Προς το περιεχόμενο

Iris Instant payment


ASFE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βοηθήστε και εμένα λιγάκι.Εχω Εθνική ,και eurobank,όπου είναι δηλωμένο το ίδιο νούμερο κινητού.Προσπαθω από εθνική στην eurobank ,να στείλω χρήματα,και δεν μπορώ.Μου λέει ότι το iban αντιστοιχεί στον ίδιο δικαιούχο,δεν θυμάμαι τι ακριβώς λέει.Προσπαθησα και από δεύτερο λογαριασμό της εθνικής να στείλω εκεί,αλλά τα λεφτά ήρθαν πάλι στον πρώτο λογαριασμό.Στην ουσία πάλι στην εθνική πήγαν.Σε αυτή την περίπτωση τι κάνω;Αν απενεργοποίησω το iris της Εθνικής,δεν θα μπορώ να στείλω πάλι γιατί θέλει εκ νέου ενεργοποίηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 387
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, iliata2410 είπε

Βοηθήστε και εμένα λιγάκι.Εχω Εθνική ,και eurobank,όπου είναι δηλωμένο το ίδιο νούμερο κινητού.Προσπαθω από εθνική στην eurobank ,να στείλω χρήματα,και δεν μπορώ.Μου λέει ότι το iban αντιστοιχεί στον ίδιο δικαιούχο,δεν θυμάμαι τι ακριβώς λέει.Προσπαθησα και από δεύτερο λογαριασμό της εθνικής να στείλω εκεί,αλλά τα λεφτά ήρθαν πάλι στον πρώτο λογαριασμό.Στην ουσία πάλι στην εθνική πήγαν.Σε αυτή την περίπτωση τι κάνω;Αν απενεργοποίησω το iris της Εθνικής,δεν θα μπορώ να στείλω πάλι γιατί θέλει εκ νέου ενεργοποίηση.

Δοκίμασε να ενεργοποίησεις το IRIS πρώτα στην Εθνική και μετά στην Eurobank. Αφού ενεργοποιήσεις το IRIS στην Eurobank τότε θα μπεις ξανά στην εφαρμογή της Εθνικής για να κάνεις την μεταφορά (προσοχή, θα πρέπει να κάνεις μεταφορά μέσω IRIS και όχι ενεργοποίηση της υπηρεσίας εκ νέου γιατί θα μετατραπεί ο λογαριασμός σου στην Εθνική σε λογαριασμό πίστωσης οπότε δεν θα γίνει η μεταφορά). Λογικά έτσι θα πιάσει ως λογαριασμό πίστωσης τον λογαριασμό σου στην Eurobank και όταν προχωρήσεις σε αποστολή μέσω Εθνικής, θα μεταφερθούν στην Eurobank τα χρήματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, PharmChem είπε

Δοκίμασε να ενεργοποίησεις το IRIS πρώτα στην Εθνική και μετά στην Eurobank. Αφού ενεργοποιήσεις το IRIS στην Eurobank τότε θα μπεις ξανά στην εφαρμογή της Εθνικής για να κάνεις την μεταφορά (προσοχή, θα πρέπει να κάνεις μεταφορά μέσω IRIS και όχι ενεργοποίηση της υπηρεσίας εκ νέου γιατί θα μετατραπεί ο λογαριασμός σου στην Εθνική σε λογαριασμό πίστωσης οπότε δεν θα γίνει η μεταφορά). Λογικά έτσι θα πιάσει ως λογαριασμό πίστωσης τον λογαριασμό σου στην Eurobank και όταν προχωρήσεις σε αποστολή μέσω Εθνικής, θα μεταφερθούν στην Eurobank τα χρήματα.

