Προς το περιεχόμενο

Μπλεξιμο με ενοικίαση σπιτιού


xtse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι κάτι τέτοια για την εφορεία μου λέει και για τα πράγματα ότι δεν τα έχω διαλυσει οσο για την εφορεία μου λέει ότι με το χειρόγραφο με δεσμεύει απέναντι στην εφορεία να δηλώσω και εγώ και εκείνη τα ενοικια

 

Δεν το καταλαβαινω. Ενα ενα λοιπον:

 

Το διαστημα ενοικιασης τι ακριβως υποννοει; Να δηλωσεις υπευθυνα και δεσμευτικα οτι εκατσες τοσους μηνες, οτι φευγεις μετα απο τοσους μηνες και τελος παντων να αποδειξεις την παρουσια σου στο ακινητο;

 

Τους αριθμους των μετρητων; Τι ειναι αυτο;

 

Να δηλωσεις εσυ οτι τα ολα οσα ειχε στο σπιτι ειναι σε καλη κατασταση, αυτη να μην τα δει και μετα να σε κατηγορησει οτι τα βρηκε ολα σπασμενα; Γιατι δεν ερχεται να τα δει μονη της και να σου υπογραψει εσενα το καλως εχουν;

 

Παραθετω ξανα τα 3 ερωτηματα. Προσπαθησε να καταλαβεις πως σε τετοιες περιπτωσεις δεν υπαρχει "κατι τεοιο" αλλα πολυ συγκεκριμενα πραγματα.

 

Αυτο για την δηλωση στην εφορια παλι, ειναι δικη σου ερμηνεια ή στο ζηταει η ιδιοκτητης; Και ξανα. Γιατι υπευθυνη δηλωση και τι ακριβως ζητα να αναγραφει αυτη εκει μεσα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λέω μήπως αυτό το χαρτί που ζητάει είναι η "λύση μισθώσεις"; βασικά με ενα τετοιο χαρτί 2 μπορεί να συμβαίνουν. 1ο το θέλει ως αποδεικτικό για να το δηλώσει ως κενό στο Ε2 για το διαστημα που θα είναι ανοικιαστο. Αλλα αφού δεν έχει δηλώσει στο τάξις την μισθωση πως το δηλωνει τώρα; ως κενο; δηλαδή μαύρα τα ενοίκια, περίεργα και πάρεκίνδυνευμενα πραγματα απο πλευρά της. Το 2ο και επικίνδυνο για σένα είναι με αυτή την υπεύθυνη δήλωση το θέλει ως αποδεικτικό οτι αποδέχεται οτι μισθώσες και αποχωρεις απο το μισθιο πριν απο την ληξη και να το χρησιμοποιήσει να διεκδικήσει αποζημίωση απο σένα. Επειδή την τυπισα την κόβω πολύ πονηρή, δεν σου δίνει παρανομος αντίγραφο του συμφωνητικου, δεν δίνει ΥΔ για αλλαγή ονόματος σε ΔΕΗ ύδρευση κτλ., πιθανόν και παλι με αυτή τη ΥΔ κάτι θα εχεις στο μυαλό της, ΜΗΝ υπογράψεις καμμία υπεύθυνη δήλωση. Αν αρχισει να σου κανει μανουρα πες οτι θα απευθυνθεις σε Σδοε εφορια οτι δεν εδωσε υπογεγραμενο συμφωνητικο και οτι δεν το εχει δηλωσει στην εφορια , θα κλασει μεντες μολις το ακουσει. Βασικά ποσο καιρό το εχεις μισθωμένο; γνωρίζεις που ακριβως στο ταχις δηλώνονται τα μισθωτηρια; μήπως το έχει δηλώσει τελικά και τζάμπα θα δημιουργηθεί μανουρα.

