Προς το περιεχόμενο

Προτιμάτε Έλληνες για δουλειές;


Yperaspisths

Προτεινόμενες αναρτήσεις

οχι εμεις δεν μετράμε γιατί έτσι, νην ψαχνεις λογική. Υπερσπιστη λιγο αμα ζήσεις εξωτερικό θα δεις ποσο ανατολίτες είμαστε. Θα εκπλαγεις ποσα κοινα στοιχεία έχουμε με τους Αφγανούς πχ (ειδικά στο φαι).

Όποιος το πιστεύει αυτό για τους ξένους και όχι για τους Έλληνες τότε είναι όντως ρατσιστής
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντωμεταξύ λέμε για τους ξένους που έρχονται και παίρνουν τα αγνά ελληνικά € και τα στέλνουν πίσω στην χώρα τους.

 

Οι τόσοι χιλιάδες Έλληνες που έχουν μεταναστεύσει την τελευταία δεκαετία δεν κάνουν και αυτοί κάτι παρόμοιο; Δεν στέλνουν κάτι πίσω στην Ελλάδα;

 

Ή εκεί η φάση είναι άλλο 'γω και δεν μετράει;

 

 

Συγκρίνεις μήλα με πορτοκάλια. Αμφιβάλλω αν οι Έλληνες πάνε τσούρμο και εισβάλλουν σε χώρες παράνομα μέχρι να αποκτήσουν δικαιώματα. Έλεος πια με αυτό το επιχείρημα σε κάθε κουβέντα που αφορά μετανάστες. Το πρόβλημα είναι με τους παράνομους. Είδες κάποιον να πει τίποτα για Κινέζους, Άγγλους; Κτλ; Συγκρίνεις Έλληνες με πτυχία και ανώτερη εκπαίδευση επι το πλήστον με τυχάρπαστους από χώρες αντικειμενικώς χάλια μαύρα,που έρχονται παράνομα στη χώρα και πολλές φορές καταφεύγουν στο έγκλημα κι ενίοτε το οργανωμένο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Το ότι είναι νόμιμος κάποιος δεν αποτρέπει κάποιον άλλο το να πράξει με την λογική του "ας βοηθήσω τον συμπατριώτη μου" όμως.

 

Άσε που το 1ο post δεν βάζει αυτές τις προϋποθέσεις, μιλάει γενικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά και οι Έλληνες εξίσου τυχαρπαστοι είναι. Απλά είναι τυχαρπαστοι με περισσότερα λεφτά. Ειδικά αυτοί που μένουν στην Ελλάδα και δεν έχουν κάποιο πλάνο ή έστω σκέψεις εξόδου από τη χώρα είναι οι πιο τυχαρπαστοι απ όλους. Όλοι οι αξιόλογοι άνθρωποι έχουν φύγει έξω ή σχεδιάζουν την άμεση διαφυγή από τον βόθρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβα. Απο πότε ειναι προαιρετικο το αν θα πληρωσω φπα; Με την λογικη σου, ουτε στο levis τζιν δεν γουσταρω να πληρωσω φπα, αλλά το κανω.

Όντως δεν κατάλαβες.

 

Ούτε στα τζιν τον κάνεις πάντα όταν π.χ. λες μην μου δώσεις απόδειξη και κόψε μου κάτι.

Το λάθος σε αυτό που είπα είναι πως για τους επαγγελματίες που δεν έχουν κάνει έναρξη δεν υπάρχει καν αυτή η επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως δεν κατάλαβες.

 

Ούτε στα τζιν τον κάνεις πάντα όταν π.χ. λες μην μου δώσεις απόδειξη και κόψε μου κάτι.

Το λάθος σε αυτό που είπα είναι πως για τους επαγγελματίες που δεν έχουν κάνει έναρξη δεν υπάρχει καν αυτή η επιλογή.

