Προς το περιεχόμενο

AM4 motherboards εμπειριες και συμπερασματα


benign

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπαρχει καποια καλη προταση σε ΑΒ350 ?Θελω να στησω ενα PC με 1600 για τον αδερφο μου και με ενδιαφερει να μπορω να κανω και oc ωστε να παρω οτι μπορω απο cpuγια 24/7.Αλλιως με βλεπω για asrock x370 fatality k4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πάντως γύρω στα 100Α τραβάνε στο τυπικό OC στα 4Ghz. 

 

Ναι αντέχει η cheapo MSI αλλά δεν θα την αγόραζα προσωπικά.

https://www.youtube.com/watch?v=3BYAdyO9nZo&t=1205s

Όταν τo cpu core τραβάνε  max 166 A και sop max 15A δεν είναι 166+15= 181Α ?

( υπάρχουν πράγματα που δεν τα γνωρίζω για αυτό τον λόγο ρωτάμε και κάνουμε διάλογο για να αποκτίσουμε περισσότερες γνώσεις )

https://abload.de/img/listeenrun6fuwy.jpg

Όχι?

Στο Realbench κατάφερε σε μία ώρα χωρίς να  πέσει 

ohne Absturz=  kein Absturz =χωρίς  πέσιμο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν τo cpu core τραβάνε  max 166 A και sop max 15A δεν είναι 166+15= 181Α ?

( υπάρχουν πράγματα που δεν τα γνωρίζω για αυτό τον λόγο ρωτάμε και κάνουμε διάλογο για να αποκτίσουμε περισσότερες γνώσεις )

https://abload.de/img/listeenrun6fuwy.jpg

Στο Realbench κατάφερε σε μία ώρα χωρίς να  πέσει 

ohne Absturz=  kein Absturz =χωρίς  πέσιμο 

Με μετρήσεις ο Bullzoid αυτό έχει πει, για τυπικό oc στα 4-4.1Ghz.

 

Τώρα το specsheet ίσως αναφέρει άλλα νούμερα, υποθετικά ή οριακά. Δεν το έχω δοκιμάσει προσωπικά πάντως.

 

Για τα Γερμανικά για να βγαίνει νόημα το είπα, τυπικά η (δική μου) μετάφραση δεν ήταν σωστή. Απλά λογικά δεν πολυστέκει όπως παρουσιάζεται σε σχέση με τα άλλα δυο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συμπέρασμα που βγάζω είναι ότι με το Realbench  μπορεί να φαίνεται σταθερό το σύστημα αλλά στην πραγματικότητα να μην είναι . Χρειάζεται 24h το prime για να σιγουρευτείς . Για αυτό τον λόγο χρειάστηκε να ανεβάσει την τάση στον επεξεργαστή .  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν τo cpu core τραβάνε  max 166 A και SoC max 15A δεν είναι 166+15= 181Α ?

Που είδες 166Α ; 100A Θέλει ο Ryzen 7 8C/16T στα 4GHz με ~1.425V, το SoC έχει τάση 0.95V στοκ και με OC safe μέχρι ~1.2V. Άρα για αυτό το overclocking αν υποθέσουμε οτι θες 100A (VRM/1.425V) + 30A (SoC/1.1V) για 4GHz καταναλώνεις κάπου ~170W χοντρικά πάντα για όλη τη CPU σε extreme load. Τα 166Α είναι μέγιστο ρεύμα των mosfet στην τάδε μητρική, λιγάκι αδύνατο μάλλον για νορμάλ Β350! Μιλάμε για πάνω απο 200W μόνο απο τα phase CPU-VRM! H Asrock Taichi π.χ δίνει κάπου 480Α για CPU-VRM ... τρελό overkill για 4-4.1GHz OC.

 

*IoaZ o 1600 σου πόσο ρεύμα θέλει για τα 4 GHz ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει καποια καλη προταση σε ΑΒ350 ?Θελω να στησω ενα PC με 1600 για τον αδερφο μου και με ενδιαφερει να μπορω να κανω και oc ωστε να παρω οτι μπορω απο cpuγια 24/7.Αλλιως με βλεπω για asrock x370 fatality k4.

