Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η σειρα Ryzen 7 κοντραρεται με τα  μοντελα i7 7700k - i7 6700k -> http://techreport.com/news/31388/rumor-amd-ryzen-cpu-lineup-leaks-with-six-core-models-in-tow

 

Στο GAMING συμφωνα με τα ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ αποτελεσματα οι i7 7700κ - 6700k που κοστιζουν απο 337 ως 351 ευρω στην Ελληνικη αγορα εχουν ελαφρως καλυτερες επιδοσεις επιδοσεις εκεινα των Ryzen που κοστιζουν απο 380 ως 589 ευρω στη Ελληνικη Αγορα

Με βαση αυτων των στοιχεων οι intel ειναι best value money στην ΥΨΗΛΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ,ΜΙΛΑΜΕ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ GAMING για τιποτα αλλο 

 

Επεξεργαστη θα παρω το καλοκαιρι αφου περιμενω να πεσουν οι τιμες ειτε του ryzen 5 ειτε του i5k , παραπανω απο 220 ευρω δεν προκειται να δωσω 

Η AMD κατα την γνωμη μου πρεπει να ριξει και αλλο τις τιμες , ειτε στην υψηλη κατηγορια,  ειτε στην μεση κατηγορια για προσελκυσει περισσοτερο κοινο και να μπορεσει να σταθει στο ανταγωνισμο 

Μην ξεχναμε οτι η Intel το καλοκαιρι θα βγαλει νεα φουρνια επεξεργαστων αυτο σημαινει αυτοματως πτωση τιμων περαιτερω για τα παλια μοντελα της 

 

Όχι φίλε μου, με τους HEDT κοντράρετε μην τρελαθούμε τελείως.  Η μόνη σύγκριση που γίνετε είναι του R7 1700 με τον Core i7 7700K και αυτή καθαρά λόγο συγκρίσιμης  τιμής

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τωρα τελευταια ειχαν πει οτι τους ανεβασαν λιγο και θα ειναι οπως 1800χ δηλαδη θα φτανει τα 4ghz

Τα 6/12 μιας και θα είναι salvaged δεν νομίζω να κλοκαρουν καλύτερα, μακάρι να βγω ψεύτης βέβαια.

Ίσως μόνο εάν λόγο λιγότερων πυρήνων αφήσει το tdp, βλέπεις δεν γνωρίζουμε και πολλά πάνω σε αυτό.

Πιστεύω ότι εκεί που θα δούμε την έκπληξη θα είναι ο 4/8 να φτάνει και τα 4500.

Εάν γίνει κάτι τέτοιο το ξύλο που θα πέσει στα i7 δεν λέγεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σειρα Ryzen 7 κοντραρεται με τα  μοντελα i7 7700k - i7 6700k -> http://techreport.com/news/31388/rumor-amd-ryzen-cpu-lineup-leaks-with-six-core-models-in-tow

 

Στο GAMING συμφωνα με τα ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ αποτελεσματα οι i7 7700κ - 6700k που κοστιζουν απο 337 ως 351 ευρω στην Ελληνικη αγορα ,εχουν ελαφρως καλυτερες επιδοσεις εκεινα των Ryzen που κοστιζουν απο 380 ως 589 ευρω στη Ελληνικη Αγορα

Με βαση αυτων των στοιχεων οι intel ειναι best value money στην ΥΨΗΛΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ,ΜΙΛΑΜΕ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ GAMING για τιποτα αλλο 

 

Επεξεργαστη θα παρω το καλοκαιρι αφου περιμενω να πεσουν οι τιμες ειτε του ryzen 5 ειτε του i5k , παραπανω απο 220 ευρω δεν προκειται να δωσω 

Η AMD κατα την γνωμη μου πρεπει να ριξει και αλλο τις τιμες , ειτε στην υψηλη κατηγορια,  ειτε στην μεση κατηγορια για προσελκυσει περισσοτερο κοινο για να μπορεσει να σταθει στο ανταγωνισμο 

Μην ξεχναμε οτι η Intel το καλοκαιρι θα βγαλει νεα φουρνια επεξεργαστων αυτο σημαινει αυτοματως πτωση τιμων περαιτερω για τα παλια μοντελα της 

Να σε διορθώσω ι7 6900k

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Η AMD κατα την γνωμη μου πρεπει να ριξει και αλλο τις τιμες , ειτε στην υψηλη κατηγορια,  ειτε στην μεση κατηγορια για προσελκυσει περισσοτερο κοινο για να μπορεσει να σταθει στο ανταγωνισμο 

 

Mα....σοβαρα τωρα? Να ριξει τις τιμες σε τι, στους ηδη "ανοιξαμε και χαριζουμε" Rysen? Γιατι, επειδη εσυ παιζεις games και δεν σου χρησιμευουν οι 8πυρηνες? Παρε τον R5 τοτε. Και o AMD Naples που θα βγει με τους 32 πυρηνες θα αποδιδει το ιδιο η και χειροτερα στα games, μηπως να ριξει και σε αυτον τις τιμες? 

