Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε φίλε ειλικρινα, δεν είναι ότι θέλω να σε βλογάω, αλλά με μια λέξη (salvaged)

βάζεις τον αναγνώστη στο παιχνίδι για το πως παίζει η φάση...

Νομίζω ότι είναι ασφαλές να υποθέσουμε ότι λόγω tdp και μόνο, θα δούμε αυξημένα κλόκια.

 

 

Ελπίζω να επιτρέπεις τη μεταβολή στην παράθεση, γιατί αν το εννοείς

από πλευράς επιδόσεων, ΔΕΝ ΕΧΩ ΛΕΦΤΑ.

Κοίτα λογικά κάτι παίζει με το tdp envelope οπότε μία μικρή αύξηση θα την δούμε σίγουρα αλλά πάνω από 4200 δεν έχω ελπίδες, το θέμα είναι εάν θα αφήσει άλλα 200-300 για OC ή όχι.

Καλός ή κακός θα έχουν λίγο τσίτα βλέπεις.

 

Όπως είδαμε μέχρι στιγμής με ανώριμα drivers,BIOS και παιχνίδια που δεν "καταλαβαίνουν" σε τι CPU παίζουν όλα δείχνουν ίσα βάρκα ίσα πανιά, τιμολογιακα βέβαια θα γίνει σφαγή.

Από εκεί και πέρα σαν κάτοχοι Intel δεν ξέρω τι πρέπει να λεμε.... να κερδίσουν πολύ από τα διάφορα optimize ή όχι;

Με απλά λόγια θα μας πάρουν τα σωβρακα ή όχι;

Η αλήθεια είναι ότι ποτέ δεν κυνήγησα το top γιατί εάν πας εκεί είναι βαρέλι χωρίς πάτο, οπότε από εμένα τουλάχιστον με όλη μου την καρδιά μακάρι να πετύχουν και να βγούμε από αυτόν τον βάλτο που είμαστε τόσα χρόνια.

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μιλαμε για αποκλειστικα gaming , δεν μιλαμε για workstation 

Αν οι προγραματιστες των παιχνιδων θελουν οι Cpu να χρησιμοποιουν λιγους πυρηνες τα παραπονα σου εκει οχι σε μενα

Τωρα οι αφορισμοι και φωνες χωρις ΣΟΒΑΡΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΟΛΟΓΙΑ δεν δειχνουν ωριμοτητα 

Και ξαναρωταω εγω, οταν ενας επεξεργαστης για αποκλειστικα gaming χρηση δεν αποδιδει πρεπει να πεφτει η τιμη του? Μαλιστα...ενημερωσε την Intel για τη σειρα Xeon γιατι βλεπω κατι 3 χιλιαρα χρεωνουν και ο Pentium 4 παιζει καλυτερα κολοφντουτι. 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλαμε για αποκλειστικα gaming , δεν μιλαμε για workstation

Αν οι προγραματιστες των παιχνιδων θελουν οι Cpu να χρησιμοποιουν λιγους πυρηνες τα παραπονα σου εκει οχι σε μενα

Τωρα οι αφορισμοι και φωνες χωρις ΣΟΒΑΡΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΟΛΟΓΙΑ δεν δειχνουν ωριμοτητα

Αφορισμοί και φωνές;

Που να έγραφα αγγλικά!!!

Είπαμε κάνατε το χαβαλε σας, άντε τώρα ας μιλήσουμε σοβαρά.

Τελικά ο 1700-1800 είναι workstation CPU;

 

Εάν οι προγραμματιστές συνεχίσουν να γράφουν παιχνίδια έτσι θα το κάνουν μόνο και μόνο για κάποιους σαν εσένα που δυστυχώς από ότι βλέπουμε ακόμη και εδώ/τώρα είναι πολλοί.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφορισμοί και φωνές;

Που να έγραφα αγγλικά!!!

Είπαμε κάνατε το χαβαλε σας, άντε τώρα ας μιλήσουμε σοβαρά.

