Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άρα με βάση την λογική σου πρέπει ο i7-6900K π.χ επειδή είναι χειρότερος σε (moba) gaming και δεν πιάνει 5GHz OC να 'ναι φτηνότερος από τον i7-7700K που είναι το απολυτότερο κτήνος Gaming CPU του γαλαξία ! Το ίδιο ισχύει για 5820/6850/6800/Xeon/Ryzen κτλ ... 1151 και ξερό ψωμί. Κλοκάρισμα ταβάνι και τσίτα τα γκάζια αφήστε τους άσχετους να αγόραζουν cpu για workstation/encoding/server δεν ξέρουν ... τι xeon Ε7 8894 και πράσινα άλογα  :shifty: 

 

*Για να πιάσουν το νόημα κάποιοι πρέπει να κάνουμε τους επεξεργαστές να μοιάζουν σαν χαρακτήρες απο games μιας και δεν πολυκαταλαβαίνουν μερικοί τα βασικά εκτός απο GAMING. Οπότε προτείνω να αλλάξουμε τα κλασσικά stats endurance/willpower/dexterity των games και να βάλουμε cpu stats μέσα ->

 

με βάση DnD 3.5 :-D

 

Socket/C/T/OC   11

Synthetic 13

Audio/Video/Workstation 14

Gaming ST/MT  17

Platform update path 17

TDP/Power Consuption 14

Αντοχή στον χρόνο  17

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

*Για να πιάσουν το νόημα κάποιοι πρέπει να κάνουμε τους επεξεργαστές να μοιάζουν σαν χαρακτήρες απο games μιας και δεν πολυκαταλαβαίνουν μερικοί τα βασικά εκτός απο GAMING. Οπότε προτείνω να αλλάξουμε τα κλασσικά stats endurance/willpower/dexterity των games και να βάλουμε cpu stats μέσα ->

 

με βάση DnD 3.5 :-D

 

Socket/C/T/OC   11

Synthetic 13

Audio/Video/Workstation 14

Gaming ST/MT  17

Platform update path 17

TDP/Power Consuption 14

Αντοχή στον χρόνο  17

 

Κλαίω, πολύ καλό!!    :lol:  :lol:  :lol:

(δεν νομίζω ότι και έτσι θα καταλάβουν...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα με βάση την λογική σου πρέπει ο i7-6900K π.χ επειδή είναι χειρότερος σε (moba) gaming και δεν πιάνει 5GHz OC να 'ναι φτηνότερος από τον i7-7700K που είναι το απολυτότερο κτήνος Gaming CPU του γαλαξία ! Το ίδιο ισχύει για 5820/6850/6800/Xeon/Ryzen κτλ ... 1151 και ξερό ψωμί. Κλοκάρισμα ταβάνι και τσίτα τα γκάζια αφήστε τους άσχετους να αγόραζουν cpu για workstation/encoding/server δεν ξέρουν ... τι xeon Ε7 8894 και πράσινα άλογα  :shifty:

 

*Για να πιάσουν το νόημα κάποιοι πρέπει να κάνουμε τους επεξεργαστές να μοιάζουν σαν χαρακτήρες απο games μιας και δεν πολυκαταλαβαίνουν μερικοί τα βασικά εκτός απο GAMING. Οπότε προτείνω να αλλάξουμε τα κλασσικά stats endurance/willpower/dexterity των games και να βάλουμε cpu stats μέσα ->

 

με βάση DnD 3.5 :-D

 

Socket/C/T/OC   11

Synthetic 13

Audio/Video/Workstation 14

Gaming ST/MT  17

Platform update path 17

TDP/Power Consuption 14

Αντοχή στον χρόνο  17

 

 

Oι αμερικανοι που εχουν το υψηλοτερο βιοτικο επιπεδο στο πλανητη (καλυτερους μισθους) δεν ξερουν , οι χρεωκοπημενοι νεοελληνες των 400 ευρω βασικο μισθο που σε λιγο δεν θα εχουν στο ηλιο μοιρα ξερουν καλυτερα την αγορα

Μετα μας φταινε οι ξενοι για τα μνημονια η εταιρειες που ΚΟΣΤΟΛΟΥΓΟΥΝ ΑΚΡΙΒΟΤΕΡΑ τα ιδια προιοντα σε σχεση με αλλες χωρες της ευρωζωνης

