Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ προσωπικά δεν κατακρινω όποιον δώσει 400+ ευρώ σε ιντελ για 6 πυρηνο. Απλά εγώ προσωπικά δεν μπορώ την κοροϊδία μες την μάπα. 2014 ,i7 5820k 389 δολλάρια. 2017 i7 7800 390 δολλάρια με σχεδόν ίδια ρολόγια αν και άλλη πλατφόρμα. Και για παιχνίδια overkill είναι εκτός αν κάποιος έχει χρήματα που του περισσεύουν και το υπόλοιπο hardware(και οθόνη)κοστίζουν αναλογα.

Ελεύθερη αγορά. Καμία κοροϊδία.

Όποιος πιστεύει ότι 6 core intel ισοδυναμούν με 6 core amd παίρνει τους amd που είναι και φθηνότεροι. [Δεν είναι τσάντες πολυτελείας τα cpu για να μετράει το brand name.] Αν και κανείς δεν μιλησε αρχικά για Χ299 ή κάτι παρόμοιο.

 

Ένα πράγμα όμως δεν μπορώ να καταλάβω. Τίγκα το νετ από δοκιμές ακόμα και πάνω στα πιο άσημα games. Πού υστερούν όλοι αυτοί οι άνθρωποι στο εξωτερικό, που δημοσιεύουν τις ολοδικές τους δοκιμές και απόψεις, από ένα θρεντ με γνωστές απόψεις; 

Πώς γίνεται ένας άνθρωπος με μεγάλη εμπειρία σε gaming να μην ξέρει τι ισχύει στην αγορά και να έχει ανάγκη συμβουλές που γνωρίζει εκ των προτέρων που θα καταλήξουν;

Τόσο offtopic συμβουλών για χτίσιμο pc και κανείς δεν ενοχλήθηκε.Τέσπα.

 

Κάτι περίεργο που είδα σήμερα μιας και το πιάσαμε κουβέντα.

Σε όλα σχεδόν (αν όχι όλα) τα review που είδα ενώ αναφέρουν τα πάντα για ένα περίεργο λόγο δεν υπάρχουν θερμοκρασίες.

Τυχαίο υποθέτω και όχι οδηγία έτσι;

 

Review από Toms για τα Temps το Χ299 κάνει τους Ryzen να μοιάζουν ακόμα πιο ECO-friendly ;)

 

*Κάποιος είπε πιο πάνω για 1600Χ, έχει ο 1600Χ στοκ cooler ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμηθείτε μόνο πόσο έχουν κατηφορίσει ήδη οι Ryzen και είναι μόνο η αρχή και υπολογίστε τι θα πάρετε πίσω από αυτό το σετ σε 4 χρόνια.. 

 

Αυτό πες το στα καημένα τα παλικαρια που πήρανε τον 6950x :-D Από την άλλη τουλάχιστον αυτός είναι soldered... Πάντως από goal-post σε goal-post το πας Moviemaker. Δεν χρειάζεται να μας εξηγήσεις δικαιολογήσεις γιατί αγόρασες x299 στον θέμα των Ryzen  :devil:

 

Εστησα το καινουριο συστημα με r5 1600,asus prime x370 και g.skill tridentz 3200 cl 16.Υπαρχει xmp profile για να τρεξουν οι μνημες στα 3200?Προς το παρον τρεχουν στα 2133...αν οχι,πως βρισκω τα timings?
 
Πρώτα βρές το πιο νέο BIOS με AGESA 1.0.0.6, μετά βλέπεις. Κανε update σε αυτό και δες για DOCP (το αντίστοιχο του XMP).
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμηθείτε μόνο πόσο έχουν κατηφορίσει ήδη οι Ryzen και είναι μόνο η αρχή και υπολογίστε τι θα πάρετε πίσω από αυτό το σετ σε 4 χρόνια.. η ίδια η εταιρία λοιπόν απαξιώνει όπως θα λέγατε εσείς για την nVidia.. (αυτά για το μπακαλοτευτερο που βγάζουν μερικοί)
 
Οι Ryzen δεν είναι κακοί.. είναι καλοί επεξεργαστές δεν είναι όμως σε καμιά περίπτωση αυτό που παρουσιάζεται είναι μια φτηνή πλατφόρμα εφήμερη και για συγκεκριμένη χρήση.
Εγώ εχω στήσει 3 συστήματα ως σήμερα για φίλους ,με την προϋπόθεση όμως ότι ξέρουν τι μπορούν να πάρουν και που μπορούν να φτάσουν..

