Προς το περιεχόμενο

Προτιμάτε Έλληνες για δουλειές;


Yperaspisths

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και μένα μπορεί να μου φαίνεται παράλογο να μην προτιμάς αυτόν που έχει μεγαλύτερη ανάγκη. Ποιός έχει μεγαλύτερη ανάγκη; Χμ, ίσως αυτός που δε μπορεί να βρει τόσο εύκολα δουλειά. Επειδή, για παράδειγμα, υπάρχει κόσμος που αντί γι' αυτόν θα προτιμήσει τους Έλληνες συμπατριώτες του.

 

Όπως είπα, αυτά δεν καταλήγουν πουθενά.

 

Πώς καταλήξαμε εκεί; Εμένα μου φαίνεται τελείως παράλογο και ανήθικο να δώσω στον ένα 40 και στον άλλο 60 για την ίδια δουλειά.

 

Πρώτον, συγκρίνεις τη γυναίκα που καταδέχτηκε να πάει καθαρίστρια στο mall με αυτή που μετανάστευσε από χιλιάδες χιλιόμετρα μακριά με κίνδυνο της ζωής της; Επίσης, γιατί αυτή που καθαρίζει να είναι γυναίκα;

 

Και δεύτερον, για τη συζήτηση δε με νοιάζει εν τέλει ποιός έχει μεγαλύτερη ανάγκη. Το point μου είναι πως ο καθένας χρησιμοποιεί δικά του κριτήρια, και διαφορετικά κριτήρια οδηγούν σε διαφορετικές επιλογές.

Πως σου φφαινεται παραλογο ρε φιλε? ολα τα αυτοκινητα ιδια τιμη εχουν? γιατι την ιδια δουλεια δεν κανουν? ολα τ ασουβλατζιδικα ιδιες τιμες εχουν? Γιατι καθαρηστρια ειναι αυτη στο The Mall οντως. Ποιος εχει μεγαλυτερη αναγκη.. οταν ο ελληνας/ελληνιδα δεν βρισκει δουλεια γιατι την προσφερει καποιος αλλοδαπος με-20% τιμη ποιος θα ειναι ποιο δυσκολο να βρει? Παλι ποιος εχει μεγαλυτερη αναγκη? ο αλλοδαπος που μενει με 5-10 στο ιδιο σπιτι και δν εχει τοσα εξοδα η ο ελληνας που θελει να παει σουπερ μαρκετ να πληρωσει νοικη δεη εφορια βενζινεσ να μεγαλωσει τα παιδια του να τους δωσει χαρτζιλικι..Το θεωρω αδιανοητο να μην νοιαζομαστε για τους συμπατριωτες μας και για το εθνος μας και να δινουμε τις δουλειες πρωτα στους αλλοδαπους και οχι στον συμπατριωτη μας. Αλλα με τετοιες λογικες της τσεπης μας και της παρτης μας φτασαμε ως εδω και παμε προς τα χειροτερα και προς τα κατω 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και που ξες οτι ο αλλοδαπός δε "θελει να παει σουπερ μαρκετ να πληρωσει νοικη δεη εφορια βενζινεσ να μεγαλωσει τα παιδια του να τους δωσει χαρτζιλικι.";;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναρωτιέμαι πως και κανείς δεν έχει αναφέρει μέχρι στιγμής πόσο βαθιά και προβληματικά ρατσιστικό είναι αυτό το θέμα.

 

 

Επειδή όταν κάποιος συζητάει την εκάστοτε εργοδοσία με κριτήριο τα φυλετικά χαρακτηριστικά ενός ανθρώπου(ο τίτλος του θέματος), είναι είτε ρατσιστής, είτε αφελής. Και με μια ματιά στη βουλή και στα γενικότερα πολιτικά δρώμενα των τελευταίων ετών εγχώρια και παγκοσμίως, δύσκολα υπάρχει χώρος για αφέλεια. 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αναρωτιέμαι πως και κανείς δεν έχει αναφέρει μέχρι στιγμής πόσο βαθιά και προβληματικά ρατσιστικό είναι αυτό το θέμα.

 

 

Επειδή όταν κάποιος συζητάει την εκάστοτε εργοδοσία με κριτήριο τα φυλετικά χαρακτηριστικά ενός ανθρώπου(ο τίτλος του θέματος), είναι είτε ρατσιστής, είτε αφελής. Και με μια ματιά στη βουλή και στα γενικότερα πολιτικά δρώμενα των τελευταίων ετών εγχώρια και παγκοσμίως, δύσκολα υπάρχει χώρος για αφέλεια. 

