Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είχα σκεφτεί και τον 7700k σε σχέση με τον 1700, ο οποίος ναι μεν βγάζει καλύτερα Fps σε κάποια (όχι όλα) παιχνίδια αλλά το potential του συγκριτικά είναι απλά λίγο. Και αν παίξει λίγο recording ταυτόχρονα ή streaming τα συν του 7700k σταματάνε εκεί!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα σκεφτεί και τον 7700k σε σχέση με τον 1700, ο οποίος ναι μεν βγάζει καλύτερα Fps σε κάποια (όχι όλα) παιχνίδια αλλά το potential του συγκριτικά είναι απλά λίγο. Και αν παίξει λίγο recording ταυτόχρονα ή streaming τα συν του 7700k σταματάνε εκεί!

 

Αν και συμφωνώ με όλα τα υπόλοιπα όσο δεν πάει μιας και ο 1700 είναι ουσιαστικά ένας 6900k σε clock to clock σε λιγότερο από τα μισά λεφτά, προσφέρει απίστευτο value, θα διαφωνήσω σε αυτό με τον 7700k. Δεν λέω πως αν θες βαριές δουλειές αξίζει ο 7700k σε καμία περίπτωση αλλά δεν νομίζω να τα βρίσκει σκούρα σε streaming και recording, μια χαρά τα βαστάει αυτά. Για παράδειγμα υποθετικά μιλώντας, για κάποιον που ήδη έχει ας πούμε από 3770k oc ή 4790k stock και πάνω και τον καλύπτει σε streaming και recording θα ήταν άσκοπο να αναβαθμίσει (άσχετο με το θέμα του quote το τελευταίο σκέλος της απάντησής μου απλά το αναφέρω για τυχόν αποφυγή παρεξηγήσεων).

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφέρει νέα αγορά.

Για αναβάθμιση από 4790 είναι διαφορετικά τα πράγματα αν και κατά την γνώμη μου όσο γρηγορότερα πουλήσει κάποιος τόσο λιγότερο χάσιμο θα έχει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ριξτε μια ματια και πειτε καμια αποψη http://www.insomnia.gr/topic/648356-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%B2%CE%B1%CE%B8%CE%BC%CE%B9%CF%83%CE%B7-%CE%B1%CF%80%CE%BF-8350-%CF%83%CE%B5-1600/

 

Καθε βοηθεια/σχολιο ευπροσδεκτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανακοινώθηκε !
 

https://www.overclock3d.net/news/cpu_mainboard/gigabyte_unleashes_their_mini_itx_ga-ab350n_gaming_wifi_rzyen_motherboard/1


Αναφέρει νέα αγορά.
Για αναβάθμιση από 4790 είναι διαφορετικά τα πράγματα αν και κατά την γνώμη μου όσο γρηγορότερα πουλήσει κάποιος τόσο λιγότερο χάσιμο θα έχει.

 

 

Συμφωνώ απόλυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κάποιες μέρες που ανακοινώθηκε...άντε να δούμε και πότε θα εμφανιστεί Ευρώπη γιατί αρρωστήσαμε στο περίμενε...άντε ρε δώστε επιτέλους mini-itx στον λαό ρε αλήτες!!!  :-D ...δεν με ακούτε ρε;;;;  :-)  :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα τα νέα graph στο Afterburner beta 11 για κάτι συγκριτικά με την Vega FE και είπα να τα ποστάρω, Witcher 3 Ultra χωρίς hairworks:

 

1080p:

thewitcher306.29.2017rrula.png

thewitcher306.29.2017dju2q.png

 

1440p:

thewitcher306.29.2017q3u6m.png

thewitcher306.29.2017znup4.png

 

Οποιον τον ενδιαφέρει οι αντίστοιχες εικόνες από την Vega FE στα 1080p:

 

 

E88jSAc.jpg

Bon0l6C.jpg

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο άρθρο απο Guru3D για τo latest performance με latest bios και που βρισκόμαστε στο θέμα με τις ram.

 

http://www.guru3d.com/articles_pages/amd_ryzen_7_agesa_1006_performance_update_review,8.html

 

Αυτό που έμαθα και δεν το ήξερα είναι οτι στα 1440p εχει κάποιος απειροελαχιστα gains με ακριβές Ram οπότε με 3200 αλλα ακόμα καλύτερα τις φθηνότερες 3000αρες cl16 είναι απόλυτο sweetspot,κατά την γνώμη μου. Και το perfomance σε αυτήν την ανάλυση, κάνει εναν R5 1600 στα 4.1Ghz tremendous value!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο άρθρο απο Guru3D για τo latest performance με latest bios και που βρισκόμαστε στο θέμα με τις ram.