 

 

Να θυμηθούμε ότι η ίντελ ακολουθεί την ίδια και απαράλλακτη τιμολογιακή πολιτική που είχε με τους FX απέναντί της. Και βλέπουμε όσα βλέπουμε.

 

Όλα θα κριθούν από την τιμολόγηση των coffee lake 6c/12t και τις δυνατότητές τους(oc κτλ.).

Αν αποφασίσει η ίντελ να τους τιμολογήσει όπως και τους X299, μια χαρά θα μακροημερεύσουν οι ryzen. Αν αποφασίσει να τους τιμολογήσει όπως τον 7700Κ, τότε αναγκαστικά θα δούμε benchmarks σε BF 1 multi, AoTS κτλ από όλα τα σάιτ, κόντρα στους 1700. Και θα φανούν πολλά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αυτό πες το στα καημένα τα παλικαρια που πήρανε τον 6950x :-D Από την άλλη τουλάχιστον αυτός είναι soldered... Πάντως από goal-post σε goal-post το πας Moviemaker. Δεν χρειάζεται να μας εξηγήσεις γιατί αγόρασες x299 στον θέμα των Ryzen  :devil:

 

 
 
Πρώτα βρές το πιο νέο BIOS με AGESA 1.0.0.6, μετά βλέπεις. Κανε update σε αυτό και δες για DOCP (το αντίστοιχο του XMP).

 

Στο εξήγησα ήδη ..

Δεν αγόρασα ακόμα το x299 και έστησα 3 συστήματα ryzen.. και πολλά x99 άρα δικαιούμαι άποψη,

αλλά αν πάλι εσύ νομίζεις ότι δεν πρέπει να γράφω και είμαι εκτός νήματος κανε τα παράπονα σου εκεί που πρέπει ..

Εσύ ειδικά που δεν έχεις ποσταρει τίποτα άλλο στο άλλο νήμα εκτός από υποτιθέμενα πρόβλημα του x299.

και φυσικά ξεχνώντας τι έγραψα για τους Ryzen σε αυτό το ίδιο νήμα όταν έστησα το πρώτο σύστημα..

Αυτοί που πήραν τον 6950x τον πήραν και έχουν κάνει απόσβεση ήδη, σίγουρα δεν θα τον πουλήσουν για τα επόμενα 10 χρόνια..

αν με ρωτάς όμως η αν κάποιος γράφει ανακρίβειες και μετα σας απαντάω πανω σε αυτά και μου λέτε για δοκάρια δείχνει αδυναμία .. ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελεύθερη αγορά. Καμία κοροϊδία.

Όποιος πιστεύει ότι 6 core intel ισοδυναμούν με 6 core amd παίρνει τους amd που είναι και φθηνότεροι. [Δεν είναι τσάντες πολυτελείας τα cpu για να μετράει το brand name.] Αν και κανείς δεν μιλησε αρχικά για Χ299 ή κάτι παρόμοιο.

 

Ένα πράγμα όμως δεν μπορώ να καταλάβω. Τίγκα το νετ από δοκιμές ακόμα και πάνω στα πιο άσημα games. Πού υστερούν όλοι αυτοί οι άνθρωποι στο εξωτερικό, που δημοσιεύουν τις ολοδικές τους δοκιμές και απόψεις, από ένα θρεντ με γνωστές απόψεις;

Πώς γίνεται ένας άνθρωπος με μεγάλη εμπειρία σε gaming να μην ξέρει τι ισχύει στην αγορά και να έχει ανάγκη συμβουλές που γνωρίζει εκ των προτέρων που θα καταλήξουν;

Τόσο offtopic συμβουλών για χτίσιμο pc και κανείς δεν ενοχλήθηκε.Τέσπα.

Δυστυχώς είμαι από κινητό και δεν μπορώ να απαντήσω ανάλογα και για την ελεύθερη αγορά,και για τις δοκιμές χρηστών με διαφορετικά αποτελέσματα με ίδια συστήματα. Απλά προσωπικά έπεσα σε κακή περίοδο που μου έτυχε αναγκαστική αλλαγή που έπεσε πάνω σε κυκλοφορία ryzen 1ης γενιάς με μικρό θέματα. Ασχέτως του τι θα αγοράσω στο τέλος εξακολουθώ να πιστεύω ότι οι ryzen είναι πιο vfm από τους overpriced intel. Ήδη σε 2 φίλους τους έριξαν ακυρο που ήθελαν να πάρουν i5 για να πάνε σε 1600χ.

