Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 14,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

είσαι σίγουρος οτι ισχύει η εγγύηση χωρίς τη στοκ ψύκρτα ?

Αν το στειλεις κατευθυαν στην amd δεν θελουν να στειλεις την ψυκτρα μονο το cpu.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω για επιλογή ραμ η όπως είπα παραπάνω ή θα είναι off topic?

 

 

RAM πάρε στα 3200 MHz οπωσδήποτε αν θες να αξιοποιηθεί στο μέγιστο η CPU.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάλογα την GPU, ο Spartan είδε μεγάλες διαφορές επειδή έχει 1080Ti. Με μια RX580/1060 δεν πρόκειται να δεις αντίστοιχες βελτιώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάλογα την GPU, ο Spartan είδε μεγάλες διαφορές επειδή έχει 1080Ti. Με μια RX580/1060 δεν πρόκειται να δεις αντίστοιχες βελτιώσεις.

 

 

 

Σωστά, αλλά και πάλι όχι σε όλα τα παιχνίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρχικα,καντο με το rufus για uefi

Τα εγκατέστησα, δεν είχαν θέμα και με το tool των windows που έκανα το flash όλα κομπλέ thanks.

 

Μία είναι η έκδοση του iso. Ανάλογα το key θα ενεργοποιηθεί η έκδοση pro ή home.

Σωστός, έβαλα το key για pro και μπήκαν pro αυτόματα.

 

Όλα ωραία όλα καλά με την εγκατάσταση απλά έχω ένα θέμα με τον secondary hdd.

Πρώτο σκληρό που έχει και τα windows μέσα έχω έναν ssd.

Έχω όμως και έναν secondary hdd 1tb, τον οποίο ενώ τον βλέπω και στο bios/uefi και στα windows στο task manager και στο computer management-storage-disk management δεν τον βλέπω για να βάλω μέσα αρχεία ή εφαρμογές.

Χρειάζεται να κάνω κάποια ενέργεια για να τον χρησιμοποιήσω ??? ή κάτι λάθος έχω κάνει. ???

 

Τα εγκατέστησα, δεν είχαν θέμα και με το tool των windows που έκανα το flash όλα κομπλέ thanks.

 

Σωστός, έβαλα το key για pro και μπήκαν pro αυτόματα.

 

Όλα ωραία όλα καλά με την εγκατάσταση απλά έχω ένα θέμα με τον secondary hdd.

Πρώτο σκληρό που έχει και τα windows μέσα έχω έναν ssd.

Έχω όμως και έναν secondary hdd 1tb, τον οποίο ενώ τον βλέπω και στο bios/uefi και στα windows στο task manager και στο computer management-storage-disk management δεν τον βλέπω για να βάλω μέσα αρχεία ή εφαρμογές.

Χρειάζεται να κάνω κάποια ενέργεια για να τον χρησιμοποιήσω ??? ή κάτι λάθος έχω κάνει. ???

 

Το βρήκα και τον setαρα όλα κομπλέ. 

Ευχαριστώ παίδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@_Theo_ δηλαδή αν δεν είναι 3200 αλλά 2400 mhz παράδειγμα θα έχει διαφορά ταχύτητας ο επεξεργαστής; δεν θα τρέχει το ίδιο γρήγορα ο υπολογιστής; και αν ναι πόσο διαφορά θα έχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@_Theo_ δηλαδή αν δεν είναι 3200 αλλά 2400 mhz παράδειγμα θα έχει διαφορά ταχύτητας ο επεξεργαστής; δεν θα τρέχει το ίδιο γρήγορα ο υπολογιστής; και αν ναι πόσο διαφορά θα έχει;

 

Για να πούμε την αλήθεια οι διαφορές είναι αμεληταίες για τα σημερινά δεδομένα. Ούτε θα καταλάβεις καμία διαφορά. Πιο πολύ είναι να είχαμε να λέγαμε. Το κάνεις overclock για το hobby.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να πούμε την αλήθεια οι διαφορές είναι αμεληταίες για τα σημερινά δεδομένα. Ούτε θα καταλάβεις καμία διαφορά. Πιο πολύ είναι να είχαμε να λέγαμε. Το κάνεις overclock για το hobby.

 

Σε Ryzen εχει τεραστιες διαφορες, σε Intel εχει αλλα πολυ λιγοτερο και φυσικα τα 2400 με τα 3200 δεν ειναι και μικρη διαφορα για να αρχισουμε απο εκει.

Και στο τελος ειναι και αναλογα το παιχνιδι ή benchmark, προγραμμα κτλπ

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε Ryzen εχει τεραστιες διαφορες, σε Intel εχει αλλα πολυ λιγοτερο και φυσικα τα 2400 με τα 3200 δεν ειναι και μικρη διαφορα για να αρχισουμε απο εκει.

Και στο τελος ειναι και αναλογα το παιχνιδι ή benchmark, προγραμμα κτλπ

 

Εγώ και πάλι θα διαφωνήσω. Οι διαφορές με τις σημερινές απαιτήσεις του λογισμικού είναι αδιάφορες. Δεν θα καταλάβεις κάτι πρακτικά είτε έχεις την Ram στα 2993Mhz είτε στα 3066Mhz είτε στα 3200Mhz. Απλά θα μπορείς να λες έχω μνήμη στα 3200. Δηλαδή υπάρχει κάποιο benchmark που να δείχνει διαφορά επίδοσης πάνω απο 2%; Δεν νομίζω. Μπορεί σε κάποια χρόνια να έχει σημασία. Και αυτό το "με τους Ryzen όσο πιο γρήγορη τόσο πιο καλά κτλ" πιο πολύ σαν καραμέλα/ράδιο αρβύλα μου φαίνεται παρά σαν κάτι που έκατασαν κάτω και το τέσταραν και βρήκαν μεγάλες διαφορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...