Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Hacking


Mazinga
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/12/2019 στις 9:53 ΜΜ, sils είπε

Switch lite hack είναι γεγονός.....συντομα

Ευχάριστα νέα ελπίζω να είναι software mod και όχι hardware.

https://team-xecuter.com/community/threads/happy-holidays-from-team-xecuter.133189/

νομίζω είπανε πως θα είναι hardware.

Επεξ/σία από shadowlike
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους.

 

Δηλώνω άσχετος προς το παρόν αν και ψιλοδιάβασα τι παίζει γενικά στο χώρο. Το switch μου είναι unpatched, οπότε μου μπήκε λίγο το μικρόβιο μιας και είχα παλιότερα κάνει τη διαδικασία στο Wii.

  • Καταλήγω σε SX OS λόγω ευκολίας/έλλειψης χρόνου να μάθω τα υπόλοιπα.
  • Αγόρασα ένα jig από ebay και το περιμένω. Θα χρησιμοποιήσω το pc αντί για το SX dongle, μιας και οι τιμές για το SX PRO από UK resellers μου φάνηκαν λίγο υπερβολικές.
  • Έχω 128GB sd card ήδη, αλλά μιας και έχω περασμένα παιχνίδια μέσα σκέφτομαι την αγορά μίας ακόμα για να χρησιμοποιείται αποκλειστικά με το SX OS.
  • Δεν παίζω online στο switch ούτε με ενδιαφέρει για το μέλλον.

 

Ρωτάω εδώ πριν προχωρήσω γιατί οι οδηγοί online είναι πάρα πολλοί και είναι λίγο μπέρδεμα, δεν έχω καταλάβει/ξεκαθαρίσει ορισμένα πράγματα:

  1. Έχω αρκετά αγορασμένα παιχνίδια στο account μου. Χρειάζεται να κάνω καινούργιο για να είμαι σίγουρος ότι δε θα παιχτεί στραβή (aka η ninty μπανάρει και accounts ξαφνικά);
  2. Αφού μπει το SX OS, αφήνουμε το WiFi ανοικτό;  Τι ενδείκνυται να κάνουμε με το internet γενικά, πχ youtube app? Είδα ότι μπορείς με 90DNS αποφύγεις να στέλνεις δεδομένα στη ninty.
  3. Τι γίνεται με την "καθαρή" SD κάρτα και τα παιχνίδια που έχω μέσα εγκατεστημένα; Απ'ότι καταλαβαίνω: το SX OS είναι ουσιαστικά ένα πειραγμένο image του official λειτουργικού και image του official λειτουργικού (emunand?) παίρνουμε κατά τη διαδικασία του hack και το φυλάμε σαν κόρη οφθαλμού κάπου. Θα πρέπει να εναλλάσω τα δυο images (ή και accounts) εάν θέλω να παίζω τα παιχνίδια που ήδη έχω στην "καθαρή" sd και κάποια που έχω σε catridges;

Όποιες προτάσεις περί SX OS (πχ. αν είναι προτιμότερο να πάω σε SX PRO), συμβουλές/παρατηρήσεις γενικά ως προς τη διαδικασία more than welcomed. Ευχαριστώ όσους απαντήσουν και συγγνώμη προκαταβολικά αν οι ορολογίες που χρησιμοποίησα φαίνονται "κάπως", όπως προείπα, άσχετος για την ώρα.

 

 

 

Επεξ/σία από spirit)earth)aflame
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μένεις με το ίδιο ακαουντ, τα παιχνίδια παραμένουν μέσα.

Κλείνεις wifi και δεν ξαναναβεις. Αν θες τα παιχνίδια που έχεις αγοράσει βάλε από τώρα μεγάλη κάρτα και πέρασε τα.

Πριν ξεκινήσεις φουλ μπακαπ nand και biskeys. Κρατάς τα αρχεία στο πισι ευλαβικά.

Όταν χρειαστεί να αναβαθμίσεις μελλοντικά το κανεις μόνο οφφλινε και θα ενεργοποιήσεις autorcm ώστε να μπορείς να επιστρέψεις στο μπακαπ σου.

Σχ προ δεν χρειάζεται ούτε εγώ έχω. Μπορείς να πάρεις κινεζικό dongle η απλά ρίχνεις payload από το pc.

Jig θα χρειαστείς μια φορά εφόσον ενεργοποιεσεις rcm.

Τέλος προσοχή στην κατανάλωση στο sleep. Με σχ τρώει παραπάνω και δεν θες να πέσεις στο 0% με rcm on.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 minutes ago, spirit)earth)aflame said:

Καλησπέρα σε όλους.