Αν δεν έχεις κανει έναρξη δεν είσαι ελεύθερος επαγγελματίας είσαι απλά φοροφυγας
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Το θεμα ταξικο. Ο αλβανος ο ρωσος ο βουλγαρος κλπ στο μεγαλυτερο συνολο τους ειναι σε μια ταξη που απλα, δεν εχει λεφτα. Ο ελληνας απο την αλλη στο μεγαλυτερο ποσοστο του εχει λεφτα και ετσι ειναι σε μια μεγαλυτερη ταξη.

 

O μεσος ρωσος δεν εχει λεφτα ενω ο μεσος ελληνας εχει??

Μηπως εχεις μεινει μερικες δεκαετιες πισω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι όπως γίναμε προτιμάμε να μας κάνει μια δουλειά ο οποιοσδήποτε παίρνει λίγα λεφτά. Είμαι σωστό όμως αυτό?

Αυτό που έπρεπε να μας ενδιαφέρει δεν είναι η πρόοδος της χώρας μας?

Δεν έπρεπε να επιλέγουμε κάποιον νόμιμο πολίτη ώστε να πληρώνονται οι φόροι το ΙΚΑ κλπ?

Οταν όμως υπάρχει διεφθαρμένο κράτος τι περιμένει κανείς?

Οταν εμφανίστηκε ο πακτωλός χρημάτων από την ΕΟΚ, το χρηματιστήριο και όλοι γινόντουσαν δημόσιοι υπάλληλοι και οι αγρότες, υδραυλικοί, μάστορες κλπ τσεπωναν τα εκατομμύρια χωρίς να δουλεύουν, έπρεπε κάποιος να κάνει αυτές τις δουλειές. Ποιος θα τις κάνει για να είναι αραχτός ο Έλληνας με την Πόρσε ? Οι εισαγόμενοι δούλοι Αλβανοί Πακιστανοί κλπ

Οι περισσότεροι άσχετοι βαφτίστηκαν μάστορες και πλούτισαν πήραν και τα μαγαζιά και τώρα στέλνουν το χρήμα έξω και έχουν και Έλληνες υπαλλήλους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγκρίνεις μήλα με πορτοκάλια. Αμφιβάλλω αν οι Έλληνες πάνε τσούρμο και εισβάλλουν σε χώρες παράνομα μέχρι να αποκτήσουν δικαιώματα. Έλεος πια με αυτό το επιχείρημα σε κάθε κουβέντα που αφορά μετανάστες. Το πρόβλημα είναι με τους παράνομους. Είδες κάποιον να πει τίποτα για Κινέζους, Άγγλους; Κτλ; Συγκρίνεις Έλληνες με πτυχία και ανώτερη εκπαίδευση επι το πλήστον με τυχάρπαστους από χώρες αντικειμενικώς χάλια μαύρα,που έρχονται παράνομα στη χώρα και πολλές φορές καταφεύγουν στο έγκλημα κι ενίοτε το οργανωμένο.

 

Στο αρχικό μήνυμα δεν γίνεται καμία τέτοια διαφοροποίηση.

 

Απλά λέει για μια δουλειά γιατί να προτιμήσω τον ξένο από τον Έλληνα, αφού με τον Έλληνα στηρίζω την χώρα, μένουν τα λεφτά εδώ κ.τ.λ.

 

Όλα τα άλλα ... straw man argument...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τις πιο καλές ιστορίες που ειπώθηκαν στο νήμα μπράβο Χρήστο!

Είναι ακριβώς αυτό που λένε και για την παντρειά "παπούτσι απ'τον τόπο σου" ε;

Επειδή με τέτοια μυαλά μόνο παπούτσι άντε και κάνα τσόκαρο να τους κοιτάξει.

