Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το μόνο αρνητικό που βλέπω στους ryzen αυτή την στιγμή είναι τα θέματα σε ορισμενες μητρικές και oc σε ram. Τα περί dx 12 αν και μεμονωμένο περιστατικό πήρε σχετικά μεγάλη έκταση,και αν υπολογίσουμε το μικρό optimization στα παιχνίδια στο pc είναι πιθανό και αργότερα να βγει κάτι παρόμοιο. Από το 2013 που ήταν να πάρω επεξεργαστή διάβαζα τα περί πολλών πυρήνων στο μέλλον και να που 4.5 χρόνια μετά είμαστε πάλι στα ίδια.

 

Ουσιαστικα με τις μνημες δεν υπαρχει θεμα, αν παρεις τις σωστες μνημες και οχι καποιες που καποιος καπου ειπε οτι παιζουν ή παιρνεις τις φτηνες και υπολογιζεις οτι θα παιξουν αργοτερα κτλπ κτλπ, καταλαβαινεις τι θελω να πω.

Εγω πχ που εφτυσα αιμα γιατι αντι να παρω τις GRVK και πηρα τις GRVKB τι να πω οτι φταιει ο επεξεργαστης μου ή εγω που δεν πηρα αυτο που επρεπε γιατι καιγομουν;

Και αυτο σε Intel ετσι;

Το ότι δεν έχει σε εμποδίζει κανείς να δοκιμάσεις του 1700 ? Άραγε γιατί δεν έχει ?

Επίσης δεν είναι Temps του x299 είναι του i9 7900x δεν σου λέει κάποιος οτι όλοι οι επεξεργαστές έχουν τις ίδιες θερμοκρασίες κάτι που συμβαινει και στους Ryzen.

Ισα ισα έχουμε μαρτυρία απο άνθρωπο που έχει τον 7800x ότι δεν συμβαινει κάτι τέτοιο.

 Any Way..

H κουβέντα ξεκίνησε από το 1600x vs i7 7800x υπάρχουν τα λινκ παραπάνω αν θέλετε τα ξαναβάζω που βρίσκεται ο ένας και που ο άλλος και αυτά μόνο σε επιδόσεις,χωρίς καμιά άλλη σύγκριση..

Τι να κανουμε όμως ? δεν υπάρχουν φράγκα και χρειαζόμαστε αλλαγές από εκεί και πέρα ο καθένας σταθμίζει και αποφασίζει απλά καλό είναι να έχει και πλήρη γνώση..

Αν πολλοί από αυτούς σας είχαν ακούσει και είχαν πάει σε αντίστοιχους AMD τότε και όχι σε 4770 - 4790 το μόνο σίγουρο σήμερα θα ήταν να μην μπορούν να πάρουν πίσω ούτε το κόστος της ψήκτρας,παρ'ολα αυτά μπορούν και κάτι αλλάζουν "αναίμακτα".. αυτο δεν προσμετράται άραγε στο κόστος ?

Θυμηθείτε μόνο πόσο έχουν κατηφορίσει ήδη οι Ryzen και είναι μόνο η αρχή και υπολογίστε τι θα πάρετε πίσω από αυτό το σετ σε 4 χρόνια.. η ίδια η εταιρία λοιπόν απαξιώνει όπως θα λέγατε εσείς για την nVidia.. (αυτά για το μπακαλοτευτερο που βγάζουν μερικοί)

 

Οι Ryzen δεν είναι κακοί.. είναι καλοί επεξεργαστές δεν είναι όμως σε καμιά περίπτωση αυτό που παρουσιάζεται είναι μια φτηνή πλατφόρμα εφήμερη και για συγκεκριμένη χρήση.

Εγώ εχω στήσει 3 συστήματα ως σήμερα για φίλους ,με την προϋπόθεση όμως ότι ξέρουν τι μπορούν να πάρουν και που μπορούν να φτάσουν..

