Προς το περιεχόμενο

Προτιμάτε Έλληνες για δουλειές;


Yperaspisths

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπερασπιστη αν ποτέ μεταναστεύσεις (κ ειδικα στο uk) θα παθεις σοκ με τις βλακείες που πιστεύεις. Στην αρχικη ερώτηση σου δεν με νοιαζει απο που ειναι ο αλλος εγω εχω ορισει ενα budget κ ψαχνω τον καλύτερο. End of story.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 154
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Το σκεπτικό σου το έχω καταλαβει και δεν έχει λογική και επιχειρήματα. Το να εξισώσεις αυτόν που έχει τον ίδιο πολιτισμό με εσένα με κάποιον που έχει διαφορετικό πολιτισμό είναι ακατανόητο.

 

Τον εξισώνεις ως προς τι; Ως προς την ικανότητά του να κάνει μια δουλειά; Δηλαδή θεωρείς ότι η ποιότητα δουλειάς ενός πχ ελαιοχρωματιστή εξαρτάται από το πώς ή πού μεγάλωσε;

 

 

Αυτό που μας κάνει ανθρώπους δεν είναι η ικανοποίηση των αρχέγονων ενστίκτων(τροφή,στέγη,σεξ) ,αλλά ο πολιτισμός μας. Εσύ λοιπόν εξισώνεις αυτόν που έχει διαφορετική γλώσσα, ήθη και έθιμα και πνεύμα με αυτόν που έχει σχεδόν τον ίδιο πολιτισμό με εσένα.

 

Αυτό που σε κάνει άνθρωπο είναι τα βιολογικά χαρακτηριστικά που απαντώνται μόνο σε ανθρώπους. Δε σε κάνει άνθρωπο ο "πολιτισμός".

 

 

Δεν υπάρχει υποκειμενικότητα και αντικειμενικότητα στην αλήθεια. Δεν υπάρχει η δική μου αλήθεια και η δική σου. Η αλήθεια είναι μία και την βλέπεις μόνο όταν έχεις καθαρή σκέψη χωρίς προκαταλήψεις.

 

Καταλαβαίνεις πόσο λάθος μπορεί να είναι κάποιος που ισχυρίζεται ότι είναι κάτοχος της μοναδικής αλήθειας ή θες εξήγηση και γι' αυτό. Επίσης, είναι τουλάχιστον αστείο (για να μην πω borderline trolling) να λες δεν πρέπει να έχουμε προκαταλήψεις όταν κάθε σου πρόταση έχει προκατάληψη.

 

 

Όταν λοιπόν προσφέρεις εργασία σε αυτόν που είναι τριτοκοσμικός στην συμπεριφορά ,όχι εξαιτίας των γονιδίων του αλλά εξαιτίας του περιβάλλοντος που μεγάλωσε, τότε υποστηρίζεις την δημιουργία ενός τριτοκοσμικού κράτους.

 

Η ανικανότητά σου να παραθέσεις λογικά επιχειρήματα είναι απίστευτη. Ποιος σου είπε ότι ο "δικός σου" πολιτισμός είναι ανώτερος από κάποιον άλλον; Προφανώς ο καθένας υποστηρίζει ότι αυτά που πιστεύει αυτός είναι σωστά, τόσο σε επίπεδο πολιτισμού, θρησκείας, πολιτικής, you name it. Αυτό δεν κάνει αυτόματα όλο τον κόσμο "σωστό". Στην Κίνα, πχ, τρώνε σκυλιά. Αυτό για τα δεδομένα του "δικού μας" πολιτισμού είναι αδιανόητο, βάρβαρο κλπ. Γι' αυτούς είναι κάτι το φυσιολογικό. Εμείς εδώ τρώμε χοιρινό, για έναν μουσουλμάνο όμως αυτό είναι αδιανόητο. Καταλαβαίνεις φαντάζομαι ότι τέτοια παραδείγματα υπάρχουν άπειρα. Γιατί λοιπόν ο "δικός σου" πολιτισμός είναι ανώτερος από κάποιον άλλον και όχι το αντίθετο;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι το φυσιολογικό είναι να προσλάβεις αυτόν που κάνει τη δουλειά καλύτερα. Το αν είναι Έλληνας, Πακιστανός, Περουβιανός, ή Κρόνιος δεν έχει απολύτως καμία σημασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ποιον;

Δεν μπορώ να ξέρω ακριβώς ,αλλά ο χαρακτήρας διαμορφώνεται κυρίως στην παιδική ηλικία οπότε μαντεύω ότι είναι ένας συνδυασμός δασκαλων-γονιων.

