Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 14,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

Και ενα νέο.

 

AMD teams with Qualcomm, crams 4G LTE modem into Ryzen/Vega

 

Read more: https://www.tweaktown.com/news/60049/amd-teams-qualcomm-crams-4g-lte-modem-ryzen-vega/index.html

 
60049_11_amd-teams-qualcomm-crams-4g-lte

 

για να μας τα τρωει η cosmote και vodafon :D

δλδ θα παιρνουν sim?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν γκαράζ είναι οι Ryzen ... χωράνε όλα και δεν ξέρεις τι θα βρεις μέσα  :-D

 

 

Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι γιατί στα RYZEN δεν έχουν ενεργοποιημένη την RealteK ALC 1220 που έχει ενσωματωμένος ο επεξεργαστής.

Στα block διαγράμματα φαίνεται να υπάρχει . ...

 

Ξέρει κανείς γιατί δεν την ενεργοποιούν ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι γιατί στα RYZEN δεν έχουν ενεργοποιημένη την RealteK ALC 1220 που έχει ενσωματωμένος ο επεξεργαστής.

Στα block διαγράμματα φαίνεται να υπάρχει . ...

 

Ξέρει κανείς γιατί δεν την ενεργοποιούν ?

 

Καλη ερωτηση και η πλακα ειναι ολα τα καλυτερα mobo σου πουλανε το ιδιο alc1220 (στην καλυτερη s1220) ως premium chip ηχου και τα φθηνα εχουν χειροτερο. Ισως να εχουν θεμα με το isolatation; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και η asrock ab350 gaming fatality itx έχει firmware update και μάλιστα γράφει μέσα για upcoming cpus... Λες να είναι για τους ryzen+ ή όπως θα τους πουν;;; Μου άνοιξε η όρεξη! :-) ... Θα τσιμπισω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα ,

 

Για Asrock X370 Gaming Χ https://www.asrock.com/MB/AMD/Fatal1ty%20X370%20Gaming%20X/index.asp#Specification

 

 

 

- 1 x Ultra M.2 Socket (M2_1), supports M Key type 2230/2242/2260/2280 M.2 SATA3 6.0 Gb/s module and M.2 PCI Express module up to Gen3 x4 (32 Gb/s) (with Ryzen Series CPU) or Gen3 x2 (16 Gb/s) (with A-Series APU)*
- 1 x M.2 Socket (M2_2), supports M Key type 2230/2242/2260/2280 M.2 SATA3 6.0 Gb/s module and M.2 PCI Express module up to Gen2 x2 (10 Gb/s)*


*Supports ASRock U.2 Kit
Supports NVMe SSD as boot disks

 

Ti NvMe να προτιμήσω σκέφτομαι για +240GB μέχρι κάνα 130άρι 

 

Εγώ σκέφτηκα κάτι από αυτή την λίστα https://www.skroutz.gr/c/88/ssd-sklhroi-diskoi/m/22_28/Intel_or_Samsung/f/566001_660010/M-2-Type-2280-toulachiston-240gb.html?keyphrase=ssd

π.χ. 

https://www.skroutz.gr/s/10160630/Samsung-960-EVO-NVMe-M-2-250GB.html

ή

https://www.skroutz.gr/s/10773599/Samsung-PM961-256GB.html

ή

https://www.skroutz.gr/s/10032382/Intel-Pro-6000p-Series-256GB.html

ή

Κάτι άλλο που θα προτείνετε ... 

Βασικά θα δω διαφορά ? ή τζάμπα θα πάνε τα +50 , 60 euro ? 

 

Η σημερινή εμπειρία είναι από τον Samsung 850 SSD EVO 250GB
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΗΝ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΑΛΗ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ.

ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΕΧΩ ΤΗΝ MOBO ASUS B350 PRIME

H MHTΡΙΚΕΣ ΓΕΝΙΚΑ ΚΑΝΟΥΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΓΙΝΩΝΤΑΙ ΑΥΤΟΜΑΤΑ Η ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΕΓΩ.

ΜΠΗΚΑ ΣΤΟ ΒΙΟS ΤΗΣ ΜΗΤΡΙΚΗΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΣΤΟ AUTO ΠΧ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΜΝΗΜΗΣ ΑΝΕΜΗΣΤΗΡΑΚΙΑ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΑΦΗΝΩ ΩΣ ΕΧΟΥΝ Η ΤΑ ΚΑΝΩ ΚΑΠΟΙΑ ΡΥΘΜΙΣΕΙ ΕΓΩ.

ΕΧΩ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΚΕΝΑ ΣΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΤΟΝ PC ΓΕΝΙΚΑ .

:mellow:  :mellow:  :mellow:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΗΝ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΑΛΗ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ.

ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΕΧΩ ΤΗΝ MOBO ASUS B350 PRIME

H MHTΡΙΚΕΣ ΓΕΝΙΚΑ ΚΑΝΟΥΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΓΙΝΩΝΤΑΙ ΑΥΤΟΜΑΤΑ Η ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΕΓΩ.

