Προς το περιεχόμενο

Προτιμάτε Έλληνες για δουλειές;


Yperaspisths

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στη Νορβηγία το κυβερνών κόμμα (Høyre) είναι συντηριτικών ιδεολογιών, κυριολεκτικά Høyre σημαίνει δεξιά. Αυτό για τη παραπαπληροφόρηση περί σοσιαλιστικής χώρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 154
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στη Νορβηγία το κυβερνών κόμμα (Høyre) είναι συντηριτικών ιδεολογιών, κυριολεκτικά Høyre σημαίνει δεξιά. Αυτό για τη παραπαπληροφόρηση περί σοσιαλιστικής χώρσας.

 

Υποθέτω εννοεί πως έχουν κοινωνικές παροχές, που το ξέρουμε όλοι από τις ειδήσεις. Μην ανεβάζεις τον πήχη.  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, και η αλήθεια είναι ότι....?

 

Μα τα ρωτάνε αυτά; Ξεκάθαρα η αλήθεια είναι ότι προς Λ. Μεσογείων 131 μεριά συχνάζουν τα καλύτερα παιδιά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εβαφε ενας Ελληνας το εσωτερικο του σπιτιου μας κ ηταν φοβερος!Χαρτοταινιες οπως πρεπει προσεκτικος κτλ.Του τυχαινει κατι προς τα τελειωματα κ στη θεση του βαζουμε εναν ξενο, μπογιατζης κ αυτος.... Α Π Ι Σ Τ Ε Υ Τ Ο Σ ο τυπος! Πιτσιλιες στον αποροφητηρα στον παγκο κουζινας μεχρι κ μια με το ρολο επαιξε στο ταβανι! Κ ακομα ξυνω απ τα πλακακια μικρες πιτσιλιες..Τι να πω;ετυχε;τα ρολα κ τα πινελα του ηταν του λιντλ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα αισθανόμασταν όλοι μαζί καλύτερα όμως αν αντί να κάνεις αυτό το ψείρισμα, στο οποίο παρεμπιπτόντως όπως σου είπαν έχεις άδικο, καταλάβαινες το πνεύμα του επιχειρήματος και απαντούσες ανάλογα. Γιατί αυτή τη στιγμή είσαι ο τύπος που του ζητάνε να σηκωθεί από την καρέκλα και απαντάει δεν κάθομαι στην καρέκλα, αυτή εδώ είναι πολυθρόνα.

Όποιος δεν απαντάει ακριβώς με τον τρόπο που θα σου άρεσε απλά "ψειρίζει".... μάλιστα.

 

Όσο για την προσπάθεια σύγκρισης που προσπαθείς να κάνεις, πιο άκυρη δεν γίνεται. Η καρέκλα και η πολυθρόνα είναι σχεδόν το ίδιο πράγμα, ενώ εθνικότητα και φυλή είναι εντελώς διαφορετικές έννοιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εβαφε ενας Ελληνας το εσωτερικο του σπιτιου μας κ ηταν φοβερος!Χαρτοταινιες οπως πρεπει προσεκτικος κτλ.Του τυχαινει κατι προς τα τελειωματα κ στη θεση του βαζουμε εναν ξενο, μπογιατζης κ αυτος.... Α Π Ι Σ Τ Ε Υ Τ Ο Σ ο τυπος! Πιτσιλιες στον αποροφητηρα στον παγκο κουζινας μεχρι κ μια με το ρολο επαιξε στο ταβανι! Κ ακομα ξυνω απ τα πλακακια μικρες πιτσιλιες..Τι να πω;ετυχε;τα ρολα κ τα πινελα του ηταν του λιντλ;;

 

Από τις πιο καλές ιστορίες που ειπώθηκαν στο νήμα μπράβο Χρήστο!

Είναι ακριβώς αυτό που λένε και για την παντρειά "παπούτσι απ'τον τόπο σου" ε;

Επειδή με τέτοια μυαλά μόνο παπούτσι άντε και κάνα τσόκαρο να τους κοιτάξει. :)

 

Όποιος δεν απαντάει ακριβώς με τον τρόπο που θα σου άρεσε απλά "ψειρίζει".... μάλιστα.