 

Αυτό πες το στα καημένα τα παλικαρια που πήρανε τον 6950x :-D Από την άλλη τουλάχιστον αυτός είναι soldered... Πάντως από goal-post σε goal-post το πας Moviemaker. Δεν χρειάζεται να μας εξηγήσεις δικαιολογήσεις γιατί αγόρασες x299 στον θέμα των Ryzen :devil:

 

 

Πρώτα βρές το πιο νέο BIOS με AGESA 1.0.0.6, μετά βλέπεις. Κανε update σε αυτό και δες για DOCP (το αντίστοιχο του XMP).

θα είχε ενδιαφέρον να βλέπαμε την κύρια χρήση που κάνει ο καθένας γιατί και ryzen 1700 αμφιβάλλω αν όλοι τον πήραν για επαγγελματική χρήση. Για ελλαδα μιλάμε άλλωστε.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς είμαι από κινητό και δεν μπορώ να απαντήσω ανάλογα και για την ελεύθερη αγορά,και για τις δοκιμές χρηστών με διαφορετικά αποτελέσματα με ίδια συστήματα. Απλά προσωπικά έπεσα σε κακή περίοδο που μου έτυχε αναγκαστική αλλαγή που έπεσε πάνω σε κυκλοφορία ryzen 1ης γενιάς με μικρό θέματα. Ασχέτως του τι θα αγοράσω στο τέλος εξακολουθώ να πιστεύω ότι οι ryzen είναι πιο vfm από τους overpriced intel. Ήδη σε 2 φίλους τους έριξαν ακυρο που ήθελαν να πάρουν i5 για να πάνε σε 1600χ.

και πολύ καλά έκαναν αυτή είναι η σωστή επιλογή ανάμεσα τους.

Εκτός αν θέλει κάποιος την ενσωματωμένη. και κάτι απλό ούτε καν Κ δηλαδή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ ειδικά που δεν έχεις ποσταρει τίποτα άλλο στο άλλο νήμα εκτός από υποτιθέμενα πρόβλημα του x299.

 

Σχεδόν ότι νέο υπάρχει για την x299 πλατφόρμα εγώ το πόσταρα στο θέμα όσο οι άλλοι μαλώνανε, το ότι υπάρχουν κυρίως αρνητικά νέα δεν είναι δικό μου πρόβλημα ;)

 

Και έχω γράψει ήδη ότι λογικό είναι να υπάρχουν θέματα σε νέα πλατφόρμα, ειδικά όταν πας και μου αλλάζεις το cache setup που έχεις χρονια τώρα σε οτιδήποτε επεξεργαστή έχεις βγάλει και έχει γραφτεί κώδικας επάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχεδόν ότι νέο υπάρχει για την x299 πλατφόρμα εγώ το πόσταρα στο θέμα όσο οι άλλοι μαλώνανε, το ότι υπάρχουν κυρίως αρνητικά νέα δεν είναι δικό μου πρόβλημα ;)

 

Και έχω γράψει ήδη ότι λογικό είναι να υπάρχουν θέματα σε νέα πλατφόρμα, ειδικά όταν πας και μου αλλάζεις το cache setup που έχεις χρονια τώρα σε οτιδήποτε επεξεργαστή έχεις βγάλει και έχει γραφτεί κώδικας επάνω.

 

Έρχονται και τα θετικά.. σύντομα.. ;)

Όταν σας έλεγα μην ποσταρετε bench απο samples δεν με ακούγατε.. :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα θα κριθούν από την τιμολόγηση των coffee lake 6c/12t και τις δυνατότητές τους(oc κτλ.).

Αν αποφασίσει η ίντελ να τους τιμολογήσει όπως και τους X299, μια χαρά θα μακροημερεύσουν οι ryzen. Αν αποφασίσει να τους τιμολογήσει όπως τον 7700Κ, τότε αναγκαστικά θα δούμε benchmarks σε BF 1 multi, AoTS κτλ από όλα τα σάιτ, κόντρα στους 1700. Και θα φανούν πολλά....

Ακόμη το ίδιο τροπάριο...υποτιθέμενος επεξεργαστής κόντρα σε κάποιον που ήδη κυκλοφορεί...η πλάκα θα είναι φανούν πολλά περισσότερα και μάλιστα πολύ διαφορετικά από ότι πιστεύεις...Τώρα δεν υπάρχει επεξεργαστής από την μεριά της Intel σε φυσιολογική τιμή να έχει την επεξεργαστική ισχύ ενός 1700...όλα τα υπόλοιπα υποθετικά είναι για ανθρώπους που αρνούνται να δουν την αλήθεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και πολύ καλά έκαναν αυτή είναι η σωστή επιλογή ανάμεσα τους.