ΜΠΗΚΑ ΣΤΟ ΒΙΟS ΤΗΣ ΜΗΤΡΙΚΗΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΣΤΟ AUTO ΠΧ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΜΝΗΜΗΣ ΑΝΕΜΗΣΤΗΡΑΚΙΑ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΑΦΗΝΩ ΩΣ ΕΧΟΥΝ Η ΤΑ ΚΑΝΩ ΚΑΠΟΙΑ ΡΥΘΜΙΣΕΙ ΕΓΩ.

ΕΧΩ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΚΕΝΑ ΣΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΤΟΝ PC ΓΕΝΙΚΑ .

:mellow: :mellow: :mellow:

Αυτοματα μαλλον οχι εκτος αν εχεις περασμενο καποιο προγραμα που σε ενημερωνει αν υπαρχει καποια ενημερωση.

 

Κανονικα μπαινεις στην σελιδα τις asus και κατεβαζεις τους οδηγους που σε ενδιαφερουν.

 

Τωρα για να κανεις update στο biοs υπαρχουν πολλοι τροποι.

Ο πιο συνηθισμενος ειναι να κατεβασεις το bios απο την σελιδα παλι της asus να το περασεις σε ενα στικακι και στην συνεχει να μπεις στο bios και να το τρεξεις απο το utility που εχει μεσα στο bios.

 

Τωρα για τις ρυθμισεις εξαρταται τι θες. Αν θες να ρυθμισεις καποια πραγματα οπως οι συχνοτητα στις μνημες οι στροφες των ανεμιστηρων μπορεις να το κανεις αν παλι δεν σε ενδιαφερει τα αφηνεις ολα οπως ειναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοματα μαλλον οχι εκτος αν εχεις περασμενο καποιο προγραμα που σε ενημερωνει αν υπαρχει καποια ενημερωση.

 

Κανονικα μπαινεις στην σελιδα τις asus και κατεβαζεις τους οδηγους που σε ενδιαφερουν.

 

Τωρα για να κανεις update στο biοs υπαρχουν πολλοι τροποι.

Ο πιο συνηθισμενος ειναι να κατεβασεις το bios απο την σελιδα παλι της asus να το περασεις σε ενα στικακι και στην συνεχει να μπεις στο bios και να το τρεξεις απο το utility που εχει μεσα στο bios.

 

Τωρα για τις ρυθμισεις εξαρταται τι θες. Αν θες να ρυθμισεις καποια πραγματα οπως οι συχνοτητα στις μνημες οι στροφες των ανεμιστηρων μπορεις να το κανεις αν παλι δεν σε ενδιαφερει τα αφηνεις ολα οπως ειναι.

:-D  :-D  :-D  :-D

 

ΑΝ ΔΕΝ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΟΠΟ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΤΗΛΤΟ ΜΟΥ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΡΕΣΕΙ ΝΑ ΤΑ ΣΚΑΛΙΖΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΟΥΤΕ ΦΟΡΜΑΤ ΣΕ WINDOWS 10 ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ.¨¨¨ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ""""""

ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΠΛΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΗΜΕΡΟΜΕΝΩ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΕΣ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΣΕ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΑ UPDATE ΤΗΣ ΜΗΤΡΙΚΗΣ

RAM HYPERX 8GB DDR4 2666MHZ MOY THN EXEI ΣTO AUTO MΠΟΡΩ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΩ ΣΤΟ ΤΕΡΜΑ Π.Χ Η ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

ΣΤΟ BIOS ΤΗΣ ΜΗΤΡΙΚΗΣ ΕΠΑΝΩ ΔΕΞΙΑ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΣΑΝ ΤΑΧΥΜΕΤΡΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ 

1 LOW POWER

2 NORMAL 

3 HIGH 

AYTO EXEI NA KANEI MONO ME TA ΡΕΥΜΑΤΑ ΣΤΟ PC Η ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΠΟΔΟΣΗ Η ΑΚΟΜΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ KAI OC ΑΥΤΟΜΑΤΑ;;;;;;;;;;;

CPU 1300X 

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΟΛΥΤΙΜΟ ΧΡΟΝΟ ΣΟΥ. :-D  :-D  :-D  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγαινε το καπου να σου κανουν bios update γιατι απο αυτα που γραφεις φιλε μου καφετζη βλεπω να την καις την μητρικη.Μην προσπαθησεις μονος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγαινε το καπου να σου κανουν bios update γιατι απο αυτα που γραφεις φιλε μου καφετζη βλεπω να την καις την μητρικη.Μην προσπαθησεις μονος.

ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΤΑ ΠΕΙΡΑΞΩ ΠΑΛΙΚΑΡΕ ΟΠΩΣ ΤΟ ΕΙΠΕΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΝ ΚΑΨΩ ΚΙΟΛΑΣ 

ΑΠΛΑ ΣΤΟ BIOS ΜΠΗΚΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ 

ΞΕΡΩ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΟ INSOMNIA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΤΑ ΠΕΙΡΑΞΩ ΠΑΛΙΚΑΡΕ ΟΠΩΣ ΤΟ ΕΙΠΕΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΝ ΚΑΨΩ ΚΙΟΛΑΣ 

ΑΠΛΑ ΣΤΟ BIOS ΜΠΗΚΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ 

ΞΕΡΩ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΟ INSOMNIA

Επίσης να κοιτάξεις και το πληκτρολόγιο σου, πρέπει να έχει κολλημένο caps lock

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...