Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ok, το βρηκα το docp αλλα δεν το δοκιμασα τετοια ωρα καθως αν χρειαστει ψαξιμο ειναι αργα. Αυριο.

 

Bootαρε αλλα δεν καταφερε να μπει στα windows, πεταξε bsod με το docp στα 3200.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μιας και πιασατε το θεμα με τα moba..Να πουμε πως στην Dota 2 βγηκε πατσακι αμεσα για τους Ryzen..Και απο εκει που υπηρχαν θεματακια και frame drops πλεον πανε αερας ακομα και σε τρελλα fights..Εδω σε λαπτοπ με i3-6006 στα 2 ghz και εχω 60+ ακατεβατα σε 1366*768(dota 2)..και θα εχουν θεμα οι ryzen? Ρε τι γραφουν μερικοι και με πιανει το κεφαλακι μου..

 

Το patch στο dota 2 που βγηκε πριν μερικες εβδομαδες ευνοησε και τους fx. Πλεον ειμαι κλειδωμενος στα 140-160 frames απο τα 80-100 που ειχα πριν το patch

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Strawman η υπογραφή σου για πολλά respect. η δε ψύκτρα του 7700k φανταστική, κυριολεκτικά :D :P. Αμαν βρε strawman με τις ανακρίβειές σου, ακους εκεί ο 7700k δεν έχει ψύκτρα  :devil:.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το patch στο dota 2 που βγηκε πριν μερικες εβδομαδες ευνοησε και τους fx. Πλεον ειμαι κλειδωμενος στα 140-160 frames απο τα 80-100 που ειχα πριν το patch

 

 

 

Κατά τα άλλα στα MMO έφταιγαν οι αδύναμοι cores των FX... :rolleyes:

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε στα 3000 ( 2933 .. )

Νέο BIOS για ASUS C6H 1403

( To 1403 δεν είναι πλέων beta )  

https://www.asus.com/de/Motherboards/ROG-CROSSHAIR-VI-HERO/HelpDesk_Download/

 

Loaz έχει καμιά διαφορά με το beta 1403;

Άκυρο είναι ακριβώς τα ίδια

Comparing 1403 posted by Elmor in post 20981 with official one in HxD they are identical byte for byte. Which has also been the case for other UEFIs that Elmor shared, which later became available on official site.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bootαρε αλλα δεν καταφερε να μπει στα windows, πεταξε bsod με το docp στα 3200.

 

Δοκίμασε 3 πράματα, ανέβασε το Soc voltage στα 1.1-1.15, ανέβασε boot vram και vram voltage στα 1.35 και δες από εκεί τι γίνεται. Το soc και memory voltage σε βοηθούν να βρείς σταθερά υψηλά clocks, αν δεν κάνω λάθος η AMD από default τις τρέχει σε 1.2vdimm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Strawman η υπογραφή σου για πολλά respect. η δε ψύκτρα του 7700k φανταστική, κυριολεκτικά :D :P. Αμαν βρε strawman με τις ανακρίβειές σου, ακους εκεί ο 7700k δεν έχει ψύκτρα  :devil:.

Εχει, και μαλιστα σηκωνει και OC. Την δοκιμασε ο Οδυσσεας και ξερει!

 

Αντε να με πεισεις τωρα οτι κατι τετοια τυπακια δεν ειναι απλα υπαλληλοι τις Intel. O τυπος μπηκε σε ενα thread και εγραψε οτι του ρθε στο κεφαλι χωρις να γνωριζει αν αυτα που γραφει ισχυουν η οχι (πρωτον οτι ο 7700k εχει ψυκτρα και δευτερον οτι σηκωνει και OC) μονο και μονο για να υποστηριξει την Intel. Και ολο αυτο πρεπει να πιστεψω οτι το εκανε αφιλοκερδος...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι δουλειά έχει η dota 2 με τα mmo ?

 

 

 

Ανήκει σε άλλο είδος; Δεν το ήξερα, τέτοια παιχνίδια δεν παίζω καθόλου. Παρ όλα αυτά η αύξηση που ανέφερε το παιδί είναι σημαντική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει, και μαλιστα σηκωνει και OC. Την δοκιμασε ο Οδυσσεας και ξερει!

 

Αντε να με πεισεις τωρα οτι κατι τετοια τυπακια δεν ειναι απλα υπαλληλοι τις Intel. O τυπος μπηκε σε ενα thread και εγραψε οτι του ρθε στο κεφαλι χωρις να γνωριζει αν αυτα που γραφει ισχυουν η οχι (πρωτον οτι ο 7700k εχει ψυκτρα και δευτερον οτι σηκωνει και OC) μονο και μονο για να υποστηριξει την Intel. Και ολο αυτο πρεπει να πιστεψω οτι το εκανε αφιλοκερδος...

Ένας απλά άσχετος ήταν ή τρολ... αν ήμουν εγώ υπάλληλος της intel θα κρατούσα πολύ ψηλά τον πήχη αυτών που γράφω και λέω. Θα ντρεπόμουν να γράφω τέτοιες αρλούμπες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

GloFo 7nm και στα 5GHz μοιάζει πολύ μακρινό όνειρο ... εδώ κοτζάμ ιντέλα και παλεύει 2 χρόνια με τα yields για να βγάλει τα mainstream 10nm CPU's. 4 γενιές έχουμε 14nm ως τώρα Broadwell / Skylake / Kabylake και ακόμα Coffee lake δεν είδαμε. Ο τόμεας των GPU έχει ανάπτυξη χαοτικά μεγάλη κάθε χρόνο με τρομερή αύξηση και απ'την άλλη έχουμε 4C απο το 2010 για mainstream με ίδιες και χειρότερες τιμές ... πάλι καλά που υπάρχουν και οι Ryzen γιατί αν δε αυτά τα Prescott 2.0 (Χ299 CPU) θα κάνανε 3000€. Είναι μην συνηθίσει ο καταναλωτής την καρπαζιά ... αγοράζει έξτρα 1-5% καλύτερες επιδόσεις /χρόνο και λέει εντάξει μωρέ έχω και Optane support τώρα ... ο παλιός Ivy/Nehalem/FX δεν βγάζει πλέον 350 FPS και ήθελα update ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

GloFo 7nm και στα 5GHz μοιάζει πολύ μακρινό όνειρο ... 

 

Μέχρι πρόσφατα θα συμφωνούσα, τώρα έχει IBM και Samsung από πίσω. Και ήδη κατάφεραν να βγάλουν πιο efficient process από την Intel (14nm LPP), το θέμα που μένει τώρα είναι να το κάνουν scale σε frequency, που απ' ότι φαίνεται είναι και ο βασικός σκοπός των 7nm GloFo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...