Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

 

OMG 27"+1080p ?!?! Μια φορα ετυχε να δω τετοιο μονιτορ και μου φανηκε αρκετα "θολη" η εικονα γενικα, σε σχεση με την 27+1440p που εχω εγω. Καλα τα λες στην καταληξη οτι με λιγο ψαξιμο ρυθμισεων μπορεις να κερδισεις free fps οπως πχ απο Ultra shadows σε very high οι διαφορες ειναι σχεδον μηδαμινες.

 

 

Στα δικα μας τωρα

AMD Launches Ryzen PRO CPUs: Enhanced Security, Longer Warranty, Better Quality

Σιγά τις διαφορές, προσωπικά περίμενα να δω 4+ghz.....

 

Τα hz πρέπει να ανεβάσουν, τι την θέλουν την ασφάλεια στην μνήμη ;

Α, άμα έχουν χορό ας βάλουν και λίγη ακόμα case....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης

r3 λενε r3 δεν βλεπουμε ! αν ισχυουν αυτα που δειχνει για τον r3 με τον i3 τοτε επισημα θα ειναι νεκρη ιντελ απο τα 70 μεχρι τα 300 ευρω ! μετα μονο g4560 και ο i7700κ θα πουλανε. δεν θα μπορει κανεις να προτεινει ουτε για καθαρα gaming τους ι5 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με gtx 1060 , ξεχνάς τα 1440p . Δεν γίνεται . Με οποιοδήποτε σύστημα.

Eπετρεψε μου να διαφωνησω. Εχω δει ουκ ολιγους να παιζουνε στα high@60 FPS με 1060 και σε μερικα παιχνδια med-high. Το δοκιμασα και εγω με την 480 της υπογραφης και τα τρεχει (σε Upscale, εχω 1080p οθονη) ολα μια χαρα, ποτε κατω απο 75 FPS μερικα στα high, αλλα στα Med-High και βεβαια τα ελαφρια οπως πχ Overwatch στα Ultra.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγά τις διαφορές, προσωπικά περίμενα να δω 4+ghz.....

 

Τα hz πρέπει να ανεβάσουν, τι την θέλουν την ασφάλεια στην μνήμη ;

Α, άμα έχουν χορό ας βάλουν και λίγη ακόμα case....

 Δεν είναι τουμπανιασμενοι αυτοί....για χρήση π θέλουμε εμείς αλλά για επιχειρήσεις κτλ..

Θα ήταν πολύ άκυρο επίσης τόσο σύντομα να βγάλει άλλα cpu και να <τρελάνει> αυτούς π πήρανε την 1η φουρνιά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντί για 7700K + Z270 (O/Cable) + Cooler + GTX1070 + 160€ ΜΟΝΙΤΟR 1080p

ή R7 1700 + X370 (O/Cable) + GTX1070 + 160€ MONITOR 1080p

ή R5 1600X + AB350 (O/Cable) +GTX1080 + Cooler + 160€ ΜΟΝΙΤΟΡ 1080p

ή Ι7 6850Κ + Χ299 + RX 550 + COOLER + 160€ MONITOR 1080P  (+200€ από τα υπόλοιπα)

 

πας σε  R5 1600 + AB350 (O/Cable) + GTX1080 + 250€ ΜΟΝΙΤΟR 1440p

 

Εξαρτάται τις ανάγκες του καθενός.

Άλλοι αγοράζουν πλατφόρμα για 5+ χρόνια αλλάζοντας μόνο gpu. Άλλοι θέλουν πλατφόρμα με αναβαθμισιμότητα για να αλλάζουν κάθε δύο-τρία χρόνια cpu. Άλλοι έχουν μπάτζετ 1000€ και άλλοι 2.000€.

 

υ.γ.:

-Σε όρους vfm, δηλαδή καρέ ανά ευρώ, ο 1600 είναι η καλύτερη cpu της αγοράς. Αυτό δεν το αμφισβήτησε ποτέ κανείς. Αλλο βέβαια οι απόλυτες επιδόσεις.