 

https://www.amazon.com/Best-Sellers-Electronics-Computer-CPU-Processors/zgbs/electronics/229189

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oι αμερικανοι που εχουν το υψηλοτερο βιοτικο επιπεδο στο πλανητη (καλυτερους μισθους) δεν ξερουν , οι χρεωκοπημενοι νεοελληνες των 400 ευρω βασικο μισθο που σε λιγο δεν θα εχουν στο ηλιο μοιρα ξερουν καλυτερα την αγορα

Μετα μας φταινε οι ξενοι για τα μνημονια η εταιρειες που ΚΟΣΤΟΛΟΥΓΟΥΝ ΑΚΡΙΒΟΤΕΡΑ τα ιδια προιοντα σε σχεση με αλλες χωρες της ευρωζωνης

 

https://www.amazon.com/Best-Sellers-Electronics-Computer-CPU-Processors/zgbs/electronics/229189

Όχι όλος ο πλανήτης περιβάλλεται γύρω σου ;)

Στείλε διεύθυνση να σου στείλω μερικά χαρτομάντηλα, τουλάχιστον θα μπορείς να κλάψεις με άνεση!!!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εσυ στον κοσμο σου εισαι... Ειδες την συγκριση που εκανε ο αλλος? Συγκρινε τον 1700 με τον 5960Χ επειδη ειχε ~20 frames παρα πανω! Δηλαδη το οτι κοστιζει 750 ευρω επιπλεον δεν τον πειραξε καθολου? Κι απο οτι φαινεται ουτε κι εσενα? Ρε ολοι χωρις να παρετε τα φαρμακα σας ερχεστε?

Στο προηγούμενο θέμα είχα βάλει αυτό το μύνημα

 

Ας μιλήσω και σαν επαγγελματίας και όχι σαν gamer που μιλάω εδώ μέσα.

Λοιπόν το πιο σημαντικό εργαλείο στη δουλειά μου ( οδοντοτεχνίτης ) είναι το 3d scanner 3shape d900 και το κοπτικό μου το οποίο δεν έχει ιδιαίτερες απαιτήσεις σε hardware οπότε δεν το συζητάμε.

Το scanner χρησιμοποιεί το dental system ένα πρόγραμμα που πληρώνω άδεια χρήσης 1500 ευρώ το χρόνο.

Για να μην απορειτε τι είναι αυτό εκεί σκαναρουμε τα εκμαγεία ( στόματα των ασθενών ) και σχεδιάζουμε τις δουλειές και στην συνέχεια κόβονται στο κοπτικό ( ζιρκόνιο, κερί, μέταλλο ανάλογα τι θέλουμε να κόψουμε ).

Το πρόγραμμα αυτό είναι σχεδιασμένο σύμφωνα με τη 3shape να τρέχει πάνω σε Intel και Nvidia hardware. Οπότε όσο καλοί και να είναι οι καινούριοι AMD απλά απορρίπτονται.

Πάρα πολλά επαγγελματικά προγράμματα είναι γραμμένα πάνω σε Intel/ Nvidia και αυτό η AMD το ξέρει για αυτό και από την αρχή παρουσίαζε workstation CPUs με έμφαση στο gaming κοινό.

Ο 1800x ας είναι καλύτερος και από τον 6950x εγώ αν αναβάθμιζα το PC της δουλειάς τώρα θα πήγαινα σε 6800k και 1070 ( ναι το πρόγραμμα θέλει GeForce κάρτες όχι Quadro ) και ας πλήρωνα ακριβότερα.

 

Δεν είναι όλα μόνο απόδοση σε benchmarks.

Τι θες να μου πεις ότι θα βάλω ένα CPU που δεν έχει τεσταριστει από την εταιρία και θα συνδέσω πάνω του σκάνερ αξίας 45000 ευρώ + ΦΠΑ ;

Η εταιρία επίσης το λέει ρητά το σκάνερ συνδέεται μόνο σε USB 2 εγώ λες να το παίξω έξυπνος;

Αυτά τα 700 ευρώ διαφορά που λες εμένα δεν μου λένε τίποτα αν δεν μπορώ να κάνω τη δουλειά μου.