 

 

Να αγιασει το στομα σου !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεν λέει κάτι αυτό αν ένα ελληνικό μαγαζί πουλήσει εισαγόμενο προϊόν πάλι πληρώνει ΦΠΑ και όχι μόνο

 

Δεν μένουν όλα τα λεφτά στη χώρα όμως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλα με τετοιες λογικες της τσεπης μας και της παρτης μας φτασαμε ως εδω και παμε προς τα χειροτερα και προς τα κατω

 

Νομίζω έχεις μπερδευτεί λίγο.

 

Ποια ακριβώς είναι η λογική της τσέπης μας και της πάρτης μας;

 

Στο μυαλό σου αυτός που ζει με άλλους 5 έχει μικρότερη ανάγκη από αυτόν που ζει μόνος του; Γιατί προφανώς όλοι μας όσο περισσότερα λεφτά παίρνουμε τόσο περισσότερους συγκατοίκους έχουμε;

 

Επίσης, κάνεις ένα τοσοδά μικρό λογικό σφάλμα όταν, από κει που εγώ μίλησα για μεγαλύτερη ανάγκη, εσύ μιλάς για μεγαλύτερα έξοδα λες και είναι το ίδιο πράγμα. Με αυτή τη λογική ένας άστεγος έχει μικρότερη ανάγκη/έξοδα από το Νιάρχο. Ξέρεις πόσα λεφτά χρειάζεται να πληρώνει ο Νιάρχος κάθε μήνα για να μη γαμηθεί ο Δίας; Ξέρεις πόσα χρειάζεται για να δώσει χαρτζιλίκι στα παιδιά του;

 

Και τέλος, είπα ήδη νωρίτερα πως η ανάγκη δεν είναι το ένα και μοναδικό "σωστό" κριτήριο, απλά την έφερα σαν παράδειγμα κριτηρίου. Εκτός αν θες να συζητήσουμε εάν το παράδειγμα ήταν πετυχημένο, δεν έχει νόημα να το συγκεκριμενοποιούμε.

 

Εν τέλει πάντως είναι δύσκολο να γίνει ουσιαστική συζήτηση όταν κάποιοι όπως εσύ ξεκινάνε με το δεδομένο ότι πρέπει να βοηθήσεις τον Έλληνα γιατί έτσι και μετά ψάχνουν κάπως να το αιτιολογήσουν "αντικειμενικά". Ντρέπεστε να πείτε βοηθάω τον Έλληνα γιατί έτσι μου αρέσει; Λύστε το με τον εαυτό σας. Το έχω γράψει ήδη αρκετές φορές πως όπως και στη θρησκεία πολλές φορές ο άνθρωπος ενεργεί βάσει αυθαίρετων πιστεύω, τα οποία προσωπικά δεν προσπαθώ εδώ να αλλάξω σε κανέναν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω έχεις μπερδευτεί λίγο.

 

Ποια ακριβώς είναι η λογική της τσέπης μας και της πάρτης μας;

 

Στο μυαλό σου αυτός που ζει με άλλους 5 έχει μικρότερη ανάγκη από αυτόν που ζει μόνος του; Γιατί προφανώς όλοι μας όσο περισσότερα λεφτά παίρνουμε τόσο περισσότερους συγκατοίκους έχουμε;

 

Επίσης, κάνεις ένα τοσοδά μικρό λογικό σφάλμα όταν, από κει που εγώ μίλησα για μεγαλύτερη ανάγκη, εσύ μιλάς για μεγαλύτερα έξοδα λες και είναι το ίδιο πράγμα. Με αυτή τη λογική ένας άστεγος έχει μεγαλύτερη ανάγκη/έξοδα από το Νιάρχο. Ξέρεις πόσα λεφτά χρειάζεται να πληρώνει ο Νιάρχος κάθε μήνα για να μη γαμηθεί ο Δίας;

 

Και τέλος, είπα ήδη νωρίτερα πως η ανάγκη δεν είναι το ένα και μοναδικό "σωστό" κριτήριο, απλά την έφερα σαν παράδειγμα κριτηρίου. Εκτός αν θες να συζητήσουμε εάν το παράδειγμα ήταν πετυχημένο, δεν έχει νόημα να το συγκεκριμενοποιούμε.

 

Εν τέλει πάντως είναι δύσκολο να γίνει ουσιαστική συζήτηση όταν κάποιοι όπως εσύ ξεκινάνε με το δεδομένο ότι πρέπει να βοηθήσεις τον Έλληνα γιατί έτσι και μετά ψάχνουν κάπως να το αιτιολογήσουν "αντικειμενικά". Ντρέπεστε να πείτε βοηθάω τον Έλληνα γιατί έτσι μου αρέσει; Λύστε το με τον εαυτό σας. Το έχω γράψει ήδη αρκετές φορές πως όπως και στη θρησκεία πολλές φορές ο άνθρωπος ενεργεί βάσει αυθαίρετων πιστεύω, τα οποία προσωπικά δεν προσπαθώ εδώ να αλλάξω σε κανέναν.