Αυτή τη στιγμή έχω ενεργοποιημένα και τα 2 μου λες δηλαδή να απενεργοποιησω και τα 2 μου λες για αρχή και μετά να ξεκινήσω από την εθνική;

Επεξ/σία από iliata2410
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, iliata2410 είπε

Αυτή τη στιγμή έχω ενεργοποιημένα και τα 2 μου λες δηλαδή να απενεργοποιηθεί η eurobank και εκ νέου η εθνική;

Αν ενεργοποιήσεις τελευταίο της Eurobank τότε τα χρήματα θα πάνε εκεί (Γενικά, σε όποια τράπεζα ενεργοποιηθεί τελευταίο το IRIS εκεί πιστώνονται τα χρήματα από μεταφορές) . Αν μετά από αυτό προσπαθήσεις να κάνεις μεταφορά από την Εθνική, τότε αυτή θα προχωρήσει κανονικά. Προσοχή, μην κάνεις απενεργοποίηση σε κάποιο από τα δύο γιατί θα μπλεχτεί το σύστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, iliata2410 είπε

Μιλάω αυτήν την στιγμή έχω και τα 2 ενεργοποιημένα τι κάνω σε αυτήν την περίπτωση;

Αρχικά θα πας και θα κάνεις πλήρη ενεργοποίηση το IRIS της Εθνικής (εάν είναι ήδη πλήρως ενεργοποιημένο τότε δεν κάνεις κάτι παραπάνω). Μόλις κάνεις αυτό, θα πας στην εφαρμογή της Eurobank και θα ενεργοποιήσεις πληρως το IRIS εκεί. Αφού ενεργοποιηθεί πλήρως και στην Eurobank, τότε θα πας στην εφαρμογή της Εθνικής και θα επιλέξεις να κάνεις μεταφορά μέσω IRIS, όχι ενεργοποίηση!

 

Σημ: Πλήρη ενεργοποίηση εννοώ να διαλέξεις λογαριασμό χρέωσης και πίστωσης. Δεν μπορεί να είναι και τα 2 IRIS πλήρως ενεργοποιημένα ταυτόχρονα (δηλαδή να έχεις 2 λογαριασμούς όπου θα μπαίνουν χρήματα), πάντα ενεργοποιείται πλήρως αυτό που ενεργοποιήθηκε τελευταίο.

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Τελικά το κατάφερα και εγώ.

Το λάθος που έκανα ήταν ότι άνοιξα πρώτα το IRIS στην eurobank που ήθελα να πάνε τα χρήματα και μετά στην πειραιώς (από όπου ήθελα να τα στείλω). 

Οπότε ξαναέκανα την διαδικασία: Πρώτα ενεργοποίησα την Πειραιώς (από) και μετά πήγα στη Eurobank και δήλωσα λογαριασμό (προς).

Δοκίμασα στην αρχή με ΑΦΜ και μου έβγαλε το γνωστό ότι είμαι συνδικαιούχος. Έβαλα το τηλέφωνο και πήγε σε μερικά δευτερόλεπτα.

Thanks guys!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσπαθώ να το κάνω από Εθνική σε Πειραιώς αλλά δεν γίνεται πλέον, έχω δοκιμάσει πολλές φορές. 

λέει 'αποτυχία πληρωμής: Ο λογαριασμός δεν μπορεί να πιστωθεί με έμβασμα'

Από τη φαίνεται το σύστημα το καταλαβαίνει αμέσως και απενεργοποιεί τον αριθμό από το Iris του αποστολέα.

Έχει δοκιμάσει κανείς τελευταία;

 

Edit: το δοκίμασα την επόμενη μέρα και έγινε 

Επεξ/σία από Vin04
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Να κάνω μια ερώτηση; Στο σενάριο που έχεις >1 λογ/μους σε >1 τράπεζες. Αν κατάλαβα καλά από αυτά που διάβασα εδώ, τα IRIS που θα λαμβάνεις θα είναι στον λογαριασμό στον οποίον ενεργοποίησες το IRIS πιο πρόσφατα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Abudi said:

Να κάνω μια ερώτηση; Στο σενάριο που έχεις >1 λογ/μους σε >1 τράπεζες. Αν κατάλαβα καλά από αυτά που διάβασα εδώ, τα IRIS που θα λαμβάνεις θα είναι στον λογαριασμό στον οποίον ενεργοποίησες το IRIS πιο πρόσφατα; 

Ναι σωστά 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παίδες, ευχαριστώ για όσα πολύ χρήσιμα λέτε παραπάνω. Δείτε, αν θέλετε, τη δική μου περίπτωση.

