Προς το περιεχόμενο

Αύξηση κατά 400% των smartphone με mobile malware μέσα στο 2016


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα iphone που χακαριστικαν ειχαν κανει jailbreak.. το iphone δεν μπορεσε να το χακαρει ουτε η cia και το fbi γι αυτο ειναι στα δικαστηρια τοσα χρονια.. bye bye android fans

Το 15% σημαινει οτι απο ολα τα windows κινητα χακαριστηκε το 15%. Ανηδεοι

Δεν μπορεσε να το χακαρει ουτε η CIA και το FBI ε? αχαχαχαχαχ. Ε ρε τι πιστευει ο κοσμος. Ευτυχως που μας το λεει ο Adamakismika στο insomnia που τα ξερει καλα γιατι τι ξερει και ο ασχετος ο snowden που ειχε πει οτι τα iphones ειναι οι καλυτερες κατασκοπευτικες μηχανες που φτιαχτηκαν ποτε.. http://www.techtimes.com/articles/28517/20150124/edward-snowden-apple-iphone-with-secret-ifeature-that-allows-government-to-spy-on-you.htm

 

Αλλα αν μπορουσες να κατανοησεις ενα κειμενο δεν θα εγραφες και οτι "Το 15% σημαινει οτι απο ολα τα windows κινητα χακαριστηκε το 15%. Ανηδεοι" γιατι το κειμενο δε λεει αυτο. Το κειμενο λεει οτι απο το 100% των μολυσμενων smartphones το 81% ηταν Android, το 15% Windows, ενώ το 4% ήταν iPhone και άλλα μοντέλα.

81+15+4=100 αν σε βοηθαει αυτο.. Δεν μας λεει τι ποσοστο των android ή των iphones που εξεταστηκαν ηταν μολυσμενα. Μας λεει τι ποσοστο των χακαρισμενων κινητων ετρεχαν το εκαστοτε λειτουργικο συστημα. Μπορει και ολα τα android ή ολα τα Iphones που εξεταστηκαν να ηταν μολυσμενα.

Ασχετε.

  • Like 21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Εφόσον τα Windows Phone είχαν κάτω από 1% μερίδιο στην αγόρά to 2016 σε ποιές φορητές Windows συσκευές με 15% μόλυνση (στο σύνολο των συσκευών) αναφέρεται η στατιστική; Tablets?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα απο ωριμη σκεψη απενεργοποιησα την android συσκευη μου και εβγαλα την μπαταρια. Εκανα διακοπη του συμβολαιου μου με τον παροχο μου κι ετσι απαλλαχτηκα για παντα απ το ίντερνετ,ξεθαψα απ την αποθηκη το Sony Ericsson GF 768 και εχω το κεφαλι μου ησυχο..

Σας το προτεινω να το κανετε κι εσεις..

 

Υ. Γ. Τωρα που ανοιγει ο καιρος σκεφτομαι να ξεκινησω το κολυμπι

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδερφε εσένα με τ ποσοστο με το 15% και που λες δε χακάρει ουτε το FBI τα iPhone θες και τα λες? Την Apple θα περιμενε το λογισμικό τέτοιων υπηρεσιών. Ελεος εχετε κάνει την Apple ατρωτη. η ημιμάθεια ειναι το χειροτερο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

....εγώ ξέρω ότι τα ποσοστά είναι υποκειμενικά εντελώς και το σοφό συμπέρασμα ,όπως θα έλεγε και ο σοφός λαός, είναι πως δεν υπάρχει ασφάλεια σε τίποτα και πουθενά! λίγο προσοχή στο τι λέμε και τι κάνουμε και όλα θα πάνε καλά.... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα iphone που χακαριστικαν ειχαν κανει jailbreak.. το iphone δεν μπορεσε να το χακαρει ουτε η cia και το fbi γι αυτο ειναι στα δικαστηρια τοσα χρονια.. bye bye android fans

Το 15% σημαινει οτι απο ολα τα windows κινητα χακαριστηκε το 15%. Ανηδεοι

 

Ignorance is bliss.

Για να κολλήσεις malware δεν είναι απαραίτητο να δώσεις root δικαίωμα στο πρόγραμμα.

Η cia και το fbi δεν μπόρεσαν να σπάσουν την κρυπτογράφηση στα iphone όχι γιατί η κρυπτογράφησή τους είναι γαμάτη, αλλά γιατί δεν υπάρχει γνωστή τεχνολογία που να σπάει την κρυπτογράφηση σε εύλογο χρόνο. Get your shit right.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και κάπως έτσι διαχέεται η φήμη , η οποία μετατρέπεται σε πανικό και δώσε λεφτά κόσμε για λογισμικά προστασίας , 2 και 3 για να είμαστε σίγουροι πως είμαστε «άτρωτοι».

