Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δίνει εξήγηση ο Linus τι εννοεί με το 97th percentile.

 

https://linustechtips.com/main/topic/767708-is-97th-percentile-equal-to-3-lows/?page=2

 

''It's derived from average frametimes.

 

97% of the frames are drawn at a speed that would translate to an FPS higher than what we are reporting.

 

So in summary it's our new way of measuring minimum FPS, designed to ignore random dips from things like loading or what-have-you.''

Ξερω τι ειναι τα 97%, ειμαι bench junkie. Απλα αυτα δεν λεγονται minimums.Minimum ειναι το χαμηλοτερο fps που πιανεις. Απλα επειδη πολλες φορες ειναι inconsistent, μιας και μπορει να συνεβει το οτιδηποτε και να βγαλες αυτο το νουμερο, πλεον το υπολογιζουν με 1 και 0.1% (εκτος απτον linus που το κανει 3%). Σου λενε δηλανδη οτι στο 1%, 0.1%,3% κλπα του παιχνιδιου θα εχεις χαμηλοτερα fps απο αυτο.

Μάλλον εσύ έχεις θολώσει με τον CPU που πήρες που θέλει ένα σωρό αλχημείες για να αποδώσει σωστά.

Που κολλαει η CPU που πηρα οταν λεμε για τις μνημες? Και τι αλχημειες θελει, να αγορασεις γρηγορες ram? Τρελη αλχημεια, 20€ παραπανω εδωσα απο τις υπολοιπες. Παντως, ξανα αλλη μια, απο τα link που ΕΣΥ δινεις φαινεται οτι οι Intel εχουν μεγαλυτερα gains απο τις γρηγορες ram απο οτι οι ryzen! Κατα τα αλλα, η CPU που πηρα θελει αλχημειες 

 

Εδω διαφωνεις με το αν οι ram κανουν διαφορα, μου βαζεις link που με βγαζουν σωστο και σε βγαζουν λαθος, και ξαφνικα πετας την μπαλα στην εξεδρα για τον CPU μου. Κατι ατομα σαν και του λογου σου ρε φιλε δεν παλευονται.Σταματαω εδω γιατι κουρασε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ξερω τι ειναι τα 97%, ειμαι bench junkie. Απλα αυτα δεν λεγονται minimums.Minimum ειναι το χαμηλοτερο fps που πιανεις. Απλα επειδη πολλες φορες ειναι inconsistent, μιας και μπορει να συνεβει το οτιδηποτε και να βγαλες αυτο το νουμερο, πλεον το υπολογιζουν με 1 και 0.1% (εκτος απτον linus που το κανει 3%). Σου λενε δηλανδη οτι στο 1%, 0.1%,3% κλπα του παιχνιδιου θα εχεις χαμηλοτερα fps απο αυτο.

Που κολλαει η CPU που πηρα οταν λεμε για τις μνημες? Και τι αλχημειες θελει, να αγορασεις γρηγορες ram? Τρελη αλχημεια, 20€ παραπανω εδωσα απο τις υπολοιπες. Παντως, ξανα αλλη μια, απο τα link που ΕΣΥ δινεις φαινεται οτι οι Intel εχουν μεγαλυτερα gains απο τις γρηγορες ram απο οτι οι ryzen! Κατα τα αλλα, η CPU που πηρα θελει αλχημειες 

 

 

Καμία αλχημεία. Απλώς πρέπει τον πάς από τα 3,6 GHz στα...3,8, να βάλεις όπως λες γρήγορες RAM με καλά timings , να κάνεις stress test τον CPU και τις RAM κλπ. Όπως και να έχει, έχεις δίκιο και εγώ την ησυχία μου. Ευτυχώς που δεν πήρα Ryzen.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι zen + ποτε αναμένονται να κυκλοφορήσουν ξέρουμε ;

Ρωτάω  γιατι αν πχ σκεφτόταν καποιος να πάει σε ryzen τώρα δεν θα ηταν καλύτερα να περιμένει την επόμενη γενιά μεσα στο 2018 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι zen + ποτε αναμένονται να κυκλοφορήσουν ξέρουμε ;

Ρωτάω  γιατι αν πχ σκεφτόταν καποιος να πάει σε ryzen τώρα δεν θα ηταν καλύτερα να περιμένει την επόμενη γενιά μεσα στο 2018 ?

Υποτιθεται 1ο τριμηνο του 2018. Και η τιμη θα ειναι πιο υψηλη απο οσο εχουν οι τωρινοι R5 φανταζομαι.

Επεξ/σία από SPANK
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα παρακαλέσω για μια τελευταία φορά να σταματήσουν τα vs intel κτλπ , το νήμα ειναι για σχολιασμό σε οτι εχει να κάνει με την πλατφόρμα της amd τώρα συγκρίσεις με συστήματα αλλων μελών αλλα κυρίως χαρακτηρισμούς βλάπτουν τον διάλογο και ανεβαίνουν οι τόνοι και επι προσωπικού.

