Προς το περιεχόμενο

περιεργος καθηγητής;


Dinos_12345

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Επίσης, να σταματήσουν να διδάσκουν χρησιμοποιώντας ελληνικούς όρους και δικές τους λέξεις.

 

Να χρησιμοποιούν αγγλική ορολογία ή/και τις λέξεις της αγοράς.

 

 

Αυτήν την πίπα και ότι στις σχολές ΑΕΙ σου μαθαίνουν να σκέφτεσαι και όχι να κάνεις, την λένε επειδή είναι τσίπηδες και βολεψάκηδες. Επειδή είναι γύφτοι.

 

Το να σου μιλάω για μαθηματικά και γενικά το να σου μιλάω, δεν κοστίζει πολύ.

 

Η θεωρία δεν κοστίζει πολύ.

 

Το να σου λέω θεωρίες και φιλοσοφίες για τον προγραμματισμό και να αφήσω όλη την έρευνα και την πράξη πάνω σου, επίσης δεν κοστίζει πολύ.

 

Το να σου δείχνω λίγα και απλά πράγματα στο εργαστήριο, με βγάζει από την βόλεψή μου, αλλά επίσης δεν κοστίζει πολύ.

 

Το να παρέχω καλούς υπολογιστές (και γενικά εξοπλισμό) στο εργαστήριο, έναν για τον κάθε φοιτητή, και να σου δείχνω στην πράξη το κατά δύναμιν από αυτά που ειπώθηκαν στην θεωρία, κοστίζει κάπως και με βγάζει από την βόλεψή μου.

 

Το να σε εξετάζω στον υπολογιστή αντί να γράφεις προγράμματα στο χαρτί, με βγάζει κάπως από τη βόλεψή μου.

 

Το να σου κάνω πλύση εγκεφάλου ότι στο ίδρυμα που διδάσκω ήρθες για να σε μάθω κυρίως να σκέφτεσαι, είναι το πιο βολικό για εμένα και ό,τι καλύτερο για έναν αυτάρεσκο τύπο που γουστάρει να περνάει στους άλλους αυτά που κουβαλάει στο κεφάλι του.

Επιχειρημα δεν εφερες ομως. Αυτα που τα υποθετεις προερχονται απο δικες σου εμπειριες με συγκεκριμενους καθηγητες πανεπιστημιου, η τα ακουσες? Εισαι αποφοιτος ΑΕΙ η ΤΕΙ δεν καταλαβαινω?

 Σε καθε κλαδο η θεωρια και η ερευνα προηγειται της υλοποιησης, με την υλοποιηση να ειναι καμια φορα τετριμμενη ως αντικειμενο διδασκαλιας λογω ραγδαιων εξελιξεων στον χωρο, ενω απο την εμπειρια μου η θεωρια και τα μαθηματικα ειναι τα ιδια ανεξαρτητως υλικου,λογισμικου,αρχιτεκτονικης κλπ. 

Για να φτιαξεις ενα σπιτι χρειαζεσαι και τον αρχιτεκτονα και τον χτιστη. Και το να βαλεις τον αρχιτεκτονα να πιασει μυστρι δεν εχει και πολυ νοημα και μαλιστα του στερει χρονο απο αλλα αντικειμενα σημαντικοτερα για αυτον. Η λογικη του ΑΕΙ ειναι να σε κανει αρχιτεκτονα, του ΤΕΙ χτιστη. Χωρις να ειναι καλυτερο η χειροτερο το ενα απο το αλλο. 

 Τελος πραγματι απο την προσωπικη μου εμπειρια στο πανεπιστημιο σου μαθαινουν να σκεφτεσαι, βεβαια πρεπει να το θες κιολας γιατι με το ζορι δεν γινεται

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 81
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επιχειρημα δεν εφερες ομως. Αυτα που τα υποθετεις προερχονται απο δικες σου εμπειριες με συγκεκριμενους καθηγητες πανεπιστημιου, η τα ακουσες? Εισαι αποφοιτος ΑΕΙ η ΤΕΙ δεν καταλαβαινω?

