Προς το περιεχόμενο

Η Tesla αποκάλυψε τους νέους της ηλιακούς συλλέκτες που τοποθετούνται πάνω από την υπάρχουσα στέγη σας


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Επειδή είμαι τώρα Αμοργό και το έχω συζητήσει αρκετές φορές με τους ντόπιους γιατί δεν συμφωνούν για ανεμογεννητριες μπορώ να σας πω ότι έχουν απόλυτο δίκιο. Πολύ απλά το ρεύμα που θα παράγεται από αυτές δεν θα μένει στο νησί για δική τους εκμετάλλευση έτσι ώστε να επωφεληθούν άμεσα. Με λίγα λόγια η ΔΕΗ τα θέλει όλα δικά της, για αυτό χρειάζεται καθολική εγκατάσταση στα νησιά και γενέες αποφάσεις για να υπάρξει θετικό αποτέλεσμα.Η απάντηση πάει πιο πολύ προς τον thresh.

 

Οι ντόπιοι θεωρούν ότι αν μπουν ΑΠΕ στα νησιά θα πρέπει το ρεύμα που παράγεται από αυτά να μένει στο κάθε νησί? Γιατί? Να πω ότι ήταν επένδυση με αποκλειστικά δικά τους λεφτά να το καταλάβω, αλλά η λογική είναι ότι επειδή τα βάζετε εδώ είναι μόνο για μας? ROFLMAO!

 

Οι ΑΠΕ δεν θα μπουν για να είναι ενεργειακά "αυτόνομοι" ή να παίρνουν φτηνότερο ρεύμα από την υπόλοιπη Ελλάδα, αλλά για να πέσει η τιμή του ρεύματος που είχαν αποκλειστικά μέσω πετρελαίου στα επίπεδα της υπόλοιπης Ελλάδας ώστε να μην χρειάζεται να πληρώνουμε τόσα σε ΥΚΩ...

 

Ας μην είχαν το ΥΚΩ για να ρίχνει τις τιμές του ρεύματος τους στα επίπεδα της ηπειρωτικής Ελλάδας και θα σου έλεγα αν θα ήθελαν ή όχι ΑΠΕ, όταν θα αναγκαζόντουσαν να πληρώνουν μεγαλύτερα ποσά...

  • Like 16
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Βάζω Solarcity σε 3 εβδομάδες με 18 LG 320Watt Panels. (5,000-6,000 Kwh τον χρόνο)

 

- Το σύστημα θα στοιχισει $25,000 απο αυτά πέρνεις 30% επιχωρήγηση η οποία επιστρέφεται μαζί με τους φόρους. Oπότε πραγματικό κόστος $17,500. Το 30% το βάζεις στην τσέπη.

 

-Η πολιτεία που μένω σου δίνει $200-250 για κάθε 1,000 κιλοβατώρες όπου για 15 χρόνια θα μπορώ να πουλάω το ρευμα που παράγω για $1,000-$1,200 τον χρόνο. Κάθε χρόνο όσο περισότεροι βάζουν Solar Panel έχει σαν αποτέλεσμα το ποσό αυτό να πέφτει χρόνο με τον χρόνο. Δουλέυει κάπος όπως οι μετοχές. https://www.srecmarketplace.com/

 

- Η Χρηματοδώτηση θα μου στοιχίσει $230 τον μήνα για 10 χρόνια ενω το ρεύμα που καταναλωνα ήταν γύρο στα $100 τον μήνα.

 

- Επίσης η Solarcity θα μου δώσει $1,000 Cash back μέσα σε 6 μήνες και επιπλέον εναν Θερμοστάτη Nest αξίας $200

 

- Επειδή το σύστημα του σπιτού είναι 100 Amperes θα μου κάνουν προσφόρά την αναβάθμηση του Main Panel το οποίο θα μου στοίχιζε $2,000 αν το έκανα μόνος μου. Σύμφωνα με τα καινούργια requirements αν θέλω να πουλήσω το σπίτι θα πρέπει να το κάνο Upgrade ούτος ή άλλος.

 

- Με το καινούργιο Panel θα μπορέσω να βάλω Tesla Charging Station στο μελον. Οπότε με το Panel των 200Amps θα είμαι εντάξει.

 

- Η εταιρία ηλεκρισμού είναι αναγκασμένη να αγοράσει την επιπλέον παραγωγή ρευματος για 0.04cent το κιλοwatt. Πχ αμα παράξω 1000 Κwh παραπάνω απο ότι καταναλώνω θα πάρω πίσω $40.