Τον εξισώνεις ως προς τι; Ως προς την ικανότητά του να κάνει μια δουλειά; Δηλαδή θεωρείς ότι η ποιότητα δουλειάς ενός πχ ελαιοχρωματιστή εξαρτάται από το πώς ή πού μεγάλωσε;

 

 

 

Αυτό που σε κάνει άνθρωπο είναι τα βιολογικά χαρακτηριστικά που απαντώνται μόνο σε ανθρώπους. Δε σε κάνει άνθρωπο ο "πολιτισμός".

 

 

 

Καταλαβαίνεις πόσο λάθος μπορεί να είναι κάποιος που ισχυρίζεται ότι είναι κάτοχος της μοναδικής αλήθειας ή θες εξήγηση και γι' αυτό. Επίσης, είναι τουλάχιστον αστείο (για να μην πω borderline trolling) να λες δεν πρέπει να έχουμε προκαταλήψεις όταν κάθε σου πρόταση έχει προκατάληψη.

 

 

 

Η ανικανότητά σου να παραθέσεις λογικά επιχειρήματα είναι απίστευτη. Ποιος σου είπε ότι ο "δικός σου" πολιτισμός είναι ανώτερος από κάποιον άλλον; Προφανώς ο καθένας υποστηρίζει ότι αυτά που πιστεύει αυτός είναι σωστά, τόσο σε επίπεδο πολιτισμού, θρησκείας, πολιτικής, you name it. Αυτό δεν κάνει αυτόματα όλο τον κόσμο "σωστό". Στην Κίνα, πχ, τρώνε σκυλιά. Αυτό για τα δεδομένα του "δικού μας" πολιτισμού είναι αδιανόητο, βάρβαρο κλπ. Γι' αυτούς είναι κάτι το φυσιολογικό. Εμείς εδώ τρώμε χοιρινό, για έναν μουσουλμάνο όμως αυτό είναι αδιανόητο. Καταλαβαίνεις φαντάζομαι ότι τέτοια παραδείγματα υπάρχουν άπειρα. Γιατί λοιπόν ο "δικός σου" πολιτισμός είναι ανώτερος από κάποιον άλλον και όχι το αντίθετο;

 

Σε ούτε μία Μουσουλμανική χώρα δεν υπάρχει δημοκρατία ενώ η συντριπτική πλειοψηφία των πολιτών αυτών των χωρών υποστηρίζει την Σαρία που επιτρέπει τον θάνατο gay και απίστων και αντιμετωπίζει τις γυναίκες σαν ζώα.

 

Ε λοιπόν τέτοιοι πολιτισμοί και άνθρωποι δεν πρέπει να γίνονται ανεκτοί σε μία ήπειρο που πέρασε από αντίστοιχα στάδια. Σκοπός μας δεν θα πρέπει να είναι η ανοχή σε ένα μουσουλμανικό μεσαίωνα που θα φέρει και την Ευρώπη σε έναν αντίστοιχο μεσαίωνα, αλλά η απομόνωση τέτοιων πολιτισμών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε σεις καθεστε και απαντατε 6 σελιδες σε τυπο που ειναι προφανως ακροδεξιων πεποιθησεων, εχει κανει αλλο θεμα για το ποσο υπανθρωποι ειναι οσοι βγαινουν και διασκεδαζουν σε νυχτερινα μαγαζια και σαν κερασακι εχει avatar τον μανατζερ ραγκμπι. Αφηστε το να πεθανει το thread..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ρε συ, ειλικρινά, την παλεύεις; Τι σχέση έχει η Σαρία και οι Μουσουλμάνοι με την αρχική σου ερώτηση; Είδες ότι προσπάθησα όσο μπορούσα να κάνουμε μια ωραία συζήτηση, αλλά δε νομίζω να έχει νόημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να ξέρω ακριβώς ,αλλά ο χαρακτήρας διαμορφώνεται κυρίως στην παιδική ηλικία οπότε μαντεύω ότι είναι ένας συνδυασμός δασκαλων-γονιων.