 

Θα επανέλθω στο σωστό τοπικ με τον 7820κ και την Mark 1 ελπίζοντας μέχρι τέλος του μήνα .. και τότε τα ξαναλέμε ;)

 

(του αλλου του γράφω οτι ειμαι με ψήκτρα 30 ευρώ και στοκ 1200 στροφές χωρίς ρεύματα στα 4.4 κ μου λεει δεν ειναι καλες οι θερμοκρασίες μου.. ρε μεγάλε το ίδιο σου είπα άλλα παρ'ολα αυτά 70 δεν πήγα και φυσικά ήταν το stress του cpuz και κατακαλόκαιρο - καταμεσήμερο .αν "δεν έχεις χρήματα" πας εδώ λοιπόν με 400 ευρώ βρίσκεις σετακι ;)  πάρε αυτό και ανέβασε τον 5820 στα 4.4 χαλαρά και μετά πες μας. http://cpu.userbenchmark.com/Compare/Intel-Core-i7-5820K-vs-AMD-Ryzen-5-1600X/2579vs3920

 

Βρηκες και εσυ βρε θηριο την μαμα ψυξη;

Ε να σου πει ο αλλος τοτε οτι πολυ απλα δεν παιζει το σεναριο σου γιατι ο αλλος την εχει την μαμα στον 5820 και στο εγραψε αλλα που.....

 

EDIT μαμα μαμα εξτρα ειναι απλα την λεμε μαμα γιατι ειναι Intel καταλαβες extra large τυπε; Που θα μου πεις και ποσο κανει αν δεν εχω χρηματα; Ακομα γελαω με την παρτυ σου!!!!

 

EDIT 2 Για να μην εχεις να λες https://drive.google.com/file/d/1apPXWDayiB6psl18Dhle41tCANjG4Fw8Rg/view?usp=sharing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο σε αυτό περί ιντελ,θέματα εννοώ μικρές λεπτομέρειες που έχουν χαλάσει μερικούς να περιμένουν την άλλη φουρνιά. Εγώ πετυχα καλή περίπτωση από amazon που μου βγαίνει ο 7700κ με z270 50ευρω με μεταφορικά μαζί ακριβοτερος απο 1600χ απο ελλαδα άρα τελευταία στιγμή ότι βγει. Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις/βοήθεια και ενημέρωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω ακόμα τι θα κάνω απλά έπεσε κυκλοφορία σαπιας μπλε σειράς 299(χρηματικά) και έριξε της προηγούμενης τις τιμές. Απλά δεν θέλω να χαλασω το θέμα μιας και δεν είναι και στις αναβαθμίσεις κιόλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ουσιαστικα με τις μνημες δεν υπαρχει θεμα, αν παρεις τις σωστες μνημες και οχι καποιες που καποιος καπου ειπε οτι παιζουν ή παιρνεις τις φτηνες και υπολογιζεις οτι θα παιξουν αργοτερα κτλπ κτλπ, καταλαβαινεις τι θελω να πω.

Εγω πχ που εφτυσα αιμα γιατι αντι να παρω τις GRVK και πηρα τις GRVKB τι να πω οτι φταιει ο επεξεργαστης μου ή εγω που δεν πηρα αυτο που επρεπε γιατι καιγομουν;

Και αυτο σε Intel ετσι;

 

Βρηκες και εσυ βρε θηριο την μαμα ψυξη;

Ε να σου πει ο αλλος τοτε οτι πολυ απλα δεν παιζει το σεναριο σου γιατι ο αλλος την εχει την μαμα στον 5820 και στο εγραψε αλλα που.....

 

EDIT μαμα μαμα εξτρα ειναι απλα την λεμε μαμα γιατι ειναι Intel καταλαβες extra large τυπε; Που θα μου πεις και ποσο κανει αν δεν εχω χρηματα; Ακομα γελαω με την παρτυ σου!!!!

 

EDIT 2 Για να μην εχεις να λες https://drive.google.com/file/d/1apPXWDayiB6psl18Dhle41tCANjG4Fw8Rg/view?usp=sharing

Βρε μάθετε πρώτα να μιλάτε χωρίς να προσπαθείτε να προσβάλλετε τους άλλους που είναι Ανθρώπινη διάσταση και μετά τα βρίσκουμε και τα τεχνικά..

Ξαναδιάβασε τι έγραψα και διάβασε και τα σημεία στίξης όπως τα εισαγωγικά μήπως και καταφέρεις να βγάλεις νόημα,πριν γράψεις τα edit σου..

Το οτι πήγες και πηρες μια άχρηστη ψήκτρα και προσπαθείς να ψύξεις τον 5820κ και δεν τα καταφέρνεις για αυτό δεν φταίει ο επεξεργαστής γιατί κατά γενική παραδοχή και όχι επειδή το λέω εγώ ο 5820κ είναι ο πιο κρύος επεξεργαστής όλης της X99 σειράς.