 

Όσο για την προσπάθεια σύγκρισης που προσπαθείς να κάνεις, πιο άκυρη δεν γίνεται. Η καρέκλα και η πολυθρόνα είναι σχεδόν το ίδιο πράγμα, ενώ εθνικότητα και φυλή είναι εντελώς διαφορετικές έννοιες.

 

Είναι έννοιες διαφορετικές στο ότι η "φυλή" υποτίθεται περιγράφει την βιολογική κληρονομιά, ενώ η "εθνικότητα" την πολιτισμική. Είναι ολόιδιες στο ότι και οι δύο είναι κοινωνικά κατασκευασμένες.

 

Οι δύο έννοιες λοιπόν, πάνε χέρι-χέρι όταν μιλάμε για ρατσισμό και διακρίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος δεν απαντάει ακριβώς με τον τρόπο που θα σου άρεσε απλά "ψειρίζει".... μάλιστα.

 

Όσο για την προσπάθεια σύγκρισης που προσπαθείς να κάνεις, πιο άκυρη δεν γίνεται. Η καρέκλα και η πολυθρόνα είναι σχεδόν το ίδιο πράγμα, ενώ εθνικότητα και φυλή είναι εντελώς διαφορετικές έννοιες.

 

Όχι, κατά την άποψή μου εσύ ψειρίζεις στην προκειμένη περίπτωση σε βαθμό που χάνεται το δάσος. Anyway, δε με απασχολεί η διαφωνία που έχετε εκεί, είπα να κάνω μία σύσταση, δε θέλεις να τη λάβεις υπόψη για οποιοδήποτε λόγο, ΟΚ that's life, πάμε παρακάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε defacer πραγματικά δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε. Μου λες ότι το φεγγάρι είναι από τυρί και εγώ πρέπει να κάτσω να σου εξηγήσω γιατί δεν είναι από τυρί. Ίσως και εσύ πιστεύεις αυτό για εμένα.

 

Δίνω την τελευταία μου απάντηση και καλές γιορτές να έχουμε όλοι. Είπα να προσλαμβάνουμε Έλληνες και να δίνουμε κάτι παραπάνω γιατί τα λεφτά όλα μένουν στην Ελλαδα ενώ τα περισσότερα λεφτά από πολλούς αλλοδαπούς πάνε στο εξωτερικό. Οι μισοί Αλβανοί έχτισαν πολυκατοικίες στην Αλβανια και πολλοί είναι και επιχειρηματίες ενώ οι Πακιστανοί τα στέλνουν όλα έξω.

 

Βλέπουμε ότι στην Γαλλία γίνονται συνεχώς τρομοκρατικά χτυπήματα και οι Μουσουλμάνοι είναι ακόμα μειοψηφία. Και στην Αμερική γίνονται και στο Βέλγιο και παντού. Η κοινή γνώμη σωστά κάνει μεταστροφή και από το "ελάτε όλοι οι φτωχοί" έχει πάει στο "να μην έρθει κανείς".

 

Αρχίζω και γίνομαι πιο ριζοσπαστικός ,γιατί πήγα στην Ομόνοια μετά από καιρό και ήταν χειρότερη από ποτέ. Εγκληματικοτητα και βρωμιά παντού. Στο διάβολο τα λεφτά αρκεί να έχουμε την παλιά Ελλάδα μας με την μηδενική εγκληματικότητα.

 

Οσον αφορά τους τεμπέληδες Έλληνες απλά να σε ενημερώσω ότι είμαι αδιοριστος δάσκαλος και δουλεύω σε αποθήκη supermarket και κάνω και μεροκάματα σε οικοδομές αλλα δεν παραπονιέμαι για τα χρήματα και ούτε απαιτώ διορισμο. Αυτή όμως η τριτοκοσμική κατάσταση που επικρατεί σε δεκάδες περιοχές της Αττικής με εξοργίζει.

 

Σταματήστε να δίνετε λεφτά σε αλλοδαπούς γιατί θα γίνει η Ελλάδα ένα απέραντο Μεταξουργείο. Δεν θα μπορούμε να βγούμε από το σπίτι μας σε λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε defacer πραγματικά δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε. Μου λες ότι το φεγγάρι είναι από τυρί και εγώ πρέπει να κάτσω να σου εξηγήσω γιατί δεν είναι από τυρί.