Οπότε φίλε μου απλά εσύ όπως και ο άλλος δεν έχετε καταλάβει ότι με τον 6950χ δεν μας ενδιαφέρει το gaming.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσέκαρα μερικές σελίδες πίσω και δεν βρήκα τίποτα σχετικό... Δεν έχει Imho ιδιαίτερη σημασία το bug για τον χρήστη απλά μπορεί να χρησιμοποιήθηκε για να επηρεάσει reviews κτλπ. Ο ryzen αποδίδει καλύτερα αν το σύστημα μπει σε sleep mode και επανέλθει γιατί λόγω ενός bug clockάρει ψηλότερα από το κανονικό. (το βίντεο είναι από 06/03, το βρήκα σήμερα μετά από αναφορά στο Wan show του Linustechtips)

 

https://www.youtube.com/watch?v=S93asfXAu9M

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρα πολλά επαγγελματικά προγράμματα είναι γραμμένα πάνω σε Intel/ Nvidia και αυτό η AMD το ξέρει για αυτό και από την αρχή παρουσίαζε workstation CPUs με έμφαση στο gaming κοινό.

 

 

απο που εχεις βγαλεις συμπερασμα οτι ειναι γραμμενο πανω σε intel/nvidia? τα μακ που διαφημιζει η εταιρεια στο σαιτ της με nvidia τρεχουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσέκαρα μερικές σελίδες πίσω και δεν βρήκα τίποτα σχετικό... Δεν έχει Imho ιδιαίτερη σημασία το bug για τον χρήστη απλά μπορεί να χρησιμοποιήθηκε για να επηρεάσει reviews κτλπ. Ο ryzen αποδίδει καλύτερα αν το σύστημα μπει σε sleep mode και επανέλθει γιατί λόγω ενός bug clockάρει ψηλότερα από το κανονικό. (το βίντεο είναι από 06/03, το βρήκα σήμερα μετά από αναφορά στο Wan show του Linustechtips)

 

 

Αν και εχει μπει πολλες φορες και εχει γινει σχετικη συζητηση.

Καταλαβες λαθος, δεν κλοκαρει καλυτερα και δεν αποδιδει καλυτερα.

Λαθος συχνοτητα αναφερεται και λαθος σκορ στα μετροπρογραμματα επειδη με το bug αλλαζει το trc των windows.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και εχει μπει πολλες φορες και εχει γινει σχετικη συζητηση.

Καταλαβες λαθος, δεν κλοκαρει καλυτερα και δεν αποδιδει καλυτερα.

Λαθος συχνοτητα αναφερεται και λαθος σκορ στα μετροπρογραμματα επειδη με το bug αλλαζει το trc των windows.

 

ευχαριστώ. Πήγα 5-6 σελίδες πίσω και δεν είδα κάτι σχετικό, το Wan show ανέβηκε χτες οπότε φαντάστηκα ότι είναι "φρέσκα νέα".

 

Υ.Γ. είναι πάντως ένα θεματάκι αυτό, είναι τεράστια η συζήτηση και δεν μπορεί ο καθένας πριν ανεβάσει κάτι να διαβάζει 50 σελίδες απαντήσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ folation Τι να ψαξω ,θελω χειροπιαστα πραγματα οχι πως δουλευει το avx2. Εχεις κανενα αλλο η οχι ? Αν οχι παμε παρακατω... Μην κοιτας τους αλλους που δεν θελουν να συζητανε μαζι σου εγω δουλευω σε ψυχιατρειο εχω υπομονη!

 

Εντομεταξυ στο blender o 1800x εχει πολυ καλα αποτελεσματα απλα τον φιλο δεν τον βολευε το blender γιαυτο δεν ανεβασε...

ελα τωρα καθεσαι και ασχολεισαι με τον καλικατζαρο, λες και ξερει πως δουλευει το avx ή η cache που ελεγε πιο πισω. 4-5 σοβαρα προγραμματα, οχι μπενς, πρεπει να υπαρχουν που χρησιμοποιουν avx2. ασχετα βεβαια που χρησιμοποιουν gpu για να πηγαινουν γρηγοροτερα.