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορεσε να το χακαρει ουτε η CIA και το FBI ε? αχαχαχαχαχ. Ε ρε τι πιστευει ο κοσμος. Ευτυχως που μας το λεει ο Adamakismika στο insomnia που τα ξερει καλα γιατι τι ξερει και ο ασχετος ο snowden που ειχε πει οτι τα iphones ειναι οι καλυτερες κατασκοπευτικες μηχανες που φτιαχτηκαν ποτε.. http://www.techtimes.com/articles/28517/20150124/edward-snowden-apple-iphone-with-secret-ifeature-that-allows-government-to-spy-on-you.htm

 

Αλλα αν μπορουσες να κατανοησεις ενα κειμενο δεν θα εγραφες και οτι "Το 15% σημαινει οτι απο ολα τα windows κινητα χακαριστηκε το 15%. Ανηδεοι" γιατι το κειμενο δε λεει αυτο. Το κειμενο λεει οτι απο το 100% των μολυσμενων smartphones το 81% ηταν Android, το 15% Windows, ενώ το 4% ήταν iPhone και άλλα μοντέλα.

81+15+4=100 αν σε βοηθαει αυτο.. Δεν μας λεει τι ποσοστο των android ή των iphones που εξεταστηκαν ηταν μολυσμενα. Μας λεει τι ποσοστο των χακαρισμενων κινητων ετρεχαν το εκαστοτε λειτουργικο συστημα. Μπορει και ολα τα android ή ολα τα Iphones που εξεταστηκαν να ηταν μολυσμενα.

Ασχετε.

Ενώ το να πατήσεις Like σε ένα σχόλιο που χρησιμοποιεί προσωπικούς χαρακτηρισμούς είναι το σωστό οπωσδήποτε. Επίσης αν το έψαχνες λιγάκι παραπάνω το θέμα θα γνώριζες περι τίνος πρόκειται και δεν θα έβαζες το πρώτο άρθρο που σε βολεύει. Οι μυστικές υπηρεσίες είχαν πρόσβαση σε συγκεκριμένα iPhone με παρόμοιες τρύπες ασφαλείας όπως το Pegasus, τρύπες που με το που αναφερθούν από διάφορους ερευνητές ασφαλείας, η Apple σπεύδει και τις κλείνει, γιαυτό και τα iPhone παίρνουν κάθε μήνα όσα Updates παίρνει ένα Android σε ένα χρόνο. Θες μήπως να γυρίσουμε την όψη του νομίσματος να δούμε πόσο ευάλωτες είναι οι Android συσκευές αυτή τη στιγμή; Αλλά πιστεύω το άρθρο στο Insomnia φτάνει και περισσεύει. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το adroid έχει το 80% της αγοράς οπότε το 81% των μολυσμένων συσκευών είναι λογικό. Βέβαια όταν ο χρήστης δεν ξέρει να προφυλάξει τα δεδομένα του και το σύστημα του δεν είναι θέμα λογισμικού. Μια απλή προσοχή στο τι τρέχουμε στο Pc/κινητό μας χρειάζεται και ένα βασικό antivirus. Όλα τα άλλα είναι για να έχουμε να λέμε... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το adroid έχει το 80% της αγοράς οπότε το 81% των μολυσμένων συσκευών είναι λογικό. Βέβαια όταν ο χρήστης δεν ξέρει να προφυλάξει τα δεδομένα του και το σύστημα του δεν είναι θέμα λογισμικού. Μια απλή προσοχή στο τι τρέχουμε στο Pc/κινητό μας χρειάζεται και ένα βασικό antivirus. Όλα τα άλλα είναι για να έχουμε να λέμε... 

Nope, είναι θέμα λογισμικού, αν είναι να βάζω Antivirus που να κάνει Mining τα προσωπικά μου δεδομένα, την δραστηριότητα μου και να γονατίζει την συσκευή τότε χέσε μέσα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είμαι με Symbian που είναι πολύ πιο σταθερά και τα χρησιμοποιούν όλοι οι σοβαροί επιστήμονες και οι dj ανά τον κόσμο.

γεια σου ρε σοβαρε επιστημονααααα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το adroid έχει το 80% της αγοράς οπότε το 81% των μολυσμένων συσκευών είναι λογικό. Βέβαια όταν ο χρήστης δεν ξέρει να προφυλάξει τα δεδομένα του και το σύστημα του δεν είναι θέμα λογισμικού. Μια απλή προσοχή στο τι τρέχουμε στο Pc/κινητό μας χρειάζεται και ένα βασικό antivirus. Όλα τα άλλα είναι για να έχουμε να λέμε...

Δλδ φταίει ο χρήστης που ο κατασκευαστής σταματάει την υποστήριξη 3 δευτερόλεπτα μετά την κυκλοφορία της συσκευής;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...