Προς το περιεχόμενο

Iris Instant payment


ASFE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 387
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, p_under είπε

ποιος είναι ο πιο εύκολος τρόπος να στέλνω από iris Πειραιώς (μισθοδοσία) σε iris alpha (ενοίκιο) με έναν αριθμό κινητής? 

Την απαντηση την εδωσες μονος σου.Με εναν αριθμο κινητης κλικ και αποστολη ποσου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, thleorasakias είπε

Την απαντηση την εδωσες μονος σου.Με εναν αριθμο κινητης κλικ και αποστολη ποσου.

και όμως οταν προσπαθώ απο Πειραιώς σε άλφα με το κινητό μου παίρνω το μήνυμα

"το αναγνωριστικό που δώσατε αντιστοιχεί σε λογαριασμό που είστε δικαιούχος/ συνδικαιούχος" 

ενώ με το αφμ 

" ο δικαιούχος δεν βρέθηκε στην υπηρεσία iris πληρωμή με αριθμό κινητού ή αφμ" 

ενώ από alpha σε Πειραιώς είτε αποστολή είτε λήψη δεν προχωράει, ασε που η aloha δεν δέχεται το αφμ αλλά κινητό ή email

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, p_under είπε

και όμως οταν προσπαθώ απο Πειραιώς σε άλφα με το κινητό μου παίρνω το μήνυμα

"το αναγνωριστικό που δώσατε αντιστοιχεί σε λογαριασμό που είστε δικαιούχος/ συνδικαιούχος" 

ενώ με το αφμ 

" ο δικαιούχος δεν βρέθηκε στην υπηρεσία iris πληρωμή με αριθμό κινητού ή αφμ" 

ενώ από alpha σε Πειραιώς είτε αποστολή είτε λήψη δεν προχωράει, ασε που η aloha δεν δέχεται το αφμ αλλά κινητό ή email

πολυ μπερδεμενο ξεκινα με ενα τηλεφωνο αλφα μπανκ να βγαλεις ακρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, p_under είπε

αι όμως οταν προσπαθώ απο Πειραιώς σε άλφα με το κινητό μου παίρνω το μήνυμα

"το αναγνωριστικό που δώσατε αντιστοιχεί σε λογαριασμό που είστε δικαιούχος/ συνδικαιούχος

Στο παρελθόν έχω διαβάσει σε αυτό το νήμα ότι έχοντας μόνο ένα αριθμό κινητής μπορείς να στείλεις λεφτά με IRIS από τη μια τράπεζα στην άλλη, αρκεί ο παραλήπτης-λογαριασμός να  είναι της τράπεζας όπου ενεργοποίησες τελευταίο το iris.

Άρα αν θες να στείλεις από Πειραιώς σε Alpha θα πρέπει να έχεις ενεργοποιήσει πρώτα το IRIS στην Πειραιώς και μετά στην Alpha.

Αν τα έχεις κάνει όλα σωστά και δεν δουλεύει τότε μάλλον οι τράπεζες "μυρίστηκαν" το κόλπο και κάνουν έλεγχο αν στέλνεις λεφτά σε λογαριασμό σου ή σε λογαριασμό άλλου. Στην πρώτη περίπτωση σε μπλοκάρουν.

Το να στείλεις με τον άλλο τρόπο (αφμ) δουλεύει μόνο για επιχειρήσεις από όσο ξέρω (αν ισχύει κάτι άλλο ας διορθώσει κάποιος) οπότε λογικό να μην δουλεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, thleorasakias είπε

πολυ μπερδεμενο ξεκινα με ενα τηλεφωνο αλφα μπανκ να βγαλεις ακρη.

 

54 λεπτά πριν, Engimek είπε

Στο παρελθόν έχω διαβάσει σε αυτό το νήμα ότι έχοντας μόνο ένα αριθμό κινητής μπορείς να στείλεις λεφτά με IRIS από τη μια τράπεζα στην άλλη, αρκεί ο παραλήπτης-λογαριασμός να  είναι της τράπεζας όπου ενεργοποίησες τελευταίο το iris.

Άρα αν θες να στείλεις από Πειραιώς σε Alpha θα πρέπει να έχεις ενεργοποιήσει πρώτα το IRIS στην Πειραιώς και μετά στην Alpha.

Αν τα έχεις κάνει όλα σωστά και δεν δουλεύει τότε μάλλον οι τράπεζες "μυρίστηκαν" το κόλπο και κάνουν έλεγχο αν στέλνεις λεφτά σε λογαριασμό σου ή σε λογαριασμό άλλου. Στην πρώτη περίπτωση σε μπλοκάρουν.

Το να στείλεις με τον άλλο τρόπο (αφμ) δουλεύει μόνο για επιχειρήσεις από όσο ξέρω (αν ισχύει κάτι άλλο ας διορθώσει κάποιος) οπότε λογικό να μην δουλεύει.

δεν το διευκρίνισα σωστά, αλλά θέλω να στείλω χρήματα μέσω iris σε δικούς μου λογαριασμούς. απο την μισθοδοσία μου Πειραιώς στην αλφα για να πληρωνω το ενοίκιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, p_under είπε

δεν το διευκρίνισα σωστά, αλλά θέλω να στείλω χρήματα μέσω iris σε δικούς μου λογαριασμούς. απο την μισθοδοσία μου Πειραιώς στην αλφα για να πληρωνω το ενοίκιο. 

Επομένως αυτά που σου είπα ισχύουν. 

Έχεις ενεργοποιήσει πρώτα το iris στην πειραιώς και μετά στην alpha? Η σειρά παίζει ρόλο. Αν ναι, τότε οι τράπεζες εχουν αρχίσει να μπλοκάρουν το κολπακι αυτό καθώς υποθέτω το θεωρούν "abuse" του συστήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Engimek είπε

Επομένως αυτά που σου είπα ισχύουν. 