Εγώ έδωσα προφανώς τα ίδια χρήματα για μια φτηνή Tower του έβαλα και ένα οτι να'ναι φουρφουρι ουτε καν pwm αλλα αθορυβο και είδες μια χαρά τα καταφέρνω.. στα 4.4 - εσενα λοιπόν σου φταίει η Ιντελ για αυτό,ναι φταίει για την ψήκτρα όχι όμως για τον επεξεργαστή. ας μας ρωτούσες πριν αγοράσεις ψήκτρα κανείς δεν θα σου έλεγε πάρε Intel. και σταματάω εδω μαζί σου,γιατι όπως έγραψα ο στόχος σου είναι να προσπαθήσεις να προσβάλλεις κ όχι να ανταλλάξεις απόψεις.

 

Πάμε πάλι στους Ryzen τώρα,

όπως εχω γράψει πολλές φορές ήδη δεν είναι κακοί επεξεργαστές,

ισα ισα έχουν και παραπάνω δύναμη εκεί που όμως δεν υπάρχει "εφαρμογή" στην σημερινή πραγματικότητα,πλην ενος 5-10%

δηλαδή στις ακραία πολυνηματικες εφαρμογές.

Τι να κανουμε τώρα ? Τα Games ΔΕΝ ανήκουν σε αυτές,ούτε όμως το photoshop ούτε όμως το lightroom ούτε καν το premiere.

σε ολα αυτά σήμερα που μιλάμε είναι μακράν καλύτερος ο 4πυρηνος και ποιο ψηλά χρονισμενος.

Παρ'ολα αυτα ειναι μια επιλογή που καλείται να κάνει ο καθένας μας αν δεν θέλει να βγάλει παραπάνω χρήματα απο το παντελόνι η δεν τα έχει.. - Ανθρώπινο.-

Το ιδιο λοιπόν ειχε να επιλέξει και πριν 4 χρόνια η να πάει σε έναν 4770 στα 300 ? τότε ευρώ η να πάει σε έναν 8πυρηνο 8350 στα 180 ? ευρω .. πηγε λοιπόν στον 4770 και σήμερα τον πουλάει ας πούμε υποθετικά 100 ευρώ.. ποσο πραγματικά ήταν το κόστος του επεξεργαστή που αγόρασε ? ελα του δημοτικού είναι.. ποσο θα πούλαγε τον 8350 σήμερα ? ποσο του κόστισε τελικά η χρήση ? είναι κερδισμένος η χαμένος που επένδυσε την Intel τελικά ? ..

Ας το υπολογίσει καθένας για την παρτυ του και ας βγαλει τα συμπεράσματα του πάντως αυτο θα είναι το πραγματικό κόστος του καθε επεξεργαστή και οχι τα πόσα έσκασε στο ταμείο τότε..

Θέλετε να δείτε την αλήθεια ?  Δείτε την, δεν θέλετε να την δείτε ? συνεχίστε να εθελοτυφλείτε γιατί σας βολεύει,

εγω θα συνεχίσω να χτίζω μηχανήματα και στις 2 πλατφόρμες γιατι πραγματικά το αξίζουν ΑΛΛΑ ανάλογα την περίσταση,και την χρήση,και κατατάσσοντας την κάθε πλατφόρμα εκεί που της αξίζει.

 

Τα ίδια έγραφα και πριν 2 μήνες τοτε που οι τυμπανοκρουσίες και οτι η Intel θα πτωχεύσει απο τους Ryzen ήταν στο ζενιθ τους,τότε ξέρετε εσείς γιατι παλι εσείς γράφατε για τον πανικό που έπαθε και ξεπούλαγε τους i7  .. Τελικα σήμερα δεν ξεπουλάει ? τι εγιναν ολες αυτες οι προβλέψεις ? δεν πτώχευσε ?

Μαλλον απάντησε,και καλό είναι που την ξεκουνησε τελικά η AMD και μπορούμε να πάρουμε το προϊόν που πάντα θέλαμε,

τι θέλαμε ? θέλαμε και single core για τα games και multicore για τις όποιες πολυνηματικες..

Απο εκει και πέρα ο καθένας σταθμίζει και αποφασίζει.. τι χρειάζεται τι μπορεί και θέλει να πληρώσει.

