Προς το περιεχόμενο

AM4 motherboards εμπειριες και συμπερασματα


benign

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μάλιστα ενδιαφέρον. Με λίγα λόγια λέει (υποκειμενικά φυσικά):

 

- Αν θέλουμε 8c/16t επεξεργαστή καλύτερα να πάμε σε X370 MB, και μάλιστα όχι από τις φθηνές. Μόνο τα δύο μεγάλα MSI κάνουν αλλά και αυτά καλύτερα να τα αποφύγουμε

- Γενικά αποφεύγουμε Gigabyte σε b350

- Αποφεύγουμε επίσης το μικρό μοντέλο της ASUS. Μάλιστα μάλλον το θεωρεί το χειρότερο όλων. Το 2ο μοντέλο είναι αξιοπρεπές. Επίσης περιμένει να το παραλάβει ένα για έναν extreme OCing διαγωνισμό. Προφανώς θα δούμε και video review

- AsRock μέτρια. Για 6πύρηνους είναι μια χαρά

- Γενικά προτιμάμε MSI. Τα δύο μεγάλα μοντέλα είναι και τα καλύτερα (Gaming PRO Carbon, Krait Gaming). Όμως, α) κοστίζουν αρκετά απ' όσο είδα έξω και πάνε στα όρια των X370 & β) δεν τα φέρνουν Ελλάδα.

- Για Biostar δεν είπε κάτι, αλλά έχω ακούσει καλά λόγια ειδικά για το GT5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μάλιστα ενδιαφέρον. Με λίγα λόγια λέει (υποκειμενικά φυσικά):

 

- Αν θέλουμε 8c/16t επεξεργαστή καλύτερα να πάμε σε X370 MB, και μάλιστα όχι από τις φθηνές. Μόνο τα δύο μεγάλα MSI κάνουν αλλά και αυτά καλύτερα να τα αποφύγουμε

- Γενικά αποφεύγουμε Gigabyte σε b350

- Αποφεύγουμε επίσης το μικρό μοντέλο της ASUS. Μάλιστα μάλλον το θεωρεί το χειρότερο όλων. Το 2ο μοντέλο είναι αξιοπρεπές. Επίσης περιμένει να το παραλάβει ένα για έναν extreme OCing διαγωνισμό. Προφανώς θα δούμε και video review

- AsRock μέτρια. Για 6πύρηνους είναι μια χαρά

- Γενικά προτιμάμε MSI. Τα δύο μεγάλα μοντέλα είναι και τα καλύτερα (Gaming PRO Carbon, Krait Gaming). Όμως, α) κοστίζουν αρκετά απ' όσο είδα έξω και πάνε στα όρια των X370 & β) δεν τα φέρνουν Ελλάδα.

- Για Biostar δεν είπε κάτι, αλλά έχω ακούσει καλά λόγια ειδικά για το GT5

 

Οι msi που λες "προτιμάμε msi" έχει βάλει σε flagship μητρική, ναι καλά άκουσες σε flagship, στην x370 gaming titanium, τα ίδια vrm με αυτά που φοράνε οι 970 gaming και 990fxa gaming του am3+ και επίσης για flagship μητρική δεν έχει bclk. Δεν έχουν τις ίδιες ενεργειακές απαιτήσεις οι ryzen με τους fx και ζήτημα να πάνε 50 βαθμούς τα vrm σε peak, αλλά ειλικρινά η msi κοροϊδεύει τους πελάτες της με το να βάζει τέτοια vrm στην καλύτερη πρόταση της εταιρείας για το am4 που κοστίζει 3 κατοστάρικα. Οπότε οι pro carbon και το flagship krait gaming titanium κοστίζουν αρκετά και φοράνε vrm ξεφτίλα, ειδικά στο flagship δεν νοείται τέτοιο πράγμα και ας έχει φοβερό εξοπλισμό σαν μητρική, στα 3 κατοστάρικα μητρική με τέτοια vrm και χωρίς καν bclk ξαναλέω είναι κοροϊδία. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά στα bold σίγουρα τα εννοείς ; Το ρωτάω με πλήρη επίγνωση των λεγομένων μου. Η asrock έχει βγάλει ωραιότατα x370 μοντέλα με δύο πολύ καλά όπως gaming k4 και taichi με την taichi να φοράει κορυφαία vrm, οι msi που λες "προτιμάμε msi" έχει βάλει σε flagship μητρική, ναι καλά άκουσες σε flagship, στην x370 gaming titanium, τα ίδια vrm με αυτά που φοράνε οι 970 gaming και 990fxa gaming του am3+ και επίσης για flagship μητρική δεν έχει καν bclk. Δεν έχουν τις ίδιες ενεργειακές απαιτήσεις οι ryzen με τους fx και ζήτημα να πάνε 50 βαθμούς τα vrm σε peak, αλλά ειλικρινά και έτσι για το γαμώτο η msi κοροϊδεύει τους πελάτες της με το να βάζει τέτοια vrm στην καλύτερη πρόταση της εταιρείας για το am4 που κοστίζει 3 κατοστάρικα.

