Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 14,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Βασικά παίζουν και οι μνήμες ρολο, βοηθάνε σε όλα τα CPU bench που έχουν.

 

With a brilliant single core score, this CPU is the business: It demolishes everyday tasks such as web browsing, office apps and audio/video playback. Additionally this processor can handle intensive workstation, and even full-fledged server workloads. Finally, with a gaming score of 98.2%, this CPUs suitability for 3D gaming is outstanding.

 

Κάνει trigger πολλούς αυτό το bench :P

 

http://www.userbenchmark.com/UserRun/4247602

 

Όλα stock. Κάτι δεν πάει καλά, η μου φαίνεται;

2133 μνήμες και single channel σίγουρα, και κάτι παίζει με τον Evo σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως θέλει να πάρεις ένα ακόμα dimm για να τις βάλεις σε dual channel, θα δεις σχεδόν το διπλάσιο bandwidth που θα βοηθήσει σε games σίγουρα.

 

Edit: Αυτό που μου αρέσει πάντως είναι αυτό το graph με το latency σε cache και mem που δείχνει, αρκετά σημαντικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως θέλει να πάρεις ένα ακόμα dimm για να τις βάλεις σε dual channel, θα δεις σχεδόν το διπλάσιο bandwidth που θα βοηθήσει σε games σίγουρα.

 

Edit: Αυτό που μου αρέσει πάντως είναι αυτό το graph με το latency σε cache και mem που δείχνει, αρκετά σημαντικό.

 

Ναι θα γίνει και αυτό, απλά ήθελα να πάρω και οθόνη και το budget έφτασε ίσα ίσα. 

 

Τώρα έχω βάλει στις αγγελίες να πουλήσω μια asus prime b350 plus και μόλις φύγει, παίρνω ram !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Retro review του gamers nexus για τον i7 930, αλλά και κάποιους παλιούς amd όπως οι 6 core phenom(οι επωνομαζόμενοι και future-proof λόγω των 6 cores). Έτσι για να φανεί και η εξέλιξη στα cpu.

Μεγάλη πλάκα από το 05:40 και μετά. Ειδικά αν σκεφτείς ότι ο 930 σήμερα πουλιέται και κάτω από τα 40$ στο εξωτερικό. Ένα τσιπ που στο D0 stepping έφτανε τα 4Ghz σχετικά εύκολα.

 

https://www.youtube.com/watch?v=8caCYb0G0ec

 

edit: Όλο το άρθρο: http://www.gamersnexus.net/guides/2980-intel-i7-930-revisit-nehalem-benchmarks-2017/page-3

 

Η δοκιμή του gamers nexus εκτός από το διαχρονικό value for money θίγει έμμεσα και ένα ακόμα θέμα.

Το υποτιθέμενο optimization των παιχνιδιών γύρω από την αρχιτεκτονική των intel.

 

Από τους sandy bridge και μετά έγιναν σημαντικές αλλαγές στο arch, πράγμα που δεν επιτρέπει σε κανέναν να ισχυριστεί ότι π.χ. το battlefield 1 γράφτηκε για τον παμπάλαιο i7 930. Εκεί που βλέπεις τον R5 1500X στα 4Ghz να είναι μόλις 15% μπροστά στα 1% min από τον 930 στα 4Ghz. Μετά από μια οκταετία εξέλιξης. (Συν το AoTS και κάποια άλλα.)

Προφανώς δεν είχες ποτέ 920/930 :( διαφορετικά θα ήξερες κάποια πράγματα, τέλος πάντων....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τους sandy bridge και μετά έγιναν σημαντικές αλλαγές στο arch, πράγμα που δεν επιτρέπει σε κανέναν να ισχυριστεί ότι π.χ. το battlefield 1 γράφτηκε για τον παμπάλαιο i7 930. Εκεί που βλέπεις τον R5 1500X στα 4Ghz να είναι μόλις 15% μπροστά στα 1% min από τον 930 στα 4Ghz. Μετά από μια οκταετία εξέλιξης. (Συν το AoTS και κάποια άλλα.)