 

Επιχείρημα δεν είδες εσύ. Επίσης, επιχείρημα για το ότι δεν έφερα επιχείρημα δεν έφερες. Και εσύ που με ρωτάς τι είσαι; Απόφοιτος ΑΕΙ ή ΤΕΙ - δεν καταλαβαίνω;

 

Ποιο το νόημα που ρωτάς; Αν δηλαδή σου πω ότι είμαι απόφοιτος ΑΕΙ θα πεις "α εντάξει"; Προφανώς για να πετάγεσαι και να μου κάνεις προσωπική ερώτηση κάτι σε ενόχλησε, άρα ό,τι και να απαντήσω δεν θα αλλάξει κάτι.

 

Σε καθε κλαδο η θεωρια και η ερευνα προηγειται της υλοποιησης, με την υλοποιηση να ειναι καμια φορα τετριμμενη ως αντικειμενο διδασκαλιας λογω ραγδαιων εξελιξεων στον χωρο, ενω απο την εμπειρια μου η θεωρια και τα μαθηματικα ειναι τα ιδια ανεξαρτητως υλικου,λογισμικου,αρχιτεκτονικης κλπ. 

Για να φτιαξεις ενα σπιτι χρειαζεσαι και τον αρχιτεκτονα και τον χτιστη. Και το να βαλεις τον αρχιτεκτονα να πιασει μυστρι δεν εχει και πολυ νοημα και μαλιστα του στερει χρονο απο αλλα αντικειμενα σημαντικοτερα για αυτον. Η λογικη του ΑΕΙ ειναι να σε κανει αρχιτεκτονα, του ΤΕΙ χτιστη. Χωρις να ειναι καλυτερο η χειροτερο το ενα απο το αλλο.

Ο αρχιτέκτονας θα πάει σε σχολή και κατεύθυνση για αρχιτέκτονες και ο χτίστης για χτίστες και εκεί τελειώνει το πράγμα. Και για τους δύο υπάρχουν μπόλικα πρακτικά πράγματα να διδαχθούν, όχι μόνο για τους χτίστες.

 

Και μην συγκρίνεις με τέτοιο τρόπο ΑΕΙ και ΤΕΙ λες και το ένα σε κάνει σκεπτόμενο επιστήμονα ενώ το άλλο εργάτη.

 

Το μπλαμπλα είναι υπέρογκο και στα δύο και η υλοποίηση όσο μίζερη είναι και η ελληνική κοινωνία.

Η πραγματικότητα είναι ότι τόσο τα ΑΕΙ όσο και τα ΤΕΙ είναι τσίπικα ιδρύματα και τα ΤΕΙ χαρακτηρίζονται και αυτά από την ίδια μιζέρια.

 

Τελος πραγματι απο την προσωπικη μου εμπειρια στο πανεπιστημιο σου μαθαινουν να σκεφτεσαι

 

Το βασικό δηλαδή; :P Δηλαδή αν δεν έκαναν και αυτό τότε τι άλλο μένει να κάνουν πέρα από το να είναι μπλαμπλάδες;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το να βαλεις τον αρχιτεκτονα να πιασει μυστρι δεν εχει και πολυ νοημα και μαλιστα του στερει χρονο απο αλλα αντικειμενα σημαντικοτερα για αυτον. Η λογικη του ΑΕΙ ειναι να σε κανει αρχιτεκτονα, του ΤΕΙ χτιστη.

Μπορείς να το εξηγήσεις λίγο παραπάνω αυτό;

 

Εγώ πχ. σπουδάζω σε ΤΕΙ Πληροφορικής και έχω διδαχτεί μαθήματα όπως τα παρακάτω:

 

Machine Learning, Data Mining, Ευφυή Συστήματα (Ασαφή Συστήματα + Εξελικτικούς Αλγορίθμους), Αναγνώριση Προτύπων - Νευρωνικά Δίκτυα, Τεχνητή Νοημοσύνη, Θεωρία Λειτουργικών Συστημάτων, Δομές Δεδομένων και Ανάλυση αλγορίθμων, Οργάνωση και Αρχιτεκτονική Η/Υ, Παράλληλα Συστήματα, και πολλά ακόμα.