Έχεις ενεργοποιήσει πρώτα το iris στην πειραιώς και μετά στην alpha? Η σειρά παίζει ρόλο. Αν ναι, τότε οι τράπεζες εχουν αρχίσει να μπλοκάρουν το κολπακι αυτό καθώς υποθέτω το θεωρούν "abuse" του συστήματος.

Δεν θυμαμαι ποια εχω ενεργοποιήσει πρωτη γιατι κάνω χρήση της υπηρεσίας πάνω απο 4 χρόνια και μέχρι πριν 2 χρόνια δούλευε αυτό που θελω να κάνω. απλα μια μερα σταματησε να στέλνει λεφτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τότε το μπλοκάρανε. Το λέει και το μήνυμα του σφάλματος εξαλλου. Επιβεβαίωσε και με την τράπεζα αν θες.

Υποθετω αν τα στείλεις από winbank app σε έμπιστο άτομο και αυτός μετά στα ξαναστείλει στο κινητό σου νουμερο θα αποφύγεις τον περιορισμό και τα λεφτά θα καταλήξουν στην alpha. Αλλά δεν ξέρω αν αξίζει πλέον ο κοπος για να αποφύγεις την προμήθεια του κανονικού εμβασματος (εσύ αποφασίζεις).

Επεξ/σία από Engimek
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, p_under είπε

Δεν θυμαμαι ποια εχω ενεργοποιήσει πρωτη γιατι κάνω χρήση της υπηρεσίας πάνω απο 4 χρόνια και μέχρι πριν 2 χρόνια δούλευε αυτό που θελω να κάνω. απλα μια μερα σταματησε να στέλνει λεφτα. 

Κάνε Ρεβολουτ και τα στέλνεις από εκεί.

Θέλει λίγο υπομονή βέβαια για να στείλεις πολλά εμβάσματα κάτω από το όριο χρέωσης.

Ή ενεργοποιεί iris ο ιδιοκτήτης και τα στέλνεις απευθείας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Doubt είπε

Κάνε Ρεβολουτ και τα στέλνεις από εκεί.

Θέλει λίγο υπομονή βέβαια για να στείλεις πολλά εμβάσματα κάτω από το όριο χρέωσης.

Ή ενεργοποιεί iris ο ιδιοκτήτης και τα στέλνεις απευθείας.

Έχω revolut, 

εννοείς να τα ανεβάσω απο την Πειραιώς στην revolut (μέσω iris ή απλό έμβασμα?) και μετά από εκεί να τα στέλνω στην alpha? 

Δεν θα έχω εμβάσματα? 

2 ώρες πριν, Engimek είπε

Τότε το μπλοκάρανε. Το λέει και το μήνυμα του σφάλματος εξαλλου. Επιβεβαίωσε και με την τράπεζα αν θες.

Υποθετω αν τα στείλεις από winbank app σε έμπιστο άτομο και αυτός μετά στα ξαναστείλει στο κινητό σου νουμερο θα αποφύγεις τον περιορισμό και τα λεφτά θα καταλήξουν στην alpha. Αλλά δεν ξέρω αν αξίζει πλέον ο κοπος για να αποφύγεις την προμήθεια του κανονικού εμβασματος (εσύ αποφασίζεις).

Μεγάλη φασαρία, 

εγώ απλά θέλω να αποφύγω να σταματάω κάθε μήνα μετά την πληρωμή μου στα atm για ανάληψη και κατάθεση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, p_under είπε

Έχω revolut, 

εννοείς να τα ανεβάσω απο την Πειραιώς στην revolut (μέσω iris ή απλό έμβασμα?) και μετά από εκεί να τα στέλνω στην alpha? 

Δεν θα έχω εμβάσματα? 

Φόρτιση Ρεβολουτ από την Πειραιώς κάρτα σου και μεταφορά στο ΙΒΑΝ της Άλφα.

Μόνο που η Άλφα έχει το χαμηλότερο όριο (αν θυμάμαι σωστά) για χρέωση εισερχόμενου, 5€, οπότε θα βαρεθείς να στέλνεις. Κόστος μηδέν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o ιδιοκτητης που στελνεις το ενοικιο δεν εχει ΙΡΙΣ ??? επικοινωνησε μαζι του και καντο απλο το ζητημα.....εξηγησε του οτι και ετσι παλι στο λογαριασμο του θα πανε αλλα ανεξοδα....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/6/2023 στις 10:50 ΜΜ, Giorgogos είπε

Καλησπέρα παιδιά, έχοντας μηδενική σχέση από τράπεζες εφορίες κλπ. εχω εναν προβληματισμό. Έχω ενα φιλαράκι το οποίο παίζει τυχερά παιχνίδια online και μου ζητάει μερα παρα μερα από ένα πενηντάρικο και είτε μου το δίνει μετρητά είτε ξανά μέσω iris μου το επιστρέφει. Το θέμα είναι όταν εγώ θα κάνω εκκαθαριστικό θα βρεθώ μπλεγμένος? Δεν υπάρχει περίπτωση κάποιος να μου πει ώπα ρε φιλε γιατι στελνεις μερα παραμέρα ένα πενηντάρικο εκεί? Εν ολίγης οι iris συναλλαγές παρακολουθούνται και συμμετέχουν στην φορολογικη? Είναι κάτι που πρέπει να προσέχω με τις iris?

Καλησπέρα και πάλι καμια ιδέα κανείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και μπορεί να εγείρει ερωτηματικά ή και να χτυπήσει στην εφορία (ανάλογο το ύψος των πάρε δώσε βέβαια).

Μείνε στο μετρητό να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...