-Είναι αστείο να θεωρείς "γδάρσιμο" μια ακριβή cpu που θα αντέξει ίσως και πάνω από 7 χρόνια(με τα τωρινά δεδομένα) και να προτείνεις αναλύσεις που σε οδηγούν σε κάρτες των 450€ minimum, με αλλαγή κάθε 1,5-2 χρόνια για να χαίρεσαι άφιλτρα γραφικά στο max/near max.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι για την ακριβή cpu που θα αντέξει 7 χρόνια και πάνω με τα σημερινά δεδομένα εννοείς τον VFM 7700k ε; Λίγα λες δεν βάζεις 14 να είμαστε μέσα; Τζάμπα είναι...όσο για τις κάρτες που θέλουν αλλαγή κάθε 1,5-2 χρόνια για 1440p ε τότε ας παίζουμε σε 720p όλοι μας να μας πάει μια 1060 καμιά 7άρα χρόνια σαν τον 7700k...τελικά ποια είναι τα αστεία δεν ξέρω αν ξεχωρίζουμε όλοι μας...κστά την γνώμη μου είναι αστείο να προτείνουμε λιγότερο ισχυρό overal cpu και μάλιστα και πιο ακριβό απλά γιατί έχει 10%-15% περίπου μεγαλύτερα average (προσοχή στο average) fps και μάλιστα με top tier κάρτες γραφικών μόνο (στις mid range μειώνεται η διαφορά) και μόνο σε 1080p gamming...σαφέστατα οι 1600/1600x/1700 είναι ισχυρότεροι επεξεργαστές σε χαμηλότερη τιμή...άντε αν το θέλουμε επεξεργαστές με μεγαλύτερα αποθέματα ισχύος...3 μήνες πέρασαν, τόσες δοκιμές έγιναν ακόμη να το χωνέψουμε...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

r3 λενε r3 δεν βλεπουμε ! αν ισχυουν αυτα που δειχνει για τον r3 με τον i3 τοτε επισημα θα ειναι νεκρη ιντελ απο τα 70 μεχρι τα 300 ευρω ! μετα μονο g4560 και ο i7700κ θα πουλανε. δεν θα μπορει κανεις να προτεινει ουτε για καθαρα gaming τους ι5 

 

στο παραπανω λινκ ηδη εμφανιστηκαν οι R3 PRO...!!  αρα...,  δεν ειναι μακρια η ωρα που θα εμφανιστουν και οι consumer..! 

 

 

post-121902-0-12997600-1498800938_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται τις ανάγκες του καθενός.

Άλλοι αγοράζουν πλατφόρμα για 5+ χρόνια αλλάζοντας μόνο gpu. Άλλοι θέλουν πλατφόρμα με αναβαθμισιμότητα για να αλλάζουν κάθε δύο-τρία χρόνια cpu. Άλλοι έχουν μπάτζετ 1000€ και άλλοι 2.000€.

 

υ.γ.:

-Σε όρους vfm, δηλαδή καρέ ανά ευρώ, ο 1600 είναι η καλύτερη cpu της αγοράς. Αυτό δεν το αμφισβήτησε ποτέ κανείς. Αλλο βέβαια οι απόλυτες επιδόσεις.

-Είναι αστείο να θεωρείς "γδάρσιμο" μια ακριβή cpu που θα αντέξει ίσως και πάνω από 7 χρόνια(με τα τωρινά δεδομένα) και να προτείνεις αναλύσεις που σε οδηγούν σε κάρτες των 450€ minimum, με αλλαγή κάθε 1,5-2 χρόνια για να χαίρεσαι άφιλτρα γραφικά στο max/near max.

 

Για να μην γράφω, σου απαντώ το παρακάτω που έγραψε ο dimoskoytr... Με καλύπτει απόλυτα.

Νομίζω τα έχεις μπερδέψει, μιας και οι R5/R7 φέρουν περισσότερη επεξεργαστική ισχύ από τον 7700........

Μια βόλτα στα benches που ξεζουμίζουν τα CPU θα σε πείσει.