Τελικά ο 1700-1800 είναι workstation CPU;

 

Μην τους βάζεις δύσκολα....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ξαναρωταω εγω, οταν ενας επεξεργαστης για αποκλειστικα gaming χρηση δεν αποδιδει πρεπει να πεφτει η τιμη του? Μαλιστα...ενημερωσε την Intel για τη σειρα Xeon γιατι βλεπω κατι 3 χιλιαρα χρεωνουν και ο Pentium 4 παιζει καλυτερα κολοφντουτι.

Έχει κάτι κομμάτια στα 8 χιλιάρικα που πάνε χειρότερα από G4560, άσε που δεν κλοκαρουν μία.

Λες να πέσουν στο 50αρικο να πάρω καμιά ντουζίνα;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε αδελφε  εχεις μπερδευτει λίγο ,μια μας λες για τον 7700k value for money για gaming και τον συγκρινες με τους r7 που δεν είναι gaming επεξεργαστες ,μια μας λες γιατι να δωσεις λεφτα για r7 για gaming, ΠΟΙΟΣ εδωπέρα σου είπε ότι οι r7 είναι οι απόλυτοι gaming επεξεργαστες ? Εδω μιλάμε και λέμε ότι ένας r7 μπορεί να σταθεί αρκετα καλά σε παιχνιδια αλλά προπάντων ανταγωνιζεται επάξια και σε χαμηλότερη τιμή τους 6c/12t και 8c/16t της intel.

 

Aμα ήθελα καθαρα gaming pc και ήθελα το τοπ μηχανημα και εγώ τον 7700κ θα έπερνα για τα σημερινά δεδομένα, αλλά ένα pc έχει και άλλες χρησεις εκτος απο το gaming για καποιους.

 

 

Δεν διαβαζεις καλα τι γραφω

Θα το πω με αλλα λογια μπας και το καταλαβετε ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ 

 

Στα ΧΑΡΤΙΑ στην ΥΨΗΛΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ (r7 vs i7k) ο intel εχει ελαφρως καλυτερες ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ - ΑΡΙΘΜΟΥΣ  στο GAMING απο τους ΡΥΖΕΝ 

Αυτο δεν λεει απολυτως τιποτα και ειναι απλα ενδεικτικο ως σημειο αναφορας ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΝ ΕΧΕΙ ΜΑΝΙΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΡΙΘΜΟΥΣ 

 

 

Στην πραγματικοτητα ομως ενα μοντελο με τα μισα λεφτα  ryzen 5 , 6 η intel ι5κ θα εχει τις ιδιες επιδοσεις με τα παραπανω μοντελα

Ως εκ τουτου η ΥΨΗΛΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ αυτων των επεξεργαστων ΔΕΝ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΑΙ ΓΙΑ GAMING διοτι ειναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΟΙ 

Δεν μας ενδιαφερουν τα 100 ,ουτε τα 200 Frames μας ενδιαφερουν τα 60

 

Για αλλες εργασιες πλην gaming οπως workstation οι ryzen συμφερουν 

Τωρα συνδιασμος αυτων των δυο σηκωνει πολυ συζητηση για το τι συμφερει τελικα (αναλογως των αναγων που εχει καποιος)

Εγινα κατανοητος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κάτι κομμάτια στα 8 χιλιάρικα που πάνε χειρότερα από G4560, άσε που δεν κλοκαρουν μία.

Λες να πέσουν στο 50αρικο να πάρω καμιά ντουζίνα;

Αντε και θα παρεις μια ντουζινα. Τι θα τους κανεις, αφου για ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ gaming χρηση παλι σκαρτοι θα ειναι!

