Προς το περιεχόμενο

Διαθέσιμο για όλους το Windows 10 Creators Update – Τι καινούριο φέρνει


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγώ που το έβαλα προχθές μου κράσαρε στην εγκατάσταση.. πάλι καλά που έκανε restore από μόνο του, πλέον έκλεισα τα updates και ησύχασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε φταίνε οι γραμματοσειρές. κάποια τεράστια μαλ.... έχουν κάνει στο rendering της οθόνης και συγκεκριμένα στο scaling σε μεγάλες αναλύσεις, και έχουν πειράξει :

1. Το locale για non unicode applications

2. Το scaling γραμματοσειρών και περιθωρίων ..

 

Συγκεκριμένα το Softone κόβει γράμματα από τις επιλογές του side menu της εφαρμογής (το control προφανώς μετράει pixels για το πλάτος του και με την αλλαγή στο scaling μετράει λάθος σε ελληνικό non unicode locale ),

 

 

και σε άλλα non unicode προγράμματα , έχουν χαλάσει το encoding και φέρνει γραμμές κάθετες.

 

ΟΣΟΙ ΕΧΕΤΕ NON UNICODE ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ ΜΗΝ ΤΟ ΒΑΛΕΤΕ ΔΕ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΤΕ!

 

 

 

 

Για το πρόβλημα που είχα εγώ με κάποιες εφαρμογές, φαίνεται να δούλεψε το παρακάτω workaround :

 

ΠΡΟΣΟΧΗ.

ΚΑΝΤΕ ΠΡΩΤΑ REGISTRY BACKUP ΚΑΙ CREATE RESTORE POINT, ΏΣΤΕ ΑΝ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΓΥΡΙΣΕΤΕ ΠΙΣΩ..

Στο βήμα 8 δώσε προσοχή.Ίσως χρειαστεί να προσθέσετε και δικάς σας replacement fonts ή να κάνετε διαφορετικές επιλογές.

 

Here is how I fixed my Greek non-unicode font problem (Windows 10 Creators Update 1703) :

1. Make a backup of your registry.

2. Execute regedit.exe and go to path:

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\FontSubstitutes]

3. Delete everything! (Very important step = This fixes all FontSubstitutes left from previous installations, mistakes, etc.)

4. Go to your System Settings \ Region \ Administrative and change your System Locale for non-unicode programs to “English”.

5. Reboot.

6. Go back to your System Settings \ Region \ Administrative and change your System Locale for non-unicode programs to “Greek”.

7. Reboot.

8. Now open again regedit.exe, go to path:

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\FontSubstitutes]

and add a new String value with the font that is giving you the problem.

In my case it was the font “MS Sans Serif” so I added:

“MS Sans Serif” = “Microsoft Sans Serif”

You can use any font to your liking that works correctly, I tried both “Microsoft Sans Serif”, “MS Reference Sans Serif” and of course “Arial”.

 

εγώ πρόσθεσα αυτά τα νέα Strings (Value Name = Value Data)

 

MS Sans Serif = Microsoft Sans Serif

System=Arial

Courier=Courier New

 

9. Repeat the last step for all the fonts that have problems, mainly old system fonts like Courier, Fixedsys, Modern, MS Sans Serif, MS Serif, Roman, Script, Small Fonts, System, Terminal, etc.

 

10. Reboot... Problem Solved!

 

I hope this helps until Microsoft uploads a fix for this problem.

Cheers!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Cumulative Update KB4020102 Windows 10 (OS Build 15063.332)

 

Βγήκε επιτέλους Patch (KB4020102) που διορθώνει το πρόβλημα με τις Ελληνικές γραμματοσειρές.

 

• Addressed issue where some non-Unicode fonts (Courier, MS Sans Serif, etc.) do not render characters correctly on non-Latin, single-byte system locales (Greek, Hebrew, Arabic, etc.). Black bars or other artifacts appear instead.

 

http://www.catalog.update.microsoft.com/Search.aspx?q=KB4020102

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο στην Microsoft που ασχολείται με κάθε PEBKAC.

Γιατί σύμφωνα με τους γκουρου του Insomnia όλα τα προβλήματα στα 10 είναι τέτοια, ενώ αυτοι δεν αντιμετωπισαν ποτέ κανένα πρόβλημα και έχουν απροβληματιστη λειτουργία.

Κάποιοι απ αυτούς έχουν κάνει διαδοχικά upgrades απο Windows 95 χωρίς θέματα, αμέ

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο στην Microsoft που ασχολείται με κάθε PEBKAC.

Γιατί σύμφωνα με τους γκουρου του Insomnia όλα τα προβλήματα στα 10 είναι τέτοια, ενώ αυτοι δεν αντιμετωπισαν ποτέ κανένα πρόβλημα και έχουν απροβληματιστη λειτουργία.

Κάποιοι απ αυτούς έχουν κάνει διαδοχικά upgrades απο Windows 95 χωρίς θέματα, αμέ

εχω κανει upgrade απο 98 SE σε 10 insider μεσω χακεριας και ολα δουλευουν ρολοι, αλλα σιγα μη σου πω πως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γατακια, το μονο clean install που εχω κανει ειναι το ms dos 3.1

 

ολα τα υπολοιπα μεχρι σημερα στα 10αρια creators τα πηρα με updates

 

κ φυσικα τα παντα δουλευουν τελεια κ σφαιρατα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ Πως θα σου φαινόταν εάν σου έλεγα ότι τα έχω ( ms dos 3.1) original και στις original <<κτηνώδης>> δισκέτες τις εποχής.

Υ.Σ και το αντίστοιχο office φυσικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...