πολύ εργαλεία είναι.

 

Αν εσύ κρίνεις την ισχύ ενός cpu από την Προσαρμοστικότητα του εκάστοτε κ@λοπαιχνιδου δεν σημαίνει πως η ισχύς είναι η ίδια.

Επίσης δεν νομίζω για το συγκεκριμένο κ@λοπαιχνιδο να παίρνουν όλοι 1080ti για να δεις διαφορές. Το πολύ 1060/480/580 παίρνει ο απαιτητικος χρήστης σήμερα.

Μην κοιτάς εμάς, ούτε το 1% δεν είμαστε ....

 

Τεσπα η κατάσταση είναι κάπου στην μέση.

Ζημιά για την AMD έχουν κάνει οι ακριβές μνήμες που είναι σε ιστορικό υψηλό.

Επίσης ζημιά κάνουν και οι κατασκευαστές μητρικών που πουλάνε σε τρελές τιμες, χωρίς όμως να έχουν δώσει ακόμα την απρόσκοπτη λειτουργία στα μοντέλα τους ή τα σούπερ χαρακτηριστικά.

Αυτογκόλ έχει βάλει και η AMD, που δεν έχει καταφέρει να φέρει APU και R3 μέχρι τωρα, για τον πολύ κόσμο.

Δεν θα πάει ο άλλος να πάρει FM2+ πλατφόρμα, ούτε AM3+ τελειωμένη, οπότε ότι κερδίζει σε πωλήσεις στα RYZEN τα χάνει πολλαπλά στα value .

Αν είχε φέρει τουλάχιστον τα Excavator του AM4 που δίνει στους OEMs και σε bulk για εμάς, ίσως να το ειχε σώσει κάπως το πράγμα.

Όταν ο άλλος πάει για νέο σύστημα, δεν θα επενδύσει στις τελειωμένος DDR3, ούτε θα βάλει FM2+ APU/CPU, για να ξαναπληρωσει εξολοκλήρου για αναβάθμιση.

 

Καταλάβετε πως η AMD με την AM4 πλατφόρμα έφερε πολύ VFM cpu στην υψηλή κατηγορία τιμών, αλλά έχει ΧΑΣΕΙ όλους τους πελάτες που κοιτούν CPU από 200€ και κάτω ....

Αυτοί πρέπει να είναι ΠΑΝΩ από το 80% της αγοράς σήμερα.

  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δουλεύομαστε?

Όση σχέση έχει η επεξεργαστική ισχύς ενός I7 6900k με έναν i7 7700k , άλλο τόσο έχει σχέση η επεξεργαστική ισχύς ενός 1700x με έναν 7700k.

 

Αν η intel σου έδινε 6900k στα 400€ θα έλεγες τα ίδια? Θα διάλεγες 7700κ ?

 

Άσε τα games εκτός. Δεν είναι παιχνιδομηχανές τα pc. Πολύ εργαλεία είναι.

 

Αν εσύ κρίνεις την ισχύ ενός cpu από την Προσαρμοστικότητα του εκάστοτε κ@λοπαιχνιδου δεν σημαίνει πως η ισχύς είναι η ίδια.

 

Τεσπα η κατάσταση είναι κάπου στην μέση.

Ζημιά για την AMD έχουν κάνει οι ακριβές μνήμες που είναι σε ιστορικό υψηλό.

Επίσης ζημιά κάνουν και οι κατασκευαστές μητρικών που πουλάνε σε τρελές τιμες, χωρίς όμως να έχουν δώσει ακόμα την απρόσκοπτη λειτουργία στα μοντέλα τους ή τα σούπερ χαρακτηριστικά.

Αυτογκόλ έχει βάλει και η AMD, που δεν έχει καταφέρει να φέρει APU και R3 μέχρι τωρα, για τον πολύ κόσμο.

Δεν θα πάει ο άλλος να πάρει FM2+ πλατφόρμα, ούτε AM3+ τελειωμένη, οπότε ότι κερδίζει σε πωλήσεις στα RYZEN τα χάνει πολλαπλά στα value .

Αν είχε φέρει τουλάχιστον τα Excavator του AM4 που δίνει στους OEMs και σε bulk για εμάς, ίσως να το ειχε σώσει κάπως το πράγμα.

Όταν ο άλλος πάει για νέο σύστημα, δεν θα επενδύσει στις τελειωμένος DDR3, ούτε θα βάλει FM2+ APU/CPU, για να ξαναπληρωσει εξολοκλήρου για αναβάθμιση.

 

Αρα εχω δικιο που λεω δεν τρεχουμε να αγορασουμε κατι με το που βγει.

 

Δεν μιλαμε για 1800Χ vs 6900k εκει ναι εκανε το μπαμ η AMD αλλα αυτοι οι δυο επεξεργαστες δεν ειναι για το ευρυ αγοραστικο κοινο.

Αν δεν κανω λαθος ο κορυφαιος για το ευρυ κοινο επεξεργαστης της intel ειναι ο 7700k σωστα;

 

Οταν λοιπον σαν AMD ξερεις οτι η ζυγαρια εδω και χρονια εχει γυρει προς την Intel για να την χτυπησεις και να κερδισεις κοινο βγαζεις εναν ποιο δυνατο απο τον 7700k αλλα με ποιο χαμηλη τιμη.

 

Δεν κρινω εναν επεξεργαστη απο τα παιχνιδια γιατι πολυ απλα δεν παιζω παιχνιδια αλλα καλως η κακως στα τεστ που κανουν το 90% ειναι με παιχνιδια εγω θα ηθελα να δω και αλλα τεστ οπως με Autocad Photoshop Premiere κλπ και ειδικα σε multitasking αλλα τα μονα που βλεπω ειναι ποσα fps βγαζουν στο καθε παιχνιδι.

 

Στις μητρικες εχεις δικιο ειναι τραγικη η κατασταση ειδικα στην συμβατοτητα με τις μνημες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καρουφαιος intel για το ευρύ κοινό είναι ο pentium g4560 και ο μικρότερος I5...

Μιλάω για σύνολο αγοράς, έτοιμων και μη συστημάτων, ενώ δεν έχω βάλει και τα mobile καθόλου, που και εκεί ryzen δεν παίζει προς το παρόν.

Εκεί στα έτοιμα οι OEMs πουλάνε μητρική των 50€ με i5 με γραφικά ενσωματωμένα για μεγαλύτερο κέρδος. Για αυτό και η ουσία για την amd είναι η κυκλοφορία APUs.

 

Κοίταξε, άλλοι αγοράζουν το ισχυρότερο και άλλοι αυτό που θα παίξει καλύτερα σε μια συγκεκριμένη ΕΚΔΟΣΗ μιας συγκεκριμένης εφαρμογής που τους ενδιαφέρει.

 

Προσωπικά επειδή το software έρχεται και παρέρχεται , βελτιστοποιείται κ.λ.π. αγοράζω πάντα οτι είναι ισχυρότερο στα χρήματα που δίνω.

 

Ο 1700χ δεν διαφέρει από τον 1800χ, για να μην σου πω πως δεν διαφέρει ούτε ο απλός 1700. Το τι marketing κάνει η AMD δεν με ενδιαφέρει.... Ίδια chip είναι.

 

Το σίγουρο είναι πως οι περισσότεροι έχουμε συστήματα που μας καλύπτουν. Δεν τρέχουμε να αγοράσουμε ότι βγαίνει. Αλλά οι ZEN αρχιτεκτονική είναι εδώ σαν μια λύση όταν χρειαστεί, για όποιον την χρειάζεται και έρχεται σε καλές τιμές και με καλό performance.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...