Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άρα θεωρώ ότι καλά έκανα και δεν όρμησα στην μητρικούλα με το που βγήκε...να δούμε και τις υπόλοιπες επιλογές για mini-itx επιτέλους...

 

ΑΑΑ και δώστε το λαό mini-itx ρε αλήτες!!!  :devil:  :-D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα μητρικουλα ειναι για itx στην τιμη της και απολυτα συμβατη με το Fedora ,αυτο μπορω να το πω και εγω που εχω το B350GT (atx κανονικο.) και τρεχω Fedora. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10,4% αύξηση στο μερίδιο της AMD στην αγορά CPU για το Q2

http://www.tweaktown.com/news/58252/amd-took-10-4-cpu-market-share-intel-q2-2017/index.html

 

Με βάση αυτό το γράφημα βγήκε η είδηση. 

https://www.cpubenchmark.net/market_share.html

Αφενός αφορά μόνο εκείνους που υποβάλλουν δοκιμές στο passmark(μη αντιπροσωπευτικό δείγμα), αφετέρου είχε γίνει κάποιο λάθος που τώρα διορθώθηκε.

http://wccftech.com/amd-takes-10-4-cpu-share-intel-q2-2017-largest-single-quarter-share-gain-history/

Εδώ με το λάθος μέσα:

 

AMD-Intel-Q3-2017-CPU-Market-Share.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μη αντιπροσωπευτικό δείγμα

 

Ενώ τα affiliate sales του Linus στο amazon ήταν αντιπροσωπευτικό δείγμα που διατυμπάνιζες σύμφωνα με αυτά και "νίκη"; Try again.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Παιδιά επειδή μου είναι αδύνατο να διαβάσω τις τελευταίες 180 σελίδες που δεν έχω παρακολουθήσει, έχουμε κάποιο νεότερο για τα APU?

 

Με ενδιαφέρει να αρχίσω να σχεδιάζω την αντικατάσταση των υπολογιστών των δικών μου με AMD. Από εποχής A64 3500+ 939 Venice δεν έχω πάρει ουσιαστικά σύστημα AMD (πέρα από το homeserverάκο μου λόγω πολλών sata-raid) και νομίζω πως έρχεται σιγά σιγά η ώρα να τους στηρίξω, έστω και αν τα υπάρχοντα μηχανήματα ικανοποιούν ακόμη το σκοπό τους, παρόλο που είναι 6ετίας το ένα και 9ετίας το άλλο (!).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με βάση αυτό το γράφημα βγήκε η είδηση. 

https://www.cpubenchmark.net/market_share.html

Αφενός αφορά μόνο εκείνους που υποβάλλουν δοκιμές στο passmark(μη αντιπροσωπευτικό δείγμα), αφετέρου είχε γίνει κάποιο λάθος που τώρα διορθώθηκε.

http://wccftech.com/amd-takes-10-4-cpu-share-intel-q2-2017-largest-single-quarter-share-gain-history/

Εδώ με το λάθος μέσα:

 

 

 

Ζορίζεσαι; :-D

 

10% αύξηση μέσα σε λίγους μήνες είναι εκπληκτικό ποσοστό. Με την έλευση των HEDT, Mobile και APUs, και με τον ίδιο ρυθμό αύξησης δε θα μου κάνει εντύπωση αν  στο Q1 του 2018 το ποσοστό της AMD κάτσει γύρω στο 40%. Μιλάμε για τρομερό νούμερο αν σκεφτούμε που ήταν η AMD πριν τους Ryzen.

Ειλικρινά το ελπίζω. Το ποσοστό της Intel ήταν εξωφρενικά υψηλό με ευθύνη βέβαια της AMD... Τώρα όπως βλέπουν ακόμα και οι ορκισμένοι φίλοι της Intel, τα πράγματα έχουν αλλάξει.... :-)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ακόμα


Παιδιά επειδή μου είναι αδύνατο να διαβάσω τις τελευταίες 180 σελίδες που δεν έχω παρακολουθήσει, έχουμε κάποιο νεότερο για τα APU?

 

Με ενδιαφέρει να αρχίσω να σχεδιάζω την αντικατάσταση των υπολογιστών των δικών μου με AMD. Από εποχής A64 3500+ 939 Venice δεν έχω πάρει ουσιαστικά σύστημα AMD (πέρα από το homeserverάκο μου λόγω πολλών sata-raid) και νομίζω πως έρχεται σιγά σιγά η ώρα να τους στηρίξω, έστω και αν τα υπάρχοντα μηχανήματα ικανοποιούν ακόμη το σκοπό τους, παρόλο που είναι 6ετίας το ένα και 9ετίας το άλλο (!).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά επειδή μου είναι αδύνατο να διαβάσω τις τελευταίες 180 σελίδες που δεν έχω παρακολουθήσει, έχουμε κάποιο νεότερο για τα APU?