 

 

Φαντάζομαι για την ακριβή cpu που θα αντέξει 7 χρόνια και πάνω με τα σημερινά δεδομένα εννοείς τον VFM 7700k ε; Λίγα λες δεν βάζεις 14 να είμαστε μέσα; Τζάμπα είναι...όσο για τις κάρτες που θέλουν αλλαγή κάθε 1,5-2 χρόνια για 1440p ε τότε ας παίζουμε σε 720p όλοι μας να μας πάει μια 1060 καμιά 7άρα χρόνια σαν τον 7700k...τελικά ποια είναι τα αστεία δεν ξέρω αν ξεχωρίζουμε όλοι μας...κστά την γνώμη μου είναι αστείο να προτείνουμε λιγότερο ισχυρό overal cpu και μάλιστα και πιο ακριβό απλά γιατί έχει 10%-15% περίπου μεγαλύτερα average (προσοχή στο average) fps και μάλιστα με top tier κάρτες γραφικών μόνο (στις mid range μειώνεται η διαφορά) και μόνο σε 1080p gamming...σαφέστατα οι 1600/1600x/1700 είναι ισχυρότεροι επεξεργαστές σε χαμηλότερη τιμή...άντε αν το θέλουμε επεξεργαστές με μεγαλύτερα αποθέματα ισχύος...3 μήνες πέρασαν, τόσες δοκιμές έγιναν ακόμη να το χωνέψουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην γράφω, σου απαντώ το παρακάτω που έγραψε ο dimoskoytr... Με καλύπτει απόλυτα.

Νομίζω τα έχεις μπερδέψει, μιας και οι R5/R7 φέρουν περισσότερη επεξεργαστική ισχύ από τον 7700........

Μια βόλτα στα benches που ξεζουμίζουν τα CPU θα σε πείσει.

 

 

 

Πιστεύω δεν θα πρέπει να γίνεται καν σύγκριση 7700k με 1700(X)-1800X. Μιλάμε για 4C/8T vs 8C/16T. Οι AMD συμφέρουν καλύτερα. Με 1600(X) πρέπει να συγκριθεί. Αυτή τη στιγμή μόνο ο 7700k έχει απομείνει στην Intel που να αξίζει. Όταν βγούν οι coffee lake βλέπουμε μιας και θα βγούν και οι Ryzen+ λογικά τότε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω καταληξει σε αυτη την μητρικη Asus Rog Crosshair VI Hero για επεξεργαστη δεν εχω αποφασισει αλλα η 1700Χ η 1800Χ θα παρω.

 

Απο μνημες τι να παρω πειτε καμια γνωμη;

 

Κατα προτιμηση κατι σε κοκκινο χρωμα η με κοκκινες λεπτομεριες.

Μην μου πειτε παρε αυτες γιατι εχουν RGB κλπ γιατι το τελευταιο που με ενδιαφερει ειναι να κανω τον υπολογιστη Χριστουγεννιατικο δεντρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω δεν θα πρέπει να γίνεται καν σύγκριση 7700k με 1700(X)-1800X. Μιλάμε για 4C/8T vs 8C/16T. Οι AMD συμφέρουν καλύτερα. Με 1600(X) πρέπει να συγκριθεί. Αυτή τη στιγμή μόνο ο 7700k έχει απομείνει στην Intel που να αξίζει. Όταν βγούν οι coffee lake βλέπουμε μιας και θα βγούν και οι Ryzen+ λογικά τότε.

Τα πάντα συγκρίνονται τιμή πρως τιμή.

Ούτε cores ούτε threads ούτε τίποτα !

Εχω καταληξει σε αυτη την μητρικη Asus Rog Crosshair VI Hero για επεξεργαστη δεν εχω αποφασισει αλλα η 1700Χ η 1800Χ θα παρω.

 

Απο μνημες τι να παρω πειτε καμια γνωμη;

 

Κατα προτιμηση κατι σε κοκκινο χρωμα η με κοκκινες λεπτομεριες.

Μην μου πειτε παρε αυτες γιατι εχουν RGB κλπ γιατι το τελευταιο που με ενδιαφερει ειναι να κανω τον υπολογιστη Χριστουγεννιατικο δεντρο.

http://www.insomnia.gr/forum/49-νέα-συστήματα-αναβαθμίσεις/

Εδώ που το έγραψες είναι τελείως άκυρο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...