Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Hacking


Mazinga
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Se7en92 είπε

οποτε βαζω το atmosphere και κανω inject payload με hekate? ή μπορω και με TegraRcmGUI

( το hekate δεν ειναι περασμενο στο switch)

Πας στο sdsetup.com

Κατεβάζεις το atmosphere + kosmos default πακέτο, περνάς ότι υπάρχει στον φάκελο sd στην sd σου και κάνεις inject το hekate 5.1.1 από τον φάκελο payloads.

Μπουταρεις το atmosphere, κάνεις ένα backup τα saves σου με το edizon, τα περνάς στο PC και μετά ένα format να φύγει ότι έχει απομείνει από το reinx και ξαναβάζει το atmosphere+kosmos από το ζιππακι που κατέβασες.

Καλό είναι τη δεύτερη φορά να setαρεις μια emuNAND και να τρέχεις εκεί το CFW, εκτός αν δεν σε νοιάζει άμα φας ban από τη Nintendo

Επεξ/σία από LittleFridge
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Se7en92 είπε

Πώς να φάω ban

Αφού θα εχω flight mode 

Όταν λες να σεταρω emunand 

Το hekate, σε αφήνει να κάνεις emulated NAND δηλαδή ένα αντίγραφο του εσωτερικού χώρου του switch (system NAND) στην sd και να τρέχεις από εκεί το atmosphere. Έτσι μπορείς να κρατήσεις την εσωτερική καθαρή για να παίζεις online άμα θες. Αλλά επειδή είχες περάσει το reinx μπορεί να έχουν μείνει απομεινάρια οπότε εάν περάσεις emuNAND καλό είναι να κάνεις ένα restore τα backups σου από την sysNAND. Και επίσης καλό είναι να βγάλεις και το autoRCM εάν σκοπεύεις να πας online, κάπου διάβασα ότι ίσως είναι αναγνωρίσιμο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε ολους, επειδή έχω μπερδευτεί αρκετά και με το διάβασμα μπερδεύτηκα περισσότερο.....

Σε 9.1.0 αν κάνω διπλό partition στην SD και πάρω backup το emuMMC με Hekate από ότι βλέπω στα βίντεο θα μπορώ να μπαίνω και στο ΟFW και να είμαι online για τα παιχνίδια που παίζω online.

Μια ερώτηση έχω για όποιον μπορεί να βοηθήσει και αν το διατυπωνω και σωστά....

Όταν μπω στο CFW θα μπορώ να μπω online και να κάνω update τις εφαρμογές μου μέσω HBS χωρίς να γίνει ban το account μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, terlachjohn είπε

Καλησπέρα σε ολους, επειδή έχω μπερδευτεί αρκετά και με το διάβασμα μπερδεύτηκα περισσότερο.....

Σε 9.1.0 αν κάνω διπλό partition στην SD και πάρω backup το emuMMC με Hekate από ότι βλέπω στα βίντεο θα μπορώ να μπαίνω και στο ΟFW και να είμαι online για τα παιχνίδια που παίζω online.

Μια ερώτηση έχω για όποιον μπορεί να βοηθήσει και αν το διατυπωνω και σωστά....

Όταν μπω στο CFW θα μπορώ να μπω online και να κάνω update τις εφαρμογές μου μέσω HBS χωρίς να γίνει ban το account μου?

Θέλει να χρησιμοποιήσεις 90dns η το incognito.

Ο 90dns server μπλοκάρει όλους τους γνωστούς server της Nintendo οπότε είναι σαν να είσαι offline, ενώ το incognito σβήνει πληροφορίες της κονσόλας από το prodinfo partition (serial numbers, ssl certificates etc).

Κανενα από τα 2 δεν δίνει 100% ασφάλεια στο ban, βέβαια το κάνουν αρκετά πιο δύσκολο. Επίσης εάν φάει ban στην emuNAND, είναι αυτόματα banned και η sysNAND, τα ίδια κλειδιά έχουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ ευχαριστώ φίλε littlefridge για τις απαντήσεις σου Κ όλους βέβαια  αλλα δεν θα πάω online 

Όταν ξεκινήσω να το διορθώσω θα σας ενημερώσω για την εξέλιξη 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι 100% συνειδητοποιημένος για το γεγονός ότι ακόμα και όλα γίνουν όπως πρέπει μπορεί σε κάποιο από τα επόμενα update η Nintendo να βάλει κάτι που θα μας βρει ότι έχουμε τρέξει CFW και θα μας κάνει ban. 

Έκτος από το ban (συνήθεια που έγινε λατρεία) υπάρχει περίπτωση να συμβεί τίποτα άλλο; ΠΧ. Να μας κάνει brick την κονσόλα ή τίποτα άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, terlachjohn είπε

Είμαι 100% συνειδητοποιημένος για το γεγονός ότι ακόμα και όλα γίνουν όπως πρέπει μπορεί σε κάποιο από τα επόμενα update η Nintendo να βάλει κάτι που θα μας βρει ότι έχουμε τρέξει CFW και θα μας κάνει ban. 

Έκτος από το ban (συνήθεια που έγινε λατρεία) υπάρχει περίπτωση να συμβεί τίποτα άλλο; ΠΧ. Να μας κάνει brick την κονσόλα ή τίποτα άλλο;

Εσύ προσωπικά είσαι υπεύθυνος για τη κονσόλα σου, εάν βγάλει κάποιο update και το κάνεις χωρίς δεύτερη σκέψη τη brickαρεις δεν ευθύνεται η Nintendo, όπως ούτε και οι devs του cfw/homebrew

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα σκεφτομαι να αγορασω ενα switch υπαρχει περιπτωση να βρω καπου καινουργιο unpatched? η για να ειμαι σιγουρος φαινεται το s/n πανω στο κουτι ωστε να ρωτησω?

Επεξ/σία από gogos47
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οκ το εκανα και ανοιξε
τωρα πως ακριβως κανω backup
αν και βρηκα στην sd 3 saves

θεωρω αυτα θα ειναι

πχ 8000000000000124

 

Επεξ/σία από Se7en92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Se7en92 είπε

οκ το εκανα και ανοιξε
τωρα πως ακριβως κανω backup
αν και βρηκα στην sd 3 saves

θεωρω αυτα θα ειναι

πχ 8000000000000124

εαν ανοιξεις το EdiZon και παητσεις zr+x σου βγαζει επιλογη να κανεις backup ολα τα saves που εχεις στο switch. Τα βαζει στο /switch/EdiZon/batch_saves. αργοτερα μπορεις παλι με το EdiZon να τα κανεις restore.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια αν κανουμε softmode στο switch τα παιχνιδια κατεβαινουν  απο το store τησ nintendo η απλα τα κατεβαζουμε στον υπολογιστη και μετα τα βαζουμε στην sd?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...