Οι απόψεις μου εκπορεύονται από την λογική σκέψη που δυστυχώς ελάχιστοι πλέον κατέχουν στην Ελλάδα. Το σκεπτικό σου το ξέρω όπως και πολλών άλλων ,αλλά μου ειναι αδύνατον να το δικαιολογήσω χρησιμοποιόντας λογική σκέψη.

 

Ας προσπαθήσω να γίνω κατανοητός. Μεγάλωσες σε μία κοινωνία με συγκεκριμένα ήθη και έθιμα , γλώσσα και γενικότερα πολιτισμό. Το να αδιαφορείς για τον συμπατριωτη σου και να τον βλέπεις να πεινάει με το σκεπτικό ότι όλοι οι άνθρωποι πεινάμε είναι ακατανόητο.

 

Ο Τσίπρας θα ελυνε το πρόβλημα της πείνας σε όλο το κόσμο και το αποτέλεσμα ποιο ήταν; Και αυτός και όλοι με το σκεπτικο σου γυρίζετε την πλάτη στην κοινωνία και τους συμπατριώτες σας και αυτοί θα γυρίσουν την πλάτη σε εσάς. Όταν θα βρεθεις σε δύσκολη θεση θα ζητήσεις βοήθεια από τον συμπατριωτη σου ή από τον λαθρομετανάστη που έχει επιστρέψει στην πατρίδα του;

 

Και μην βλέπεις την Ευρώπη και την Αμερική ως τους ιδανικούς τοπους για να συνυπαρχουν οι άνθρωποι. Η ιστορία δείχνει ότι όταν δυσκολεύουν τα πράγματα οικονομικά οι πρώτοι που την πληρώνουν είναι οι μετανάστες(ρατσισμό βίωσαν και οι Έλληνες).

Αναρωτιέμαι πως και κανείς δεν έχει αναφέρει μέχρι στιγμής πόσοβαθιά και προβληματικά ρατσιστικόείναι αυτό το θέμα.

 

Επειδή όταν κάποιος συζητάει την εκάστοτε εργοδοσία με κριτήριο τα φυλετικά χαρακτηριστικά ενός ανθρώπου(ο τίτλος του θέματος), είναι είτε ρατσιστής, είτε αφελής. Και με μια ματιά στη βουλή και στα γενικότερα πολιτικά δρώμενα των τελευταίων ετών εγχώρια και παγκοσμίως, δύσκολα υπάρχει χώρος για αφέλεια.

Η επιλογη μπορεί να γίνει και απλά με την εφαρμογή των νόμων αν υποκρινομαστε. Διότι ελάχιστοι έχουν εισέλθει νομιμα στην Ελλάδα.

 

Αναρωτιέμαι ομως αν δίνεις λεφτά στον αδερφό σου όταν τα έχει ανάγκη ή προτιμάς να τα δώσεις σε κάποιον που απλά πεινάει στην Αφρική. Οι συμπατριώτες σου είναι η ευρύτερη σου οικογένεια και σε στιγμές πείνας τους βοηθάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αναρωτιέμαι πως και κανείς δεν έχει αναφέρει μέχρι στιγμής πόσο βαθιά και προβληματικά ρατσιστικό είναι αυτό το θέμα.

 

 

 

το να βοηθάς έναν ομοεθνή σου πρώτα από έναν αλλοεθνή προφανώς και δεν είναι ρατσισμός, ο ρατσισμός είναι κάτι άλλο 

 

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A1%CE%B1%CF%84%CF%83%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82

 

δεν θεωρείς κατώτερο τον ξένο αν δε του δώσεις δουλειά και δώσεις σε έναν ομοεθνή σου, ο ρατσισμός σημαίνει πρώτα από όλα  να τον θεωρείς κατώτερο και δεν προκύπτει σε καμία περίπτωση κάτι τέτοιο από μια τέτοια επιλογή.

το μόνο που προκύπτει είναι ότι έχεις διαφορετικές προτεραιότητες όπως για παράδειγμα το ίδιο μπορείς να κάνεις για την οικογένειά σου. είναι δικαίωμά σου.

