Προς το περιεχόμενο

Μπλεξιμο με ενοικίαση σπιτιού


xtse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα εχω ενα μπλεξιμο και εαν μπορει καποιος να βοηθησει θα του ημουν ευγνωμων

 

Ειχα νοικιασει ενα σπιτι τον Ιουλιο του 16 και μου παραδωθηκαν τα κλεδια χωρις καποιο χαρτι απο τη μητερα της ιδιοκτητριας, μετα απο μερικες μερες μου ζητησε η ιδιοκτητρια να της στειλω υπογεγραμμενο ενα εντυπο μισθωσης και να μου το ξαναστειλει πισω γιατι εμενε σε νησι. Οκ της το στελνω και δεν μου το επεστρεψε ποτε καθως και δεν μου εδωσε ενεργειακο πιστοποιητικο και δεν μου εδωσε καποιο χαρτι να αλλαξω τη ΔΕΗ σε εμενα. Μεσα το σπιτι ειχε και καποια πραγματα δικα της τα οποια δεν τα χρησιμοποιησα αλλα λεει τα εχει βαλει στο μισθωτηριο.. Αρχες του Μαρτιου λοιπον βρηκα κατι φθηνοτερο και της ειπα οτι θα φυγω απο το σπιτι λογω οικονομικων προβληματων και αρχισε το πανηγυρι....μου ζηταει μια υπευθηνη δηλωση για την παραδοση των κλειδιων και λεω αφου δεν εχω εγω καποιο χαρτι οτι μισθωνα τι χαρτι να της δωσω. Συγνωμη εαν κουρασα αλλα εχω κουραστει απο τις φοβερες και τις απειλες της εαν ξερει καποιος τι μπορω να κανω γιατι στο τελος θα μου στριψει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

φιλε συζητα μαζι της κατευθείαν.

απλα τα πραγματα, της λες οτι φευγεις, χάνεις την εγγυηση που εδωσες προφανώς και της παραδιδεις τα κλειδιά. Τιποτα παραπανω τιποτα λιγοτερο.

 

Αν μενει σε νησί να στειλει καποιον να τα παρει τα κλειδιά, ειναι προβλημα δικο της όχι δικο σου, δεν εχεις καποια αλλη υποχρέωση.

 

τι ακριβως απειλες σου κανει;

 

το μισθωτηριο δεν εχει δηλωθει στο taxis net?

μπορεις να το τσεκαρεις απο τον λογαριασμο σου.

 

αν δεν εχει καποιο μισθωτηριο εκει, ουτε εχεις υπογραψει καποιο συμβόλαιο ακομα καλυτερα για σενα. Δεν θα μπορει να αποδείξει τιποτα. Αν ησουν απατεωνας μπορούσες καλιστα να μεινεις και στο σπιτι χωρις να πληρωνεις ενοικιο και να ισχυρηστεις οτι σου κατεβει μεχρι να παει δικαστικα η εξωση.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχει δηλωσει στο taxis τπτ αλλα υπεγραψα το χειρογραφο. Το συζητησα μαζι της και της ειπα να κρατησει την εγγυηση και της εβαψα και το σπιτι ο τρομπας και μου λεει οτι επειδη εχει το χειρογραφο ειναι το ιδιο και αυτο ειναι που δεν ξερω ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε ενταξει 

μια χαρα συνεννόηση μου ακουγεται στο 2ο σου μυνημα δηλαδη.

 

Με τα πολλα, παιζει να μην εχει δηλωθει και να κλεβει αυτη το κράτος.

 

Εκανες και εσυ την κουτσουκιελα σου που φευγεις αρων αρων , λιγους μηνες εκατσες.