 

- Το σύστημα έχει 20 χρόνια εγγύηση και το Inverter θα αλλαχτεί στα 15-20. Τα Panels θα έχουν χάσει γύρο στο 12-13% αποδωση λόγο ηλικίας.

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είμαι τώρα Αμοργό και το έχω συζητήσει αρκετές φορές με τους ντόπιους γιατί δεν συμφωνούν για ανεμογεννητριες μπορώ να σας πω ότι έχουν απόλυτο δίκιο. Πολύ απλά το ρεύμα που θα παράγεται από αυτές δεν θα μένει στο νησί για δική τους εκμετάλλευση έτσι ώστε να επωφεληθούν άμεσα. Με λίγα λόγια η ΔΕΗ τα θέλει όλα δικά της, για αυτό χρειάζεται καθολική εγκατάσταση στα νησιά και γενέες αποφάσεις για να υπάρξει θετικό αποτέλεσμα.Η απάντηση πάει πιο πολύ προς τον thresh.

 

Συμφωνώ απολύτως.

 

Γι αυτό πρέπει να κοπεί άμεσα το ρέυμα που έρχεται πχ από την πτολεμαϊδα στην αμοργό να βάλουν αανεμογεννήτριες που θα τροφοδοτούν μόνο το νησί , θα πληρώνουν οι ίδιοι ΚΑΙ ΜΟΝΟ το ρευμα τους σε πολλαπλάσια τιμή πό τη σημερινή την οποία τους την επιδοτούν οι κατοικοι της πτωλεμαϊδας ... ε και θα έχουν ρευμα που και που όταν φυσαει.

 

Μάγκες στην αμοργό, ο αέρας τους είναι "δικός τους" αλλά από την άλλη θέλουν

 

1. Τον λιγνήτη της πτωλεμαϊδας μαζί

2. Οι κατοικοι της πτωλεμαίδας να αναπνεύουν ότι αναπνεουν

3. και να τους τσονάρουν στο ρευμα τους

 

τι λες ρε μεγάλε ... κόψιμο ρευματος στα νησιά άμεσα σε όσους δεν συμφωνούν.

 

 

/ontopic

 

τεχνικά δε βλέπω τίποτα πρωτοποριακό στο προϊόν της TESLA ... θα στηριχθεί στο δίκτυό της, στο brand και ίσως σε συνέργειες με άλλα προϊόντα υπηρεσίες.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είστε τελείως άσχετοι ειναι αδύνατο να εισαι αυτόνομος θέλει τρελό κόστος και θες 30 χρόνια για απόσβεση ...η Δεη έδινε πάμφθηνο ρεύμα <33 ευρώ το Mw . Έβαλαν τους ιδιώτες μέσα οι οποίοι επιδωτουνται για να παράγουν δήθεν καθαρή ενέργεια κόστους 150 ευρώ Mw ... την επιδότηση την πληρώνουμε εμείς φυσικά . Οι ιασραηλινοι που και αν δεν εχουν ήλιο κάνουν power plants τα οποία εχουν ικανότητα θερμό αποθήκευσης ώστε να παράγουν ενέργεια και το βραδυ και φυσικά μαζικά σε χιλιάδες εκτάρια στην έρημο .Ελληναρα κάτσε διάβασε τα βασικά και άσε τις εξυπνάδες . Τωρα νέες μονάδες λιγνίτη και σε 30 χρόνια το ξανασυζητάμε οταν η απόδοση των ΑΕΠ ειναι αξιοπρεπή και η αποβεση πέσει κάτω από τα 20 χρόνια . Τωρα πληρώστε το κόστος να αγοράζει ακριβά η ΔΕΗ από τους φωτοβολταϊκηδες για να το πουλάει φθηνά ... Αλλα φταίνε και οι Δεητζηδες που με 3000 ευρώ το μήνα τους έκλεισαν τα στόματα εδω και χρόνια

Εγω δν εχω  ουτε δεητζη στο σοϊ ουτε τπτ...καταγομαι ομως απο αυτες τισ πολεεις με τον γαμωκαρκινο...αν σ φταιει ο δεητζης εισαι λαθος...για την δουλεια π κανει μες στην τεφρα και στον καρκινο τα 3000 ηταν λιγα....οταν σε χωρες του εξωτερικου περνουν 6-7000 ευρω!

οποτε μην πολυκραζεις...και αν εχεις αμφιβολια ελα πτολεμαιδα να σ δειξω τι εστι κακρινος φιλε μου...και μετα πες οτι θες!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν θα γίνει ιδιωτική η ΔΕΗ ας τους πληρώνουν και 10.000€.