 

Από το hall of fame των ηλίθιων απαντήσεων που μπορούσες να είχες επιλέξει, ευτυχώς επέλεξες την λιγότερο ηλίθια. Έχει και μια εσάνς ψυχολογίας μέσα που προσθέτει και ένα νέο κωμικό στοιχείο στο όλο παραλήρημα.

 

Πάντως δεν παύει ποτέ να με εκπλήσσει το τι σκαρφίζεται ο καθένας για να μεταμφιέζει και να δικαιολογεί τις ρατσιστικές του ιδέες. Καληνύχτα Κεμάλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εεε, όχι, δεν είναι. Δεν κάνω καμία διάκριση βάση της φυλής του ατόμου. Μπορεί εγώ να είμαι 1.71 και να μη θέλω να προσλαμβάνω άτομα πιο ψηλά από μένα; Κομπλεξικός ναι, ρατσιστής όχι.

 

Τα ισοπέδωσες όλα!

 

Αν δεν προσλαμβάνεις άτομα άνω του 1,70 δεν είσαι ρατσιστής γιατί δεν κάνεις καμία διάκριση βάση φυλής.

Αν δεν προσλαμβάνεις άτομα που δεν είναι Έλληνες είσαι ρατσιστής, παρόλο που δεν κάνεις διάκριση βάση φυλής(και για να σε προλάβω Έλληνας είναι εθνικότητα, όχι φυλή).

 

Τελικά τον ορισμό "ρατσισμός" ο καθένας τον μεταφράζει όπως τον βολεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Τα ισοπέδωσες όλα!

 

Αν δεν προσλαμβάνεις άτομα άνω του 1,70 δεν είσαι ρατσιστής γιατί δεν κάνεις καμία διάκριση βάση φυλής.

Αν δεν προσλαμβάνεις άτομα που δεν είναι Έλληνες είσαι ρατσιστής, παρόλο που δεν κάνεις διάκριση βάση φυλής(και για να σε προλάβω Έλληνας είναι εθνικότητα, όχι φυλή).

 

Τελικά τον ορισμό "ρατσισμός" ο καθένας τον μεταφράζει όπως τον βολεύει.

 

Άμα αλλάζαμε το "φυλή" σε "εθνικότητα" θα αισθανόσουν καλύτερα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ισοπέδωσες όλα!

 

Αν δεν προσλαμβάνεις άτομα άνω του 1,70 δεν είσαι ρατσιστής γιατί δεν κάνεις καμία διάκριση βάση φυλής.

Αν δεν προσλαμβάνεις άτομα που δεν είναι Έλληνες είσαι ρατσιστής, παρόλο που δεν κάνεις διάκριση βάση φυλής(και για να σε προλάβω Έλληνας είναι εθνικότητα, όχι φυλή).

 

Τελικά τον ορισμό "ρατσισμός" ο καθένας τον μεταφράζει όπως τον βολεύει.

Ο όρος ρατσισµός στην κυριολεκτική του χρήση σηµαίνει το µίσος ή τον φόβο για άτοµα που ανήκουν σε φυλές διαφορετικές από τη δική µας, καθώς και την εχθρική ή και υποτιµητική στάση απέναντί τους, τους συστηµατικούς περιορι-σµούς και τις διακρίσεις εις βάρος τους. Τα παραπάνω συνδέονται µε την πε-ποίθηση ότι οι φυλές από τις οποίες προέρχονται είναι κατώτερες από τη δική µας. Ο όρος ρατσισµός χρησιµοποιείται κατ’ επέκταση και για τις ανάλογες αντιλήψεις και συµπεριφορές προς άτοµα διαφορετικά από εµάς, όσον αφορά άλλα διακριτικά γνωρίσµατα πέρα από τη φυλή, π.χ. το φύλο, την εθνική/τοπι-κή καταγωγή, την κοινωνική θέση, την κατάσταση της υγείας.