Δηλώνω άσχετος προς το παρόν αν και ψιλοδιάβασα τι παίζει γενικά στο χώρο. Το switch μου είναι unpatched, οπότε μου μπήκε λίγο το μικρόβιο μιας και είχα παλιότερα κάνει τη διαδικασία στο Wii.

  • Καταλήγω σε SX OS λόγω ευκολίας/έλλειψης χρόνου να μάθω τα υπόλοιπα.
  • Αγόρασα ένα jig από ebay και το περιμένω. Θα χρησιμοποιήσω το pc αντί για το SX dongle, μιας και οι τιμές για το SX PRO από UK resellers μου φάνηκαν λίγο υπερβολικές.
  • Έχω 128GB sd card ήδη, αλλά μιας και έχω περασμένα παιχνίδια μέσα σκέφτομαι την αγορά μίας ακόμα για να χρησιμοποιείται αποκλειστικά με το SX OS.
  • Δεν παίζω online στο switch ούτε με ενδιαφέρει για το μέλλον.

Ρωτάω εδώ πριν προχωρήσω γιατί οι οδηγοί online είναι πάρα πολλοί και είναι λίγο μπέρδεμα, δεν έχω καταλάβει/ξεκαθαρίσει ορισμένα πράγματα:

  1. Έχω αρκετά αγορασμένα παιχνίδια στο account μου. Χρειάζεται να κάνω καινούργιο για να είμαι σίγουρος ότι δε θα παιχτεί στραβή (aka η ninty μπανάρει και accounts ξαφνικά);
  2. Αφού μπει το SX OS, αφήνουμε το WiFi ανοικτό;  Τι ενδείκνυται να κάνουμε με το internet γενικά, πχ youtube app? Είδα ότι μπορείς με 90DNS αποφύγεις να στέλνεις δεδομένα στη ninty.
  3. Τι γίνεται με την "καθαρή" SD κάρτα και τα παιχνίδια που έχω μέσα εγκατεστημένα; Απ'ότι καταλαβαίνω: το SX OS είναι ουσιαστικά ένα πειραγμένο image του official λειτουργικού και image του official λειτουργικού (emunand?) παίρνουμε κατά τη διαδικασία του hack και το φυλάμε σαν κόρη οφθαλμού κάπου. Θα πρέπει να εναλλάσω τα δυο images (ή και accounts) εάν θέλω να παίζω τα παιχνίδια που ήδη έχω στην "καθαρή" sd και κάποια που έχω σε catridges;

Όποιες προτάσεις περί SX OS (πχ. αν είναι προτιμότερο να πάω σε SX PRO), συμβουλές/παρατηρήσεις γενικά ως προς τη διαδικασία more than welcomed. Ευχαριστώ όσους απαντήσουν και συγγνώμη προκαταβολικά αν οι ορολογίες που χρησιμοποίησα φαίνονται "κάπως", όπως προείπα, άσχετος για την ώρα.

1. Μόνο το online μπορεί να σου μπανάρει. Offline μπορείς να παίζεις πάντα ακόμα και με permaban. 

2. ΠΡΙΝ βάλεις SXOS το βάζεις airplane mode και βάζεις καλού κακού και τα 90DNS και μετά παίρνεις μπακαπ το image, έτσι ώστε και κάτι να πάει στραβά όταν μπουτάρεις μετά από καιρό σε OFW να είναι όλα κλειστά. Ξεχνάς το online. Φυσικά πάντα μπορείς να έχεις wifi on αλλά ρισκάρεις. Εγώ για ένα Youtube app δε θα ρίσκαρα.

3. Σωστά. Με το που μπουτάρεις πρώτη φορά και ενεργοποιήσεις το SX OS, κάνεις format την SD. Καλό είναι να δημιουργήσεις εκεί ένα hidden partition (επιλέγοντας το κατάλληλο μενού, όχι χειροκίνητα από το PC) από το οποίο θα φορτώνεις το λειτουργικό του Switch και μετά να κάνεις update αυτό κάθε φορά και όχι το original. Αν δεν πειράξεις το OFW δεν είναι τόσο αναγκαίο να παίρνεις backup, αλλά καλό είναι πάντα να έχουμε. Επίσης αν διαλέξεις η κάρτα να γίνει exFAT και όχι FAT32 για να μπορείς να βάζεις κατευθείαν τα μεγάλα παιχνίδια, έχε υπ' όψη ότι λόγω προβληματικού driver της Nintendo σε κάθε crash κινδυνεύει να γίνει corrupt και να ξαναβάζεις SX OS και παιχνίδια από την αρχή. Για εμένα που απλά φορτώνω παιχνίδια και δεν παίζω με cheats ή άλλα homebrew είναι κομπλέ. Αλλά πάντα παραμονεύει ο κίνδυνος του crash σε σπασμένα συστήματα.