 

 

Το Ισραήλ εντομεταξύ γιατί δεν έχει ήλιο; Λογικά δεν θα έπρεπε να έχει και περισσότερο ήλιο από εμάς βάση της γεωγραφικής του θέσης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είμαι τώρα Αμοργό και το έχω συζητήσει αρκετές φορές με τους ντόπιους γιατί δεν συμφωνούν για ανεμογεννητριες μπορώ να σας πω ότι έχουν απόλυτο δίκιο. Πολύ απλά το ρεύμα που θα παράγεται από αυτές δεν θα μένει στο νησί για δική τους εκμετάλλευση έτσι ώστε να επωφεληθούν άμεσα. Με λίγα λόγια η ΔΕΗ τα θέλει όλα δικά της, για αυτό χρειάζεται καθολική εγκατάσταση στα νησιά και γενέες αποφάσεις για να υπάρξει θετικό αποτέλεσμα.Η απάντηση πάει πιο πολύ προς τον thresh.

Το Α.Η.Σ. Αλιβερίου απείχε μόλις 1.8 χλμ από το κέντρο του χωριού των 8.000 κατοίκων αλλά ρεύμα έπαιρνε από την Πτολεμαϊδα. Συν τη άλλης το βρασμένο νερό πήγαινε στην Α.Γ.Ε.Τ ΗΡΑΚΛΗΣ και όχι σε τηλεθέρμανση όπως έχει Κοζάνη Πτολεμαϊδα. Εκεί, το ρεύμα που δεν πήγαινε για να καλύψουν τις ιδίες ανάγκες τους,  δεν πείραζε κανέναν όμως, αλλά στις ανανεώσιμες όλοι έγιναν υπερευαίσθητοι με τον τόπο τους. Γι'αυτό μου φαίνεται λίγο υποκριτικό αυτό που γίνεται.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως να ειμαι ο μονος που με εχουν κουρασει οι δηλωσεις του ελον και της τεσλα αντιστοιχα. Ουτε ο μεσιας να ηταν, στην τελικη παταει πανω σε υπαρχουσα τεχνολογια. Το εχει πιασει ο νοημα ο τυπος. Τακτικη Γκεμπελς, πες πες πες, κατι θα μεινει στο τελος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός από rendering, έχει να μας δείξει η tesla κανονική φώτο για το πως θα φαίνεται το τελικό σχέδιο;

 

dims?quality=100&image_uri=http%3A%2F%2F

Έχει. Googlare το. Εύκολο είναι. Και στο youtube υπάρχει παρουσίαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά είμαστε αδιόρθωτοι. Ευκαιρία ψάχνουμε για vs, για αλληλοφάγωμα και για αυτομαστίγωμα.

 

Η εταιρεία θέλει να πάει τελικά στο solar roof. Έχει τρεις βασικούς πυλώνες πάνω στους οποίους το αναπτύσσει. Να έχουν μεγάλη απόδοση, να είναι οικονομικοί και να είναι όμορφοι. Να μην χαλάνε με την παρουσία τους το γύρω περιβάλλον. Σκεφτείτε λίγο το τελευταίο όσοι γράφετε off topic για ανεμογεννήτριες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περί του άρθρου θα πω πως όλα κάποια στιγμή επιδέχονται βελτίωσης και σχεδιαστικά και πρακτικά και τεχνολογικά...οπότε κάτι τέτοιο είναι και το εν λόγω ασχέτως ποιος το βγάζει πρώτος στην παραγωγή...όσο για το θέμα της ΔΕΗ και γενικότερα στην Ελλάδα(και όχι μόνο) ενώ μπορώ να αναπτύξω  ένα ολόκληρο κείμενο θα αρκεστώ μόνο σε ένα εξαρχής βασικό...πως για να κατοικίσεις σε ένα σπίτι θέλεις υποχρεωτικά άδεια από την ΔΕΗ...αυτό νομίζω λέει πολλά για την ελευθερία γενικά... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Ακόμη κι αν αυτονομηθείς θα πρέπει να πληρώνεις πάγιο στη ΔΕΗ για να είσαι νόμιμος.

Υπάρχει κάπου γραμμενο αυτο; Διοτι ειναι αρκετα παραλογο αν σκεφτεις οτι μπορεις απλα να κανεις αιτηση διακοπης παροχης ρευματος στη ΔΕΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή το έχω ψάξει ΠΑΡΑ πολύ, το πρόβλημα είναι πολλαπλό.