αλλά απο την μια να την βρίζεις όταν την πληρώνεις και να τρίβεις τα χέρια σου απο την άλλη όταν παίρνεις χρήματα πίσω και με αυτα μπορείς να κάνεις την επόμενη αναβάθμιση σου,είναι και λίγο "ανέντιμο".. αν σας ενοχλεί το "ανέντιμο" πείτε το κακά μαθηματικά.. δεν θα κολλήσουμε εκεί..

Για όποιον λοιπόν για τους δικούς του λόγους δεν μπορεί να επενδύσει η AMD δεν θα σας απογοητεύσει αυτή την φορά, -ξεκάθαρο-

όποιος όμως επιλέγει τους Ryzen ως τους "καλύτερους" η θέλει να μας τους παρουσιάσει ετσι επειδή εκεί επένδυσε κάνει λάθος.

Επεξ/σία από MoviemakerGr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όποιος όμως επιλέγει τους Ryzen ως τους "καλύτερους" η θέλει να μας τους παρουσιάσει ετσι επειδή εκεί επένδυσε κάνει λάθος.

 

Πάλι γενικούρες, γραφεις πολλά αλλα λες λίγα. Το "καλύτερο" είναι σχετικό και αλλάζει από άνθρωπο σε άνθρωπο, όπως και επίσης οτι σχεδόν κανεις δεν έχει ατελείωτο budget. Οι περισσότεροι γραφουν ότι οι Ryzen είναι η καλύτερη all around επιλογή για τα λεφτά που ζητάει η AMD, aka VFM.

 

Όταν γράφουμε ότι ο 1700 είναι καλύτερη επιλογή έναντι του 1800x αυτό σημαίνει ότι με τα χρήματα που δίνεις η επεξεργαστική ισχύ που κερδίζεις δεν αντικατοπτρίζει την χρηματική διαφορα. Ένα παράδειγμα με GPU, η "καλύτερη" GPU αυτή τη στιγμή είναι η Titan Xp, κανεις δεν θεωρεί ότι αξίζει τα λεφτά της όταν μπορείς να πάρεις την 1080 Ti στα μισά, ακόμα και αν η δεύτερη δεν είναι όσο "καλή" όσο η πρώτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάλι γενικούρες, γραφεις πολλά αλλα λες λίγα. Το "καλύτερο" είναι σχετικό και αλλάζει από άνθρωπο σε άνθρωπο, όπως και επίσης οτι σχεδόν κανεις δεν έχει ατελείωτο budget. Οι περισσότεροι γραφουν ότι οι Ryzen είναι η καλύτερη all around επιλογή για τα λεφτά που ζητάει η AMD, aka VFM.

 

 

Θα σκάσουν οι  AMD R3  και θα στήλουν ότι Pentium και I3 στα αζήτητα.

Θα σκάσουν τα APUs με 4C/8T και θα στείλουν ότι σύστημα παίζει με Intel IGP στα αζήτητα.

Θα σκάσουν και οι ThreadRipper και θα στείλουν και την X299 πλατφόρμα στα αζήτητα.

Θα σκάσουν και οι Mobile και θα πάρουν ένα μερίδιο ΝΑαααααααα ...

 

Σε γενικές γραμμές δεν μπορώ να καταλάβω σε ποιον τομέα οι RYZEN θα είναι χειρότεροι.

Από την στιγμή που η AMD έχει

 

α) Καλύτερο Performance/Watt

β) Μικρότερο σε διαστάσεις πυρήνα

γ) Απλούστερο σχεδιασμό στα πολυπύρηνα

δ) Τραγικά ανώτερη αρχιτεκτονική στα γραφικά

------------------------------------------------------------------------------

Δεν υπάρχει τελειωμός στο να μπορεί να βγάζει

 

1) Δυνατότερα all around προιόντα ανά TDP/ Κατανάλωση

2) Φτηνότερα ανά δυναμικότητα προιόντα

3) Πληρέστερα SOC σε ότι αφορά τα γραφικά .

 

Αλλά η επιτυχία της AMD δεν σταματά εδώ.

Η εταιρία θεώρησε πως ένα CPU  των 8Core/16Threads για την σύγχρονη εποχή που είμαστε δεν αποτελεί High end προιόν για τους λίγους, αλλά πρέπει να δίνεται στην μεσαία πλατφόρμα στους καταναλωτές .

 

Από την πλατφόρμα λοιπόν δίνεται στο προιόν ακόμα μια ανωτερότητα . 

 

α) Τύπου SOC σχεδίαση που επιτρέπει και στις φτηνότερες μητρικές με A300/A320 chip να φέρουν M2 NVME PCI-E X4 , ενώ με κάποιο X300 θα μπορούσαμε να δούμε και 2Χ m2 nvme σχεδίαση.

