Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι μπορείς αλλά εκτός ότι δεν είναι σωστό μέχρι τώρα (FX εποχές) μετρούσαν ανάποδα, τώρα θα αλλάξουμε;

Θα συγκρίνω δηλαδή 4C με 8C όταν η ίδια εταιρεία όσο ανεβαίνουν σε cores παίζουν χαμηλότερα;

Με τι λογική;

Όταν λέγαμε 5960Χ μην σου πω και 5820 σου έλεγαν ότι δεν είναι για παιχνίδια κτλπ κτλπ τώρα βέβαια ισχύει το αντίθετο (μονόπλευρα).

 

Έλεος, φτάνει.

 

Σύγκριση με βάση τη τιμή πάντα κάναμε, όχι με τους πυρήνες.

 

Μόνο αν θέλεις να δεις την αρχιτεκτονική θα συγκρίνεις με βάση τους πυρήνες/threads, σαν καταναλωτές πάντα με βάση την τιμή συγκρίνουμε.

 

Και βάση τιμής δεν έχω δει κανένα review να συγκρίνει τον R7 1800X με τον Core i7 6850K η τον R7 1700X με τον Core i7 6800K να δούμε τι πόνος και κλάμα θα πέσει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανω τοσον καιρο υπομονη...Αυτο ο Τσιπρας, το αλλο ο Τσιπρας... Οκ..... Ολα πουτ@ν@ τα εχει κανει αλλα αντε ας πουμε οτι οποιος και να ηταν αλλος, μαλλον τα ιδια θα εκανε...

 

Αυτο που δεν μπορω να του συγχωρησω  ομως με τιποτα ειναι που εχει διαλυθει εντελως το συστημα περιθαλψης και πλεον ολο και περισσοτεροι χωρις την απαραιτητη συνταγογραφηση βρισκονται ελευθεροι και αναμεσα μας!

 

Εχετε δικιο πολλοι συμφορουμιτες οτι παλι ξεφτιλιζεται το τοπικ. Απο δω και περα δεν ξανα απανταω σε τιποτα εριστικο και ελπιζω να κανετε κι εσεις το ιδιο γιατι απλα για σπασιμο  γινονται ολα... Σαν να λες σε παιδακι "αστο αυτο", και το παιδακι το πιανει δυνατοτερα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ΄χω ξαναγράψει πρωτύτερα ότι η σύγκριση του 1700 με τον 7700Κ ταιριάζει τιμιλογιακά.

Και έχω γράψει 132 φορές ότι όποιος βάζει αυτή τη σύγκριση στο μυαλό του,

πρέπει πρώτα να απαντήσει πόσο χρόνο θέλει να κρατήσει την πλατφόρμα.

Όσο το χρονικό αυξάνεται (mmo εξαιρουμένων) κερδίζει ο 1700 όσο το

χρονικό διάστημα μειώνεται κερδίζει ο 7700Κ, και όσο το oc αυξάνεται κερδίζει ο 1700.

Να ανοίξω site ή δεν είμαι αρκετά έγκριτος?

Εγώ αν δεν δω μπάρες δεν ξέρω να διαβάζω. Μπάρες κατά προτίμηση χρωματιστές θέλω κόκκινες AMD μπλε Intel, μην βάλεις κάνα άλλο χρώμα και δεν ξέρω τι βλέπω....

Επίσης αρχίζω δίαιτα οπότε και πίτσα να μου πεις τα ρέστα ή σουβλάκια από την μία δε με ενδιαφέρει και από την άλλη θέλω να βοηθήσω τους 12000 απολυμενους.

Έγινα κατανοητός;

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.pcworld.com/article/3179208/gaming/4k-gaming-tested-amd-ryzen-and-geforce-gtx-1080-ti-for-less-than-intels-cheapest-8-core-chip.html

 

Σε αυτό το γράφημα, ο 5960x βγάζει + 41.5 % παραπάνω fps από τον 1700 σε dx11,

σε dx12 βγάζει 47 % παραπάνω fps. Δεν ξέρω αν πρόλαβε ο τύπος να βάλει τους καινούργιους drivers, ή είχε τους παλιούς ή beta. Η διαφορά μεγαλώνει όσο είναι δυνατότερη / optimized είναι η κάρτα γραφικών.

 

Όλα αυτά τα γνώριζε η amd, και έβγαλε στην κυκλοφορία τους Ryzen, πριν βγει καν η 1080 ti. Αν αργούσε, μπορεί να είχε βγει η επόμενη Titan, και να συγκρίναμε τους Ryzen με τους Skylake-x, όπου σίγουρα θα έχανε σε όλα τα bench / games

 

ryzn-gtx-aots-100712828-large.jpg

1. Διαβασε το conclusion του αρθου και γραψε το στο post σου αν θες να μιλας σοβαρα...

2. Βαζεις μονο τα γραφηματα που σε ενδιαφερουν...

3. Συγκρινεις επεξεργαστη 380 ευρω με επεξεργαστη 1000 ευρώ...

4. Κανεις επιλεγμενες δημοσιευσεις με σκοπό να προβάλεις αυτά που βολευουν εσενα...

5. Γραψε μου την διευθυνση σου να σου στείλω 2 tavor των 5mg και ενα topamac 10mg να στανιαρεις...