 

Ορισμός από τη βουλή των Ελλήνων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα αλλάζαμε το "φυλή" σε "εθνικότητα" θα αισθανόσουν καλύτερα;

 

Θα αισθανόμουν καλύτερα αν δεν τα διαστρευλώναμε όλα με τον τρόπο που μας βολεύει κάθε φορά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε γίνεται να μην επισημάνουμε επίσης το ότι ο topic starter, ο οποίος πιστεύει ότι όσοι αποκαλούν αυτά που λέει ρατσιστικά έχουν υποστεί "πλύση εγκεφάλου", βλέπει Survivor σε σημείο που το έχει βάλει και avatar στο φόρουμ.

 

Αχ, οι γλυκές ειρωνείες της ζωής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Θα αισθανόμουν καλύτερα αν δεν τα διαστρευλώναμε όλα με τον τρόπο που μας βολεύει κάθε φορά. 

 

Ποιος διαστρέβλωσε τι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σκεπτικό σου το έχω καταλαβει και δεν έχει λογική και επιχειρήματα.

Όταν πας δευτέρα τάξη στη λογική και τα επιχειρήματα θα μάθεις πως τέτοιες δηλώσεις δυστυχώς έχεις την υποχρέωση να τις υποστηρίξεις.

 

Το να εξισώσεις αυτόν που έχει τον ίδιο πολιτισμό με εσένα με κάποιον που έχει διαφορετικό πολιτισμό είναι ακατανόητο.

Δεν εξίσωσα τίποτα τέτοιο, για μια ακόμα φορά προβάλλεις δικά σου λόγια πάνω σε άλλους και ειλικρινά γίνεσαι θανάσιμα βαρετός.

 

Αν έχεις την ευγενή καλωσύνη δώσε είτε quote πού τα εξίσωσα αυτά, είτε την ειλικρινή συγγνώμη σου. Αν δεν έχεις, κάνε πάλι την πάπια όπως νωρίτερα.

 

Αυτό που μας κάνει ανθρώπους δεν είναι η ικανοποίηση των αρχέγονων ενστίκτων(τροφή,στέγη,σεξ) ,αλλά ο πολιτισμός μας.

Επιτέλους μετά από χιλιάδες χρόνια φιλοσοφίας, βρέθηκε αυτός που ξέρει την απάντηση στο "τι μας κάνει ανθρώπους".

 

Μεγάλε, πολιτισμός δεν είναι μόνο το να χτίζεις μνημεία και να λες ναι αντί για da. Κυρίως είναι το να μην είσαι ζώο στη συμπεριφορά και τις αντιλήψεις σου.

 

Εσύ λοιπόν εξισώνεις αυτόν που έχει διαφορετική γλώσσα, ήθη και έθιμα και πνεύμα με αυτόν που έχει σχεδόν τον ίδιο πολιτισμό με εσένα.

Όπως είπα και παραπάνω, μέχρι να υποδείξεις πού και πώς ακριβώς φαντασιώνεσαι ότι το κάνω αυτό θα μπαίνω στον πειρασμό να εξισώσω εσένα με παπαρολόγο.

 

Δεν είπα ούτε ότι ο Έλληνας είναι Αφγανός, ούτε ότι ο Αφγανός είναι Έλληνας (αν μη τι άλλο δεν έχει Survivor εκεί, άντε να βρεις κοινό τόπο να συνεννοηθείς). Είπα ότι οι διαφορές ανάμεσα στον Έλληνα και τον Αφγανό οι οποίες προκύπτουν εγγενώς από την κουλτούρα τους είναι για μένα μηδενικής σημασίας στο θέμα που συζητάμε.

 

Δεν υπάρχει υποκειμενικότητα και αντικειμενικότητα στην αλήθεια. Δεν υπάρχει η δική μου αλήθεια και η δική σου. Η αλήθεια είναι μία και την βλέπεις μόνο όταν έχεις καθαρή σκέψη χωρίς προκαταλήψεις.

Ναι, και η αλήθεια είναι ότι....?