 

Τονίζω και παλι επ ουδενί λογο μη υπογράψεις καμμία υπεύθυνη δηλωση, χαρτί ή οτιδήποτε αλλο αν δεν σου επιστρέψει αντίγραφο του μισθωτηριου υπογεγραμμένο απο αυτήν και χωρίς να το εχεις διαβάσει πρωτα μπας και έχει προσθέσει και τίποτα αλλους δικούς της όρους και σε τρέχει μετα στα δικαστήρια. Πολύ περίεργη η άρνηση της να δώσει αντίγραφο και φυσικά εντελώς παράνομο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ξερω που το δηλωνεις στο ταξις

 

Λέω μήπως αυτό το χαρτί που ζητάει είναι η "λύση μισθώσεις"; βασικά με ενα τετοιο χαρτί 2 μπορεί να συμβαίνουν. 1ο το θέλει ως αποδεικτικό για να το δηλώσει ως κενό στο Ε2 για το διαστημα που θα είναι ανοικιαστο. Αλλα αφού δεν έχει δηλώσει στο τάξις την μισθωση πως το δηλωνει τώρα; ως κενο; δηλαδή μαύρα τα ενοίκια, περίεργα και πάρεκίνδυνευμενα πραγματα απο πλευρά της. Το 2ο και επικίνδυνο για σένα είναι με αυτή την υπεύθυνη δήλωση το θέλει ως αποδεικτικό οτι αποδέχεται οτι μισθώσες και αποχωρεις απο το μισθιο πριν απο την ληξη και να το χρησιμοποιήσει να διεκδικήσει αποζημίωση απο σένα. Επειδή την τυπισα την κόβω πολύ πονηρή, δεν σου δίνει παρανομος αντίγραφο του συμφωνητικου, δεν δίνει ΥΔ για αλλαγή ονόματος σε ΔΕΗ ύδρευση κτλ., πιθανόν και παλι με αυτή τη ΥΔ κάτι θα εχεις στο μυαλό της, ΜΗΝ υπογράψεις καμμία υπεύθυνη δήλωση. Αν αρχισει να σου κανει μανουρα πες οτι θα απευθυνθεις σε Σδοε εφορια οτι δεν εδωσε υπογεγραμενο συμφωνητικο και οτι δεν το εχει δηλωσει στην εφορια , θα κλασει μεντες μολις το ακουσει. Βασικά ποσο καιρό το εχεις μισθωμένο; γνωρίζεις που ακριβως στο ταχις δηλώνονται τα μισθωτηρια; μήπως το έχει δηλώσει τελικά και τζάμπα θα δημιουργηθεί μανουρα.

ξερω που το δηλωνεις στο ταξις και το εχω νοικιασει  τον περασμενο ιουλιο που ηταν υποχρεωτικη η ηλεκτρονικη καταβολη στο ταξις

μαζι με ενεργειακο πιστοποιητικο, το οποιο δεν εκανε, μου ειχε πει να μην αλλαξουμε το ρευμα γιατι ηταν στο πατερα της που πεθανε πριν μπω εγω και δεν το ειχε αλλαξει στο δικο της. ειναι απο οτι εμαθα μεγαλη πορνη και λαμογιο και τα κανει για να με φοβερισει. ρωτησα καποιον και μου ειπε να παω δεη με την τελευταια ενδειξη και να την πληρωσω την ημερα που θα φυγω οπως και για το νερο και μετα να την περιμενω με 2 μαρτυρες να τις δωσω κλειδια εαν δεν τα παραλαβει θα τα δωσω σε καποιον γειτονα παλι με 2 μαρτυρες για να την τελιωσω την υποθεση.. ειναι καλη λυση αυτη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινά δε νομίζω να μπορεί να σου κάνει τιποτα. Βασικά αυτή θα βγει χαμένη , καθώς φοροδιαφεύγει. Κάνε ότι σου είπαν οι υπόλοιποι, μην υπογράψεις τίποτα, μην πληρώσεις το νερό (αφου εγγυηση πίσω δε θα πάρεις και έβαψες και το σπίτι) και μην ασχοληθείς παραπάνω. Ασε και τα κλειδιά με δύο μάρτυρες και θα είναι υπεραρκετό. Λαμόγιο την κόβω. Αν βλέπεις ότι δε βγάζεις άκρη, απείλησε με καταγγελία σε σδοε όπως είπε ο παραπάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες το 13 http://www.gsis.gr/gsis/info/gsis_site/Help/FAQsPages/FAQs_misthwsewn.html

Και ξεκαθαριστε το θεμα δηλωση ή οχι στην εφορια(αν δηλωσει καποιος απο τους 2 κατι στο ταξις πρεπει να ναι το ιδιο)

Κακως εκανες τραπεζικη μεταφορα και αυτο δεν αλλαζει..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα την γνώμη μου και παραπανω απο σωστός είσαι έτσι όπως σκέφτεσαι να το κανεις. Άλλοι στη θέση σου το πιθανότερο να την κοπανουσαν χωρίς καν να πληρώσουν λογαριασμούς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ξερω που το δηλωνεις στο ταξις