Εκτός αν θέλει κάποιος την ενσωματωμένη. και κάτι απλό ούτε καν Κ δηλαδή. 

Αν και γω θα διάλεγα τον 1600Χ μεταξύ των δύο, μιας και είναι καλύτερος σε κάποια δημοφιλή σύγχρονα engines. Εξαρτάται τι ακριβώς θέλει ο καθένας.

 

https://www.reddit.com/r/Amd/comments/6l68g6/from_i7_6700k_to_ryzen_1700x_3_months_later/

 

One thing though - I am aware that this isn't a i7 7700k clocked at 5ghz, so ofc the IPC is lower - but I have gotten some weirdly low framerates in games like League of Legends, HotS and Diablo3 - even in 3440x1440p with a gtx 1080ti. These games will sometimes see dips towards 50 FPS, which happens most often in league and HotS, and I can't figure out why. WItcher 3 can run all ultra with hairworks at 70 FPS but league in a medium teamfight will dip below 80 FPS - this seems to be the known issue between GTX cards and Ryzen CPU's - other than that, I can't gather much info on.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς είμαι από κινητό και δεν μπορώ να απαντήσω ανάλογα και για την ελεύθερη αγορά,και για τις δοκιμές χρηστών με διαφορετικά αποτελέσματα με ίδια συστήματα. Απλά προσωπικά έπεσα σε κακή περίοδο που μου έτυχε αναγκαστική αλλαγή που έπεσε πάνω σε κυκλοφορία ryzen 1ης γενιάς με μικρό θέματα. Ασχέτως του τι θα αγοράσω στο τέλος εξακολουθώ να πιστεύω ότι οι ryzen είναι πιο vfm από τους overpriced intel. Ήδη σε 2 φίλους τους έριξαν ακυρο που ήθελαν να πάρουν i5 για να πάνε σε 1600χ.

Και γω τον 1600 πρότεινα. Ειδικά σαν μεταβατικό στάδιο αξίζει πολύ.

 

Μέσα στον όρο σύστημα περιλαμβάνονται τα πάντα. Μητρικές, bios, cpu...ΑΛΛΑ και software(game version, drivers, recording software κτλ.).

Βλέποντας μία δοκιμή μπορεί να πέσεις πάνω σε κάποιον με ελαττωματικό σύστημα. Βλέποντας πολλές αποκτάς μια καλή εικόνα.

 

 

Ακόμη το ίδιο τροπάριο...υποτιθέμενος επεξεργαστής κόντρα σε κάποιον που ήδη κυκλοφορεί

 

Δηλαδή υπάρχει περίπτωση να χρησιμοποιήσουν sandy bridge arch;

Δεν είναι και τόσο "υποτιθέμενος". Υπάρχουν αποτελέσματα από ES στο geekbench. Ξέρουμε ότι θα έχει και αρκετή cache.  

 

 

League δεν είχα ούτε ένα θέμα με τον 1700, κάτι πεθαίνει στο σύστημα του φαίνεται ή κάτι δεν έχει κάνει setup σωστά. Και εγώ με 1080 Ti είμαι.

 

Δεν αποκλείεται. Άσχετα με αυτό υπάρχουν αρκετά on line που στρεσσάρουν πολύ το ένα core.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο αρνητικό που βλέπω στους ryzen αυτή την στιγμή είναι τα θέματα σε ορισμενες μητρικές και oc σε ram. Τα περί dx 12 αν και μεμονωμένο περιστατικό πήρε σχετικά μεγάλη έκταση,και αν υπολογίσουμε το μικρό optimization στα παιχνίδια στο pc είναι πιθανό και αργότερα να βγει κάτι παρόμοιο. Από το 2013 που ήταν να πάρω επεξεργαστή διάβαζα τα περί πολλών πυρήνων στο μέλλον και να που 4.5 χρόνια μετά είμαστε πάλι στα ίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

 
 
Πρώτα βρές το πιο νέο BIOS με AGESA 1.0.0.6, μετά βλέπεις. Κανε update σε αυτό και δες για DOCP (το αντίστοιχο του XMP).

 

Περασα το τελευταιο bios σημερα το απογευμα, μου εβγαλε μονο ενα προφιλ στο DOCP το οποιο και επελεξα και μετα...τρομος! Δεν bootaρε, μαυρη οθονη, δεν εκανε τιποτα...εκανα hard reset και ξανα τα ιδια... το εκλεισα και το αφησα κανενα δεκαλεπτο και τελικα bootαρε. Δεν ξαναδοκιμαζω τετοιο πραγμα...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...