Προς το περιεχόμενο

Μπλεξιμο με ενοικίαση σπιτιού


xtse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν είμαι σίγουρος πως καταλαβαίνω τι ρωτάς. Το συμφέρον του ιδιοκτήτη είναι το ρεύμα να γυρίσει στο όνομα του ενοικιαστή, αν εννοείς αυτό.

αυτο εννοω αλλα οταν πας να νοικιασεις και πας στη δεη πρεπει να εχει ηδη γυρισει το ονομα στον ιδιοκτητη και να μην ειναι σε θανοντα ετσι δεν ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο εννοω αλλα οταν πας να νοικιασεις και πας στη δεη πρεπει να εχει ηδη γυρισει το ονομα στον ιδιοκτητη και να μην ειναι σε θανοντα ετσι δεν ειναι

 

Όταν πας στη ΔΕΗ και ζητάς "νέα σύμβαση προμήθειας ρεύματος" πρέπει απαραίτητα να έχεις κάποιο αποδεικτικό μαζί για να βεβαιώσεις ότι σου ανήκει το σπίτι(συμβόλαιο), ότι το έχεις νοικιάσει(μισθωτήριο ή εκτύπωση δήλωσης μίσθωσης από taxis), ότι στο έχουν παραχωρήσει(υπεύθυνη δήλωση παραχώρησης) κτλ.

 

Ε το πρόβλημα στην περίπτωση που ο ιδιοκτήτης είναι πεθαμένος, δεν είναι άλλο από το ότι οι πεθαμένοι δεν μπορούν να υπογράψουν μισθωτήρια :)

 

Τώρα στη δική σου περίπτωση, εφόσον όταν νοίκιασες είχε ήδη το σπίτι στο όνομα της δεν είχε καμία σημασία σε ποιου το όνομα ήταν το ρεύμα μέχρι τότε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα καταλαβα πολλα σημερα και σας ευχαριστω για την πολυτιμη βοηθεια, το βασικοτερο ειναι οτι επρεπε να ειμαι λαμογιογια να μην με κανουν οτι θελουν τα λαμογια, οποτε απο οτι διαβασα να της παραδωσω τα κλειδια με μαρτυρες και οχι υ.δ και να την κανω οσο πιο μακρια γινετε και εαν μου κανει νουμερα καταγγελια σε σδοε για τα μισθωματα και οπου πρεπει για το ενεργειακο πιστοποιητικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτες τις περιπτωσεις ή τα βρισκετε στα χρηματα που θες εσυ ή φευγεις..

Απο το δικο σου κομματι για το μονο που θα ανησυχουσα ειναι οτι εστελνες λεφτα μεσω τραπεζης...

2 τραβηγμενα πραγματα παιζουν.

1.αν εγραφες στην αιτιολογηση μισθιο ιανουαριος αυτο σημαινει οτι νοικιαζες μαυρα... το δηλωσες θα το δηλωσεις στον ε1 που λεει για κατοικια?

2.αν δεν εγραφες αιτιολογηση θα σ πουν ισως καποτε στην εφορια τι χρηματα ειναι αυτα..ή θα πεις νοικιαζα μαυρα ή τα χρωσταγα που σημαινει 40% φορολογηση +προστιμο ;)

Μαρτυρες δηλωσειςκτλ.πραγματικα δεν μπορω να σκεφτω πως θα μπορουσε να τα χρησιμοποιησει σε αυτη την κατασταση που δεν φαινεσε πουθενα!υποθετω απλα πεταει μαλκιες...

Το ενεργειακο πιστοποιητικο ειναι απλα μια ενδειξη(καλης μονωσης) για τον ενοικιαστη δεν ειναι δικο σου θεμα.για τον ιδιοκτητη καποια στιγμη το καναν υποχρεωτικο κ το δηλωνεις στο ταξις αν δεν το δηλωσεις ισως καποτε να τρωγε προστιμο ο ιδιοκτητης οχι ο ενοικιαστης...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτες τις περιπτωσεις ή τα βρισκετε στα χρηματα που θες εσυ ή φευγεις..

Απο το δικο σου κομματι για το μονο που θα ανησυχουσα ειναι οτι εστελνες λεφτα μεσω τραπεζης...

2 τραβηγμενα πραγματα παιζουν.

1.αν εγραφες στην αιτιολογηση μισθιο ιανουαριος αυτο σημαινει οτι νοικιαζες μαυρα... το δηλωσες θα το δηλωσεις στον ε1 που λεει για κατοικια?

2.αν δεν εγραφες αιτιολογηση θα σ πουν ισως καποτε στην εφορια τι χρηματα ειναι αυτα..ή θα πεις νοικιαζα μαυρα ή τα χρωσταγα που σημαινει 40% φορολογηση +προστιμο ;)

Μαρτυρες δηλωσειςκτλ.πραγματικα δεν μπορω να σκεφτω πως θα μπορουσε να τα χρησιμοποιησει σε αυτη την κατασταση που δεν φαινεσε πουθενα!υποθετω απλα πεταει μαλκιες...

