Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελικά Ryzen+ δε θα βγούνε; Πάμε κατευθείαν Ryzen 2;

 

κανεις δε ξερει την ονομασια αλλα λογικα θα ειναι 14+nm και μαλλον νεα αρχιτεκτονικη με ραιζεν θα εχουμε στα 7 ή 10. η amd εχει μιλησει για 7 αν δε κανω λαθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Με την προϋπόθεση ότι δεν είναι fake news , φαίνεται ότι θα πάνε σε 6core zeppelin+(?)  dies για τους Ryzen2_7, με 2 ή 1 απενεργοποιημένους στους Ryzen2_5 κ.ο.κ... Άμα κρατήσουν τα watt χαμηλά, τους υποστηρίζουν μέχρι και οι μέτριες B350, σε αυτή την τιμή...Λουκουμάκια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά θέλω να κάνω μία ερώτηση μόλις πήρα την asrock fatality x 370 gaming x και σκέφτομαι ποια αγορά να κάνω σε ryzen cpu σκεφτόμουν ανάμεσα σε 1600 και 1600χ και την 1700.Εχω την noctua nd14 οπότε η διαφορά μεταξύ του 1600 και 1600 χ είναι τα 20 ευρώ.η χρήση του υπολογιστή είναι για gaming και για προγράμματα της σχολής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά θέλω να κάνω μία ερώτηση μόλις πήρα την asrock fatality x 370 gaming x και σκέφτομαι ποια αγορά να κάνω σε ryzen cpu σκεφτόμουν ανάμεσα σε 1600 και 1600χ και την 1700.Εχω την noctua nd14 οπότε η διαφορά μεταξύ του 1600 και 1600 χ είναι τα 20 ευρώ.η χρήση του υπολογιστή είναι για gaming και για προγράμματα της σχολής.

 

 

R5 1600X.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν ασχοληθεις με oc και δεν αναβαθμιζεις συχνα,παρε 1700.

Εαν αναβαθμιζεις συχνα(σε 2-3 χρονια πχ,να βαλεις πιο καινουργιο ryzen) και κανεις oc παρε τον 1600.

Αν δε κανεις oc ,για gaming ο 1600Χ ειναι καλυτερος,λογω υψηλοτερων χρονισμων.Υποθετω με αυτο το σκεπτικο σου τον προτεινε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς εν συντομία να μου πεις τον λόγο ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

 

 

Είναι ο καλύτερος για gaming, ενώ δεν υστερεί σημαντικά στο multitasking. Θα σου πρότεινα τον R7 1700, αλλά αφού ασχολείσαι και με gaming τότε δεν...ΕΚΤΟΣ και αν κάνεις OC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα οι φημες για περισσοτερους πυρηνες στο refresh και κατι 5GHz ειναι αστειες. 

 

Στην καλυτερη των περιπτωσεων περιμενω το refresh του 1800x να μπορει να κοντραρει τον 7820x και παλι μεχρι τα 4.5GHz max.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά θέλω να κάνω μία ερώτηση μόλις πήρα την asrock fatality x 370 gaming x και σκέφτομαι ποια αγορά να κάνω σε ryzen cpu σκεφτόμουν ανάμεσα σε 1600 και 1600χ και την 1700.Εχω την noctua nd14 οπότε η διαφορά μεταξύ του 1600 και 1600 χ είναι τα 20 ευρώ.η χρήση του υπολογιστή είναι για gaming και για προγράμματα της σχολής.

 

Ο 1600 αν διαβάσεις έχει το καλύτερο value for money. Και αφού έχεις και καλό ανεμιστηράκι άνετα τον κάνεις overclock στα 3,7 με 4,0. Δεν νομίζω οτι θα χρειαστείς κάτι παραπάνω. Μπορείς να το ρίξεις αλλού το 20ρικο για μένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...