 

https://einsteinathome.org/el/home

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fanboy alert 

Καλο θα ηταν να μαθεις πρωτα να διαβαζεις Ελληνικα και υστερα να κανεις τον εξυπνο 

Ρε φιλε,, δεν κανω τον εξυπνο. Παιρνω το επιχειρημα σου και το χρησιμοποιω στον Xeon. Προφανως σου φαινεται χαζο. Για τον Ryzen γιατι δεν σου φαινεται χαζο? Καταλαβαινεις οτι οι τιμες των επεξεργαστων δεν εξαρτονται απο τα ποσα fps βγαζουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμη να μπανάρουν τους τρολεράδες οι mods και μετά απορούν γιατί γίνεται το thread μπάχαλο ; Στο τέλος να μου το θυμηθείτε θα φάμε μπαν όσοι τα λέμε έξω από τα δόντια, επειδή ακριβώς τη χαλάσαμε στα τρολέρια, αμέ :-(. Κάτι τέτοιοι ημιμαθείς τρολεράδες νομίζουν πως το γεγονός ότι έχουμε δημοκρατία τους δίνει τη δυνατότητα να πετάνε μπαρούφες και ότι σαχλαμάρα τους έρθει κατά νού, να δημιουργούν σάλο άνευ λόγου και αιτίας σε ένα thread που το βλέπω και αυτό να κλείνει ένεκα της ημιμάθειας και ανοησίας που τους διακρίνει.

Ειλικρινά πως στο καλό να κρατήσουμε ένα thread ανοιχτό και τη συζήτηση σε λογικά πλαίσια όταν έρχεται κάθε καρυδιάς καρύδι και αρχίζει το μακρύ του και το κοντό του δίχως ορθά επιχειρήματα ; Λυπάμαι που το λέω αλλά όσο πληθαίνουν τα τρολ το thread θα γίνεται χειρότερο, η λύση είναι είτε να σοβαρευτούν και να μάθουν να κάνουν διάλογο σαν άνθρωποι αλλά είτε να φάνε μπαν, δεν γίνεται αλλιώς. Πολύ ευχαρίστως αν έκαναν διάλογο και συζητούσαν πολιτισμένα να σεβόμασταν την άποψή τους, αλλά όχι δα να ανεχόμαστε σε τόσες σελίδες τις μπούρδες του κάθε fapnation με επιχειρήματα από τα Lidl και νοοτροπία δημοτικού.

 

ΥΓ, ξέρω εριστικά τα λεγόμενά μου αλλά δυστυχώς είναι η αλήθεια, δεν νομίζω να έχω άδικο που επιθυμώ να καθαρίσει το thread από μπαρούφες και να κινηθεί σε λογικά πλαίσια ! Και ξαναλέω όσοι συζητάμε εδώ σοβαρά έχουμε βγει πολλάκις off topic, αλλά κοιτάξαμε να σταματήσουμε και να επαναφέρουμε τη συζήτηση και όχι να πηγαίνουν και να έρχονται benchmarks με μπηχτές ενάντια των ryzen όπως γίνεται τώρα. 

 

Προσπαθήστε βρε παιδιά εσείς οι καινούριοι που έχετε πάρει με κακό μάτι τους ryzen να κάνετε διάλογο, στηρίξτε τουλάχιστον με επιχειρήματα την άποψή σας και όχι με μπηχτές και ειρωνείες. Και μια ανακεφαλαίωση, οι ryzen δεν είναι η εφέυρεση του τροχού, είναι ένα πολύ γερό comeback της amd το οποίο σαν νέα πλατφόρμα έχει τα θεματάκια του τα οποία θα λυθούν στην πορεία. Τo bug των windows 10 θα διορθωθεί λογικά αλλά θα πάρει χρόνο, τα bios των μητρικών βελτιώνονται όσο περνάει ο καιρός και διορθώνουν τυχόν bugs. Τίποτα δεν γίνεται από την μία στιγμή στην άλλη, η έρευνα και η αντιμετώπιση παίρνει καιρό αλλά θα έχει θετικό αντίκτυπο μιας και θα διορθωθούν τα σφάλματα.

  • Like 19
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που σκέφτομαι είναι να τα περάσω από laptop και μετά τον σκληρό στο desktop

ειχα αντιμετωπισει παρομιο προβλημα δε θυμαμε ποτε μαλλον στην Χ99 την παλια μου με usb  drivers 

και εφτιαξα dvd με τα 7αρια και εκανα εγκατασταση από κει απο το dvd drive

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...