 

ξερω που το δηλωνεις στο ταξις και το εχω νοικιασει  τον περασμενο ιουλιο που ηταν υποχρεωτικη η ηλεκτρονικη καταβολη στο ταξις

μαζι με ενεργειακο πιστοποιητικο, το οποιο δεν εκανε, μου ειχε πει να μην αλλαξουμε το ρευμα γιατι ηταν στο πατερα της που πεθανε πριν μπω εγω και δεν το ειχε αλλαξει στο δικο της. ειναι απο οτι εμαθα μεγαλη πορνη και λαμογιο και τα κανει για να με φοβερισει. ρωτησα καποιον και μου ειπε να παω δεη με την τελευταια ενδειξη και να την πληρωσω την ημερα που θα φυγω οπως και για το νερο και μετα να την περιμενω με 2 μαρτυρες να τις δωσω κλειδια εαν δεν τα παραλαβει θα τα δωσω σε καποιον γειτονα παλι με 2 μαρτυρες για να την τελιωσω την υποθεση.. ειναι καλη λυση αυτη?

Με λίγα λόγια σου νοίκιασε σπίτι που δεν της ανήκε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να κανει αποδοχή ή άρνηση μίσθωσης θα πρεπει πρωτα ο ιδιοκτήτης να δημιουργήσει σχετική δηλωση. Στην περιπτωση του φίλου η ιδιοκτήτρια δεν έχει κανει δηλωση. Φιλε θέλω να μου γνωρίζεις την ιδιοκτήτρια σου να μου κανει σεμινάρια γιατί έχω και εγώ ενα διαμέρισμα και έχω μειώσει το ενοίκιο 40% σε σχέση με πριν τη κριση και η εφορία και το άμφια μου παίρνουν κοντά στο1/3 των μισθωματων. Η τυπισα είναι καθηγήτρια ντοκτορά θα έχει παρει στη λαμογια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λίγα λόγια σου νοίκιασε σπίτι που δεν της ανήκε...

επειδη το εψαξα στο ονομα της ειναι αλλα ειναι λαμογιο και θελει να με ξεζουμισει επειδη δεν την εχω αρπαξει ακομα και δεν της εχω κατεβασει εορτολογιο

Για να κανει αποδοχή ή άρνηση μίσθωσης θα πρεπει πρωτα ο ιδιοκτήτης να δημιουργήσει σχετική δηλωση. Στην περιπτωση του φίλου η ιδιοκτήτρια δεν έχει κανει δηλωση. Φιλε θέλω να μου γνωρίζεις την ιδιοκτήτρια σου να μου κανει σεμινάρια γιατί έχω και εγώ ενα διαμέρισμα και έχω μειώσει το ενοίκιο 40% σε σχέση με πριν τη κριση και η εφορία και το άμφια μου παίρνουν κοντά στο1/3 των μισθωματων. Η τυπισα είναι καθηγήτρια ντοκτορά θα έχει παρει στη λαμογια.

οπως τα λες ειναι φιλε μου το βασικο ομως ειναι να βρισκεις κοροιδα σαν εμενα και να δινω κανονικα τα ενοικια και τους λογαριασμους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη το εψαξα στο ονομα της ειναι αλλα ειναι λαμογιο και θελει να με ξεζουμισει επειδη δεν την εχω αρπαξει ακομα και δεν της εχω κατεβασει εορτολογιο

 

Αν όντως είναι έτσι, τότε δεν ισχύει η δικαιολογία που έβαλα σε bold.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Με λίγα λόγια σου νοίκιασε σπίτι που δεν της ανήκε...

Πρέπει να αλλάξει οπωσδήποτε το όνομα στο ρεύμα όταν έχει γίνει κανονικά αποδοχή κληρονομιάς κτλπ και δεν ζει πλέον ο γονέας/συγγενής/whatever?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να αλλάξει οπωσδήποτε το όνομα στο ρεύμα όταν έχει γίνει κανονικά αποδοχή κληρονομιάς κτλπ και δεν ζει πλέον ο γονέας/συγγενής/whatever?

 

Όχι απαραίτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν το νοικιαζει ?

 

Δεν είμαι σίγουρος πως καταλαβαίνω τι ρωτάς. Το συμφέρον του ιδιοκτήτη είναι το ρεύμα να γυρίσει στο όνομα του ενοικιαστή, αν εννοείς αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...