Προς το περιεχόμενο

Προτιμάτε Έλληνες για δουλειές;


Yperaspisths

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για παράδειγμα στην πολυκατοικία μου πλέον καθαριζει μία Ελληνική οικογένεια. Έχουν περάσει οι εποχές που δεν έβρισκες Έλληνα για αντίστοιχες δουλειες . Εγώ θυμάμαι ούτε ελαιοχρωματιστή Έλληνα δεν έβρισκα. Πλέον υπάρχει υπερπροσφορά.Το θέμα είναι προτιμάς να δώσεις λίγα παραπάνω λεφτά ή παίρνεις Αλβανό ελαιοχρωματιστή;

 

Εγώ προτιμώ πάντα Έλληνες και ας δινω παραπάνω λεφτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 154
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μπορεί οι αλλοδαποί να παίρνουν λιγότερα, αλλά βγάζουν τα λεφτά έξω. Ένας Τούρκος που μένει στην γειτονιά μου που δουλεύει με μισθό, κρατάει όσα λεφτά χρειάζεται ίσα ίσα για να ζει, και όλα τα υπόλοιπα τα στέλνει στην Τουρκία, μου το έχει πει ο ίδιος. Οι Έλληνες θα αφήνουν τα λεφτά στον τόπο τους.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σωστο ειναι να επιλεγεις με βαση την ποιοτητα της δουλειας και ανεξαρτητου εθνικοτητας.

Το προβλημα ειναι οτι πλεον ολοι ψαχνουμε το φθηνοτερο, και μονο αυτο.

Ειναι γελοιο οταν ακουω ελληνες να λενε ακομα "σου κανω τιμη κρισης", ενω πριν τι εκανες ρε μπαγλαμα "τιμη σου πιανω τον κωλο";

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σωστο ειναι να επιλεγεις με βαση την ποιοτητα της δουλειας και ανεξαρτητου εθνικοτητας.

Το προβλημα ειναι οτι πλεον ολοι ψαχνουμε το φθηνοτερο, και μονο αυτο.

Ειναι γελοιο οταν ακουω ελληνες να λενε ακομα "σου κανω τιμη κρισης", ενω πριν τι εκανες ρε μπαγλαμα "τιμη σου πιανω τον κωλο";

 

Πριν που εσύ κέρδιζες περισσότερα, κέρδιζε και αυτός περισσότερα.

Τώρα που εσύ κερδίζεις λιγότερα σου κάνει τιμή κρίσης και κερδίζει λιγότερα.

Οπότε δεν είναι μπαγλαμάς.

Το σωστό είναι να παίρνουμε αυτόν που κόβει απόδειξη.

 

Όλοι κόβουν αν τους την πληρώσεις.

Το ότι δεν κόβουν απόδειξη δεν οφείλεται στο επαγγελματία αλλά στον πελάτη που δεν θέλει να χρεωθεί το ΦΠΑ.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σωστο ειναι να επιλεγεις με βαση την ποιοτητα της δουλειας και ανεξαρτητου εθνικοτητας.

Το προβλημα ειναι οτι πλεον ολοι ψαχνουμε το φθηνοτερο, και μονο αυτο.

Ειναι γελοιο οταν ακουω ελληνες να λενε ακομα "σου κανω τιμη κρισης", ενω πριν τι εκανες ρε μπαγλαμα "τιμη σου πιανω τον κωλο";

Εννοείται ότι η δουλειά θα είναι εξίσου καλη. Δίνουμε 60ε τον μήνα για τον καθαρισμό της πολυκατοικίας και έρχονται 4 φορές τον μήνα με δικά τους καθαριστικά και πραγματικά κάνουν εξαιρετική δουλειά. Αλλοδαπούς βρίσκουμε και με 40ε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σωστό είναι να παίρνουμε αυτόν που κόβει απόδειξη.

Στη τιμη κρισης φυσικα και δεν υπαρχει αποδειξη.

Τελοςπαντως ας μην τσουβαλιαζω, ελπιζω να μην ειναι ολοι ετσι, απλα  μου ετυχε κανα δυο φορες και γκρινιαζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί οι αλλοδαποί να παίρνουν λιγότερα, αλλά βγάζουν τα λεφτά έξω. Ένας Τούρκος που μένει στην γειτονιά μου που δουλεύει με μισθό, κρατάει όσα λεφτά χρειάζεται ίσα ίσα για να ζει, και όλα τα υπόλοιπα τα στέλνει στην Τουρκία, μου το έχει πει ο ίδιος. Οι Έλληνες θα αφήνουν τα λεφτά στον τόπο τους.

 

Δηλαδή ο Τούρκος που ζει στην Ελλάδα έχει τόσο μεγάλο μισθό που του περισσεύουν και στέλνει λεφτά στην Τουρκία...;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσο δεν τα μπορω αυτα ... το οτι υπαρχουν χιλιαδες Ελληνες που ζουν στο εξωτερικο και φερνουν τα χρηματα τους στην Ελλαδα, ειτε κανοντας αγορες, ειτε παλιοτερα διατηρωντας τα σε τραπεζικους λογαριασμους, καποιοι το αγνοουν παντελως.

Απο τη στιγμη που καποιος εργαζεται νομιμα εχει καθε δικαιωμα να κανει με τα λεφτα του ο,τι θελει.

Προτιμω αυτον που ειναι επαγγελματιας και κανει σωστη δουλεια, δεν με αφορα απο που καταγεται ουτε τι θα κανει με τα λεφτα που θα παρει.

  • Like 26
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτιμώ γενικότερα πρώτα από ανθρώπους που γνωρίζω και επίσης ρωτώ και ανθρώπους που γνωρίζω για άλλους ανθρώπους που γνωρίζουν αυτοί για κάτι που θέλω και χρειάζομαι. Προσωπικά δεν με απασχολεί ποιος είναι και από που, τον θέλω όμως να είναι σωστός στη δουλειά του και νοικοκύρης.  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτιμω αυτον που ειναι επαγγελματιας και κανει σωστη δουλεια, δεν με αφορα απο που καταγεται ουτε τι θα κανει με τα λεφτα που θα παρει.

 

Μην σε αφορα και ασε την χωρα σου ( που ετσι και αλλιως  μπορει να μην την θεωρεις χωρα σου ) να εχει τους θεσμους αιωνια στο κεφαλι της.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί οι αλλοδαποί να παίρνουν λιγότερα, αλλά βγάζουν τα λεφτά έξω. Ένας Τούρκος που μένει στην γειτονιά μου που δουλεύει με μισθό, κρατάει όσα λεφτά χρειάζεται ίσα ίσα για να ζει, και όλα τα υπόλοιπα τα στέλνει στην Τουρκία, μου το έχει πει ο ίδιος. Οι Έλληνες θα αφήνουν τα λεφτά στον τόπο τους.

 

Είμαι σίγουρος ότι υπάρχει κάποιος εδώ γύρω που ενστερνίζεται αυτό που λες, και ταυτόχρονα έχει βγάλει λεφτά στο εξωτερικό.

Όλοι κόβουν αν τους την πληρώσεις.

Το ότι δεν κόβουν απόδειξη δεν οφείλεται στο επαγγελματία αλλά στον πελάτη που δεν θέλει να χρεωθεί το ΦΠΑ.

 

Ο πελάτης βασικά δε θέλει να χρεωθεί ούτε την αμοιβή του τεχνίτη, αλλά για κάποιο περίεργο λόγο τελικά αναγκάζεται να την πληρώσει. Ρε το μπαγάσα τον πελάτη...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...