 

Παμε αργα αργα να κατανοησουμε καποια πραματα. Τα games δεν ειναι ενδεικτικα της αποδοσης ενος επεξεργαστη και αρα δεν πρεπει να συσχετιζονται με το κοστος του επεξεργαστη, ειδικα οταν μιλαμε για 8 / 16 / 32 πυρηνες. Οταν οποτε και αν τα games γινουν ολα properly multithreaded τοτε ναι, θα σου πω εχεις δικιο. Μεχρι τοτε πως ακριβως βγανζεις το συμπερασμα οτι πρεπει να ριξει τις τιμες επειδη ο 1800x δουλευωντας στο 20% δεν βγαζει πολλα frames στο κολλοφντουτι? Plz, elaborate, γιατι θα τρελαθω. 

 

Το να μου λες οτι ο 7700k ειναι καλυτερος για gaming θα το δεχτω. Αν θες το PC σου να το χρησιμοποιεις σαν κονσολα και να παιζεις αποκλειστικα και μονο παιχνιδια, τοτε ναι, ο 7700k ειναι κομπλε. Για οτιδηποτε αλλο ομως δεν εχεις κανενα απολυτως λογο να τον προτιμησεις, και αρα δεν υπαρχει λογος να πεσουν οι τιμες των Ryzen. 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σειρα Ryzen 7 κοντραρεται με τα μοντελα i7 7700k - i7 6700k -> http://techreport.com/news/31388/rumor-amd-ryzen-cpu-lineup-leaks-with-six-core-models-in-tow

 

Στο GAMING συμφωνα με τα ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ αποτελεσματα οι i7 7700κ - 6700k που κοστιζουν απο 337 ως 351 ευρω στην Ελληνικη αγορα ,εχουν ελαφρως καλυτερες επιδοσεις εκεινα των Ryzen που κοστιζουν απο 380 ως 589 ευρω στη Ελληνικη Αγορα

Με βαση αυτων των στοιχεων οι intel ειναι best value money στην ΥΨΗΛΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ,ΜΙΛΑΜΕ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ GAMING για τιποτα αλλο

 

Επεξεργαστη θα παρω το καλοκαιρι αφου περιμενω να πεσουν οι τιμες ειτε του ryzen 5 ειτε του i5k , παραπανω απο 220 ευρω δεν προκειται να δωσω

Η AMD κατα την γνωμη μου πρεπει να ριξει και αλλο τις τιμες , ειτε στην υψηλη κατηγορια, ειτε στην μεση κατηγορια για προσελκυσει περισσοτερο κοινο για να μπορεσει να σταθει στο ανταγωνισμο

Μην ξεχναμε οτι η Intel το καλοκαιρι θα βγαλει νεα φουρνια επεξεργαστων αυτο σημαινει αυτοματως πτωση τιμων περαιτερω για τα παλια μοντελα της

Wth!!!

Ναι όντως πρέπει να δίνουν 8/16 σε τιμή 4/8, σα δεν ντρέπονται λέω εγώ!!!

 

 

Αλλά συγνώμη τώρα το είδα νέος αλεξιπτωτιστής, συγνώμη αδερφέ... καλή προσγείωση στην πραγματικότητα με το καλό.

 

Φτάσαμε στο σημείο να βλέπουμε προφίλ πριν απαντήσουμε σοβαρά!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι φίλε μου, με τους HEDT κοντράρετε μην τρελαθούμε τελείως.  Η μόνη σύγκριση που γίνετε είναι του R7 1700 με τον Core i7 7700K και αυτή καθαρά λόγο συγκρίσιμης  τιμής

 

Γιατι σωνει και καλα να παει καποιος σε 1700 και οχι σε 1500 η 1600x για Gaming?

Δεν ειναι συμφερουσα αγορα να δωσει καποιος 400 η 500 ευρω για cpu την στιγμη που θα εχει τις ιδιες επιδοσεις στα παιχνιδια , με μοντελα με το μισο budget?

