Προς το περιεχόμενο

Η Tesla αποκάλυψε τους νέους της ηλιακούς συλλέκτες που τοποθετούνται πάνω από την υπάρχουσα στέγη σας


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν εχω διαβασει ολα τα σχολια αλλα ολα τα ηλιακα πανελ τοποθετουνται στην ΗΔΗ ΥΠΑΡΧΩΝ ΣΤΕΓΗ, εδω και δεκαετιες, Επισης υπαρχει το προγραμμα ενεργειακου συμψηφισμου ενεργειας στο Ελαντα..... για μερικους οπου συμφερει ιδιως τωρα που το κοστος των πανελ εχει μειωθει αρκετα. Το μονο πρωτοποριακο και ενδιαφερον στο αρθρο ειναι οτι τα φτιαχνει η Tesla,,,, 

 

Καλο πασχα σε ολους,,, :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

Το μονο πρωτοποριακο και ενδιαφερον στο αρθρο ειναι οτι τα φτιαχνει η Tesla,,,,

 

Όχι ακριβώς... :P

 

 

η εταιρεία προσφέρει μία πρώτη ματιά, στους κατασκευασμένους από την Panasonic

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρομαι που σιγά σιγά καταλαβαίνει ο κόσμος ότι τον συμφέρει το μικρό κράτος με μηχανογράφηση παντού.

Μένει να το δούμε την άποψη αυτή και στην κάλπη με ποσοστά πάνω από 1% που παίρνει τώρα!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω διαβασει ολα τα σχολια αλλα ολα τα ηλιακα πανελ τοποθετουνται στην ΗΔΗ ΥΠΑΡΧΩΝ ΣΤΕΓΗ, εδω και δεκαετιες, Επισης υπαρχει το προγραμμα ενεργειακου συμψηφισμου ενεργειας στο Ελαντα..... για μερικους οπου συμφερει ιδιως τωρα που το κοστος των πανελ εχει μειωθει αρκετα. Το μονο πρωτοποριακο και ενδιαφερον στο αρθρο ειναι οτι τα φτιαχνει η Tesla,,,, 

 

Καλο πασχα σε ολους,,, :)

 

υπάρχουσα στέγη

 

:)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη μία η ΔΕΗ απαγορεύει το να σε τροφοδοτεί με ρεύμα και να έχεις βοηθητικά pannels. Τα pannels θα πρέπει υποχρεωτικά να δίνουν το ρεύμα ΜΟΝΟ στη ΔΕΗ και να γίνεται συμψηφισμός στο λογαριασμό σου. Σε αντίθεση με το εξωτερικό που μπορείς άνετα να έχεις μεν την παροχή σου, αλλά όταν τα pannels σου ή το σύστημα pannels-μπαταριών έχει επάρκεια αποκόπτεται τελείως το δίκτυο.

 

αυτό μου κάνει ιδιαιτερη εντύπωση. Τι την κοφτει την ΔΕΗ τι θα κάνω εγώ στο δικο μου ηλεκτρικο δικτυο? Το σκεπτικο πίσω απο αυτο δλδ... πέραν του αυτονοητου (χανει φραγκα).

 

Απο εκει και πέρα ομως... πρακτικά μιλώντας, δεν νομιζω οτι σε εμποδίζει κανεις να παρεμβάλεις τα φωτοβολταικα στο δικο σου δικτυο και να χρησιμοποιεις το δικο σου ρεύμα οταν ειναι διαθέσιμο. Σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι την κοφτει την ΔΕΗ τι θα κάνω εγώ στο δικο μου ηλεκτρικο δικτυο?

στο δικό σου δίκτυο η δεη δεν έχει λόγο όταν όμως το δίκτυο σου τροφοδοτείται από το δίκτυο της και μπορείς να εγχύσεις ισχύ έχει λόγο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο.

 

Πολύ καλή κίνηση,σαν υδραυλικός τέτοιες κινήσεις τις θαυμάζω. Ελπίζω βέβαια και στην Ελλάδα να έχουμε και να έρχονται τέτοιες καινοτομίες

 

ναι σε 50 χρονια απο τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήλιο έχουμε... αέρα στις θαλάσσιες περιοχές για ανεμογεννήτριες έχουμε.

