Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

φίλος για φτάσει τα fps του 6700k stock με 1080gtx - 1080p-medium settings με 1700 πρέπει να τον πάει 3,9 και πάλι είναι καμιά 10ρια πίσω.

Πόσταρε σε πιο map είδες αυτά τα νούμερα γιατί εγώ με 1080 Ti με 1700 παίζει στα 250-300 fps με Epic setting (300 fps το max όριο). Δεν παίζει να είναι CPU bound με 1080. 1xx fps δεν έχω δει ούτε μια φορα. Δεν έχω θέμα να κάνω record με fps, αν μου πεις φυσικά πιο map τεστάρατε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πόσταρε πιο map είδες αυτά τα νούμερα γιατί εγώ με 1080 Ti με 1700 παίζει στα 250-300 fps με Epic setting (300 fps το max όριο). Δεν παίζει να είναι CPU bound με 1080. 1xx fps δεν έχω δει ούτε μια φορα.

Κατέβασε quality ώστε να μην ανεβοκατεβενουν τα fps και δες πως ανέβαινει και το cpu usage.. Εσύ με Epic τα ρίχνεις όλα στην Gpu..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατέβασε quality ώστε να μην ανεβοκατεβενουν τα fps και δες πως ανέβαινει και το cpu usage.. Εσύ με Epic τα ρίχνεις όλα στην Gpu..

 

Ναι αλλα δεν βγάζει κανένα νόημα με Epic settings να είμαι στα 250+ fps όταν ο φίλος σου με το ίδιο CPU με πιο χαμηλά settings λες ότι πέφτει κατω απο 200... Αν ήμουν CPU bound θα το έβλεπα και στο usage αλλα και στα fps, ότι και settings να έβαζα (ο ορισμός του CPU bound αυτός είναι ούτως ή άλλως).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε παίδες ειλικρινά μας τα έχετε πρήξει ... Το γράφω έτσι γιατί ούτε ένας από εσάς που είστε εκτός θέματος "Διαβάστε το τίτλο επιτέλους " δεν αφήνει τους υπόλοιπους να βρούν μια πληροφορία που ζητάνε ή έχουν ανάγκη και έχετε σκίσει ένα Thread με άχρηστα ποστ.

Θα το καταλάβαινα να είχε κάποια, λογικό και θεμιτό άλλα Ήμαρτον το έχετε ξεσκίσει.

Άντε φτιάξτε ένα vs να βγάλετε το άχτι σας μπας και ξεχαρμανιάσετε.

Ελπίζω κάποιος Mod να κάνει κάτι

Επεξ/σία από zakailiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παίδες ειλικρινά μας τα έχετε πρήξει ... Το γράφω έτσι γιατί ούτε ένας από εσάς που είστε εκτός θέματος "Διαβάστε το τίτλο επιτέλους " δεν αφήνει τους υπόλοιπους να βρούμε μια πληροφορία που ζητάνε ή έχουν ανάγκη και έχετε σκίσει ένα Thread με άχρηστα ποστ.

Θα το καταλάβαινα να είχε κάποια, λογικό και θεμιτό άλλα Ήμαρτον το έχετε ξεσκίσει.

Άντε φτιάξτε ένα vs να βγάλετε το άχτι σας μπας και ξεχαρμανιάσετε.

Ελπίζω κάποιος Mod να κάνει κάτι

Άχρηστα post εεε? Οπότε ο καλύτερος cpu είναι ο r5 1400 σύμφωνα με το bench που μπήκε πριν μιας και είναι 10 fps κάτω από πολύ ακριβότερους..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ απλά για όσους κοιτάνε απόλυτα νούμερα στα fps και θέλουν τόσο ψηλά καρέ πάνε καρφί σε intel λύση συν αρκετό oc για ακόμη ψηλότερα καρέ, κανείς δεν αμφισβήτησε το potential τους στο gaming στο οποίο είναι ελάχιστα μπροστά από ryzen. Ωστόσο όλοι οι υπόλοιποι που θέλουν vfm ισχύ πάνε σε ryzen, simple :). Διαφορετικές λύσεις και για διαφορετικά πορτοφόλια υπάρχουν τόσο από amd όσο και από intel, δεν χρειάζεται να χαλάσουμε τις καρδιές μας για δύο εταιρείες που λέει ο λόγος.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ultra?? Unplayable fps σε όλα βλέπω εγώ αν είναι average και Gpu bound..