Δεν μπορω να καταλαβω αυτη την πρεμουρα με το hype

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 6/12 μιας και θα είναι salvaged δεν νομίζω να κλοκαρουν καλύτερα, μακάρι να βγω ψεύτης βέβαια.

Ίσως μόνο εάν λόγο λιγότερων πυρήνων αφήσει το tdp, βλέπεις δεν γνωρίζουμε και πολλά πάνω σε αυτό.

 

Ρε φίλε ειλικρινα, δεν είναι ότι θέλω να σε βλογάω, αλλά με μια λέξη (salvaged)

βάζεις τον αναγνώστη στο παιχνίδι για το πως παίζει η φάση...

Νομίζω ότι είναι ασφαλές να υποθέσουμε ότι λόγω tdp και μόνο, θα δούμε αυξημένα κλόκια.

 

Πιστεύω ότι εκεί που θα δούμε την έκπληξη θα είναι ο 4/8 να φτάνει και τα 4500.

Εάν γίνει κάτι τέτοιο το ξύλο (τιμολογιακά) που θα πέσει στα i7 δεν λέγεται.

 

Ελπίζω να επιτρέπεις τη μεταβολή στην παράθεση, γιατί αν το εννοείς

από πλευράς επιδόσεων, ΔΕΝ ΕΧΩ ΛΕΦΤΑ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Wth!!!

Ναι όντως πρέπει να δίνουν 8/16 σε τιμή 4/8, σα δεν ντρέπονται λέω εγώ!!!

 

 

Αλλά συγνώμη τώρα το είδα νέος αλεξιπτωτιστής, συγνώμη αδερφέ... καλή προσγείωση στην πραγματικότητα με το καλό.

 

Φτάσαμε στο σημείο να βλέπουμε προφίλ πριν απαντήσουμε σοβαρά!!!

 

Μιλαμε για αποκλειστικα gaming , δεν μιλαμε για workstation 

Αν οι προγραματιστες των παιχνιδων θελουν οι Cpu να χρησιμοποιουν λιγους πυρηνες τα παραπονα σου εκει οχι σε μενα

Τωρα οι αφορισμοι και φωνες χωρις ΣΟΒΑΡΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΟΛΟΓΙΑ δεν δειχνουν ωριμοτητα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι σωνει και καλα να παει καποιος σε 1700 και οχι σε 1500 η 1600x για Gaming?

Δεν ειναι συμφερουσα αγορα να δωσει καποιος 400 η 500 ευρω για cpu την στιγμη που θα εχει τις ιδιες επιδοσεις στα παιχνιδια , με μοντελα με το μισο budget?

Δεν μπορω να καταλαβω αυτη την πρεμουρα με το hype

Ρε αδελφε  εχεις μπερδευτει λίγο ,μια μας λες για τον 7700k value for money για gaming και τον συγκρινες με τους r7 που δεν είναι gaming επεξεργαστες ,μια μας λες γιατι να δωσεις λεφτα για r7 για gaming, ΠΟΙΟΣ εδωπέρα σου είπε ότι οι r7 είναι οι απόλυτοι gaming επεξεργαστες ? Εδω μιλάμε και λέμε ότι ένας r7 μπορεί να σταθεί αρκετα καλά σε παιχνιδια αλλά προπάντων ανταγωνιζεται επάξια και σε χαμηλότερη τιμή τους 6c/12t και 8c/16t της intel.

 

Aμα ήθελα καθαρα gaming pc και ήθελα το τοπ μηχανημα και εγώ τον 7700κ θα έπερνα για τα σημερινά δεδομένα, αλλά ένα pc έχει και άλλες χρησεις εκτος απο το gaming για καποιους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ryzen 1700 χωρίς καν oc είναι επεξεργαστής 5ετιας minimum! Αυτό πρέπει να το παραδεχτούμε όλοι όσοι είμαστε σοβαροί Ας βγει και το optane να δουμε τη μαγική διάφορα που θα φερει στην αγορα και βλεπουμε! Ας δουμε και τα Ryzen+Vega NPU και αποφασιζουμε ο καθένας με γνώμονα τη τσέπη του...Σε ενα χρονο θα εχουμε δει τις πιο σοβαρες εξελιξεις για την επομενη πενταετια παντως!