 

Θεωρείς ότι εντάσσονται στην μεριά του χτίστη;

 

Επειδή συνήθως στα πανεπιστήμια θα κάνουν παραπάνω μαθήματα καθαρών μαθηματικών (που κάποιες φορές δεν είμαι σίγουρος ότι καταλαβαίνουν γιατί) αυτόματα η λογική τους είναι να σε κάνουν αρχιτέκτονα;

 

Εμένα όσον αφορά στο χώρο της πληροφορικής τα προγράμματα σπουδών σε όλα τα ιδρύματα της χώρας είτε πανεπιστήμια είτε ΤΕΙ μου φαίνονται πάνω κάτω ίδια. Από εκεί και πέρα σίγουρα υπάρχουν μικροδιαφορές παντού, με κάποιους να εμβαθύνουν περισσότερο εδώ και άλλους περισσότερο εκεί.

 

ΥΓ. Sorry για το offtopic.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να το εξηγήσεις λίγο παραπάνω αυτό;

 

Εγώ πχ. σπουδάζω σε ΤΕΙ Πληροφορικής και έχω διδαχτεί μαθήματα όπως τα παρακάτω:

 

Machine Learning, Data Mining, Ευφυή Συστήματα (Ασαφή Συστήματα + Εξελικτικούς Αλγορίθμους), Αναγνώριση Προτύπων - Νευρωνικά Δίκτυα, Τεχνητή Νοημοσύνη, Θεωρία Λειτουργικών Συστημάτων, Δομές Δεδομένων και Ανάλυση αλγορίθμων, Οργάνωση και Αρχιτεκτονική Η/Υ, Παράλληλα Συστήματα, και πολλά ακόμα.

 

Θεωρείς ότι εντάσσονται στην μεριά του χτίστη;

 

Επειδή συνήθως στα πανεπιστήμια θα κάνουν παραπάνω μαθήματα καθαρών μαθηματικών (που κάποιες φορές δεν είμαι σίγουρος ότι καταλαβαίνουν γιατί) αυτόματα η λογική τους είναι να σε κάνουν αρχιτέκτονα;

 

Εμένα όσον αφορά στο χώρο της πληροφορικής τα προγράμματα σπουδών σε όλα τα ιδρύματα της χώρας είτε πανεπιστήμια είτε ΤΕΙ μου φαίνονται πάνω κάτω ίδια. Από εκεί και πέρα σίγουρα υπάρχουν μικροδιαφορές παντού, με κάποιους να εμβαθύνουν περισσότερο εδώ και άλλους περισσότερο εκεί.

 

ΥΓ. Sorry για το offtopic.

Οτι τι, ο τιτλος του μαθηματος καθοριζει το περιεχομενο? Αν θες στειλε μου ενα πμ με το τι διδαχθηκατε πχ στους αλγοριθμους και στην αρχιτεκτονικη υπολογιστων που τα ψιλοθυμαμαι, να δεις οτι υπαρχουν διαφορες στο που εστιαζει το μαθημα. Εννοωντας οτι σε ενα ΤΕΙ θα σου πουν αυτος ειναι ενας greedy αλγοριθμος που κανει το ταδε κα  θα σου ζητησουν να τον εφαρμοσεις για να λυσεις το ταδε υποθετικο σεναριο. Στο ΑΕΙ θα σου πουν γι αυτο το λογο δουλευει και ετσι φτιαχνεται ενας τετοιος αλγοριθμος, και θα σου ζητησουν να φτιαξεις εναν νεο για να λυσεις το δεινα υποθετικο σεναριο. Τυχαιο το παραδειγμα μου ηρθε φλασια απο αλγοριθμους που τα εχω προσφατα. Για να καταλαβεις ΟΛΑ τα μαθηματα που αναφερεις διδασκονται και στους ΗΜΜΥ, χωρις να ειναι καν το focus του διπλωματος. Και οι διαφορες αυτες δεν φαινονται συνηθως στο προγραμμα σπουδων, πρεπει να συζητησεις με καποιον που ειναι σε αντιστοιχη σχολη ΤΕΙ/ΑΕΙ για να καταλαβεις πως παει το πραγμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επίσης, να σταματήσουν να διδάσκουν χρησιμοποιώντας ελληνικούς όρους και δικές τους λέξεις.

