Προς το περιεχόμενο

Olympiacos B.C


margaritagr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο καθένας δικαιούται να χει τα κομπλεξ του. Μη πιάνεστε σε συζητήσεις με τον Σπανούλη. Παρομοια κομπλεξ αφορουν τον καθε έναν απο εμας. Ειδικά ο Μιντι εχει πει την αποψη του και γράφει σταθερά στο φορουμ. Άλλοι έρχονται ουρανοκατέβατοι περιμένοντας να ήττα του ΟΣΦΠ με σκοπό να κράξουν, και καταλήγουν να κράζουν και στις νίκες (!). Φανταστείτε αύριο τι θα διαβάζουμε..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ποιος σας ειπε να μην πατε στον τελικο της Θεσσαλονικης ή της Αθηνας και να παιξετε εσεις τους "εντος εδρας τελικους"; Δεν υπαρχει λογικη σε αυτο που λες. Κανεις δεν εβαλε τον ΠΑΟ σε αυτους τους 2 τελικους με το ετσι θελω και σιγουρα κανεις δεν πεταξε τον ΟΣΦΠ εξω.Παρολα αυτα οι συγκρισεις τη δεδομενη χρονικη στιγμη δεν καταλαβαινω τι σκοπο μπορει να εξυπηρετουν...

Θεμα timing ειναι.εκεινη την περιοδο που σ

δεν ειχα ομαδα και μεγαλο μπατζετ εγιναν 2 τελικοι ελλαδα.θα μπορουσαν να γινει τωρα ενας πχ το 15 αντι για μαδριτη και να ειχα αλλη μια κουπα.επισης και οταν ειχα ομαδα ετυχε να παιξω με τον αυριανο 3 τελικους σε εδρα του αντιπαλου ενω ο παο εχει παιξει μονο μια φορα σε εδρα αντιπαλου.καλιστα θα μπορουσε και ο ολυμπιαμος να εχει περισσοτερα ευρωπαικα αν οι συγκιριες τον ευνοουσαν να παιξει στην εδρα του η να αποφυγει τελικους σε εδρα αντιπαλων.γιατι κακα τα ψεμματα η εδρα παιζει ρολο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καθένας δικαιούται να χει τα κομπλεξ του. Μη πιάνεστε σε συζητήσεις με τον Σπανούλη. Παρομοια κομπλεξ αφορουν τον καθε έναν απο εμας. Ειδικά ο Μιντι εχει πει την αποψη του και γράφει σταθερά στο φορουμ. Άλλοι έρχονται ουρανοκατέβατοι περιμένοντας να ήττα του ΟΣΦΠ με σκοπό να κράξουν, και καταλήγουν να κράζουν και στις νίκες (!). Φανταστείτε αύριο τι θα διαβάζουμε..

Mπερδευεσαι. Εχω αποθεωσει Σπανουλη για τις 2 προηγουμενες Ευρωλιγκες που ηταν ξεκαθαρα ο παιχτης κλειδι για την κατακτηση τους. Δεν θα ειχα κανενα προβλημα να το κανω και χθες.

Αλλα οταν ολη τη σεζον τραβαει το κουπι ο Πριντεζης σχεδον μονος του, οταν χθες παλι κρατουσε τον ΟΣΦΠ ο Πριντεζης και την ανατροπη την εκανε ο Μαντζαρης με τον Παπανικολαου, ε οσο να 'ναι ειναι περιεργο να πεφτει ολη η αποθεωση πανω στον μετριο και σιγουρα οχι καθοριστικο χθεσινο Σπανουλη.

Να μην αναφερθω σε ολη τη σεζον που ειναι απο κακος εως μετριος. Ο Σπανουλης εκανε 2-3 καλες εμφανισεις με την κατωτερη Εφες, και για τις εμφανισεις αυτες εχουμε διαβασει οτι ειναι πανω απο τον Γκαλη και πανω απο καθε αλλο Ευρωπαιο παιχτη. Ε οκ... Σε μια χωρα που ο εθνικος speaker ειναι η Βαγγελης ο Ιωαννου καταλαβαινω οτι η υπερβολη και η μπουρδα αντι να αντιμετωπιζονται οπως τους αρμοζει, γινονται νορμαλ και "αποψη" για τον μεσο Ελληνα, αλλα διατηρω καθε δικαιωμα να απεχω απο αυτην τη λογικη.