Για το Β350 λέμε πάντα. Και μόνο τα ακριβά MSI.

 

Αν και εγώ θα πήγαινα στην PRO4 που είναι "doubled" 3 phase.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο video αναφέρει ότι για τα 

 

1.OC στα 4GHz με 1.425v θα χρειαστείς περίπου 100Α  για 8core 

Το θέμα είναι στις περισσότερες φορές δεν φτάνουν τα 1.425Α για να είναι σταθερό το σύστημα στα 4Ghz . 

Ryzen 1700 @ 4,0 GHz -> 26% @ 1.440V or less --> Ότι είναι λιγότερο από 1 στα 4 που φτάνει 4GHz με 1.425

Ryzen 1700X @ 4,0 GHz -> 29% @ 1.424V or less   ---> Είναι 29% 

Ryzen 1800X @ 4,0 GHz -> 73% @ 1.408V Or less   --> Εδώ είναι πολύ καλύτερα με 73%  

Στα Ryzen 5 είναι μικρότερες η πιθανότητες  για 4GHz αλλά θέλει 70Α για 6core και 50Α για 4core  στα 1.42V

2. Δεν κάνει η μητρική για  Benchmarks καλύτερα να πάρετε άλλη

Αναφέρει ότι εφόσον καταφέρεται να φτάσετε στα 4GHz με 1.425v δεν θα έχετε πρόβλημα στα παιχνίδια   

 

 

Αυτό που πιστεύω είναι ότι στα 3.8 -- > 3.95  δεν θα υπάρχει θέμα αλλά στα 4 θα έχεις γιατί θα χριστής περισσότερο από 1.42  στις περισσότερες φορές ( στο Custom Loop μπορεις να ανέβεις πάνω από 1.42 άμα θυμάμαι καλά είναι 1.45 αλλά όχι στα 1.5 )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το Β350 λέμε πάντα. Και μόνο τα ακριβά MSI.

Αυτό :)

 

Οι msi που λες "προτιμάμε msi" έχει βάλει σε flagship μητρική, ναι καλά άκουσες σε flagship, στην x370 gaming titanium, τα ίδια vrm με αυτά που φοράνε οι 970 gaming και 990fxa gaming του am3+ και επίσης για flagship μητρική δεν έχει bclk. Δεν έχουν τις ίδιες ενεργειακές απαιτήσεις οι ryzen με τους fx και ζήτημα να πάνε 50 βαθμούς τα vrm σε peak, αλλά ειλικρινά η msi κοροϊδεύει τους πελάτες της με το να βάζει τέτοια vrm στην καλύτερη πρόταση της εταιρείας για το am4 που κοστίζει 3 κατοστάρικα. Οπότε οι pro carbon και το flagship krait gaming titanium κοστίζουν αρκετά και φοράνε vrm ξεφτίλα, ειδικά στο flagship δεν νοείται τέτοιο πράγμα και ας έχει φοβερό εξοπλισμό σαν μητρική, στα 3 κατοστάρικα μητρική με τέτοια vrm και χωρίς καν bclk ξαναλέω είναι κοροϊδία. 

 

Προσπάθησα να κάνω recap του video. Δεν έγραψα την γνώμη μου. Το υποκειμενικά ήταν για το τι κατάλαβα βλέποντας το video. HJέρεις αν ρωτήσεις 5 ανθρώπους που μόλις άκουσαν κάποιον άλλον να μιλάει, και οι 5 θα σου πούνε διαφορετικά πράγματα...

 

Προσωπικά, δεν τις συμπαθώ τiς MSI και έχω ποοοοολααααα χρόνια να πάρω μία τέτοια. Αλλά δεν πρέπει οι προσωπικές μας προτιμήσεις να μας επηρεάζουν όταν προτείνουμε σε έναν φίλο από το forum που θέλει να πάρει το καλύτερο δυνατό ;)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό :)

 

 

 

Προσωπικά, δεν τις συμπαθώ της MSI και έχω ποοοοολααααα χρόνια να πάρω μία τέτοια. Αλλά δεν πρέπει οι προσωπικές μας προτιμήσεις να μας επηρεάζουν όταν προτείνουμε σε έναν φίλο από το forum που θέλει να πάρει το καλύτερο δυνατό ;)

 

 

Δεν διαφωνώ σε αυτό, αλλά το flagship μοντέλο ειδικά δεν θα το πρότεινα με τίποτα σε περίπτωση που κάποιος ήθελε high end x370, θα πρότεινα crosshair ή taichi.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το Β350 λέμε πάντα. Και μόνο τα ακριβά MSI.

