Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Οι μεν λέτε ότι επηρεάζεται αρκετά από τις RAM, οι δε ότι δεν επηρεάζεται καθόλου. Αποφασίστε..

Οποιος λεει οτι δεν επηρεαζεται απο την συχνοτητα των ram σε amd απλα δεν το εχει τρεξει ποτε...  Και υπαρχει και το geekbench bias στις am4 μητρικες για οποιους ξερουν ,αλλος ενας παραγοντας που αμα δεν ειναι ξεκαθαρος δεν βγαζεις συμπερασμα...

Θεωρω οτι δυο πραγματακια τα ξερω :P

http://hwbot.org/benchmark/geekbench4_-_multi_core/rankings?hardwareTypeId=processor_5395&cores=8#start=0#interval=20

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4283/20308 βγαζει ο 1600 στα 3.7 οποτε δεν βλεπουμε και καμια τρελη διαφορα αν ισχυουν τα πρωτα benches....Το θεμα ειναι να εχει επιλυθει το ζητημα με τις μνημες

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Και να δούμε πως θα τα πηγαίνουν στα games. Γιατί από συνθετικά benchmark χορτάσαμε.

Από την cache και τη ram ό,τι δούμε περισσότερο.

Γενικά τώρα. Άλλο να ακούς από Samsung/Glofo για τρανζίστορ με συχνότητα 5Ghz, γενικά και αόριστα, άλλο να κατασκευάζεις τσιπ 100δων εκατομμυρίων τρανζίστορ από δαύτα. Έχουν σημασία οι περιορισμοί. Πιστεύω ότι με τον καιρό θα καταλάβουμε πόσο μεγάλο επίτευγμα είναι τα 5Ghz σε τσιπ μοντέρνας αρχιτεκτονικής.

Γίνεται να έχεις έτοιμα σχέδια για τα φημολογούμενα 5ghz σε 2-3 χρόνια και να μην μπορείς από σήμερα να πιάσεις χαλαρά τα 4,5Ghz;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωχ καθήστε να φτιάξω ποπ κορν... Να απολαύσω "κουβέντα" πάλι... Έτσι πριν το κλείσουν οι mods και αυτό.

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εβαλα αλλα 32 γιγα ραμδηλαδη αλλα δυο στικ τον 16γιγα το καθενα και ειναι αλλη ρεβισιον και δουλευει σωστα θα το αφησω ολο το βραδυ να δω αn εχει φριζ η επανεκινησεις μαλλον αυριο θα παραγγηλω και μ2 δισκο

 

Επεξ/σία από johnychliaras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας παιδιά. Καλημέρα. 

Θέλω να ρωτήσω το εξής απλό. 

Πήρα κουτί τροφοδοτικό όλα τ; φανακια του κουτιού. 

Και θέλω να πάρω επεξεργαστή και μητρική. 

X370 και 1700x σκέφτομαι 

Αλλά μου πέρασε μια ιδέα από το μυαλό. 

Rog strix x399-e kai 1900x. 

Η διαφορά τιμής είναι 100 ευρώ. 

Αξίζει να δώσεις 100 ευρώ παραπάνω  ή,  η διαφορά απόδοσης θα είναι μικρή; σε σημείο να μην αξίζει. 

Μιλάμε πάντα gia 1900x. Για 1920x kai 1950x δεν αντέχη η τσέπη. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Για ποια χρηση τον θελεις ;

Επεξεργασία ήχου,  εικόνας,  βίντεο, autocad, WordPress, Ίντερνετ,ταινίες.. Δεν παίζω παιχνίδια.

Ή να περιμένω τους ryzen 2; 

Με τους ryzen 2 θα αναβαθμίσουν και τους theadripper; 

Επεξ/σία από blackm76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, blackm76 είπε

Επεξεργασία ήχου,  εικόνας,  βίντεο, autocad, WordPress, Ίντερνετ,ταινίες.. Δεν παίζω παιχνίδια.

Ή να περιμένω τους ryzen 2; 

Με τους ryzen 2 θα αναβαθμίσουν και τους theadripper; 

Νομιζω δεν αξιζει ουτε ο 1700Χ ουτε ο 1900Χ

ειτε πας στον 1700, που εχει και ψυκτρα μαζι, ειτε πας σε μεγαλυτερο threadripper, αλλα οπως ειπες δεν αντεχει η τσεπη.

Φανταζομαι πολυ συντομα θα ανακοινωθουν και οι 2600 και 2700, περιμενε 1-2 βδομαδες να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ntinaras είπε

Νομιζω δεν αξιζει ουτε ο 1700Χ ουτε ο 1900Χ

ειτε πας στον 1700, που εχει και ψυκτρα μαζι, ειτε πας σε μεγαλυτερο threadripper, αλλα οπως ειπες δεν αντεχει η τσεπη.

Φανταζομαι πολυ συντομα θα ανακοινωθουν και οι 2600 και 2700, περιμενε 1-2 βδομαδες να δεις.

Εγώ ρώτησα αν αξίζει γιατί 8πυρηνος ο 1700x  8πυρηνος και ο 1900x. 

Τώρα θα μου πείτε δεν είναι ακριβώς το ίδιο. 

 

Η ψύκτρα του 1700 φτάνει η θέλει άλλαγμα για καλύτερες θερμοκρασίες; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες πολυ ram και quad channel για τα προγραμματα που χρησημοποιεις τοτε θα δεις διαφορες με τον 1900x .Αλλιως θα ειναι μικρες και καθαρα λογω υψηλοτερης συχνοτητας.

Καλυτερα να περιμενεις τους  ryzen+

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, blackm76 είπε

Εγώ ρώτησα αν αξίζει γιατί 8πυρηνος ο 1700x  8πυρηνος και ο 1900x. 

Τώρα θα μου πείτε δεν είναι ακριβώς το ίδιο. 

Η ψύκτρα του 1700 φτάνει η θέλει άλλαγμα για καλύτερες θερμοκρασίες; 

Θεωρω πως ειναι πολυ μικρες οι διαφορες για να δικαιολογηθει τετοια διαφορα τιμης

ο 1700 παντως ειναι η καλυτερη επιλογη, και η ψυκτρα του ειναι υπερ αρκετη, ακομα κι αν κανεις ελαφρυ overclocking.

και εχει και RGB LED :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Αν θες πολυ ram και quad channel για τα προγραμματα που χρησημοποιεις τοτε θα δεις διαφορες με τον 1900x .Αλλιως θα ειναι μικρες και καθαρα λογω υψηλοτερης συχνοτητας.

Καλυτερα να περιμενεις τους  ryzen+

Ram θέλω 2 dimmakia των 16 gb σύνολο 32gb. 

Οι ryzen +ποτέ θα βγουν; να περιμένω καλύτερα και τις καινούργιες μητρικές; (χ470) 

 

4 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Θεωρω πως ειναι πολυ μικρες οι διαφορες για να δικαιολογηθει τετοια διαφορα τιμης

ο 1700 παντως ειναι η καλυτερη επιλογη, και η ψυκτρα του ειναι υπερ αρκετη, ακομα κι αν κανεις ελαφρυ overclocking.

και εχει και RGB LED :P

Overclocking δεν κάνω... 

Μόνο όσο επιτρέπεται με xfr. 

 

Και μια ερώτηση κρίσης. Μόλις βγουν οι ryzen 2 οι τιμές των ryzen 1 θα πέσουν; 

 

Αν είναι έτσι να περιμένω και να τσιμπήσω αργότερα έναν ποιο φτηνό  από τους πρώτους ryzen. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...