 

ΥΓ. Αν αυριο βγαλει ματια, ή εστω σταθει καθοριστικος, δεν θα ντραπω να το αναφερω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικός Φ4 στο ΣΕΦ; Σιγά μη παίξουν και στα Σεπόλια.

 

Η χώρα μας ούτε θέλει ούτε μπορεί να διοργανώσει τέτοια αθλητικά γεγονότα.

Στο οακα για να εχει 15000 ολυμπιακους μεσα.το σεφ δεν γινεται να διοργανωσει τελικο.αλλα ειναι ανεπιτρεπτο να μην εχει γινει ενας τελικος στο οακα για μια δεκαετια και να γινεται τουρκια 2 φορες μεσα σε 5 χρονια.

Mπερδευεσαι. Εχω αποθεωσει Σπανουλη για τις 2 προηγουμενες Ευρωλιγκες που ηταν ξεκαθαρα ο παιχτης κλειδι για την κατακτηση τους. Δεν θα ειχα κανενα προβλημα να το κανω και χθες.Αλλα οταν ολη τη σεζον τραβαει το κουπι ο Πριντεζης σχεδον μονος του, οταν χθες παλι κρατουσε τον ΟΣΦΠ ο Πριντεζης και την ανατροπη την εκανε ο Μαντζαρης με τον Παπανικολαου, ε οσο να 'ναι ειναι περιεργο να πεφτει ολη η αποθεωση πανω στον μετριο και σιγουρα οχι καθοριστικο χθεσινο Σπανουλη.Να μην αναφερθω σε ολη τη σεζον.Αν αυριο βγαλει ματια, ή εστω σταθει καθοριστικος, δεν θα ντραπω να το αναφερω.

Η διαφορα ειναι οτι ο μαντζαρης δεν μπορει να βαλει στο τελος το σουτ που βαζει ο σπαν και να κανει αυτα τα ντραιβ μεσα σε ολους οταν η μπαλα καιει και το ματς φτανει στο τελος.και ο ντεκολο και ο μιλος εκαναν ματσαρα και σκοραραν πολυ δινοντας διαφορα σε τσσκα αλλα στο τελος κοτες.το ειδικο βαρος να λειτουργει ετσι οταν η μπαλα ζυγιζει ενα τονο το εχει μονο ο σπανουλης.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mπερδευεσαι. Εχω αποθεωσει Σπανουλη για τις 2 προηγουμενες Ευρωλιγκες που ηταν ξεκαθαρα ο παιχτης κλειδι για την κατακτηση τους. Δεν θα ειχα κανενα προβλημα να το κανω και χθες.

Αλλα οταν ολη τη σεζον τραβαει το κουπι ο Πριντεζης σχεδον μονος του, οταν χθες παλι κρατουσε τον ΟΣΦΠ ο Πριντεζης και την ανατροπη την εκανε ο Μαντζαρης με τον Παπανικολαου, ε οσο να 'ναι ειναι περιεργο να πεφτει ολη η αποθεωση πανω στον μετριο και σιγουρα οχι καθοριστικο χθεσινο Σπανουλη.

Να μην αναφερθω σε ολη τη σεζον που ειναι απο κακος εως μετριος. Ο Σπανουλης εκανε 2-3 καλες εμφανισεις με την κατωτερη Εφες, και για τις εμφανισεις αυτες εχουμε διαβασει οτι ειναι πανω απο τον Γκαλη και πανω απο καθε αλλο Ευρωπαιο παιχτη. Ε οκ... Σε μια χωρα που ο εθνικος speaker ειναι η Βαγγελης ο Ιωαννου καταλαβαινω οτι η υπερβολη και η μπουρδα αντι να αντιμετωπιζονται οπως τους αρμοζει, γινονται νορμαλ και "αποψη" για τον μεσο Ελληνα, αλλα διατηρω καθε δικαιωμα να απεχω απο αυτην τη λογικη.