 

Με ενδιαφέρει να αρχίσω να σχεδιάζω την αντικατάσταση των υπολογιστών των δικών μου με AMD. Από εποχής A64 3500+ 939 Venice δεν έχω πάρει ουσιαστικά σύστημα AMD (πέρα από το homeserverάκο μου λόγω πολλών sata-raid) και νομίζω πως έρχεται σιγά σιγά η ώρα να τους στηρίξω, έστω και αν τα υπάρχοντα μηχανήματα ικανοποιούν ακόμη το σκοπό τους, παρόλο που είναι 6ετίας το ένα και 9ετίας το άλλο (!).

 

2H 2017 είναι μέχρι τώρα το δεδομένο και μάλλον προς το τέλος τους έτους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά επειδή μου είναι αδύνατο να διαβάσω τις τελευταίες 180 σελίδες που δεν έχω παρακολουθήσει, έχουμε κάποιο νεότερο για τα APU?

 

Επειδή θα είναι Ryzen + Vega θα πρέπει να υπολογίζεις να βγει πρώτα όλη η σειρά Vega και μετά βλέπουμε. Αυτό που παίζει τώρα στα Laptop είναι Ryzen 1700/1600 + RX 580.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενώ τα affiliate sales του Linus στο amazon ήταν αντιπροσωπευτικό δείγμα που διατυμπάνιζες σύμφωνα με αυτά και "νίκη"; Try again.

Η εικόνα από τα affiliate sales είναι ακριβώς αυτή που είχα διαπιστώσει ο ίδιος βλέποντας ανά αραιά διαστήματα την κατάταξη στις ωριαίες πωλήσεις του amazon.

Θες να δούμε και άλλα μαγαζιά όπως το mindfactory; Ευχαρίστως. Με εξαίρεση τους 1600 που βρίσκονται στη δεύτερη θέση(εικόνα που αρχίζει να επικρατεί και στο amazon) τα υπόλοιπα δεν πολυδιαφέρουν. Πιο πίσω οι 1600Χ και ακόμα πιο πίσω οι 1700.

Το passmark πολλοί δεν το ξέρουν και από αυτούς που το ξέρουν αρκετοί δεν σκοτίζονται να υποβάλλουν. Από παλαιότερα το θεωρούσα ανάξιο λόγου.

 

Τέσπα. Ήθελα απλά να ενημερώσω για το σφάλμα.

 

 

Ζορίζεσαι; :-D

 

10% αύξηση μέσα σε λίγους μήνες είναι εκπληκτικό ποσοστό. 

Ξαναδές το λίγο. Δεν είναι 31%. Είναι 23,9%. Είχε γίνει κάποιο σφάλμα στη βάση του passmark.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραφανώς ελπίζω να καταλαβαίνεις ότι πωλήσεις != market share. Απλά μαθηματικά για να καταλάβεις, πουλάει ο ένας 7 καρπούζια και ο άλλος 3. Ο πρώτος έχει 70% market share, ο άλλος 30%. Πουλάνε και οι δυο 9. Ο ένας έχει συνολικά 16 και ο άλλος 12, το market share του πρώτου έπεσε στα 57% ενώ του δευτερου ανέβηκε στα 43%. Το Passmark θα δείξει μια τέτοια κλήση, όσο και να μην σου αρέσει, γιατί έτσι δουλεύουν τα μαθηματικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν δείχνει market share το passmark. Εγώ ας πούμε δεν έχω υποβάλλει εκεί. Τι σημαίνει αυτό, ότι δεν έχω pc; Ούτε το amazon δείχνει market share. Μόνο μια κατάταξη πωλήσεων.

Η δήθεν είδηση βγήκε με τα αλλοιωμένα στοιχεία του passmark.

 

Market share έδειξε ο Linus, όπου από τα "αναξιόπιστα" όπως λες affiliate sales η AMD ανέβηκε στο 30%(τον γουστάρεις τώρα τον Linus; ), από το 7% που ήταν το προηγούμενο αντίστοιχο διάστημα. Πράγμα που το είχα αναφέρει και το συνέδεσα με την τιμολογιακή πολιτική της ίντελ. Η οποία προτιμάει να χάνει σε market share και να κρατάει υψηλό περιθώριο κέρδους. Για λόγους που αυτή ξέρει.

 

Marketshare μπορείς να βρεις και από το mindfactory, αλλά είναι πολύ χρονοβόρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Στις μεσαίες κατηγορίες η AMD με την AM4 έχει κερδίσει κατά κράτος.

Μένει να ανέβει λίγο η δημοφιλία των Ryzen ώστε να αποτελεί μονόδρομο και για τους μη μυημένους στην τεχνολογία χρήστες.

 

Επίσης πιστεύω πως με το που βγουν τα APU και τα Treadripper, η AMD παίζει να πιάσει και το 40-50% της αγοράς ...

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...