 

το ίδιο και ένας μετανάστης αν προσλάβει ομοεθνή του στην επιχείρησή του. οι μετανάστες κατά το παρελθόν ειδικά έχουν προτιμηθεί γιατί έπεφταν πιο εύκολα θύματα εκμετάλλευσης με όλα τα καλά ή κακά που σήμαινε αυτό για μια οικονομία ή κοινωνία. και ακόμα υπάρχουν τέτοιοι άνθρωποι.

επίσης δεν είναι και όλοι οι μετανάστες/πρόσφυγες το ίδιο αλλά αυτό είναι μεγάλη κουβέντα.. 

 

τέλος, υπάρχουν και τα  παιδιά που  μεγάλωσαν εδώ, έζησαν όλη τη ζωή τους εδώ, πήγαν σχολείο ή σε κάποια σχολή εδώ και οι συγκεκριμένοι είναι πλέον πρακτικά και ουσιαστικά έλληνες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Οι απόψεις μου εκπορεύονται από την λογική σκέψη που δυστυχώς ελάχιστοι πλέον κατέχουν στην Ελλάδα.

 

Όλοι οι άνθρωποι στην Ελλάδα διαθέτουν λογική σκέψη. Απλώς ο καθένας έχει μια διαφορετική οπτική για το πώς βλέπει τα πράγματα και διαφορετικές προτεραιότητες που υπαγορεύουν αν κάτι είναι "πιο λογικό" από κάτι άλλο. Το "είναι κοινή λογική" δεν αποτελεί επιχείρημα για οτιδήποτε.

 

Ας προσπαθήσω να γίνω κατανοητός. Μεγάλωσες σε μία κοινωνία με συγκεκριμένα ήθη και έθιμα , γλώσσα και γενικότερα πολιτισμό. Το να αδιαφορείς για τον συμπατριωτη σου και να τον βλέπεις να πεινάει με το σκεπτικό ότι όλοι οι άνθρωποι πεινάμε είναι ακατανόητο.

 

Παρ' όλ' αυτά υπάρχει τεράστια διαφοροποίηση και ποικιλία, ακόμα και μέσα στον ίδιο "γενικότερο πολιτισμό". Υπάρχουν κάποιοι που δεν πιστεύουν στο "γενικότερο πολιτισμό" που λες και δεν διαφοροποιούν τους ανθρώπους βάση αυτού.

 

Ο Τσίπρας θα ελυνε το πρόβλημα της πείνας σε όλο το κόσμο και το αποτέλεσμα ποιο ήταν; Και αυτός και όλοι με το σκεπτικο σου γυρίζετε την πλάτη στην κοινωνία και τους συμπατριώτες σας και αυτοί θα γυρίσουν την πλάτη σε εσάς. Όταν θα βρεθεις σε δύσκολη θεση θα ζητήσεις βοήθεια από τον συμπατριωτη σου ή από τον λαθρομετανάστη που έχει επιστρέψει στην πατρίδα του;

 

Η επιλογη μπορεί να γίνει και απλά με την εφαρμογή των νόμων αν υποκρινομαστε. Διότι ελάχιστοι έχουν εισέλθει νομιμα στην Ελλάδα.

 

Γιατί πηδάς συνέχεια από το ένα θέμα στο άλλο; Τι σχέση έχουν οι λαθρομετανάστες; Η αρχική ερώτηση είχε να κάνει με το αν θα προτιμούσαμε κάποιον Έλληνα για μια δουλειά αντί για κάποιον ξένο.

 

Αναρωτιέμαι ομως αν δίνεις λεφτά στον αδερφό σου όταν τα έχει ανάγκη ή προτιμάς να τα δώσεις σε κάποιον που απλά πεινάει στην Αφρική. Οι συμπατριώτες σου είναι η ευρύτερη σου οικογένεια και σε στιγμές πείνας τους βοηθάς.

 

Στην ευρύτερη οικογένειά μου δεν ανήκει κανένας κουτοπόνηρος άξεστος Ελληναράς που κοιτάει να με πιάσει κότσο.