 

http://www.guru3d.com/articles_pages/amd_ryzen_7_agesa_1006_performance_update_review,8.html

 

Αυτό που έμαθα και δεν το ήξερα είναι οτι στα 1440p εχει κάποιος απειροελαχιστα gains με ακριβές Ram οπότε με 3200 αλλα ακόμα καλύτερα τις φθηνότερες 3000αρες cl16 είναι απόλυτο sweetspot,κατά την γνώμη μου. Και το perfomance σε αυτήν την ανάλυση, κάνει εναν R5 1600 στα 4.1Ghz tremendous value!

 

 

Ναι αλλά για 1080p συμφέρει καλύτερα να πας σε Intel...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τι συμφέρει έχει καταντήσει υποκειμενικο πλέον. Προσωπικά δεν θα αγοραζα 4core εν έτη 2017 αν έφτιαχνα νεο μηχάνημα. Το να μου βγάζει 88fps πχ στο Gta ή Tomb Raider και ο 7600k να βγάζει 92-93fps+ λιγο πιο ακριβός,δεν μου λέει κάτι. Και ξεχνάμε οτι η κατάσταση έχει γίνει σαν το κρασί, οσο περνάει ο καιρός τοσες βελτιώσεις και optimization βλέπουμε να έρχονται.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τι συμφέρει έχει καταντήσει υποκειμενικο πλέον. Προσωπικά δεν θα αγοραζα 4core εν έτη 2017 αν έφτιαχνα νεο μηχάνημα. Το να μου βγάζει 88fps πχ στο Gta ή Tomb Raider και ο 7600k να βγάζει 92-93fps+ λιγο πιο ακριβός,δεν μου λέει κάτι. Και ξεχνάμε οτι η κατάσταση έχει γίνει σαν το κρασί, οσο περνάει ο καιρός τοσες βελτιώσεις και optimization βλέπουμε να έρχονται.

 

 

Σωστά, αλλά η διαφορά είναι μεγαλύτερη, 88 με 100+ καρέ. Τέσπα έχεις δίκιο όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο άρθρο απο Guru3D για τo latest performance με latest bios και που βρισκόμαστε στο θέμα με τις ram.

 

http://www.guru3d.com/articles_pages/amd_ryzen_7_agesa_1006_performance_update_review,8.html

 

Αυτό που έμαθα και δεν το ήξερα είναι οτι στα 1440p εχει κάποιος απειροελαχιστα gains με ακριβές Ram οπότε με 3200 αλλα ακόμα καλύτερα τις φθηνότερες 3000αρες cl16 είναι απόλυτο sweetspot,κατά την γνώμη μου. Και το perfomance σε αυτήν την ανάλυση, κάνει εναν R5 1600 στα 4.1Ghz tremendous value!

 

 

Πέστα ρε μεγάλε ....

Όταν τα έλεγα εγώ, πως ο R5 1600 σκοτώνει τα πάντα, μου την έπεφταν.

 

Παίρνεις R5 1600 + VFM μητρική  και με 270€ έχεις multitasking, multitreadting, επεξεργαστική ισχύ πολύ μεγάλη ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟΛΑ χρήμα για ΟΘΟΝΗ 1440P και καλύτερη κάρτα γραφικών !!!

 

Αυτό ακυρώνει όλους τους άλλους επεξεργαστές- πλατφόρμες που ζητάνε πολύ περισσότερα χρήματα για να παίξεις σε 1080P, αφού ο 1600 σε στέλνει με το ίδιο budget σε 1440P ....

Εννοείται πως μιλάω για συνθέσεις αναλόγου budget με μεγάλες κάρτες, διαφορετικά αν πας να συγκίνεις με κάρτες του τύπου 1050TI,RX 470 , όλοι τα ίδια βγάζουν, οπότε και εκεί 1600 και ξερό ψωμί. :-D

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέστα ρε μεγάλε ....

Όταν τα έλεγα εγώ, πως ο R5 1600 σκοτώνει τα πάντα, μου την έπεφταν.

 

Παίρνεις R5 1600 + VFM μητρική  και με 270€ έχεις multitasking, multitreadting, επεξεργαστική ισχύ πολύ μεγάλη ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟΛΑ χρήμα για ΟΘΟΝΗ 1440P και καλύτερη κάρτα γραφικών !!!

 

Αυτό ακυρώνει όλους τους άλλους επεξεργαστές- πλατφόρμες που ζητάνε πολύ περισσότερα χρήματα για να παίξεις σε 1080P, αφού ο 1600 σε στέλνει με το ίδιο budget σε 1440P ....

Εννοείται πως μιλάω για συνθέσεις αναλόγου budget με μεγάλες κάρτες, διαφορετικά αν πας να συγκίνεις με κάρτες του τύπου 1050TI,RX 470 , όλοι τα ίδια βγάζουν, οπότε και εκεί 1600 και ξερό ψωμί. :-D

 

 

 

Απλώς ο R5 1600 είναι πιο future proof. ΤΩΡΑ όμως οι i5 7500-7600 είναι καλύτεροι για 1080p.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...