 

ΥΓ. Αν αυριο βγαλει ματια, ή εστω σταθει καθοριστικος, δεν θα ντραπω να το αναφερω.

Ο σπανουλης κανει προφανως οικονομια δυναμεων για 3 δεκαλεπτα. Στο τελευταιο 5λεπτο ομως, ολες οι φασεις περνουν απο τα χερια του, δημιουργικα και εκτελεστικά.

 

ΟΛΕΣ οι αποφασεις που κρινουν το ματς. Αν θα σουταρει, αν θα πασαρει, αν θα διεισδύσει. Ξαναλεω, δειτε τη φαση που πασαρει στον γκριν, ειναι ολα τα λεφτά. Ακομη και η τελευταια φαση που πασαρει στον Πριντεζη, εχει διαβασει απολυτα την Τσσκα.

 

Τωρα ξαναλεω ο καθενας εχει προτιμησεις και αντιπαθειες. Και σιγουρα αντιστοιχα, και μεις δεν εχουμε καταλαβει την πραγματικη διασταση καποιων παικτων που παιζαν σε σας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικός Φ4 στο ΣΕΦ; Σιγά μη παίξουν και στα Σεπόλια. 

 

Η χώρα μας ούτε θέλει ούτε μπορεί να διοργανώσει τέτοια αθλητικά γεγονότα.

 

Ε ναι, αλοίμονο, για αυτό δεν ανέλαβε και ποτέ Ολυμπιακούς Αγώνες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο οακα για να εχει 15000 ολυμπιακους μεσα.το σεφ δεν γινεται να διοργανωσει τελικο.αλλα ειναι ανεπιτρεπτο να μην εχει γινει ενας τελικος στο οακα για μια δεκαετια και να γινεται τουρκια 2 φορες μεσα σε 5 χρονια.

Τι εννοεις ανεπιτρεπτο; Η Ευρωλιγκα εκτος απο κλειστη διοργανωση ειναι κι επιχειρηση. Δεν υπαρχει επιτρεπτο και ανεπιτρεπτο καθως το πού θα γινονται τα φ4 ειναι αποκλειστικη αποφαση της επιχειρησης και δεν παραβιαζει τιποτε απο τη συμφωνια που εχει κανει με τις ομαδες. Επιλεγει λοιπον να το διοργανωσει εκει που την συμφερει εμπορικα.

Κι οπως εχω ξαναεξηγησει στον αλλο απο πανω, οταν στην Ελλαδα υπαρξει εμπορικο και οικονομικο ενδιαφερον για τον θεσμο, αντιστοιχο με αυτο των Τουρκων, τοτε η επιχειρηση της Ευρωλιγκας θα εχει και λογο να διοργανωσει το φ4 εδω για να κυνηγησει συμφωνιες, χορηγιες κλπ.

 

Μεχρι τωρα παντως, τα μονα εσοδα της διοργανωσης απο την Ελλαδα ειναι η νοβα και τα προστιμα που πληρωνουν οι Αγγελοπουλοι και ο ΔΓ για τις συμπεριφορες αυτων ή των οπαδων τους. Δεν το λες και πολυ ενθραρρυντικο. Απο την αλλη, οι Τουρκοι εχουν και 2-3 κυριους χορηγους προς τη διοργανωση. Τι να κανουμε, αντικειμενικα καταλαβαινει κανεις γιατι ο Μπερτομεου επιδιωκει να κανει φ4 στην Πολη ολο και πιο συχνα, αντι για την Αθηνα...Και γιατι δικαιουνται οι Τουρκοι να βλεπουν συχνοτερα φ4 στη χωρα τους απ'οτι εμεις. Για τον απλουστατο λογο οτι ενδιαφερονται περισσοτερο απο εμας για την Ευρωλιγκα. Απλα, ομορφα και κατανοητα.