Τί δεν έχουμε ?

Εθνική-ελληνική κυβέρνηση.

Εκτός απο αυτό δεν υπάρχουν είναι οι στέγες. Οπότε μόνο όποιος έχει μονοκατοικία με σκεπή μπορεί να βάλει panels. Σε πολικατοικίες ξέχασετο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο δικό σου δίκτυο η δεη δεν έχει λόγο όταν όμως το δίκτυο σου τροφοδοτείται από το δίκτυο της και μπορείς να εγχύσεις ισχύ έχει λόγο

Το μόνο που μπορείς να κάνεις νόμιμα είναι να βάλεις συστημα Grid Tie Inverter το οποίο διακόπτει την παρωχή απο τα panels μόλις πέσει το ρεύμα σπιτι σου. Επίσης η σύνδεση δεν πρέπει να είναι μόνιμη αλλα να μπορείς να τηνς διακόψεις αμα πχ τραβήξεις την μπριζα. Το Grid Tie Inverter αυτό που κάνει είναι να συγχρονίζει παρωχή ρευματος στο σπίτι σου επιβραδύνοντας τον ρυθμό που τραβάς ρευμα απο το ρολοί της ΔΕΗ.

 

41QXh1pmTYL.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις να θελω να δημιουργησω εντυπωσεις,ηξερα ενα τυπο με επιχειρηση δικια του, στο εξωτερικο, του οποιου του ειχε αποφερει πολλα χρηματα.

Λιγο πριν αρχισει η "φουσκα" των ΑΠΕ, τα πουλησε ολα εξω και ηρθε και τα επενδυσε εδω στις ΑΠΕ( μαλλον ειχε inside info). Ειλικρινα δεν ξερω αν εγινε πλουσιοτερος ή φτωχοτερος τελικα.

Αλλα κατι δειχνει και αυτο ειναι οτι οι πολιτικες στην ελλαδα δεν γινονται για να παει η χωρα και εν τελει ολοι μας μπροστα αλλα οι πολιτικες γινονται για να κανουν "νεες αρπαχτες" οι γνωστοι αγνωστοι. Για αυτο και βαλτωνουν ολες πολυ γρηγορα, εφοσον δεν υπαρχει ουσιαστικα σχεδιασμος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Το μονο πρωτοποριακο και ενδιαφερον στο αρθρο ειναι οτι τα φτιαχνει η Tesla,,,, 

 

Καλο πασχα σε ολους,,, :)

Απο ότι γνωρίζω τα Panels που χρησιμοποιεί η Tesla είναι είτε LG είται Panasonic. Πριν μερικούς μήνες ανακοινωθηκε οτι η Tesla μαζί με την Panasonic δημιούργησαν ένα λεπτο Panel με την ονομασία Solar Roof/Solar Window το όποιο όμως θα πάρει 2-3 χρόνια για να βγεί στην αγορά. Νομίζω οτι πιλοτικά θα το βάλουν πρώτα στην California.

 

http://www.vox.com/energy-and-environment/2016/10/31/13469846/tesla-solar-roof-solpad-solarwindow

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάζω Solarcity σε 3 εβδομάδες με 18 LG 320Watt Panels. (5,000-6,000 Kwh τον χρόνο)

 

- Το σύστημα θα στοιχισει $25,000 απο αυτά πέρνεις 30% επιχωρήγηση η οποία επιστρέφεται μαζί με τους φόρους. Oπότε πραγματικό κόστος $17,500. Το 30% το βάζεις στην τσέπη.