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To topic άνοιξε φαγωθείτε εκεί μέσα!!!

 

http://www.insomnia.gr/topic/639044-r7-ryzen-vs-intel-entire-lineup/

Ξαναδείτε το άνοιξε το ριγκ...αρχίστε το ξύλο εκεί και αφήστε ήσυχο αυτό το topic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύγκριση με βάση τη τιμή πάντα κάναμε, όχι με τους πυρήνες.

 

Μόνο αν θέλεις να δεις την αρχιτεκτονική θα συγκρίνεις με βάση τους πυρήνες/threads, σαν καταναλωτές πάντα με βάση την τιμή συγκρίνουμε.

 

Και βάση τιμής δεν έχω δει κανένα review να συγκρίνει τον R7 1800X με τον Core i7 6850K η τον R7 1700X με τον Core i7 6800K να δούμε τι πόνος και κλάμα θα πέσει.

Και πως κατέληγε πάντα 8350 vs 4790/6700 και στο κέφι πάνω 5820?

Στα λεφτά του 4790 έπαιρνα σετ 990FX αναφέρθηκε ποτέ αυτό; Η μόνο μπάρες βλέπαμε ποιος την έχει μεγαλύτερη;

1. Διαβασε το conclusion του αρθου και γραψε το στο post σου αν θες να μιλας σοβαρα...

2. Βαζεις μονο τα γραφηματα που σε ενδιαφερουν...

3. Συγκρινεις επεξεργαστη 380 ευρω με επεξεργαστη 1000 ευρώ...

4. Κανεις επιλεγμενες δημοσιευσεις με σκοπό να προβάλεις αυτά που βολευουν εσενα...

5. Γραψε μου την διευθυνση σου να σου στείλω 2 tavor των 5mg και ενα topamac 10mg να στανιαρεις...

Με το 5 δακρυσα!!!!

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πως κατέληγε πάντα 8350 vs 4790/6700 και στο κέφι πάνω 5820?

Στα λεφτά του 4790 έπαιρνα σετ 990FX αναφέρθηκε ποτέ αυτό; Η μόνο μπάρες βλέπαμε ποιος την έχει μεγαλύτερη;

 

Εμένα ρωτάς ???

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πως κατέληγε πάντα 8350 vs 4790/6700 και στο κέφι πάνω 5820?

Στα λεφτά του 4790 έπαιρνα σετ 990FX αναφέρθηκε ποτέ αυτό; Η μόνο μπάρες βλέπαμε ποιος την έχει μεγαλύτερη;

 

 

1ον δεν έχω like

 

2ον Αν και έχω αλεργία με οτιδήποτε faildozer/paindriver έχεις πολύ πολύ δίκιο.

 

κι όταν τους έλεγα ξεφτυλισμένους αυτούς που συγκρίνουν τον 5820Κ με τους fx με έλεγαν fanboy....

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να υποθέσω ότι περιμένεις να ρίξει την τιμή από τα 1200Ευρω του Core i7 6900Κ η Intel λόγο του Core i7 7700K εε ??   

Δεν έχετε καταλάβει ότι άλλη  κατηγορία ο 7700Κ, άλλη κατηγορία ο 6800Κ/6850Κ/6900Κ και οι R7 Ryzen.

 

 

Η σειρα Ryzen 7 κοντραρεται με τα  μοντελα i7 7700k - i7 6700k -> http://techreport.com/news/31388/rumor-amd-ryzen-cpu-lineup-leaks-with-six-core-models-in-tow

 

Στο GAMING συμφωνα με τα ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ αποτελεσματα οι i7 7700κ - 6700k που κοστιζουν απο 337 ως 351 ευρω στην Ελληνικη αγορα ,εχουν ελαφρως καλυτερες επιδοσεις εκεινα των Ryzen που κοστιζουν απο 380 ως 589 ευρω στη Ελληνικη Αγορα

Με βαση αυτων των στοιχεων οι intel ειναι best value money στην ΥΨΗΛΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ,ΜΙΛΑΜΕ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ GAMING για τιποτα αλλο 

 

Επεξεργαστη θα παρω το καλοκαιρι αφου περιμενω να πεσουν οι τιμες ειτε του ryzen 5 ειτε του i5k , παραπανω απο 220 ευρω δεν προκειται να δωσω 

Η AMD κατα την γνωμη μου πρεπει να ριξει και αλλο τις τιμες , ειτε στην υψηλη κατηγορια,  ειτε στην μεση κατηγορια για προσελκυσει περισσοτερο κοινο για να μπορεσει να σταθει στο ανταγωνισμο 

Μην ξεχναμε οτι η Intel το καλοκαιρι θα βγαλει νεα φουρνια επεξεργαστων αυτο σημαινει αυτοματως πτωση τιμων περαιτερω για τα παλια μοντελα της 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα μιας και ένα διάστημα (κάνα χρόνο) είχα 8350 σαν main μηχάνημα ειμουν αρκετά ως πολύ ευχαριστημένος, σε μετάβαση στον 4770 πικραθηκα λίγο μπορώ να πω.

Όχι βέβαια γιατί δεν είδα καλύτερα FPS στα παιχνίδια που έπαιζα αλλά κυρίως γιατί το κόστος mb+CPU ήταν μεγάλο για αυτή την διαφορά!!!

Τέλος πάντων....

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...