Το ενεργειακο πιστοποιητικο ειναι απλα μια ενδειξη(καλης μονωσης) για τον ενοικιαστη δεν ειναι δικο σου θεμα.για τον ιδιοκτητη καποια στιγμη το καναν υποχρεωτικο κ το δηλωνεις στο ταξις αν δεν το δηλωσεις ισως καποτε να τρωγε προστιμο ο ιδιοκτητης οχι ο ενοικιαστης...

το εχω σχεδον αδειασει το σπιτι και μπαινω στο αλλο αυριο τα λεφτα  τα εβαζα στην τραπεζα αλλα απο το ατμ χωρις αναφορα σε κατι και εγω καταλαβα μλκιες πεταει αλλα οπως και να εχει εγω θα της πω οτι θα παω δικηγορο για να με συμβουλευσει και μετα θα της απαντησω οτι μου λεει μαλκιες και να ερθει να παρει τα κλειδια χωρις χαρτια και βλακειες που μου λεει αυτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν για αποφυγή λαμογιων πήγα σε γνωστό μου δικηγόρο και μου είπε ότι με 3 περιπτώσεις ξεμπλεκεις από περαιτέρω μπλεξίματα 1 υπογραφή και από τους δύο στο μισθωτήριο για λήξη συμβολαίου 2 υδ και από τους 2 με γνήσια υπογραφής και 3 παράδοση κλειδιών παρουσία μαρτύρων και αναφορα με έντεχνο τρόπο μπροστά στους μάρτυρες ότι δεν υπάρχει οικονομική απαιτηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Off topic... Διαβάζω συχνά πυκνά προβλήματα με ενοικιάσεις (και από τις δύο πλευρές) και αναρωτιέμαι αν είμαι ο μοναδικός ή από τους ελάχιστους που έχουν σπίτι και το νοικιαζουν σε σωστούς έως αηδίας που λέει ο λόγος άτομο(οικογένεια βασικά)... Φτου φτου μην το γρουσουζεψω... Ο άνθρωπος ήθελε να πληρώσει μποιλερ που τρύπισε στον 2 μήνα που ήταν μέσα ... Εννοείτε βέβαια ότι δεν τον άφησα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Off topic... Διαβάζω συχνά πυκνά προβλήματα με ενοικιάσεις (και από τις δύο πλευρές) και αναρωτιέμαι αν είμαι ο μοναδικός ή από τους ελάχιστους που έχουν σπίτι και το νοικιαζουν σε σωστούς έως αηδίας που λέει ο λόγος άτομο(οικογένεια βασικά)... Φτου φτου μην το γρουσουζεψω... Ο άνθρωπος ήθελε να πληρώσει μποιλερ που τρύπισε στον 2 μήνα που ήταν μέσα ... Εννοείτε βέβαια ότι δεν τον άφησα

It takes two to tango.

 

Πρέπει να είναι ταυτόχρονα σωστοί και οι 2 για να δουλέψει χωρίς προβλήματα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω νοικιασει ενα διαμερισμα 70τμ. Με αυτονομη θερμανση ηλιακο, θερμοσιφωνα. Ειναι σε οικοδομή με οχτω διαμερίσματα. Το δικο μου ειναι το μοναδικο που εχει ηλιακο, το εβαλε ο ιδιοκτητης ο οποιος εχει το ιδιο διαμέρισμα απο κατω αλλα με δυο δωματια και χωρις ηλιακο. Επειδη η απο κατω μου ειναι πολυ περιεργη και στριγκλα να το πω ωμα. Μπορει να με κανει μανουρα για τον ηλιακο να πει θελω να συνδεθει και το δικο μου διαμερισμα; να ξερω τι να απαντησω, μην με πιασουν στον υπνο.

 

Απο την απο την απο κατω ολα τα περιμενω, ολοι μαζι της εχουν θεμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eφοσον το διαμερισμα σου ειχε αυτην την παροχη ευθυς εξαρχης, δεν μπορει να σου την αφαιρεσει ή μειωσει ο ιδιοκτητης. Εαν το κανει, θα σημαινει και παραβιαση των ορων του συμβολαιου απο την πλευρα του με οτι μπορει αυτο να σημαινει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O ηλιακος ειναι ατομικος δεν μπορει να συνδεθει οποιοςδηποτε το επιθυμει, αν θελει και αυτος ηλιακο βαζει καινουριο. ΝΑ αποσυνδεσει το δικο σου διαμερισμα για να συνδεσει το δικο του ειναι παρανομο καθως παραβαινει του ορους του μισθωτηριου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...