Προς το περιεχόμενο

Iris Instant payment


ASFE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 387
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, Giorgogos είπε

Καλησπέρα και πάλι καμια ιδέα κανείς?

Δεν είναι ποσά αυτά για ασχοληθεί σοβαρά ο οποιοσδήποτε.

Πχ Βγαίνετε έξω κάθε μέρα, πληρώνει εκείνος και του στέλνεις το μερτικό σου στον λογαριασμό του στην τράπεζα. So what?

Εγώ πιο πολύ θα ανησυχούσα μήπως "ξεχαστεί" κανένα 50αρικο. Αν έχει κάποιο εθισμό ο δικός σου, να το προσέξει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Doubt είπε

Δεν είναι ποσά αυτά για ασχοληθεί σοβαρά ο οποιοσδήποτε.

Πχ Βγαίνετε έξω κάθε μέρα, πληρώνει εκείνος και του στέλνεις το μερτικό σου στον λογαριασμό του στην τράπεζα. So what?

Εγώ πιο πολύ θα ανησυχούσα μήπως "ξεχαστεί" κανένα 50αρικο. Αν έχει κάποιο εθισμό ο δικός σου, να το προσέξει.

 

Οκ δυστυχώς δεν εχω λογιστή να ρωτήσω, αλλά ρώτησα και εναν άλλο φιλο που έκανε το ίδιο με μεγαλυτερα ποσα και ηταν ολα οκ. Πηρα και την Αλφα και μου ειπε αν ειναι προς ιδιώτη δεν θα εχω προβλημα. Οσο αφορά τον εθισμό ήταν υποτίθεται τώρα εκοψε τα φρουτακια και παιζει μονο κανα στοιχημα. Αλλά ξεφεύγει η κουβέντα οποτε μην χαλάω την θεματολογία ευχαριστώ πολυ για την βοήθεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Προσπάθησα να δουλέψω το iris για να μπορώ να στέλνω χρήματα από Πειραιώς σε eurobank σε δικό μου λογαριασμό και δεν κατάφερα.

Κάτι χαζό μάλλον έκανα.  Ενεργοποίησα πρώτα στην eurobank και τον λογαριασμό χρέωσης και τους λογαριασμούς πίστωσης (προσωπικό και business).  Μετά πήγα στην εφαρμογή της Πειραιώς και ενεργοποίησα την λειτουργία και εκεί - μου ζήτησε μόνο τους λογαριασμούς πίστωσης.

Προσπάθησα μετά να στείλω από Πειραιώς στο δικό μου τηλέφωνο και δεν με αφήνει - λέει ότι το "αναγνωριστικό που δώσατε αντιστοιχεί σε λογαριασμό που είστε συνδικαιούχος".

Πήγα μετά στην εφαρμογή της eurobank και βλέπω ότι η υπηρεσία iris έχει απενεργοποιηθεί.

Τι κάνω λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, papars είπε

Προσπάθησα να δουλέψω το iris για να μπορώ να στέλνω χρήματα από Πειραιώς σε eurobank σε δικό μου λογαριασμό και δεν κατάφερα.

Κάτι χαζό μάλλον έκανα.  Ενεργοποίησα πρώτα στην eurobank και τον λογαριασμό χρέωσης και τους λογαριασμούς πίστωσης (προσωπικό και business).  Μετά πήγα στην εφαρμογή της Πειραιώς και ενεργοποίησα την λειτουργία και εκεί - μου ζήτησε μόνο τους λογαριασμούς πίστωσης.

Προσπάθησα μετά να στείλω από Πειραιώς στο δικό μου τηλέφωνο και δεν με αφήνει - λέει ότι το "αναγνωριστικό που δώσατε αντιστοιχεί σε λογαριασμό που είστε συνδικαιούχος".

Πήγα μετά στην εφαρμογή της eurobank και βλέπω ότι η υπηρεσία iris έχει απενεργοποιηθεί.

Τι κάνω λάθος;

Για κάτι τέτοια μπερδέματα δεν το χρησιμοποιώ, όπως κι ο περισσότερος κόσμος.