Μαλιστα. Δεν σχολιαζω, απλα σε κανω quote για εμφαση.

Unplayable αν αυτά είναι average.. Medium γιατί παίζει σε high hz monitor.. Δεν τον ενδιαφέρουν τα γραφικά αλλά το smoothness.. Εγώ στο ow έχω παρατηρήσει ότι κάτω από 200fps αλλάζει η κίνηση του mice. Δεν κάνω σύγκριση του 6700k με τον 1700 σε content creation κτλ..αλλα σε high hz gaming...που ξαναλέω δεν ενδιαφέρει πολλούς.. Ξέρω που πάσχει ο ένας και που ο άλλος...

Σε 200hz παιζεις? Καλα πως την παλευεις? Εντελως unplayable, κατω απτα 1000-1100 fps παρατηρω διαφορετικη κινηση του mouse. Στα 900 fps αρχιζουν τα σπασιματα στην κινηση που ειναι πολυ ενοχλητικα και καπου στα 800 και κατω τα games απλα δεν παιζονται πλεον. 

Άχρηστα post εεε? Οπότε ο καλύτερος cpu είναι ο r5 1400 σύμφωνα με το bench που μπήκε πριν μιας και είναι 10 fps κάτω από πολύ ακριβότερους..

Ακριβως, ειναι καλυτερος αν το μονο που θες να κανεις ειναι να παιζεις bf1 online σε 1080p και εχεις 1080 καρτα. Μαθε να διαβαζεις τι λενε τα bench και να μην κοιτας απλα τα νουμερα. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλιστα. Δεν σχολιαζω, απλα σε κανω quote για εμφαση.

Σε 200hz παιζεις? Καλα πως την παλευεις? Εντελως unplayable, κατω απτα 1000-1100 fps παρατηρω διαφορετικη κινηση του mouse. Στα 900 fps αρχιζουν τα σπασιματα στην κινηση που ειναι πολυ ενοχλητικα και καπου στα 800 και κατω τα games απλα δεν παιζονται πλεον. 

 

Δάκρυσα

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ώρες ώρες είναι να αποθεώνεις την Ιντελ που καταφέρνει και πουλάει για 300++ € τους 7700(Κ) μεγάλο ρισπεκτ στο τμήμα μάρκετιγκ. Σα να παώ να βάλω ενα πάγκο στη λαική και να πουλάω 2€ το κιλό το καρπούζι και να κάνω sold-out ;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι για την ακριβή cpu που θα αντέξει 7 χρόνια και πάνω με τα σημερινά δεδομένα εννοείς τον VFM 7700k ε; 

Λίγα λες δεν βάζεις 14 να είμαστε μέσα; Τζάμπα είναι...όσο για τις κάρτες που θέλουν αλλαγή κάθε 1,5-2 χρόνια για 1440p ε τότε ας παίζουμε σε 720p όλοι μας να μας πάει μια 1060 καμιά 7άρα χρόνια σαν τον 7700k...τελικά ποια είναι τα αστεία δεν ξέρω αν ξεχωρίζουμε όλοι μας...κστά την γνώμη μου είναι αστείο να προτείνουμε λιγότερο ισχυρό overal cpu και μάλιστα και πιο ακριβό απλά γιατί έχει 10%-15% περίπου μεγαλύτερα average (προσοχή στο average) fps και μάλιστα με top tier κάρτες γραφικών μόνο (στις mid range μειώνεται η διαφορά) και μόνο σε 1080p gamming...σαφέστατα οι 1600/1600x/1700 είναι ισχυρότεροι επεξεργαστές σε χαμηλότερη τιμή...άντε αν το θέλουμε επεξεργαστές με μεγαλύτερα αποθέματα ισχύος...3 μήνες πέρασαν, τόσες δοκιμές έγιναν ακόμη να το χωνέψουμε...

 

 

Από τον adtakhs αναφέρθηκε και ένας 6850Κ. Αλλά και ο 7700Κ όπως και οι 1700 θα κρατήσουν αρκετά χρόνια. Λίγα πράγματα έμειναν στην εξέλιξη των cpu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει ανακοινώσει η amd agesa 1.0.0.6a?

Η asus έχει βγάλει 6a, αλλά στο oc λένε πως είναι το ίδιο agesa, απλά με αλλαγές από την Asus.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...