Το θέμα είναι είτε υποκειμενικό είτε αντικειμενικό. Αν είναι υποκειμενικό (όπως λέω εδώ και πολλή ώρα) τότε κακώς δεν καταλαβαίνεις ότι δεν έχει νόημα να μου "εξηγήσεις" τίποτα. Αν είναι αντικειμενικό τότε κακώς δεν καταλαβαίνεις πως είσαι "υποχρεωμένος" (φιλοσοφικά) να μου εξηγήσεις οποιαδήποτε αντίρρηση φέρεις. Αυτά.

 

Αρχίζω και γίνομαι πιο ριζοσπαστικός ,γιατί πήγα στην Ομόνοια μετά από καιρό και...

Αρχίζεις και γίνεσαι πιο ριζοσπαστικός επειδή δεν καταφέρνεις να διατηρήσεις το ηθικό σου φρόνημα όταν τα πράγματα δεν πάνε καθόλου καλά. Δεν το λέω αυτό ως κρίση αλλά ως ωμή παρατήρηση της αλήθειας (έγραψες παραπάνω σχετικά).

 

Προσωπικά έχω γίνει "ριζοσπαστικός" (για κάποιο ορισμό) αρκετές φορές στη ζωή μου, και όποτε προβληματίστηκα σχετικά ποτέ δεν κατέληξα πως σωστός είμαι εγώ και λάθος οι κακοί που με περιτριγυρίζουν. Ακόμα και στις περιπτώσεις που εμφανώς υπήρξα αποδέκτης απαράδεκτων συμπεριφορών, για τη δική μου ριζοσπαστική συμπεριφορά ο μόνος υπαίτιος είμαι εγώ. Τα υπόλοιπα είναι γιρλάντες.

 

Στο διάβολο τα λεφτά αρκεί να έχουμε την παλιά Ελλάδα μας με την μηδενική εγκληματικότητα.

Τι άλλο είσαι διατεθειμένος να στείλεις στο διάβολο αρκεί να έχουμε την παλιά Ελλάδα μας με τη μηδενική εγκληματικότητα;

 

 

 

Το παρακάτω δεν είναι προσωπική κρίση προς το άτομό σου, το έβαλα εδώ σα καμπάνα αφύπνισης.

 

21april1967.png

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντωμεταξύ λέμε για τους ξένους που έρχονται και παίρνουν τα αγνά ελληνικά € και τα στέλνουν πίσω στην χώρα τους.

 

Οι τόσοι χιλιάδες Έλληνες που έχουν μεταναστεύσει την τελευταία δεκαετία δεν κάνουν και αυτοί κάτι παρόμοιο; Δεν στέλνουν κάτι πίσω στην Ελλάδα;

 

Ή εκεί η φάση είναι άλλο 'γω και δεν μετράει;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε defacer πραγματικά δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε. Μου λες ότι το φεγγάρι είναι από τυρί και εγώ πρέπει να κάτσω να σου εξηγήσω γιατί δεν είναι από τυρί. Ίσως και εσύ πιστεύεις αυτό για εμένα.

 

Δίνω την τελευταία μου απάντηση και καλές γιορτές να έχουμε όλοι. Είπα να προσλαμβάνουμε Έλληνες και να δίνουμε κάτι παραπάνω γιατί τα λεφτά όλα μένουν στην Ελλαδα ενώ τα περισσότερα λεφτά από πολλούς αλλοδαπούς πάνε στο εξωτερικό. Οι μισοί Αλβανοί έχτισαν πολυκατοικίες στην Αλβανια και πολλοί είναι και επιχειρηματίες ενώ οι Πακιστανοί τα στέλνουν όλα έξω.

 

Βλέπουμε ότι στην Γαλλία γίνονται συνεχώς τρομοκρατικά χτυπήματα και οι Μουσουλμάνοι είναι ακόμα μειοψηφία. Και στην Αμερική γίνονται και στο Βέλγιο και παντού. Η κοινή γνώμη σωστά κάνει μεταστροφή και από το "ελάτε όλοι οι φτωχοί" έχει πάει στο "να μην έρθει κανείς".

 

Αρχίζω και γίνομαι πιο ριζοσπαστικός ,γιατί πήγα στην Ομόνοια μετά από καιρό και ήταν χειρότερη από ποτέ. Εγκληματικοτητα και βρωμιά παντού. Στο διάβολο τα λεφτά αρκεί να έχουμε την παλιά Ελλάδα μας με την μηδενική εγκληματικότητα.