 

Τωρα αν του καθε αστειου που με την Ευρωλιγκα ασχολειται απο τα playoffs κι επειτα, του φταιει ο Βασιλακοπουλος που δεν υπαρχει ελληνικο ενδιαφερον για χορηγιες, και ειναι πεπεισμενος οτι τον πανε κοντρα τα πρασινα συμφεροντα, ειναι αλλο ζητημα και ανηκει σε αλλη σφαιρα...Απο θεωριες συνομωσιας κι ερμηνειες επι παντος επιστητου αλλο τιποτα ο μεσος Ελληνας.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν 13 χρόνια, έχουμε 2017. Έχουν αλλάξει κάποια πραγματάκια από τότε...

 

F4 vs Ολυμπιακοί αγώνες...

 

Κοινώς ό,τι να'ναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς. Ο μοναδικός λόγος είναι ότι ο πρόεδρος της ομοσπονδίας σου είναι ένας γέρος ξεμωραμένος εγωμανής που έχει περιθωριοποιηθεί από καιρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά βλέπω υπερβολές ο Σπανούλης καλύτερος του Γκάλη(ήμαρτον) γιατί ο Γκάλης λέει έπαιζε με κατσαπλιάδες λες και τότε που μας πήρε το Ευρωπαϊκό δεν υπήρχαν παίκτες όπως π.χ ο Ντράζεν Πέτροβιτς.Αλλά από αυτήν την υπερβολή να καταλήγουμε στην άλλη από την αντίθετη πλευρά ότι ο Σπανούλης είναι κακός έλεος ρε παιδιά.Ακόμα και χτες όταν δεν σκοράριζε άνοιγε τον δρόμο για άλλους παίκτες να το κάνουν δύο από τα τρίποντα του Αγραβάνη και άλλα δύο του Παπανικολαου προσποιήθηκε ντραιβ και πέσαν δύο παίκτες πάνω του και έκανε πάσα  σε αυτούς και φυσικά σκόραραν.Μακάρι και αύριο να γίνει το ίδιο να κλείσουν φουλ τον Σπανούλη,και να μείνουν ελεύθερα σουτ στον Παπανικολάου που έχει δείξει σταθερότητα στα τρίποντα, και όποιου από τους υπόλοιπους βγουν τέτοια σουτ (σε κάθε ματς έχουμε και άλλον)Θα είμαι πολύ ευτυχής αν γίνει κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραία.

Καν´την τώρα και πες μου,σε ατομικό επίπεδο πάντα, ποιός είναι ο πιο πετυχημένος στα χρονικά της λιγκας.

 

Σε φέρνω σε δύσκολη θέση αλλά δεν γίνεται αλλιώς. Γραψτο. Ένα όνομα, όποιο εσυ πιστεύεις. Δόξα το θεό είχαμε πολλούς Έλληνες να διακρίνονται. Πρωταθλητριών ή Ευρωλίγκα, το ίδιο είναι. Θα περιμένω.

 

...ε δεν μ' αφήνετε ν' αγιάσω... Κι ας λέει σωστά ο ΓΤΛ ότι κακώς ανοίγω κουβέντα τώρα (...την συνεχίζω, για την ακρίβεια - άλλοι την ανοίξανε, αλλά τεσπα). Κι ακόμη καλύτερα, κακώς κάνω σπανουλοκουβέντα γενικά, καθώς έχουμε κάνει άπειρες παλιότερα, λέγοντας μάλιστα τα ίδια και τα ίδια και δεν βλέπω να ιδρώνει κανένα αυτί ποτέ και για τίποτα...