 

Αν βγούμε παλι offtopic με εξυπνάδες ειρνωνίες κτλπ θα κλειδώσει το νήμα επ αόριστου

 

Edit : Για οτιδήποτε θέλετε σε pm

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

PS1. Εχω ηδη ανεβασει test pubg με 1060 και 3200ram στο καναλι μου. Θες να γυρισω αλλο ενα με τις ram 2100 / 2400 να γελασουν και τα κατσικια με τις διαφορες που δεν εχει? Ελεος γιατι θα μας τρελανεις τωρα

 

 

Επειδή με ενδιαφέρει μπορείς να κάνεις το τεστ σε 2400 συχνότητα? Μου αρκεί να γράψεις τα αποτελέσματα εδώ μη φτιάξεις ολόκληρο video :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμία αλχημεία. Απλώς πρέπει τον πάς από τα 3,6 GHz στα...3,8, να βάλεις όπως λες γρήγορες RAM με καλά timings , να κάνεις stress test τον CPU και τις RAM κλπ. Όπως και να έχει, έχεις δίκιο και εγώ την ησυχία μου. Ευτυχώς που δεν πήρα Ryzen.

 

Καλα ρε Theo τα παρα λες κι εσυ τωρα ομως... Στο αντιπερα νημα ιντελ καφεδων κτλ απ το πρωι μεχρι το βραδυ ολοι κοιτανε για overclocking, ram , avx, cache voltage, cpu voltage, c states llc, mce stress test full 10 λουπες και φεξε μου και γλυστρισα....

Ολα αυτα τα κανει ομως αυτος που θελει να ασχοληθει κι εχει κ@βλες!

Οι υπολοιποι ειτε παρουν ιντελ ειτε ryzen αμα δεν θελουν, βαζουν τα τυπικα!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά διαβάζοντας τους διαλόγους καταλαβαίνω πως έχει μεγάλη διαφορά ram με ram.

Ηθελα όμως να ρωτήσω κάτι ακόμα....

Αυτή η διαφορά υπάρχει μόνο στα παιχνίδια;

Σε autocad, photoshop, corel, premier κτλ ισχύει κάτι τέτοιο;

ρωτάω γιατί εγώ δεν παίζω παιχνίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που κολλαει η CPU που πηρα οταν λεμε για τις μνημες? Και τι αλχημειες θελει, να αγορασεις γρηγορες ram? Τρελη αλχημεια, 20€ παραπανω εδωσα απο τις υπολοιπες. Παντως, ξανα αλλη μια, απο τα link που ΕΣΥ δινεις φαινεται οτι οι Intel εχουν μεγαλυτερα gains απο τις γρηγορες ram απο οτι οι ryzen! Κατα τα αλλα, η CPU που πηρα θελει αλχημειες

 

 

Υπάρχουν ακόμα τα θέματα με τα χαλαρά subtimings από 3200Mhz ram και πάνω; Αυτή είναι η ουσία.

Το πόσο επηρεάζονται οι ryzen από τη ram φαίνεται από τις συγκρίσεις του 1700 στα 3466 ραμ με optimized subtimings και απλών με ραμ στα 3000.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να και κάτι θετικό

 

https://pcbuilding.gr/amd-ryzen-pinnacle-ridge-am4-socket/

καλα ψιλογνωστα ,αντε να αρχισει να βγαινει κανα νεο για ρολογια και τα σχετικα γτ πολυ κατσαμε :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα

 

Εχω την Gigabyte AB350M-Gaming 3 και μολις εκανα update bios  στη τελευταια εκδοση που πλεον θα ειναι και για τους νεους ryzen .

 

Εχω χασει τη μπαλα με τις  τοσες πολλες πλεον ρυθμισεις που προστεθηκαν που ειναι σα να πηρα καινουργια μητρικη...

 

Παρα πολλα μπραβο στην AMD  δεν το περιμενα...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα στο φορουμ.

 

Εχω στην κατοχη μου εδω και 4 ημερες ενα συστημα

 

amd1300x

asus prime b 350 plus

gtx 970 4 gb

8 gb ddr4 2133 hyper x

 

Δεν το εστησα εγω το μηχανημα γιατι πολυ απλα δεν ξερω.

Περα απο τα ενωσεις τα κομματια για να δουλεψει σαν συστημα τι αλλο πρεπει να κανω για να δουλευει σωστα στην λειτουργια του.

Κατι ακομα που θελω να πω ειναι οτι το pc δεν κανει restart απο τα windows μονο απο το κουμπι του πυργου.

 

Μπορει καποιος να στηλει ενα λινκ ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ για να δω της επιδοσεις του pc να δω που βρισκομαι.

 

Τα κομματια που επελεξα ειναι ικανοποιητικα για τα λεφτα τους παντα ετσι......,η εκανα οτι να ναι επιλογες
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...