 

Οσον αφορά τους τεμπέληδες Έλληνες απλά να σε ενημερώσω ότι είμαι αδιοριστος δάσκαλος και δουλεύω σε αποθήκη supermarket και κάνω και μεροκάματα σε οικοδομές αλλα δεν παραπονιέμαι για τα χρήματα και ούτε απαιτώ διορισμο. Αυτή όμως η τριτοκοσμική κατάσταση που επικρατεί σε δεκάδες περιοχές της Αττικής με εξοργίζει.

 

Σταματήστε να δίνετε λεφτά σε αλλοδαπούς γιατί θα γίνει η Ελλάδα ένα απέραντο Μεταξουργείο. Δεν θα μπορούμε να βγούμε από το σπίτι μας σε λίγο.

 

Για άλλη μία φορά ασυνάρτητα ψέματα. 

 

Όταν μιλάς για πρόσωπα, για ανθρώπους, και το βασικό σου κριτήριο για την εργοδοσία τους είναι το εθνικό-φυλετικό, όσο και να χτυπάς τον ποπουδάκο σου κάτω σε άρνηση, επιδεικνύεις τον ορισμό του ρατσισμού. 

 

Η κοινή γνώμη δεν έχει πάει στο "να μην έρθει κανείς". Αυτό είναι κατασκεύασμα της φαντασίας σου. Υπάρχει διχασμός και πόλωση ανάμεσα στις δύο θέσεις που αναφέρεις. Το ότι ενώ μιλάμε για εργοδοσία σε ξένους, εσύ κοτσάρεις την τρομοκρατία σαν επιχείρημα εξισώνοντας έμμεσα όλους τους ξένους με τρομοκράτες είναι άλλο ένα δείγμα του ρατσιστικού και ξενοφοβικού σου παραληρήματος.

 

Η εγκληματικότητα στην Ελλάδα και ειδικά τα χρόνια της κρίσης έχει δει μείωση. Όχι αύξηση. Fact! Η παλιά Ελλάδα με την μηδενική εγκληματικότητα ήταν όντως φανταστική. Κυριολεκτικά στη φαντασία κάποιων επειδή στην πραγματικότητα δεν υπήρξε ποτέ. 

 

Το πιο θλιβερό είναι οτι αυτό που έχει γίνει ένα "απέραντο Μεταξουργείο" είναι οι ψυχές των κατοίκων της, και όχι η ίδια η Ελλάδα. Οι ξένοι και οι "Βάρβαροι" όπως έγραψε ο Καβάφης, δεν ήρθαν ποτέ τελικά, αλλά η πραγματική βαρβαρότητα ξεκινάει απο τα σπίτια μας. Όπως λες, κάποιοι φοβούνται να βγουν από αυτά τα σπίτια, εγώ προσωπικά σιχαίνομαι να μπω.

 

Καλές γιορτές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εντωμεταξύ λέμε για τους ξένους που έρχονται και παίρνουν τα αγνά ελληνικά € και τα στέλνουν πίσω στην χώρα τους.

 

Οι τόσοι χιλιάδες Έλληνες που έχουν μεταναστεύσει την τελευταία δεκαετία δεν κάνουν και αυτοί κάτι παρόμοιο; Δεν στέλνουν κάτι πίσω στην Ελλάδα;

 

Ή εκεί η φάση είναι άλλο 'γω και δεν μετράει;

οχι εμεις δεν μετράμε γιατί έτσι, νην ψαχνεις λογική. Υπερσπιστη λιγο αμα ζήσεις εξωτερικό θα δεις ποσο ανατολίτες είμαστε. Θα εκπλαγεις ποσα κοινα στοιχεία έχουμε με τους Αφγανούς πχ (ειδικά στο φαι). Επεξ/σία από bilya
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι κόβουν αν τους την πληρώσεις.

Το ότι δεν κόβουν απόδειξη δεν οφείλεται στο επαγγελματία αλλά στον πελάτη που δεν θέλει να χρεωθεί το ΦΠΑ.

 

Δεν καταλαβα. Απο πότε ειναι προαιρετικο το αν θα πληρωσω φπα; Με την λογικη σου, ουτε στο levis τζιν δεν γουσταρω να πληρωσω φπα, αλλά το κανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...