Έχω ενεργοποιήσει το IRIS με το ΙΔΙΟ ΚΙΝΗΤΟ:
-ΚΑΙ στον προσωπικό λογαριασμό στην ΠΕΙΡΑΙΩΣ
-ΚΑΙ στον επαγγελματικό λογαριασμό (για να δέχομαι πληρωμές, για τις οποίες κόβω αποδείξεις) στην ALPHA.

Μετά από διάφορες ατυχίες, όπου χρήματα για τον προσωπικό κατέληξαν στον επαγγελματικό, δοκιμάσαμε να μου μεταφέρουν χρήματα φίλοι και συνέβη το εξής:
από εφαρμογή της Εθνικής (φίλου), τα χρήματα μπήκαν στον προσωπικό (Πειραιώς).
Από την εφαρμογή της Πειραιώς (φίλου), τα χρήματα μπήκαν στον επαγγελματικό (Άλφα).

Οι συναλλαγές έγιναν την ίδια ώρα, με πιο πρόσφατα ενεργοποιημένο το IRIS στην (Επαγγελματική) Άλφα.

Έχει εξήγηση το φαινόμενο;

Επεξ/σία από anttsit
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, anttsit είπε

Καλησπέρα παίδες, ευχαριστώ για όσα πολύ χρήσιμα λέτε παραπάνω. Δείτε, αν θέλετε, τη δική μου περίπτωση.

Έχω ενεργοποιήσει το IRIS με το ΙΔΙΟ ΚΙΝΗΤΟ:
-ΚΑΙ στον προσωπικό λογαριασμό στην ΠΕΙΡΑΙΩΣ
-ΚΑΙ στον επαγγελματικό λογαριασμό (για να δέχομαι πληρωμές, για τις οποίες κόβω αποδείξεις) στην ALPHA.

Μετά από διάφορες ατυχίες, όπου χρήματα για τον προσωπικό κατέληξαν στον επαγγελματικό, δοκιμάσαμε να μου μεταφέρουν χρήματα φίλοι και συνέβη το εξής:
από εφαρμογή της Εθνικής (φίλου), τα χρήματα μπήκαν στον προσωπικό (Πειραιώς).
Από την εφαρμογή της Πειραιώς (φίλου), τα χρήματα μπήκαν στον επαγγελματικό (Άλφα).

Οι συναλλαγές έγιναν την ίδια ώρα, με πιο πρόσφατα ενεργοποιημένο το IRIS στην (Επαγγελματική) Άλφα.

Έχει εξήγηση το φαινόμενο;

Στης επαγγελματικές μεταφορές IRIS χρησιμοποιούμε το ΑΦΜ και όχι αριθμό τηλεφώνου.

Κάτι έχεις κάνει λάθος :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, asdfnikos είπε

Στης επαγγελματικές μεταφορές IRIS χρησιμοποιούμε το ΑΦΜ και όχι αριθμό τηλεφώνου.

Κάτι έχεις κάνει λάθος :P 

Θα ήταν πολύ ωραία, αλλά κινητό με ΑΦΜ δεν διαχωρίζονται, τουλάχιστον στο περιβάλλον της Άλφα Μπανκ :)

Επεξ/σία από anttsit
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει τυχει σε καποιον να θελει να κανει μεταφορα Iris απο Alpha Bank και να τον αφηνει μονο 50 ευρω?

Στο app της Alpha εχει ενα drag and drop αριστερα δεξια που παει απο το 0 μεχρι το 50. Δεν δεχεται παραπανω ποσο. Δεν υποτιθεται οτι το ανω οριο του Iris ειναι 500?

Ο λογαριασμός έχει υπόλοιπο πάνω από 50 ευρω. Μου κανει εντυπωση αυτο και δεν βρηκα και καποια ρυθμιση ασφαλειας στο app της Alpha που οριζεις οριο ημερησιας μεταφορας iris.

Ακυρο το βρηκα...

Εχει δικλειδα ασφαλειας αν δεν μπεις με κωδικους web banking και μπεις με quick login το οριο ειναι μεχρι 50 ευρω μονο.

Ακυρο τελικα ουτε αυτο ειναι....

Λεει οτι μεχρι 50 ευρω ειναι χωρις της χρηση του Alpha Code.

Τι εννοει ομως ως Alpha Code?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...