Μολις? ΜΟΛΙΣ? Εδω ο OCed στα 5.1ghz 7700k ειναι μολις 15% μπροστα στα min απο τον stock 7600k! Aστεια πραματα λες, ως συνηθως, γιατι ενω ακριβως απο πανω ειρωνευεσαι το future proofing των 6πυρηνων phenom, ξεχνας να αναφερεις οτι στο bf1 εχουν ΑΚΡΙΒΩΣ την ιδια αποδοση με τον 930 που προμοταρεις  τωρα. Aντιστοιχα λοιπον, o 2600k εχει ακομα μικροτερη διαφορα απο τον 7600k μετα απο μια 7ετια εξελιξης, σε μερικα games μαλιστα ειναι και μπροστα!!!  Αυτο γιατι δεν το αναφερεις? Ασε να μαντεψω, σου διεφυγε

 

Ετσι, για να καταλαβουν ολοι τι κανεις, παιρνεις ενα high end παλιο κομματι και το συγκρινεις με ενα mid προς low σημερινο για να βγαλεις αποτελεσμα, αλλα ξεχνας να κανεις την αντιστοιχη συγκριση μεταξυ των Intel. Ε, την εκανα εγω για σενα, και οπως καταλαβαινεις, ο 2600k κατατροπωνει τον 7600k αν λαβουμε υποψιν τα 6-7 χρονια διαφορας.

 

 

Go figure.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας! διαβάζω εδώ και καιρό το topic αλλά επειδή δεν έχω άποψη είναι το πρώτο μου post- ερώτηση-βοήθεια.

 

Θέλω ένα καλό σετάκι μητρικής(Β350,ATX)κοιτάω πχ για την Asus Prime Plus και με ram 16GB(3200) για τον 1600 που να είναι δοκιμασμένο. Κατά καιρούς έχω δει αρκετά να γράφονται εδώ μέσα αλλά με τόσα post δεν μπορώ να βγάλω άκρη.

 

Ευχαριστώ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις? ΜΟΛΙΣ? Εδω ο OCed στα 5.1ghz 7700k ειναι μολις 15% μπροστα στα min απο τον stock 7600k! Aστεια πραματα λες, ως συνηθως, γιατι ενω ακριβως απο πανω ειρωνευεσαι το future proofing των 6πυρηνων phenom, ξεχνας να αναφερεις οτι στο bf1 εχουν ΑΚΡΙΒΩΣ την ιδια αποδοση με τον 930 που προμοταρεις  τωρα. Aντιστοιχα λοιπον, o 2600k εχει ακομα μικροτερη διαφορα απο τον 7600k μετα απο μια 7ετια εξελιξης, σε μερικα games μαλιστα ειναι και μπροστα!!!  Αυτο γιατι δεν το αναφερεις? Ασε να μαντεψω, σου διεφυγε

 

Ετσι, για να καταλαβουν ολοι τι κανεις, παιρνεις ενα high end παλιο κομματι και το συγκρινεις με ενα mid προς low σημερινο για να βγαλεις αποτελεσμα, αλλα ξεχνας να κανεις την αντιστοιχη συγκριση μεταξυ των Intel. Ε, την εκανα εγω για σενα, και οπως καταλαβαινεις, ο 2600k κατατροπωνει τον 7600k αν λαβουμε υποψιν τα 6-7 χρονια διαφορας.

 

 

Go figure.

 

 

 

Epic comment is epic (που λένε και στο χωριό μου). :-D

Καλημέρα σας! διαβάζω εδώ και καιρό το topic αλλά επειδή δεν έχω άποψη είναι το πρώτο μου post- ερώτηση-βοήθεια.

 

Θέλω ένα καλό σετάκι μητρικής(Β350,ATX)κοιτάω πχ για την Asus Prime Plus και με ram 16GB(3200) για τον 1600 που να είναι δοκιμασμένο. Κατά καιρούς έχω δει αρκετά να γράφονται εδώ μέσα αλλά με τόσα post δεν μπορώ να βγάλω άκρη.

 

Ευχαριστώ :)

 

 

 

Ρώτα εδώ καλύτερα   http://www.insomnia.gr/topic/522368-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%84%CE%AC%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CF%83%CF%8D%CE%BD%CE%B8%CE%B5%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%B2%CE%AC%CE%B8%CE%BC%CE%B9%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%B7%CF%85-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-gaming/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ASUS Strix X370-F - The Perfect Ryzen Motherboard? by Paul's Hardware

Είναι μια ενδιαφέρουσα μητρική, που τα μεγάλα μείον της είναι η έλλειψη LED Post Indiacator, Power Board Button και BIOS Reset (όπως έχει η C6H). Όταν χρειαστούν είναι καλό να υπάρχουν και θα έπρεπε να υπάρχουν σε περισσότερες μητρικές.

 

Αλλά η τιμολόγηση από Ελλάδα δεν την κάνει καλή αγορά. H Strix ξεκινά στα 221€ ενώ η C6H στα 246. Αν και εδώ είχαμε τα 60 δολλάρια διαφορά που αναφέρει στο βίντεο, αντί για 25 ευρώ θα ήταν επιλογή για πολλούς πιστεύω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...