 

β) Μητρικές σχεδιασμένες για 140Watt TDP επεξεργαστές στην μεσαία κατηγορία.

 

γ) Μητρικές που υποστηρίζουν από APU έως 8core/16 thread cpu .....

 

δ) Ανεξαρτητοποίηση των I/O απο το DMI /AMI .........  Αυτό είναι πολύ καλό και θα έπρεπε να έχουμε κάποιο Review που να φορτώνει τα I/O ανά πλατφόρμα , ώστε να δούμε κατά πόσο οι υπόλοιπες πλατφόρμες χωλαίνουν σε αυτόν τον συγκεκντρωτικό σχεδιασμό, απέναντι στην AM4 που τέτοια θέματα τα έχει λυμένα .

 

 

 

Το μόνο που έχει η Intel σαν όπλο απέναντι στην AMD, είναι η στρωμένη λιθογραφία που τις επιτρέπει υψηλά ρολόγια είτε σε boost είτε σε base ....... όμως με την απαιτούμενη αύξηση θερμοκρασιών και TDP .

Οταν όμως θες εξωτικές λύσεις ψύξης, δυνατά VRM σε ακριβές μητρικές, delid και άλλα τέτοια για να δουλέψει σωστά το Chip, χάνεις πάρα πολύ σε δυναμική προιόντος.

Το να βγάλεις έναν πυρήνα " on steroids " για να έχεις απλά το πάνω χέρι στα benches, όπου δεν χρειάζονται πυρήνες, δεν κάνει το προιόν καλύτερο, αλλά χειρότερο.

Πχ. Εποχές που η AMD έφερε τον FX 9590 .....

Εποχές που η AMD έφερε υδρόψυκτη Fury....

Καμιά τέτοια επιλογή δεν κρίθηκε από το κοινό σαν ορθή .

Κάτι τέτοιο είναι και οι Sky-X, Kaby-X σήμερα .

 

Λογικά με τους Ryzen 2 θα υπάρξει απάντηση και σε αυτό το κομμάτι.

Επεξ/σία από adtakhs
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεδομένο είναι πως οι Ryzen στα 7nm θα τρέχουν στα 5+ GHz (εκτος άμα πάει πολύ στραβά με GloFo), το θέμα είναι ποσο power efficiency θα κρατήσουν. Η 7nm που θα χρησιμοποιούν οι Ryzen είναι φτιαγμένη γύρω από 5GHz operation σε data center και servers, που σημαίνει ότι τα consumer parts θα είναι πιο πάνω: https://www.globalfoundries.com/sites/default/files/product-briefs/7lp-product-brief.pdf

 

14LLP που είναι οι Ryzen τώρα είναι φτιαγμένη για 3GHz operation για server κτλ: https://www.globalfoundries.com/sites/default/files/product-briefs/product-brief-14lpp.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεδομένο είναι πως οι Ryzen στα 7nm θα τρέχουν στα 5+ GHz (εκτος άμα πάει πολύ στραβά με GloFo), το θέμα είναι ποσο power efficiency θα κρατήσουν. Η 7nm που θα χρησιμοποιούν οι Ryzen είναι φτιαγμένη γύρω από 5GHz operation σε data center και servers, που σημαίνει ότι τα consumer parts θα είναι πιο πάνω: https://www.globalfoundries.com/sites/default/files/product-briefs/7lp-product-brief.pdf

 

14LLP που είναι οι Ryzen τώρα είναι φτιαγμένη για 3GHz operation για server κτλ: https://www.globalfoundries.com/sites/default/files/product-briefs/product-brief-14lpp.pdf

 

 

Ναι το γνωρίζω Spartan. Αλλά δεν αναφέρομαι στα Ryzen των 7nm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Zen 2 = Ryzen 7nm

 

20151147643l.jpg

 

 

 Λογικά μέσα στο 2018 θα υπάρξει ανανέωση την πρώτης σειράς Ryzen .

 

Σε αυτούς αναφέρομαι και όχι στην νέα αρχιτεκτονική.

 

Αν θες πες τους RYZEN A, RYZEN +  ή όπως αλλιώς θες .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και γω θα διάλεγα τον 1600Χ μεταξύ των δύο, μιας και είναι καλύτερος σε κάποια δημοφιλή σύγχρονα engines. Εξαρτάται τι ακριβώς θέλει ο καθένας.