 

Από τη μία η ΔΕΗ απαγορεύει το να σε τροφοδοτεί με ρεύμα και να έχεις βοηθητικά pannels. Τα pannels θα πρέπει υποχρεωτικά να δίνουν το ρεύμα ΜΟΝΟ στη ΔΕΗ και να γίνεται συμψηφισμός στο λογαριασμό σου. Σε αντίθεση με το εξωτερικό που μπορείς άνετα να έχεις μεν την παροχή σου, αλλά όταν τα pannels σου ή το σύστημα pannels-μπαταριών έχει επάρκεια αποκόπτεται τελείως το δίκτυο.

 

Σε συνέχεια του προηγούμενου εδώ στο Ελλάντα, δε φτάνει που η ΔΕΗ σου αγοράζει ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ το ρεύμα σε τιμή χώμα, για να το κάνεις αυτό πρέπει να δηλώσεις στην εφορία ότι είσαι παραγωγός ενέργειας με ότι αυτό συνεπάγεται φορολογικά.

 

Η μόνη λύση είναι το να μην κάνει κάποιος καθόλου σύνδεση με ΔΕΗ και να φτιάξει ένα τέτοιο σύστημα ώστε να έχει πλήρη αυτονομία. Όπου όπως καταλαβαίνετε μιλάμε για ποσά όχι τρελά αλλά ασύμφορα.

 

Και τέλος, καλά-χρυσά τα pannels της Tesla αλλά τι εγγύηση δίνει; Τα "μέτρια" pannels της αγοράς δίνουν φυσιολογική πτώση απόδοσης της τάξης του 40% στη 10ετία (γι'αυτό είπα πριν ότι είναι ασύμφορο, γιατί κάποια στιγμή θέλουν αντικατάσταση). Η Tesla τι rating τους δίνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δν εχω  ουτε δεητζη στο σοϊ ουτε τπτ...καταγομαι ομως απο αυτες τισ πολεεις με τον γαμωκαρκινο...αν σ φταιει ο δεητζης εισαι λαθος...για την δουλεια π κανει μες στην τεφρα και στον καρκινο τα 3000 ηταν λιγα....οταν σε χωρες του εξωτερικου περνουν 6-7000 ευρω!

οποτε μην πολυκραζεις...και αν εχεις αμφιβολια ελα πτολεμαιδα να σ δειξω τι εστι κακρινος φιλε μου...και μετα πες οτι θες!

 

Το θέμα δεν είναι ότι παίρνουν 3000 μόνο "αυτοί που είναι μέσα στην τέφρα και στον καρκίνο". Και στο κάτω-κάτω αυτοί τα αξίζουν. Το θέμα είναι ότι τόσα λεφτά, και περισσότερα, παίρνει το μεγαλύτερο μέρος του προσωπικού της ΔΕΗ, που είναι αν δεν κάνω λάθος γύρω στα 20.000 άτομα...Οι περισσότεροι στα γραφεία, εννοείται. Χώρια οι εξωφρενικές τους συντάξεις!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να μου πεις το ποσό της επιδότησης; Μήπως μιλάς για το γελοίο ποσό των 30εκ ευρώ σε όλη την επικράτεια;Μάλλον δεν διάβασες τις τελευταίες γραμμές του post που προ ανέφερα.

 

η επιδότηση εκτιμάται αφαιρώντας το κόστος παράγωγης της kWh σε κάθε μη διασυνδεδεμένο νησί απο την ενιαία τιμή πώλησης της kWh στην ελλάδα

 

 

Γι αυτό πρέπει να κοπεί άμεσα το ρέυμα που έρχεται πχ από την πτολεμαϊδα στην αμοργό να βάλουν αανεμογεννήτριες που θα τροφοδοτούν μόνο το νησί , θα πληρώνουν οι ίδιοι ΚΑΙ ΜΟΝΟ το ρευμα τους σε πολλαπλάσια τιμή πό τη σημερινή την οποία τους την επιδοτούν οι κατοικοι της πτωλεμαϊδας ... ε και θα έχουν ρευμα που και που όταν φυσαει.

δεν μπορεί να κοπεί κάτι που δεν υφίσταται, αν ήταν συνδεμένο δεν θα χρειάζονταν η επιδότηση, η Αμοργός είναι αυτόνομο ηλεκτρικά νησί όπως όλα εκτός άνδρου και τήνου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να μπεις σε ευρωπαικό πρόγραμμα με μέρος χρηματοδότησης για να υλοποιηθεί τουλάχιστον σε δημόσια κτίρια γιατί σε αυτό το τομέα είμαστε πολύ πίσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...