 

Να χρησιμοποιούν αγγλική ορολογία ή/και τις λέξεις της αγοράς.

 

 

Αυτήν την πίπα και ότι στις σχολές ΑΕΙ σου μαθαίνουν να σκέφτεσαι και όχι να κάνεις, την λένε επειδή είναι τσίπηδες και βολεψάκηδες. Επειδή είναι γύφτοι.

 

Το να σου μιλάω για μαθηματικά και γενικά το να σου μιλάω, δεν κοστίζει πολύ.

 

Η θεωρία δεν κοστίζει πολύ.

 

Το να σου λέω θεωρίες και φιλοσοφίες για τον προγραμματισμό και να αφήσω όλη την έρευνα και την πράξη πάνω σου, επίσης δεν κοστίζει πολύ.

 

Το να σου δείχνω λίγα και απλά πράγματα στο εργαστήριο, με βγάζει από την βόλεψή μου, αλλά επίσης δεν κοστίζει πολύ.

 

Το να παρέχω καλούς υπολογιστές (και γενικά εξοπλισμό) στο εργαστήριο, έναν για τον κάθε φοιτητή, και να σου δείχνω στην πράξη το κατά δύναμιν από αυτά που ειπώθηκαν στην θεωρία, κοστίζει κάπως και με βγάζει από την βόλεψή μου.

 

Το να σε εξετάζω στον υπολογιστή αντί να γράφεις προγράμματα στο χαρτί, με βγάζει κάπως από τη βόλεψή μου.

 

Το να σου κάνω πλύση εγκεφάλου ότι στο ίδρυμα που διδάσκω ήρθες για να σε μάθω κυρίως να σκέφτεσαι, είναι το πιο βολικό για εμένα και ό,τι καλύτερο για έναν αυτάρεσκο τύπο που γουστάρει να περνάει στους άλλους αυτά που κουβαλάει στο κεφάλι του.

ξαναδιαβασε τι ειπα και μετα πετα την @@@ σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενοχλημένος; :) Ωραία. Ξαναδιάβασε τι έγραψα, και μετά μην μπεις στον κόπο να απαντήσεις.

αχνε ενοχλήθηκα τι είπε κάποιος άγνωστος στο ιντερνετ.....
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πραγματικότητα είναι ότι το εκπαιδευτικό μας σύστημα είναι από τα χειρότερα στον κόσμο. Και αυτό κατά τη γνώμη μου οφείλεται κυρίως στους ανθρώπους που το απαρτίζουν, μιλάω για τους διδάσκοντες και πάνω.

 

Οι όποιες πρωτιές και διακρίσεις οφείλονται καθαρά σε προσωπικές και ιδιωτικές προσπάθειες.

Οι αντιδράσεις και ό αντίλογος είναι μεμονομένες από κάποιους λίγους που αρνούνται να βολευτούν και να μάθουν μόνο "να σκέφτονται".  

 

Σε έρευνα του 2014 είμασταν στο πάτο της Ευρώπης και μας συνέκριναν με Μεξικό, Ινδονησία και κάποιες άλλες χώρες. Τα πράγματα από τότε έχουν χειροτερέψει.

 

Γενειές τώρα οι Έλληνες μαθαίνουν να σκέφτονται πρέπει να μάθουν και άλλα πράγματα. Από διδάκτορες και μεταπτυχιακούς είμαστε γεμάτοι  και στη θεωρία πρώτοι.