 

Όταν λοιπόν προσφέρεις εργασία σε αυτόν που είναι τριτοκοσμικός στην συμπεριφορά ,όχι εξαιτίας των γονιδίων του αλλά εξαιτίας του περιβάλλοντος που μεγάλωσε, τότε υποστηρίζεις την δημιουργία ενός τριτοκοσμικού κράτους.

Βασικά με τα δικά μου κριτήρια, τριτοκοσμικός στη συμπεριφορά είσαι εσύ. Ο κυρ-Γιάννης (not his real name) ο Αλβανός που έκανε μερεμέτια για τον πατέρα μου και την πεθερά μου ήταν απολύτως πρωτοκοσμικός στην προσπάθειά του να εξασφαλίσει στην οικογένειά του ένα καλύτερο μέλλον. Γι' αυτό και χάρισα τον παλιό μου υπολογιστή στο δικό του γιο, αντί να τον δώσω σε Έλληνα που θα τον χρησιμοποιούσε για να διαβάζει το site της χρυσής αυγής.

 

 

Η Νορβηγία έχει την φήμη του σοσιαλιστικού ανθρωπιστικού κράτους επειδή αποτελείται από Νορβηγούς. Αν στα 5εκ Νορβηγών προσθέσεις 5εκ Σαουδαραβων θα καταλήξεις με μία διχασμένη κοινωνία που θα κυριαρχεί η Σαρία.

Η Νορβηγία έχει τη φήμη του σοσιαλιστικού ανθρωπιστικού κράτους επειδή αποτελείται σε σημαντικό βαθμό από σοσιαλιστές ανθρωπιστές. Πού το ξέρουμε αυτό; Το ξέρουμε επειδή έχουμε φτάσει να συνδέσουμε το "Νορβηγός" με "σοσιαλιστής ανθρωπιστής", όπως και άλλοι έχουν φτάσει να συνδέουν το "Έλληνας" με "τεμπέλης" και το "δημόσιος υπάλληλος" με "κηφήνας". Η κατοχή Νορβηγικού διαβατηρίου δε σε κάνει σοσιαλιστή ανθρωπιστή, ούτε και η κατοχή Σαουδαραβικού σε κάνει φονταμενταλιστή.

 

Edited to add: sweet poetic justice, το είδα μόλις και έπρεπε να το προσθέσω. Λοιπόν η διαφορά ανάμεσα στους ανθρωπιστές και σε κάτι άλλους ξέρεις ποιά είναι; Πως οι ανθρωπιστές που είναι Νορβηγοί στη συγκεκριμένη περίπτωση, κάνουν αυτό για το Σαουδάραβα στη συγκεκριμένη περίπτωση.

Αλλά αυτά τώρα ψιλά γράμματα όταν μιλάς σε ρατσιστές, δικαιολογώ.

 

 

Θα αισθανόμουν καλύτερα αν δεν τα διαστρευλώναμε όλα με τον τρόπο που μας βολεύει κάθε φορά.

 

Θα αισθανόμασταν όλοι μαζί καλύτερα όμως αν αντί να κάνεις αυτό το ψείρισμα, στο οποίο παρεμπιπτόντως όπως σου είπαν έχεις άδικο, καταλάβαινες το πνεύμα του επιχειρήματος και απαντούσες ανάλογα. Γιατί αυτή τη στιγμή είσαι ο τύπος που του ζητάνε να σηκωθεί από την καρέκλα και απαντάει δεν κάθομαι στην καρέκλα, αυτή εδώ είναι πολυθρόνα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μονη μου εμπειρια με ελληνα και ξενο ηταν οταν χρειαστηκαμε στο χωριο για 2-3 φορες ατομο να μας κουρεψει το χορτο και να μας συμμαζεψει γενικοτερα, ο ελληνας πηρε 25 ευρω για ολη τη δουλεια του και ενω μπορουσε να τα κανει ολα πολυ καλυτερα, απλα ειχε αυτη τη νοοτροπια του πασαλειματος και του ψεκαστε σκουπιστε τελειωσαμε, ενω ο ξενος πηρε 15 και τα εκανε ολα πολυ καλυτερα.

 

Βεβαια δεν ειναι το παραπανω κριτηριο για να απαντησω, απλα η μοναδικη μου εμπειρια στο θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...