 

Τέλος πάντων, για να απαντήσω και στην αρχική ερώτηση. Για μια δουλειά θα επέλεγα εκείνον που μου προσέφερε το καλύτερο value for money. Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο. Εσύ (και οποιοσδήποτε άλλος) είσαι ελεύθερος να βάλεις δικά σου κριτήρια για το ποιον θα επέλεγες και δε χρειάζεται ούτε να τα δικαιολογήσεις ούτε τίποτα. Πχ εγώ μπορεί να έλεγα παίρνω μόνο άτομα κάτω των 30 που έχουν ύψος μέχρι 1.70. Γιατί έτσι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το να βοηθάς έναν ομοεθνή σου πρώτα από έναν αλλοεθνή προφανώς και δεν είναι ρατσισμός, ο ρατσισμός είναι κάτι άλλο 

 

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A1%CE%B1%CF%84%CF%83%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82

 

δεν θεωρείς κατώτερο τον ξένο αν δε του δώσεις δουλειά και δώσεις σε έναν ομοεθνή σου, ο ρατσισμός σημαίνει πρώτα από όλα  να τον θεωρείς κατώτερο και δεν προκύπτει σε καμία περίπτωση κάτι τέτοιο από μια τέτοια επιλογή 

 

Αστεία επιχειρήματα αλλά το αστειότερο όλων είναι ότι δε μπήκες ούτε στον κόπο να διαβάσεις αυτό που μου έστειλες σαν αντεπιχείρημα

 

"Ο ρατσισμός θεωρείται παραβίαση του θεμελιώδους δικαιώματος του ανθρώπου στην ισότητα στους τομείς της εργασίας, της πολιτικής, της οικονομίας και άλλων παραγόντων της καθημερινότητας."

 

 

 

Ελπίζω να μην έχουμε πρόβλημα και στην κατανόηση κειμένου.

 

Γελάνε τα τσιμέντα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως το αντιλαμβάνεται κανείς, αν έχεις συγκεκριμένα πράγματα στο μυαλό σου με συγκεκριμένο τρόπο δε θα στα αλλάξω ούτε εγώ ούτε κανένας

 

Απλά όπως και να χει δε μπορούμε να τα βαφτίζουμε όλα ρατσισμό και προκαταλήψεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως το αντιλαμβάνεται κανείς, αν έχεις συγκεκριμένα πράγματα στο μυαλό σου με συγκεκριμένο τρόπο δε θα στα αλλάξω ούτε εγώ ούτε κανένας

 

Απλά όπως και να χει δε μπορούμε να τα βαφτίζουμε όλα ρατσισμό και προκαταλήψεις..

 

Α αφού δε μας βγαίνουν τα επιχειρήματα αρχίσαμε τα κλασσικά "ο ρατσισμός είναι υποκειμενικό θέμα και θέμα αντίληψης".

 

Γελάνε και τα μπετά λέμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε φίλε χέστηκα να επιχειρηματολογήσω σε βάθος για κάτι το οποίο δεν πιστεύω στην ουσία με έναν άγνωστο στο ιντερνέτ

 

Αν δε μπορείς να καταλάβεις τη διαφορά του βοηθάω τον τάδε με το μισώ τον τάδε γιατί τον θεωρώ κατώτερο δε θα κάτσω εγώ να στην εξηγήσω

 

Μπορώ να σου δώσω πάρα πολλά παραδείγματα διαχωρισμού που ο καθωσπρεπισμός που εκφράζεις δε θεωρεί ρατσισμό, αλλά είναι αποδεκτά και ας έχουν το ίδιο σκεπτικό με αυτά που λέμε.

Αλλά δεν έχει νόημα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως σου φφαινεται παραλογο ρε φιλε? ολα τα αυτοκινητα ιδια τιμη εχουν? γιατι την ιδια δουλεια δεν κανουν? ολα τ ασουβλατζιδικα ιδιες τιμες εχουν? Γιατι καθαρηστρια ειναι αυτη στο The Mall οντως. Ποιος εχει μεγαλυτερη αναγκη.. οταν ο ελληνας/ελληνιδα δεν βρισκει δουλεια γιατι την προσφερει καποιος αλλοδαπος με-20% τιμη ποιος θα ειναι ποιο δυσκολο να βρει? Παλι ποιος εχει μεγαλυτερη αναγκη? ο αλλοδαπος που μενει με 5-10 στο ιδιο σπιτι και δν εχει τοσα εξοδα η ο ελληνας που θελει να παει σουπερ μαρκετ να πληρωσει νοικη δεη εφορια βενζινεσ να μεγαλωσει τα παιδια του να τους δωσει χαρτζιλικι..Το θεωρω αδιανοητο να μην νοιαζομαστε για τους συμπατριωτες μας και για το εθνος μας και να δινουμε τις δουλειες πρωτα στους αλλοδαπους και οχι στον συμπατριωτη μας. Αλλα με τετοιες λογικες της τσεπης μας και της παρτης μας φτασαμε ως εδω και παμε προς τα χειροτερα και προς τα κατω

 

Το -20% απο που βγαινει; Ρωτω διοτι και στις δουλεις των 500€ δεν βλεπω καποια διακριση. Μονο σε κατι δουλειες τυπου μανωλαδας βλεπω το "-20%"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...