Μια &@*/μένη εφαρμογή είναι δύσκολο να γίνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βρε παιδιά συζητήσαμε το ίδιο πράγμα και στην προηγούμενη σελίδα. Το ότι μέχρι πρόσφατα δούλευε για αποστολή στο ίδιο  κινητό νούμερο και με ίδιο συνδικαιούχο παραλήπτη ήταν προφανώς exploit. Έβγαζε μάτι...

"Γιατί δεν δουλεύει τώρα?"  Σου λέει γιατί. Επειδή στέλνεις σε άλλο λογαριασμό που είσαι επίσης συνδικαιούχος. Προφανώς οι τράπεζες δεν θέλουν κάτι τέτοιο.

Δεν λέω ότι είναι σωστό ή το υποστηρίζω. Εξάλλου είναι κίνηση που κάνουν οι συνεργαζόμενες τράπεζες καθαρά για να σε χρεώσουν αν θες να στείλεις λεφτά σε δικό σου λογαριασμό άλλης τράπεζας. Αλλά το σύστημα δεν είναι χαλασμένο, δουλεύει πλέον όπως το ήθελαν.

Edit για να αναφέρω και μια λύση (αν και είναι προφανής). Αν διαχειρίζεστε κοινώς τα οικονομικά σας με άλλο άτομο (σύζυγο, παιδί, κλπ) ο καθένας ενεργοποιεί το Iris σε διαφορετική τράπεζα, και το συνδέει με λογαριασμό που είναι μόνο αυτός δικαιούχος. Τα μεταφέρετε δωρεάν με iris και μετά μεταφορά εντός τραπέζης στο σωστο λογαριασμό (πάλι δωρεάν).

Επεξ/σία από Engimek
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Engimek είπε

Εξάλλου είναι κίνηση που κάνουν οι συνεργαζόμενες τράπεζες καθαρά για να σε χρεώσουν αν θες να στείλεις λεφτά σε δικό σου λογαριασμό άλλης τράπεζας. Αλλά το σύστημα δεν είναι χαλασμένο, δουλεύει πλέον όπως το ήθελαν.

Ούτε γίνεται να έχεις διαφορετικά κινητά δηλωμένα, φαντάζομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Doubt είπε

Ούτε γίνεται να έχεις διαφορετικά κινητά δηλωμένα, φαντάζομαι.

Σωστά, αν κρίνω από το μήνυμα σφάλματος που έδωσαν στον προλαλήσαντα. Μάλλον ο μόνος τρόπος παράκαμψης είναι να χρησιμοποιήσεις τρίτο άτομο όπως αναφέρω στο edit μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καιρό τώρα χρησιμοποιώ την υπηρεσία iris24 για αποστολη ποσων απο εθνικη σε πειραιως

εννοείτε ότι έχω 2 νούμερα όμως...

απ ότι θυμάμαι δεν δεχόταν εξ αρχής να δηλώσεις νούμερο που είχε δηλωθεί και σε άλλη

τράπεζα 

πιο πολύ πιστεύω ότι είναι τεχνικό το θέμα 

και όχι ότι βάζουν τρικλοποδιές οι τράπεζες η το κράτος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Engimek είπε

Σωστά, αν κρίνω από το μήνυμα σφάλματος που έδωσαν στον προλαλήσαντα. Μάλλον ο μόνος τρόπος παράκαμψης είναι να χρησιμοποιήσεις τρίτο άτομο όπως αναφέρω στο edit μου.

Γι'αυτό Ρεβολουτ και ξερό ψωμί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, papars είπε

Προσπάθησα να δουλέψω το iris για να μπορώ να στέλνω χρήματα από Πειραιώς σε eurobank σε δικό μου λογαριασμό και δεν κατάφερα.

Κάτι χαζό μάλλον έκανα.  Ενεργοποίησα πρώτα στην eurobank και τον λογαριασμό χρέωσης και τους λογαριασμούς πίστωσης (προσωπικό και business).  Μετά πήγα στην εφαρμογή της Πειραιώς και ενεργοποίησα την λειτουργία και εκεί - μου ζήτησε μόνο τους λογαριασμούς πίστωσης.

Προσπάθησα μετά να στείλω από Πειραιώς στο δικό μου τηλέφωνο και δεν με αφήνει - λέει ότι το "αναγνωριστικό που δώσατε αντιστοιχεί σε λογαριασμό που είστε συνδικαιούχος".