Τεσπα όμως :

 

Να ξεκινήσω με το να σου πω ότι δεν το έχω καθόλου μέσα μου αυτό που λες, δηλ. το "ποιός είναι Ο ΠΙΟ πετυχημένος". Διότι δεν μπορώ να σκεφτώ έτσι. Ίσως ο λόγος να είναι ότι γενικά είμαι κακιά πεθερά φάση, καθώς δεν είμαι άνθρωπος που παραβλέπει τα στραβά των ανθρώπων. Θέλω να πω, πιο πολύ με ενδιαφέρει να στέκομαι σε λεπτομέρειες και να τις ξεψαχνίζω, παρά να βάζω πράγματα στο τσουβάλι. Υπό αυτή μάλιστα την λογική, παρ' ότι υπήρξα λάτρης λάτρης του Γκάλη (μιας και αναφέρθηκε), δεν μπορώ "να του συγχωρήσω" ότι από άμυνα ήταν μια νούλα και μισή. Και όχι γιατί δεν μπορούσε, αλλά διότι δεν ΗΘΕΛΕ. Δ  

εν του συγχωρώ λοιπόν, όχι ότι δεν ήταν σούπερ ΚΑΙ αμυντικά, αλλά για το ότι δεν έδινε έστω κάτι αξιοπρεπές εκεί. Όπως επίσης ας πούμε δεν συγχωρώ στον έτερο μέγιστο της τότε εποχής Γιαννάκη, ότι έκανε αψυχολόγητες μαλακίες μέχρι τα μπασκετικά του γεράματα. Κι ας τον λατρεύω και αυτόν για ό,τι πρόσφερε στο σύνολο. Θεός, λοιπόν, για εμένα, κανείς. Μόνο ο Γκάλης πλησίασε το ημιθεϊλίκι ας πούμε, επειδή επιθετικά χόρευε σχεδόν τους πάντες μόνος του.

Καταλήγω με το να σου πω ότι δεν έχω κανένα όνομα να σου πω, διότι δεν μπορώ να σου πω κανέναν (...πέραν του Τζόρνταν βεβαίως, αλλά αυτός όχι μόνο ήταν από άλλο ανέκδοτο, αλλά ήταν αυτός που έγραφε τα ανέκδοτα για τους άλλους με τα οποία γελάγαμε εμείς).

ΔΕΝ ξέρω δε αν (τυχόν) το πήγαινες στο να σου πω τον Διαμαντίδη, αλλά παρ' όλο που τον Μήτσο τον εκτιμώ σαφώς περισσότερο από  τον Σπανούλη σε οβερώλ βάση, ούτε γι' αυτόν μπορώ να μιλήσω περί "πιο επιτυχημένου". Κι ο λόγος είναι ότι δεν μπορώ να παραγνωρίσω, παρά την σημαντική συμβολή του στο "τέρας" του ΠΑΟ που είχε σκουπίσει τα πάντα την προηγούμενη δεκαετία, ότι δεν το έκανε μόνος του, αλλά με την συνδρομή του όλου μηχανισμού που είχαν στήσει Ομπράντοβιτς και Γιαννακοπουλαίοι.

Και τέλος, με την καμμία δεν μπορώ να αποδώσω την επιτυχία μιας ομάδας στον όποιο "ηγέτη" της, όταν έχουν σημαντικότατη συμβολή και άλλα της κομμάτια (πχ, αν δεν ήταν ο Σπανούλης του Βερολίνου στο Βερολίνο, πιθανώς όχι τίτλο, αλλά τα παπάρια μου θα είχαν πάρει και Διαμαντίδης, και Ομπράντοβιτς και ΠΑΟ γενικότερα).

 

...έπεσες λοιπόν μέσα - μου έβαλες όντως δύσκολα. Σόρι λοιπόν μαν, αλλά απλά αδυνατώ να κάνω κουβέντα σε τέτοια βάση.

Η δική μου κουβέντα ξεκινάει από το να μπαίνουν τα πράγματα στη σωστή τους βάση, όπως το ότι είναι ΠΑΡΑΛΟΓΟ (...ή απλά οπαδικού επιπέδου τεσπα...) να λέμε για το χθεσινό "ο Σπανούλης ο θεός"...Διότι με αυτή τη λογική, την ίδια θεοποίηση θα οφείλαμε ΚΑΙ στον Γκρην, ΚΑΙ στον Μάντζαρη ΚΑΙ στον Αγραβάνη. Οι οποίοι κάνανε και απίστευτες μαλακίες εκτός από τα σαλταρισμένα τρίποντα που χλατσώσανε ΥΠΟ ΠΙΕΣΗ (...διότι κάπου πήρε το μάτι μου να λένε για ελεύθερα σουτ.....).

