Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Hacking


Mazinga
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 ώρες πριν, manos80 είπε

Nαι αλλά δεν έχω  jig, δεν είναι επικίνδυνες οι κατασκευές τύπου συνδετήρες και αλουμινόχαρτα;

επικίνδυνες όχι, σπαστικές ναι :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 17/9/2018 στις 11:34 ΜΜ, manos80 είπε

Nαι αλλά δεν έχω  jig, δεν είναι επικίνδυνες οι κατασκευές τύπου συνδετήρες και αλουμινόχαρτα;

Jig απο ebay με 1€. Δεν υπάρχει λόγος να δυσκολεύεις τη ζωή σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγηκε το νεο SX OS με πολύ ωραιες δυνατότητες.

To emunand θα ειναι σίγουρα στις επιλογές μου αν το παει σε sd και οχι στη ρομ

 

Επισης ανοιξε και την επιλογη να κανει εγκατασταση homebrew εφαρμογες απο nsp αρχεια.

Έρχονται ωραίες μέρες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Vagosman είπε

Βγηκε το νεο SX OS με πολύ ωραιες δυνατότητες.

To emunand θα ειναι σίγουρα στις επιλογές μου αν το παει σε sd και οχι στη ρομ

Επισης ανοιξε και την επιλογη να κανει εγκατασταση homebrew εφαρμογες απο nsp αρχεια.

Έρχονται ωραίες μέρες.

Νομίζω στα notes μιλάει για ROM

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, jon_pallis είπε

Νομίζω στα notes μιλάει για ROM

Στην επόμενη έκδοση θα πάει και σδ.

 

9 ώρες πριν, tiniakos είπε

Τι ακριβώς είναι το emunand;

Δώστε γνώση και σε εμάς τους άσχετους.

Ένα λειτουργικό μέσα στο λειτουργικό. Emulated Nand. Ουσιαστικά ότι πειράγματα ή αλλαγές γίνουν δεν επηρεάζει τη ρομ του συστήματος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, jon_pallis είπε

Επειδή δεν είμαι κανένας expert, γτ θέλουμε να πάει στην sd?

για να μην πειράζει τίποτα στην Nand, και όταν γυρίζεις στο OFW να είναι σαν απείραχτο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H emunand ειναι μια λειτουργία με την οποία δημιουργείται ενα εικονικό partition [σαν μια ας το πουμε προσομειωμένη sysNAND (εσωτερική μνήμη συστήματος μαζί με το official firmware)], είτε σε εξωτερική μοναδα αποθήκευσης  (microSD-HDD κλπ κλπ) είτε σε εσωτερική μνήμη NAND (Emmc), με σκοπό να δημιουργήθει εκεί ενα virtual λειτουργικό σύστημα  (μια κόπια του επίσημου λειτουργικού συστήματος συνήθως με τα απαραιτητα custom - security patches άρα "CFW")  το οποίο οταν επιλεγεί και "φορτώθεί" απο εναν bootloader "παράκμπτει" ουσιαστικά το official λειτουργικό σύστημα και ολα τα calls του kernel του official OS και τα αντικαθιστά με το Emulated CFW  μέσα στην Emulated NAND μνήμη (EMUNAND), με αποτέλεσμα οτι αλλαγές και να κάνεις στην emunand  και στο emulated CFW δεν παιζει να φας καταστασεις οπως brick - semi brick. Βεβαια να τονιστεί οτι η λυση της TX με το SX OS 2.0 δεν ειναι ουσιαστικά emunand μιας και δεν κανει ενα καθαρό 1:1 copy της nand αλλά δημιουργεί ενα δευτερο partition (στην SysNand) και οχι σε καποια εξωτερική μνήμη και κανει copy το Horizon OS του Switch με απαραιτητα patches!  Ειναι πιο κοντά σε μια dual boot λυση!

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...