 

-Η πολιτεία που μένω σου δίνει $200-250 για κάθε 1,000 κιλοβατώρες όπου για 15 χρόνια θα μπορώ να πουλάω το ρευμα που παράγω για $1,000-$1,200 τον χρόνο. Κάθε χρόνο όσο περισότεροι βάζουν Solar Panel έχει σαν αποτέλεσμα το ποσό αυτό να πέφτει χρόνο με τον χρόνο. Δουλέυει κάπος όπως οι μετοχές. https://www.srecmarketplace.com/

 

- Η Χρηματοδώτηση θα μου στοιχίσει $230 τον μήνα για 10 χρόνια ενω το ρεύμα που καταναλωνα ήταν γύρο στα $100 τον μήνα.

 

- Επίσης η Solarcity θα μου δώσει $1,000 Cash back μέσα σε 6 μήνες και επιπλέον εναν Θερμοστάτη Nest αξίας $200

 

- Επειδή το σύστημα του σπιτού είναι 100 Amperes θα μου κάνουν προσφόρά την αναβάθμηση του Main Panel το οποίο θα μου στοίχιζε $2,000 αν το έκανα μόνος μου. Σύμφωνα με τα καινούργια requirements αν θέλω να πουλήσω το σπίτι θα πρέπει να το κάνο Upgrade ούτος ή άλλος.

 

- Με το καινούργιο Panel θα μπορέσω να βάλω Tesla Charging Station στο μελον. Οπότε με το Panel των 200Amps θα είμαι εντάξει.

 

- Η εταιρία ηλεκρισμού είναι αναγκασμένη να αγοράσει την επιπλέον παραγωγή ρευματος για 0.04cent το κιλοwatt. Πχ αμα παράξω 1000 Κwh παραπάνω απο ότι καταναλώνω θα πάρω πίσω $40.

 

- Το σύστημα έχει 20 χρόνια εγγύηση και το Inverter θα αλλαχτεί στα 15-20. Τα Panels θα έχουν χάσει γύρο στο 12-13% αποδωση λόγο ηλικίας.

Το 30% επιχορήγηση πως προκειπτει?  Υπάρχει επιδότηση για φωτοβολταϊκά αυτη τη στιγμη? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα δεν ειναι για ολους παντα ευκολο το ενεργειακο σπιτι κλασης Α+++ Βλεπεις το ενεργοβορο ψυγειο κανει 300 ευρω και το ψυγειο που δεν πινει καθολου ρευμα κανει 2000 ευρω. Ολοι θελουν το ψυγειο και το aircondition που δεν πινει αλλα οταν ακουνε τις τιμες το ξανασκεφτονται. Το ιδιο ισχυει και για τον θερμοσιφωνα. Ενας απλος 4000Watt κανει 100 ευρω. Αν πεις να πας σε εναν ηλικακο της προκοπης εισαι 800 -1000 ευρω με το καλημερα. Ενταξει μιλαμε για Μαλτεζος με 2 120αρια ηλιακα πανελ αλλα και παλι. Ειναι 10 φορες η τιμη πανω!

 

 

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Την απόσβεση όμως με αυτές τις συσκευές την κάνεις μελλοντικά. Τα λεφτά τα δίνεις στο ντούκου εκεί είναι το πρόβλημα. Κι αυτό το ξέρει η ΔΕΗ και η κάθε ΔΕΗ ανα κράτος. Πιστεύεις εσύ όταν έαν ξυπνούσαν τον κόσμο θα είχαν κέρδος; Όταν τους έλεγα εγώ μην πλακώνεστε να βάζετε όλοι φωτοβολταικά  για αποστολή ενέργειας στο δίκτυο ξέρεις τι άκουγα" ΕΙΝΑΙ ΕΓΓΥΗΜΕΝΕΣ ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΓΙΑ 20 ΧΡΟΝΙΑ!!!!11". Του έλεγα καλύτερα να φτιάξεις ένα αυτόνομο σύστημα και να μην έχεις πάγια. Άλλα έχουμε όλοι συνηθίσει στην  "εύκολη" ενέργεια. Να μας δω σε μερικά χρόνια που οι μισοί δεν θα έχουν λεφτά να πληρώνουν ρεύμα και θα πληρώνουν οι υπόλοιποι τη διπλάσια τιμή... Έχουμε να δούμε ΠΑΡΑ πολλα ακόμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...