Δεν μπορεις να τα βαλεις ολα σε ενα καλαθι.Ας πουμε μου εχει φτιαξει αλβανος σιδερας σκαλα με 450€ κ ειχα φερει 3 ελληνες κ μου ζητουσαν απο 700€ με τα ιδια υλικα.Ο ενας που ηταν κ γνωστος του πατερα μου ηταν ο πιο ακριβος!Απλα ειναι τσαπατσουληδες!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά εντάξει όταν δεν μας αρέσουν τα επιχειρήματα που φέρνει κάποιος αρχίζουμε τα straw man argument κτλ κτλ. Τελοσπάντων. Σαφώς και όταν στηρίζεις έναν ΣΩΣΤΟ συμπατριώτη σου ή έναν ΣΩΣΤΟ αλλοδαπό (που δε στέλνει τα λεφτά του έξω, άλλα έχει εδώ οικογένεια,φορολογείταικτλ) τα λεφτά μένουν εδώ κ κυκλοφορούν στο σύστημα(Αυτό ξεκινάει από το τοπικό επίπεδο της κοινωνίας). Αμελητέα ποσότητα βέβαια καθώς πολλοί ΈΛληνες έχουν βγάλει κουβάδες χρήμα έξω. Τώρα για τη σύγκριση τα μαύρα χάλια της Ελλάδας με της Συρίας, της Λιβύας κ.ο.κ. η wikipedia είναι εκεί, δείτε τα στατιστικά. Ούτε εμένα μου αρέσε η φάση της Ελλάδας (ακόμη και προ κρίσης), το βιοτικό επίπεδο παραμένει υψηλό παρόλο το μεσαίωνα στα εργασιακά κτλ. Τώρα αν ο OP το βλέπει καθαρά εθνικά το θέμα και εννοεί οι Έλληνες είναι ΓΑΜΑΤΟΙ και οι Αλλοδαποι Σκ@τα ανεξαιρέτως ε διαφωνώ.  Οι αλλοδαποί κυρίως επιβίωσαν εδώ επειδή ο Έλληνας θέλει δούλους(φθηνά χέρια) και δε νοιάζεται κ τόσο αν είναι άρπα κόλλα η δουλειά. Αρκεί να γίνει. Κ να γίνει Χθες!. Κ φθηνά!


Δεν μπορεις να τα βαλεις ολα σε ενα καλαθι.Ας πουμε μου εχει φτιαξει αλβανος σιδερας σκαλα με 450€ κ ειχα φερει 3 ελληνες κ μου ζητουσαν απο 700€ με τα ιδια υλικα.Ο ενας που ηταν κ γνωστος του πατερα μου ηταν ο πιο ακριβος!Απλα ειναι τσαπατσουληδες!

 

Αυτό έχω παρατηρήσει κι εγώ. Ότι πληρώνεις παίρνεις. Συνήθως ο Έλληνας πολλές φορές βάζει και παραπάνω στη τιμή για περίπτωση που βγεί κανα πρόβλημα να έρθει να στο φτιάξει χωρίς επιπλέον χρέωση. Οι αλλοδαποί τις περισσότερες φορές είναι πολυτεχνίτες και ερημοσπίτες. Σήμερα είναι ξυλουργός, αύριο είναι σιδεράς μεθαύριο υδραυλικός. Ξέρουν τα πάντα και δε ξέρουν τίποτα. Κάτι σαν τους Έλληνες του '70-80.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό έχω παρατηρήσει κι εγώ. Ότι πληρώνεις παίρνεις. Συνήθως ο Έλληνας πολλές φορές βάζει και παραπάνω στη τιμή για περίπτωση που βγεί κανα πρόβλημα να έρθει να στο φτιάξει χωρίς επιπλέον χρέωση. Οι αλλοδαποί τις περισσότερες φορές είναι πολυτεχνίτες και ερημοσπίτες. Σήμερα είναι ξυλουργός, αύριο είναι σιδεράς μεθαύριο υδραυλικός. Ξέρουν τα πάντα και δε ξέρουν τίποτα. Κάτι σαν τους Έλληνες του '70-80.

Ετσι ακριβως φιλε μου κ οπως ειπα τσαπατσουληδες,αυτος δεν προσεχε κ με την ηλεκτροκοληση μου εκανε στην αυλη σε καποια πλακακακια μαυρα στιγματα που δεν βγαινουν.Παλι καλα που το ειδα νωρις αλλιως θα επρεπε να αλλαξω πλακακια εξω. Παντως οχι δεν λενε,κ ελικοπτερο πετανε...
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...