Δυστηχώς το εκπαιδευτικό μας σύστημα δεν είναι το μόνο που είναι στον πάτο ακολουθούν πολλά άλλα. Είναι όμως κάτι που αν βελτιωθεί, μπορεί να βελτιώσει και άλλα πράγματα

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι όποιες πρωτιές και διακρίσεις οφείλονται καθαρά σε προσωπικές και ιδιωτικές προσπάθειες.

Οι αντιδράσεις και ό αντίλογος είναι μεμονομένες από κάποιους λίγους που αρνούνται να βολευτούν και να μάθουν μόνο "να σκέφτονται".

 

Αυτό.

 

Κάποιοι απλά δεν συμβιβαζόμαστε με λίγη real-time ανταπόδοση για τα χρόνια που αφιερώνουμε στις σπουδές.

 

Αν θέλαμε να πήξουμε στο μπλαμπλα υπάρχουν και online courses και το YouTube και το Coursera και άλλα πολλά που επίσης σου μαθαίνουν να σκέφτεσαι, που έχουν up-to-date υλικό και σύγχρονη αγγλική ορολογία, και αρκετά από αυτά επιτρέπουν την online συζήτηση ή/και επικοινωνία με τους διδάσκοντες (+αρκετά είναι δωρεάν). Και δεν χρειάζεται να το κουνήσεις από το σπίτι σου.

 

Στο κάτω-κάτω ας μην ονόμαζαν τα πανεπιστήμια "ΑΕΙ" (Ανώτατα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα) για να ξέρουμε τι παίρνουμε. Ας τα ονόμαζαν ΑΕΜΠ ή ΑΕΓ ή ΑΕΜ. Ανώτατο Εκπαιδευτικό Μπλαμπλα ή Ανώτατη Εκπαιδευτική Γυφτιά ή Ανώτατη Εκπαιδευτική Μιζέρια.

 

Στον αντίποδα υπάρχουν αυτοί που όχι μόνο συμβιβάζονται, αλλά βάζουν μπροστά τον εγωισμό τους και ενοχλούνται εάν κάποιος μιλήσει και μειώσει την όλη εκπαιδευτική εμπειρία, επειδή είναι σαν να μειώνεις τα πτυχία και τις σπουδές στα ΑΕΙ και κατ' επέκταση τα achievements τους και άρα και τους ίδιους.

 

Ενοχλούνται επειδή επιτρέπουν στους εαυτούς τους να αυτοπροσδιορίζονται από τέτοια achievements - τη στιγμή που έχουμε γεμίσει από πτυχιούχους - παρά από το μυαλό που κουβαλάνε.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν πάτε να τα πείτε στο μπλα μπλα;

 

Επειδή το θέμα του OP, το οποίο βρίσκεται σωστά στο φόρουμ "Προγραμματισμός", απαντήθηκε και επιπλέον αν δεν το πρόσεξες συμμετέχει και εκείνος στη συζήτησή μας.

 

Οπότε το ερώτημα τώρα είναι... γιατί ενοχλεί εσένα αφού δεν συμμετείχες μέχρι τώρα στη συζήτηση και το μόνο που έχεις γράψει είναι η παραπάνω γραμμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί η θέση μιας (ακόμα) συζήτησης AEI vs TEI με μπόλικη κλάψα για την κατάσταση στην Ελλάδα είναι στο μπλά μπλά και όχι εδώ. Τίποτα από όλα αυτά δεν έχουν σχέση με τον Προγραμματισμό αυτόν καθ' εαυτόν.

 

Ακόμα πιο πρακτικά, γιατί σπαμάρετε ένα sub-forum το οποίο παρακολουθώ με κάτι που είναι off topic τόσο με το ίδιο το thread όσο και με το sub-forum.

 

Τέλος, γιατί οι αντιπαραθέσεις αυτού του είδους δεν έχουν τίποτα περισσότερο να κάνουν παρά με e-penis. Λες και το τι κάνει ο καθένας στην πραγματική του ζωή θα αλλάξει με το αν κερδίσαμε/χάσαμε το επιχείρημα ΑΕΙ vs TEI

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...