 

Aκους εκει, 32 πυρηνες στα 8χιλιαρικα..αφου τα games δεν βλεπουν 32 πυρηνες, τι μου τους πουλας τοσο μωρη Intel? 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διαβαζεις καλα τι γραφω

Θα το πω με αλλα λογια μπας και το καταλαβετε ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ

 

Στα ΧΑΡΤΙΑ στην ΥΨΗΛΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ (r7 vs i7k) ο intel εχει ελαφρως καλυτερες ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ - ΑΡΙΘΜΟΥΣ στο GAMING απο τους ΡΥΖΕΝ

Αυτο δεν λεει απολυτως τιποτα και ειναι απλα ενδεικτικο ως σημειο αναφορας ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΝ ΕΧΕΙ ΜΑΝΙΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΡΙΘΜΟΥΣ

 

 

Στην πραγματικοτητα ομως ενα μοντελο με τα μισα λεφτα ryzen 5 , 6 η intel ι5κ θα εχει τις ιδιες επιδοσεις με τα παραπανω μοντελα

Ως εκ τουτου η ΥΨΗΛΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ αυτων των επεξεργαστων ΔΕΝ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΑΙ ΓΙΑ GAMING διοτι ειναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΟΙ

Δεν μας ενδιαφερουν τα 100 ,ουτε τα 200 Frames μας ενδιαφερουν τα 60

 

Για αλλες εργασιες πλην gaming οπως workstation οι ryzen συμφερουν

Τωρα συνδιασμος αυτων των δυο σηκωνει πολυ συζητηση για το τι συμφερει τελικα (αναλογως των αναγων που εχει καποιος)

Εγινα κατανοητος?

Ναι βρε το διαβάσαμε και πριν.

Είπαμε 200€ Μαξ για CPU τώρα εάν είναι 8c η 4c ή i3 δεν έχει σημασία, σημασία έχει αυτό που θέλεις εσύ.

 

Εάν θέλεις να το γράψεις σωστά γράψε για τον εαυτό σου, κάνε μία έκθεση, γράψε στο ημερολόγιο σου, στον Αγιο Βασίλη κτλπ εδώ εμείς τι φταίμε;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διαβαζεις καλα τι γραφω

Θα το πω με αλλα λογια μπας και το καταλαβετε ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ 

 

Στα ΧΑΡΤΙΑ στην ΥΨΗΛΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ (r7 vs i7k) ο intel εχει ελαφρως καλυτερες ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ - ΑΡΙΘΜΟΥΣ  στο GAMING απο τους ΡΥΖΕΝ 

Αυτο δεν λεει απολυτως τιποτα και ειναι απλα ενδεικτικο ως σημειο αναφορας ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΝ ΕΧΕΙ ΜΑΝΙΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΡΙΘΜΟΥΣ 

 

 

Στην πραγματικοτητα ομως ενα μοντελο με τα μισα λεφτα  ryzen 5 , 6 η intel ι5κ θα εχει τις ιδιες επιδοσεις με τα παραπανω μοντελα

Ως εκ τουτου η ΥΨΗΛΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ αυτων των επεξεργαστων ΔΕΝ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΑΙ ΓΙΑ GAMING διοτι ειναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΟΙ 

Δεν μας ενδιαφερουν τα 100 ,ουτε τα 200 Frames μας ενδιαφερουν τα 60

 

Για αλλες εργασιες πλην gaming οπως workstation οι ryzen συμφερουν 

Τωρα συνδιασμος αυτων των δυο σηκωνει πολυ συζητηση για το τι συμφερει τελικα (αναλογως των αναγων που εχει καποιος)

Εγινα κατανοητος?

 

Μα γιατι εγινε το όλο θεμα αφου δεν είπε κανενας κατι διαφορετικο ,καποιος βεβαια μπορει να τα δώσει τα παραπανω αν μπορει αυτο δεν σημαίνει ότι είναι λάθος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντε και θα παρεις μια ντουζινα. Τι θα τους κανεις, αφου για ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ gaming χρηση παλι σκαρτοι θα ειναι!

 

Aκους εκει, 32 πυρηνες στα 8χιλιαρικα..αφου τα games δεν βλεπουν 32 πυρηνες, τι μου τους πουλας τοσο μωρη Intel?