 

Απλα μην τα μπερδευεις παραπανω, δωσε τα κλειδια, χασε την εγγυηση και φυγε. Το τι κανει/θα κανει αυτη δεν σε νοιαζει.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι αλλα της τα εβαζα στην τραπεζα τα λεφτα


εχω ενα θεμα με τον μικρο και δεν βγαινω με τπτ αλλιως δεν θα την εκανα θα καθομουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα επειδη νοικιαζω σπιτι, αν το εχεις δηλωμενο στο ταξις νετ και το ενοικιο μπαίνει μεσω τραπεζης, ΔΕΝ χρειαζεται να κοβεις αποδειξεις.

 

Εγω μια φορα τον χρονο στελνω για το τυπικο μια αποδειξη χειρογραφη με μπλοκακι που απλα αναγραφει ολο το ποσο που ελαβα ολο τον χρονο απο τον ενοικιαστη. 

 

 

Παντως τζαμπα σκας, εσυ βρηκες σπιτι και την κανεις με ελαφρα πηδηματακια αρων αρων

Δωσε τα κλειδια και φυγε, τωρα δηλαδη σε προβληματισε η αποδειξη που φευγεις; Μικρο το κακο θελω να πω...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχω θεμα με την αποδειξη ας μη τα δηλωσει , με προβληματιζει η υ.δ που θελει για τα κλειδια στο τι να γραψω


στο taxis δεν το εχει βαλει γιατι δεν μου ειχε, οτι εχει ερθει να αποδεχτω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οτι φευγω απο το σπιτι λογω εκτακτου γεγονοτος και παραδιδω κλειδια την ταδε του μηνα και οτι ολα ειναι σε καλη κατασταση και οι λογαρισμοι πληρωμενοι

 οι λογαριασμοι ειναι πληρωμενοι μεχρι και σημερα

τα πραγματα ειναι στην κατασταση που τα αφησε γιατι δεν τα  χρησιμοποιησα ποτε

αλλα θα πρεπει να της κανω Υ.Δ. η οχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι ισχύ έχει αλλά αν την κάνεις μου φαίνεται καλό να συμπληρώσεις ότι δεν υπάρχει κάποια άλλη υποχρέωση από μέρους σου προς αυτήν. Να έχει και τις δύο υπογραφές και να έχεις κι εσύ ένα αντίγραφο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κανω και μια αλλη ερωτηση τα νερα που θα ερθουν γιατι δεν εχουν ερθει  και ειναι στο ονομα της  απο τη στιγμη που της αφηνω την εγγυηση δεν συνεπαγεται οτι θα πληρωθουν απο εκει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σας ευχαριστω για τις απαντησεις και ειδικα τετοια μερα απλα προσπαθω να αποφυγω τα μπελξιματα γιατι δεν ειναι καιρος για τετοια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεσαιωνας στις ενοικιασεις...

Το ενεργειακο πιστοποιητικο το δηλωνει ο ιδιοκτητης στο ταξις(αριθμο πιστοποιητικου).

Απο την στιγμη που δεν το δηλωνει στο ταξις ειναι τοσο στοκος που δεχετε χρημα στο τραπεζικο λογαριασμο της και ο αριθμος ρολογιου δεη(δηλωνεται στο ταξις) θα δειχνει το διαστημα χ το ρολοι θα ειναι στο ονομα του ενοικιαστη :P

Αν γραψεις εσυ στο ταξις για χ μηνες νοικιαζα και η αλλη οχι παλι fail για την ιδιοκτητρια.

Ρευμα πως εχεις στο ονομα σου?δεν ζητησαν μισθωτηριο?

Υποτιθεται αν δεν συντρεχει αποδεδειγμενος σοβαρος λογος ο ιδιοκτητης μπορει να ζητησει τα ενοικια μεχρι τα 3 χρονια ή μεχρι να νοικιαστει..

Παιζει και η περιπτωση ο ενοικιαστης να προσπαθησει να το νοικιασει για χ μηνες πριν φυγει..

Στην συγκεκριμενη περιπτωση μαλλον ειναι ολα χυμα..

Συζητηστε τα απο πανω και βρειτε ακρη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...