 

Για να το κλείσω λοιπόν : Ο Σπαν χθες για εμένα ανέβηκε στα μάτια μου (...μετά από διάφορες ΧΟΝΤΡΟΚΟΜΜΕΝΕΣ παπαριές που είχε κάνει - διαφόρων ειδών), πάνω απ' όλα όταν χώθηκε σε δύο φάσεις στη ρακέτα και έβαλε δύο πολυτιμότατα λέι-απς). Μέχρι εκεί όμως (συν βέβαια το ότι το έκανε όντας 35άρης). Και δεν αρκεί, αυτό το ΕΛΑΧΙΣΤΟ (...όταν τσιμπάει 2-πόσα μύρια/χρόνο - άρα οι απαιτήσεις από αυτόν είναι σε άλλη βάση), όσο αξοπρεπέστατο κι αν είναι. Ένιωσα όμορφα χθες με ΟΣΦΠ, για μια ανατροπή και νίκη κόντρα όχι στα σαρανταδυόμιση που μας ζάλισε τα ούμπαλα ο Ιωάννου, αλλά κόντρα στα ξεφτιλισμένα σφυρίγματα των ασπόνδυλων που προστάτευαν, αν όχι την ΤΣΣΚΑ ως σύνολο, τον λιγδιάρη έστω Σέρβο που έχει κάνει καριέρα πάνω στα γελοιωδέστερα έβερ κερδισμένα φάουλ (...ο οποίος είναι επιεικώς ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟΣ δημιουργικοεκτελεστικά, πράγμα που με κάνει να τον σιχαίνομαι στην τελική, διότι αμαυρώνει έτσι την απίθανη ταλεντάρα του). Αλλά με ΟΛΗ την ομάδα. Με τον ελλιπή Σπανούλη, με τον πουλ-πουλ-πουλ Γκρην που είχε χέσει 10 κιλά σκατό στην κάλτσα του σε όλο τον αγώνα, με τον "μπετόβλακα" αλλά ψυχωμένο Αγραβάνη (ήθελα να τον ευνουχίσω όταν πήγε να κάνει την ντρίμπλα πίσω απ' την πλάτη), με τον άγουρο αλλά επίσης καθοριστικό Μιλουτίνοφ, με τον ηρωικό Πρίντεζη που κάθε φορά που ήταν να μπει στην ρακέτα ήταν λες κι έπρεπε να οργώσει χωράφι, με τον κατά τ' άλλα άχρωμο επιθετικά  Μάντζαρη που στην καταντήσει μπαλοκουβαλητής αντί δημιουργός και σποτ σούτερ της κακιάς ώρας, με τον "αλλού" Παπαπέτρου που έχασε τόσες ευκαιρίες αντί να τους καταπιεί όλους όσους έβρισκε, με τον συγκινητικό Παπανικολάου που αντί να πλακώσει στα μπουνίδια αυτούς που του σφυρίζανε ό,τι του σφυρίζανε αυτός κατάφερε να ήταν πάντα εκεί και να έχει καθοριστική συμβολή σε πολλά επίπεδα, με τον Σφαιρόπουλο που είναι από τις λίγες φορές τελευταία που δεν τον αναζήτησα για να μάθω πού στο διάλο είναι και τί κάνει ή δεν κάνει και γιατί, με τον λίγο (πια) Birch που έβαλε σημαντικά λιθαράκια όταν βρέθηκε εκεί που έπρεπε κάποιες φορές για ρημπάουντ, κόψιμο, κάρφωμα. Όχι, δεν ένιωσα πιο όμορφα  με Σπαν όταν χλάτσωσε το 8μετρο. Γιατί το είχαν κάνει πιο πριν και σε ακόμη πιο σημαντικές στιγμές (όταν γαμιώταν η ομάδα να γυρίσει πίσω από το μείον δεκα-φεύγα με μια διαιτησία, αν όχι κόντρα, τουλάχιστον όχι δίκαιη) και ο Γκρην και ο Παπανικολάου και ο Μάντζαρης και μέχρι και ο Αγραβάνης. Το ίδιο όμορφα ένιωσα λοιπόν. Με τον Ολυμπιακό ως ομάδα, και όχι με τον βαπτισμένο ηγέτη του. Γιατί όλοι (σχεδόν...) κάνανε λίγο απ' όλα για να το τσουκουτσουκογυρίσουνε.