Εγώ κινήθηκα ακριβώς σαν εσένα και δεν το μετάνιωσα.

ΥΓ. Τίποτα δεν σε εξασφαλίζει από ban, αλλά αν προσέχεις και δεν κάνεις βεβιασμένα πράγματα (πχ online με σπασμένο παιχνίδι) μέχρι τώρα δεν έχουν αναφερθεί permabans. Αν δε σε νοιάζει καθόλου το online μπορείς με 90DNS να έχεις youtube κλπ ή local δίκτυο για να μεταφέρεις τα παιχνίδια με ftp ξερωγω, αλλά πάντα υπάρχει μεγαλύτερο ρίσκο.

Επεξ/σία από GeorgeMan
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση και από μένα που μόλις πήρα ένα stiech. Το αγόρασα την καινούργια έκδοση (κόκκινο κουτί, μεγάλο υτερη διάρκεια μπαταρίας κλπ). Μετά διάβασα ότι είναι patchaρισμενο και μάλλον cfw δεν περνάει. Υπάρχει hardware τρόπος με "τσιπακι" η κάτι τέτοιο ή software mod που μπορεί να εχουν κυκλοφορήσει και να μην το πήρε το μάτι μου; η απλά την "έφαγα" και περιμένω να βρουν κάτι για την δική μου έκδοση; δεν ψήνομαι να πουλήσω αυτό και να πάρω πιο παλιό γιατί είναι ολοκαίνουριο και δεν μου πάει η καρδιά. Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια καλησπέρα μόλις αγόρασα και εγώ ενα switch cfw και θα ηθελα να με παραπέμπψεται σε κάποια tutorials για τα εξής 

1) πως κάνω update το συστημα αν χρειαστει

2) αν θέλω να βαλω αλλη σδ πως γίνεται η διαμόρφωση της

έχω το autorcm loader και περασμενο το sx os 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 hour ago, maxoukos said:

Μια ερώτηση και από μένα που μόλις πήρα ένα stiech. Το αγόρασα την καινούργια έκδοση (κόκκινο κουτί, μεγάλο υτερη διάρκεια μπαταρίας κλπ). Μετά διάβασα ότι είναι patchaρισμενο και μάλλον cfw δεν περνάει. Υπάρχει hardware τρόπος με "τσιπακι" η κάτι τέτοιο ή software mod που μπορεί να εχουν κυκλοφορήσει και να μην το πήρε το μάτι μου; η απλά την "έφαγα" και περιμένω να βρουν κάτι για την δική μου έκδοση; δεν ψήνομαι να πουλήσω αυτό και να πάρω πιο παλιό γιατί είναι ολοκαίνουριο και δεν μου πάει η καρδιά. Ευχαριστώ 

Μέχρι αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει κάτι. Να δώσεις λεφτά για παιχνίδια, έτσι κι αλλιώς δεν χάσουν άξια και μπορείς να τα πουλήσεις μετά σε καλή τιμή 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/1/2020 στις 3:50 ΜΜ, maxoukos είπε

Μια ερώτηση και από μένα που μόλις πήρα ένα stiech. Το αγόρασα την καινούργια έκδοση (κόκκινο κουτί, μεγάλο υτερη διάρκεια μπαταρίας κλπ). Μετά διάβασα ότι είναι patchaρισμενο και μάλλον cfw δεν περνάει. Υπάρχει hardware τρόπος με "τσιπακι" η κάτι τέτοιο ή software mod που μπορεί να εχουν κυκλοφορήσει και να μην το πήρε το μάτι μου; η απλά την "έφαγα" και περιμένω να βρουν κάτι για την δική μου έκδοση; δεν ψήνομαι να πουλήσω αυτό και να πάρω πιο παλιό γιατί είναι ολοκαίνουριο και δεν μου πάει η καρδιά. Ευχαριστώ 

Δυστυχώς προς το παρόν δεν υπάρχει κάτι για το καινουριο (HAC-001-01) όπως και για το switch lite. Κάτι πάει να γίνει ομως, οπότε εχε τα μάτια σου ανοιχτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζω από μερικούς ότι τα 90dns κάνουν πιο αργή τη σύνδεση στο hbshop και γενικότερα στο ίντερνετ. Τι έχετε παρατηρήσει; Επίσης κατά πόσο αξίζει να βάλω incognito αντί για 90dns?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...