Η πασιέντζα δε μετράει για παιχνίδι;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφορισμοί και φωνές;

Που να έγραφα αγγλικά!!!

Είπαμε κάνατε το χαβαλε σας, άντε τώρα ας μιλήσουμε σοβαρά.

Τελικά ο 1700-1800 είναι workstation CPU;

 

Εάν οι προγραμματιστές συνεχίσουν να γράφουν παιχνίδια έτσι θα το κάνουν μόνο και μόνο για κάποιους σαν εσένα που δυστυχώς από ότι βλέπουμε ακόμη και εδώ/τώρα είναι πολλοί.

 

 

Οταν δινεις 500 ευρω για cpu μονο για Gaming ενω μπορουσες με τα μισα λεφτα να κανεις δουλεια σου μονο εξυπνος δεν εισαι

Στην Ελλαδα της κρισης που οδευει προς εξοδο απο ευρω με 35% ανεργεια  και με βασικο 400 ευρω , ορισμενοι  κανετε λες και εχετε πατερα τον Τραμπ

Μετα φταινε οι ξενοι που μας αντιμετωπιζουν η εταιριες που εχουν αυτη την συμπεριφορα 

Ο φαινμποισμος σας εχει βαρεσει κοκκινο , γιαυτο δεν μπορειτε να σκεφτειτε ΜΕ ΤΗΝ ΚΟΙΝΗ ΛΟΓΙΚΗ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διαβαζεις καλα τι γραφω

Θα το πω με αλλα λογια μπας και το καταλαβετε ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ 

 

Kαλα ολα αυτα που γραφεις, το οτι πρεπει να πεσουν οι τιμες των Ryzen δεν εχω καταλαβει ακομα. Θες να μας το αναλυσεις λιγακι?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν δινεις 500 ευρω για cpu μονο για Gaming ενω μπορουσες με τα μισα λεφτα να κανεις δουλεια σου μονο εξυπνος δεν εισαι

Στην Ελλαδα της κρισης που οδευει προς εξοδο απο ευρω με 35% ανεργεια και με βασικο 400 ευρω , ορισμενοι κανετε λες και εχετε πατερα τον Τραμπ

Μετα φταινε οι ξενοι που μας αντιμετωπιζουν η εταιριες που εχουν αυτη την συμπεριφορα

Ο φαινμποισμος μας εχει βαρεσει κοκκινο , γιαυτο δεν μπορειτε να σκεφτειτε ΜΕ ΤΗΝ ΚΟΙΝΗ ΛΟΓΙΚΗ

Όταν σου ζητήσω δανεικά έλα να μου τα γράψεις αυτά.

Μου γράφεις και με caps....

Από πότε σε έβαλα οικονομικό μου σύμβουλο αδερφέ;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oι 1700 - 1700X - 1800X είναι workstation cpus.

Δεν είναι gaming cpus (o 1800x είναι τα πάντα όλα)

οι οπαδοί όμως μπερδεύoνται επειδή έχουν αξιοπρεπέστατες επιδόσεις στο gaming αλλά δεν τοπάρουν

(ο 1800x τοπάρει τα πάντα αλλά λέμε τώρα) ότι είναι δόκιμη η σύγκριση με τον 7700 ως προς το value,

γιατί για επιδόσεις ....

 

Έγραψαν οι συμφορουμίτες 100 φορές. Ας περιμένουμε τους 4c και 6c κυρίως τιμολογιακά

και βλέπουμε αν η κηδεία θα είναι με μαόνι ή σημύδα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε άλλα νέα...Εγώ είμαι φανμποι της AMD ορίστε και η απόδειξη!!!

http://www.insomnia.gr/classifieds/hardware/cpu/816057-δυο-μητρικες-rampage-v-extreme-x99-2011-3-και-ενα-ek-fb-asus-r5e-monoblock/

Έχουμε φτάσει στο σημείο αν πεις το λογικό να σε χαρακτηρίζουν φανμποι και χαζό...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...