Αγόρασα το Lego Hobbit στο Xbox 360 και για την επόμενη εβδομάδα θα λιωσω με τη συζυγο στο καναπε παιζοντας Lego! Ευτυχως γιατι βαρεθηκα να παιζω μαζι της Diablo 3!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι σωνει και καλα να παει καποιος σε 1700 και οχι σε 1500 η 1600x για Gaming?

Δεν ειναι συμφερουσα αγορα να δωσει καποιος 400 η 500 ευρω για cpu την στιγμη που θα εχει τις ιδιες επιδοσεις στα παιχνιδια , με μοντελα με το μισο budget?

Δεν μπορω να καταλαβω αυτη την πρεμουρα με το hype

 

Να στο γράψω εδώ για να το καταλάβεις και εσύ και όσοι δεν το έχουν πιάσει ακόμα.

 

Ο R7 1800X συγκρίνεται με τον Core i7 6850K με βάση την τιμή αλλά και με τον Core i7 6900Κ με βάση τις επιδόσεις.

 

O R7 1700X συγκρίνεται με τον  Core i7 6800K με βάση την τιμή αλλά και με τον Core i7 6850K με βάση τις επιδόσεις.

 

Ο R7 1700 συγκρίνεται με τον Core i7 7700K με βάση την τιμή αλλά και με τον Core i7 6800K/6850K με βάση τις επιδόσεις.

 

Κατανοητό τώρα ??? 

  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να στο γράψω εδώ για να το καταλάβεις και εσύ και όσοι δεν το έχουν πιάσει ακόμα.

 

Ο R7 1800X συγκρίνεται με τον Core i7 6850K με βάση την τιμή αλλά και με τον Core i7 6900Κ με βάση τις επιδόσεις.

 

O R7 1700X συγκρίνεται με τον  Core i7 6800K με βάση την τιμή αλλά και με τον Core i7 6850K με βάση τις επιδόσεις.

 

Ο R7 1700 συγκρίνεται με τον Core i7 7700K με βάση την τιμή αλλά και με τον Core i7 6800K/6850K με βάση τις επιδόσεις.

 

Κατανοητό τώρα ??? 

Sticky όμως τώρα στην αρχή του topic!!!! Πιο απλά και σωστά δεν μπορούσες να τα πεις!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε να βγάλουν mmo σε dx12 η καλύτερα vulcan με multi thread support σοβαρο να δούμε τι θα λένε μερικοι!!!

 

Φιλαράκι αν εννοείς εμένα, δεν έχω προπαγαδιστική πρόθεση.

Άπλά τα τελευταία 12 χρόνια παίζω (κυρίως) mmo και 64άρια bf.

Δεν τίθεται θέμα γραφικών στο 99% αυτών (σίγουρα το vulkan ή το dx12 μπορεί να βελτιώσει οπτικά)

το ζήτημα των επιδόσεων στοχεύεται όταν μαζεύονται πάρα (πάρα πάρα) πολλοί (πολλοί πολλοί) παίκτες μαζί.

Όπου όσο και να ρίξεις τις ρυθμίσεις στα γραφικά δεν κερδίζεις απολύτως τίποτα.

Και όλο το Multitasking της Γης να έχεις, επειδή τα κινούμενα/εμφανιζόμενα αντικειμένα

δεν είναι στατικά ή npc's ή ΑΙ γενικώς, αλλά συμπαίχτες που κάνουν ότι τους κατέβει απρόβλεπτα,

το stp ενός netcafe μαζεμένο να είχες δεν θα έφτανε για να απολαμβάνεις smoothίλα στην οθόνη σου.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 6/12 μιας και θα είναι salvaged δεν νομίζω να κλοκαρουν καλύτερα, μακάρι να βγω ψεύτης βέβαια.

Ίσως μόνο εάν λόγο λιγότερων πυρήνων αφήσει το tdp, βλέπεις δεν γνωρίζουμε και πολλά πάνω σε αυτό.

Πιστεύω ότι εκεί που θα δούμε την έκπληξη θα είναι ο 4/8 να φτάνει και τα 4500.

Εάν γίνει κάτι τέτοιο το ξύλο που θα πέσει στα i7 δεν λέγεται.

 

Ναι λογικα στα ιδια θα ειναι απλα στην αρχη ηταν για 3.3 με 3.7 turbo αλλα χθες-προχθες διαβασα εδω κιολας που καποιος το ποσταρε οτι θα τους βγαλουν 3.6 με 4.0 τουρμπο..(1600Χ)

 

Κι εννοειται οτι απο την πρωτη στιγμη αυτον θελω να δω κι εγω(1400Χ)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...