 

Αυτά......

 

 

Ο Σπανούλης έχει ξεπεράσει χιλιόμετρα τον Γκάλη εδώ και χρόνια. (όπως και ο Διαμαντίδης). Μπροστάρης σε ευρωλίγκες, πρωταθλήματα, οτιδήποτε πιθανό μπορεί να πάρει μια ομάδα. Οι αντίπαλοι που είχε να αντιμετωπίσει όλα αυτά τα χρόνια ήταν κλάσεις ανώτεροι απο τους ξυλοκόπους που γλεντούσε τότε ο αμερικανοθρεμμένος Γκάλης που τους έβλεπε εδώ (και ήταν) σαν παντελώς άτεχνους κατσαπλιάδες. Ακόμη όμως και έτσι, με τον Άρη ποτέ δεν κατάφερε να σηκώσει ευρωπαϊκή κούπα παρά μόνο μερικά πρωταθλήματα.

 

Απλώς η έλευση Γκάλη συνέπεσε με την άνοδο του μπάσκετ γενικότερα στην Ελλάδα, και γι' αυτό φάνηκε σαν εξωγήϊνος στα μάτια μας όπου μέχρι τότε βλέπαμε ημιερασιτέχνες παίκτες να αγωνίζονται κυριολεκτικά. Πρίν έρθει εδώ και φέρει την νοοτροπία του ΝΒΑ, εδώ τους πλήρωναν με ένα καρβέλι ψωμί.

 

Τηλέμαχε, απ' ό,τι θυμάμαι, έχεις μια λατρεία στους αριθμούς. Εγώ πάλι, αν κι εσύ θυμάσαι, δεν έχω.

 

Όσο για τους "ξυλοκόπους του Γκάλη", ντροπή. Και δεν περιγράφω άλλο... :ρ

(...διότι πραγματικά δεν έχει νόημα. Θέλει πολύ κουβέντα, στην οποία δεν έχω ούτε τον χρόνο ούτε την διάθεση να μπω. Απλά να τονίσω, όπως ήδη σου είπαν, ότι ο Γκάλης δεν συνέπεσε με καμμιά άνοδο του μπάσκετ. Ο Γκάλης ήταν αυτός που την έφερε. Καθώς "έφερε" μαζί του και τον Συρίγο, και την ΕΡΤ, και την θεαματικότητα, και την αθρόα ροή παιδιών στο άθλημα, και το επενδυτικό ενδιαφέρον, και την υποδομική στήριξη από την πολιτεία, και τις διαφημίσεις, και το παραγοντικό ενδιαφέρον και τα επαγγελματικά αθλητικά συμβόλαια και το σύμπαν όλο. Από όσο σ' έχω καταλάβει, είσαι παιδί που ψάχνεται και δεν αμολάει διάφορα ελέω άγνοιας. Στο συγκεκριμένο όμως, μακρυά από τα γεγονότα και αρκετά φάουλ. Ο  Γκάλης έκανε την μπασκετική Ευρώπη να του υποκλιθεί, και όχι μόνο "για το '87". Καθώς χόρεψε μόνος του πολύ περισσότερους από τους "άτεχνους κατσαπλιάδες" που μόνο φαντάζεσαι ότι υπήρχαν τότε, σε μια Ευρώπη που ήταν στο σύνολό της μέγιστη σχολή ήδη για μια εικοσαετία.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...