Πήγα μετά στην εφαρμογή της eurobank και βλέπω ότι η υπηρεσία iris έχει απενεργοποιηθεί.

Τι κάνω λάθος;

Η τελευταία τράπεζα στην οποία θα ενεργοποιηθεί το IRIS είναι και αυτή στην οποία θα λαμβάνονται τα εμβάσματα που στέλνονται μέσω της υπηρεσίας. Με το που ενεργοποιηθεί το IRIS σε μια τράπεζα, απενεργοποιείται από τις άλλες. Στην προκειμένη περίπτωση, εφόσον ενεργοποιήθηκε τελευταία φορά στην Πειραιώς (άρα απενεργοποιήθηκε στην Eurobank), τυχόν μεταφορές θα γίνονται στον λογαριασμό της Πειραιώς. 

Πρακτικά όταν προσπάθησες να μεταφέρεις χρήματα από Πειραιώς μέσω IRIS, επειδή τελευταία φορά το είχες ενεργοποιήσει στην Πειραιώς, το σύστημα προσπαθούσε να τα στείλει εκεί και μπλόκαρε.

Για να μεταφέρεις από Πειραιώς σε Eurobank θα πρέπει να ενεργοποιήσεις το IRIS στην Eurobank, και μετά να κάνεις μεταφορά μέσω IRIS από την εφαρμογή της Πειραιώς (προσοχή, μεταφορά μέσω IRIS, όχι ενεργοποίηση IRIS - αν θυμάμαι καλά βρίσκεται στην ενότητα νέα συναλλαγή).

Επεξ/σία από PharmChem
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, PharmChem είπε

Η τελευταία τράπεζα στην οποία θα ενεργοποιηθεί το IRIS είναι και αυτή στην οποία θα λαμβάνονται τα εμβάσματα που στέλνονται μέσω της υπηρεσίας. Με το που ενεργοποιηθεί το IRIS σε μια τράπεζα, απενεργοποιείται από τις άλλες

Αυτό το αλλάζεις κατά το δοκούν; Και μεταβάλλεται άμεσα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Doubt είπε

Αυτό το αλλάζεις κατά το δοκούν; Και μεταβάλλεται άμεσα;

Το αλλάζεις όποτε θες (δεν ξέρω βέβαια αν κάποιος κάνει πάρα πολλές αλλαγές σε πολύ μικρό διάστημα μην τυχόν μπλοκάρει προσωρινά). Πρακτικά μεταβάλλεται άμεσα, ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/6/2023 στις 12:49 ΜΜ, papars είπε

Προσπάθησα να δουλέψω το iris για να μπορώ να στέλνω χρήματα από Πειραιώς σε eurobank σε δικό μου λογαριασμό και δεν κατάφερα.

Κάτι χαζό μάλλον έκανα.  Ενεργοποίησα πρώτα στην eurobank και τον λογαριασμό χρέωσης και τους λογαριασμούς πίστωσης (προσωπικό και business).  Μετά πήγα στην εφαρμογή της Πειραιώς και ενεργοποίησα την λειτουργία και εκεί - μου ζήτησε μόνο τους λογαριασμούς πίστωσης.

Προσπάθησα μετά να στείλω από Πειραιώς στο δικό μου τηλέφωνο και δεν με αφήνει - λέει ότι το "αναγνωριστικό που δώσατε αντιστοιχεί σε λογαριασμό που είστε συνδικαιούχος".

Πήγα μετά στην εφαρμογή της eurobank και βλέπω ότι η υπηρεσία iris έχει απενεργοποιηθεί.

Τι κάνω λάθος;

Έκανες το ανάποδο απο αυτό που έπρεπε :P 

Για να πας απο Πειραιώς σε Eurobank έπρεπε πρώτα Πειραιώς, μετά ενεργοποίηση Eurobank και μετά μεταφορά. Αν και νομίζω πως η Πειραιώς δε σε αφήνει να στέλνεις χωρίς να ειναι ο συνδεδεμένος λογαριασμός πίστωσης σου στην Πειραιώς. Η Eurobank και η Alpha σε αφήνουν, προς το παρόν τουλάχιστον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...