Αν και προσωπικά δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με b350, νομίζω ότι δεν μπορείς να κάνεις λάθος με την MSI b350 Tomahawk.

Αν και λίγο ακριβή για b350, είναι πολύ καλή στο OCing

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και προσωπικά δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με b350, νομίζω ότι δεν μπορείς να κάνεις λάθος με την MSI b350 Tomahawk.

Αν και λίγο ακριβή για b350, είναι πολύ καλή στο OCing

Tα ίδια 4+2 μέτρια VRM με τις άλλες B350 ΜSI δεν έχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα ίδια 4+2 μέτρια VRM με τις άλλες B350 ΜSI δεν έχει?

Όπως έγραψα και παραπάνω δεν το έχω ψάξει και πολύ το θέμα. Γίνομαι λίγο φερέφωνο στο συγκεκριμένο, γιατί στα forums που διαβάζω έξω (κυρίως overclock.net και anandtech) όποτε ζητάνε γνώμη για b350 όλοι την Tomahawk ξεχωρίζουν.

 

Θα σου δώσω δίκιο 100% γιατί υπάρχει μια γενική παραδοχή ότι όλα τα boards b350 (και όχι μόνο MSI) έχουν sh**t VRMs. Για την συγκεκριμένη πάντως λένε πως έχει άριστο bios και τα πηγαίνει αρκετά καλά με τις μνήμες. Είναι πολλοί που φτάνουν τους 1600x στα 4.0GHz 24/7 με την εν λόγω.

 

Ακούγεται ότι θα βγει ASUS Strix με το b350 αλλά φαντάζομαι αυτή θα κοστίζει όσο και η Crosshair

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά και εγώ φερέφωνο άλλον είμαι για πράγματα που δνε έχω δει/πιάσει προσωπικά :P Απλά είδα ότι είναι ίδια με της Mortar με προσθήκη μιας έξτρα phase.

 

Φυσικά δεν έχει πρόβλημα στο oc, αλλά είναι λίγο οριακό για 100Α continues. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που είδες 166Α ; 100A Θέλει ο Ryzen 7 8C/16T στα 4GHz με ~1.425V, το SoC έχει τάση 0.95V στοκ και με OC safe μέχρι ~1.2V. Άρα για αυτό το overclocking αν υποθέσουμε οτι θες 100A (VRM/1.425V) + 30A (SoC/1.1V) για 4GHz καταναλώνεις κάπου ~170W χοντρικά πάντα για όλη τη CPU σε extreme load. Τα 166Α είναι μέγιστο ρεύμα των mosfet στην τάδε μητρική, λιγάκι αδύνατο μάλλον για νορμάλ Β350! Μιλάμε για πάνω απο 200W μόνο απο τα phase CPU-VRM! H Asrock Taichi π.χ δίνει κάπου 480Α για CPU-VRM ... τρελό overkill για 4-4.1GHz OC.

 

*IoaZ o 1600 σου πόσο ρεύμα θέλει για τα 4 GHz ;

Cpu core current max= 172.510A  SoC current max =15.875 A . Σε average αντίστοιχα 133.073Α και 12.653Α 

https://abload.de/img/listeenrun6fuwy.jpg

 

Δεν τον έχω καταφέρει να τον πάω  4 Ghz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συμπέρασμα που βγάζω είναι ότι με το Realbench  μπορεί να φαίνεται σταθερό το σύστημα αλλά στην πραγματικότητα να μην είναι . Χρειάζεται 24h το prime για να σιγουρευτείς . Για αυτό τον λόγο χρειάστηκε να ανεβάσει την τάση στον επεξεργαστή .  

καλημερα σε micro atx μητρικη γ το σοκετ αμ4 εχεις καποια στο νου σου π να ειναι καλη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, ένα video αν σας ενδιαφέρει για τις Β350. Στο ~1:27 λέει για τα 100Α πάνω κάτω για τυπικό OC.

 

https://www.youtube.com/watch?v=ZGrxhf_xZWI

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...