 

https://www.reddit.com/r/Amd/comments/6l68g6/from_i7_6700k_to_ryzen_1700x_3_months_later/

Να τος και αυτος, απο εκει που ο 1400 δεν εκανε για lol, τωρα καταληξαμε στο οτι δεν κανει και ο 1700x. Ρε μαγκες, με τον Phenom II x4 που ειχα επεζα lol ακατεβατα 100+ frames με 30-40% cpu usage, σοβαρευτειτε. Ποιο single thread τσαμπουνας? Και προσεξε, δεν λεω οτι λεει ψεμματα ο ανθρωπος, λεω οτι αν ισχυει αυτο που λεει με τα fps τοτε καποιο θεμα υπαρχει / υπηρχε μεταξυ lol και ryzen. Καινουργια πλατφορμα κλπα, αν αναμονη patch. 

 

Επισης, για δεν κανεις quote και το υπολοιπο μηνυμα? Ξερεις, αυτο που γραφει οτι οσο ειχε τον 6700k ειχε παρατησει το multitasking γιατι το PC του ειχε θεματα στο alt tabbing με βαριες εφαρμογες, ενω τωρα με τον 1700x ειναι "φλεγομενα γρηγορος". 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Θα επανέλθω στο σωστό τοπικ με τον 7820κ και την Mark 1 ελπίζοντας μέχρι τέλος του μήνα .. και τότε τα ξαναλέμε ;)

 

Xmmmm, Ξανά σκέψου το για τον 7820

ΙΜΗΟ 7900 ή τίποτα στο 299 , άλλωστε είναι ο μονός που έχει τα lanes που υποστηρίζει η πλατφόρμα.

 

Στην τιμή του 7820 μπορείς να πάρεις 3χ 1600 ή σετάκι 1700+1600Χ

Χικ-Χικ μπορείς να πάρεις ίσως ιντελ 7700Κ και ένα1700 στα ίδια λεφτά. Τρέχεις τα single core σου στον ένα και τα multithreaded στον άλλο.

Όπως και να έχει εάν ο 7820 δεν πέσει τουλάχιστον 100-150 ευρώ, δεν είναι αυτή τη στιγμή VFM, λόγο των παραπάνω συνδυασμών και ακριβών mobo.

 

Τουλάχιστον με τον 7900 μπορείς να λές ότι στόχευες σε μια πραγματικά hi end και όχι σε κάτι το ενδιάμεσο - ημίμετρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ τον 7900x του πρότεινα για x299 γιατί έχουν κουρεμένο AVX-512 support ο 7800 και ο 7820x. Αλλα όσο και να το κάνουμε είναι 400 ευρώ πάνω ο 10-core, δεν είναι λίγα λεφτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να τος και αυτος, απο εκει που ο 1400 δεν εκανε για lol, τωρα καταληξαμε στο οτι δεν κανει και ο 1700x. Ρε μαγκες, με τον Phenom II x4 που ειχα επεζα lol ακατεβατα 100+ frames με 30-40% cpu usage, σοβαρευτειτε. Ποιο single thread τσαμπουνας? Και προσεξε, δεν λεω οτι λεει ψεμματα ο ανθρωπος, λεω οτι αν ισχυει αυτο που λεει με τα fps τοτε καποιο θεμα υπαρχει / υπηρχε μεταξυ lol και ryzen. Καινουργια πλατφορμα κλπα, αν αναμονη patch. 

 

Επισης, για δεν κανεις quote και το υπολοιπο μηνυμα? Ξερεις, αυτο που γραφει οτι οσο ειχε τον 6700k ειχε παρατησει το multitasking γιατι το PC του ειχε θεματα στο alt tabbing με βαριες εφαρμογες, ενω τωρα με τον 1700x ειναι "φλεγομενα γρηγορος". 

Μιας και πιασατε το θεμα με τα moba..Να πουμε πως στην Dota 2 βγηκε πατσακι αμεσα για τους Ryzen..Και απο εκει που υπηρχαν θεματακια και frame drops πλεον πανε αερας ακομα και σε τρελλα fights..Εδω σε λαπτοπ με i3-6006 στα 2 ghz και εχω 60+ ακατεβατα σε 1366*768(dota 2)..και θα εχουν θεμα οι ryzen? Ρε τι γραφουν μερικοι και με πιανει το κεφαλακι μου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...