 

Αν και εγώ θα πήγαινα στην PRO4 που είναι "doubled" 3 phase.

Και εγώ στην pro 4 θα πήγαινα. Για μητρική των 90-100€ είναι ταμάμ.

Εξάλλου οι Ryzen δεν έχουν μεγάλες καταναλώσεις ενώ οι μικροί R5 1600 και R7 1700 της κάθε κατηγορίας, δεν παίζει να πιάσουν πάνω από 3.85ghz.

Αν είναι να πληρώσω 300€ για 4Ghz , καλύτερα να πληρώσω 100€ για 3.85ghz ....

Ίδια πράγματα είναι.

Το θέμα είναι να σηκώσουν 3200mhz μνήμες.

Στα άλλα είναι εντάξει.

 

Τέλος που είναι η biostat σε όλο αυτό? Μιλάμε για την εταιρία που ίσως να έχει τα καλύτερα vrm στις μέσης κατηγορίας τιμών μητρικές ... Η Gt5 φαίνεται πολλά υποσχόμενη.

 

Η Asus φαιρνει και άλλα μοντέλα , ίσως για να καλύψει τις βλακείες της στα μεσαία μοντέλα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διαφωνώ σε αυτό, αλλά το flagship μοντέλο ειδικά δεν θα το πρότεινα με τίποτα σε περίπτωση που κάποιος ήθελε high end x370, θα πρότεινα crosshair ή taichi.

 

Κι εγώ θεωρώ πως τα top-end της μοντέλα είναι υπερτιμημένα χωρίς να ανταποκρίνονται και σε αξία.

 

Η MSI όμως έχει να ξέρεις το καλύτερο Support και After Sales. Και αυτό μετράει πολύ εκεί έξω από την "μπανανία" που ζούμε εμείς... Και για αυτό έχει και τις μεγαλύτερες πωλήσεις. Προφανώς για τον ίδιο λόγο "βαράει" παραπάνω και τις τιμές

 

 

H Pro4 δεν τα πάει καλά με τις μνήμες πάντως (προς το παρόν τουλάχιστον).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διαφωνώ σε αυτό, αλλά το flagship μοντέλο ειδικά δεν θα το πρότεινα με τίποτα σε περίπτωση που κάποιος ήθελε high end x370, θα πρότεινα crosshair ή taichi.

Άμα δεν θα είχα πρόβλημα με το περιβάλλων του  bios θα πηγαινα στην πιο οικονομική . 

Άμα είχα παλιό cooler AM3 και ήθελα να το κρατήσω θα έπαιρνα asus hero  

Δηλαδή;

 

Τα 4 GHz είναι δύσκολα να τα φτάσεις με λογική τάση , άμα κατέβεις πιο κάτω θα είσαι μια χαρά  . 

 

 

καλημερα σε micro atx μητρικη γ το σοκετ αμ4 εχεις καποια στο νου σου π να ειναι καλη ?

Πάρε αυτές που αναφέρουν τα παιδιά αλλά πολύ πιθανών να μην φτάσεις τα 4 . Βασικά άμα δεν θέλεις Benchmarks δεν θα υπάρξει διαφορά με 3.8MHz . Θα είναι μια χαρά  από θερμοκρασια , επιδώσεις και από κατανάλωση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα δεν θα είχα πρόβλημα με το περιβάλλων του  bios θα πηγαινα στην πιο οικονομική . 

Άμα είχα παλιό cooler AM3 και ήθελα να το κρατήσω θα έπαιρνα asus hero  

 

Τα 4 GHz είναι δύσκολα να τα φτάσεις με λογική τάση , άμα κατέβεις πιο κάτω θα είσαι μια χαρά  . 

 

 

Πάρε αυτές που αναφέρουν τα παιδιά αλλά πολύ πιθανών να μην φτάσεις τα 4 . Βασικά άμα δεν θέλεις Benchmarks δεν θα υπάρξει διαφορά με 3.8MHz . Θα είναι μια χαρά  από θερμοκρασια , επιδώσεις και από κατανάλωση 

βασικα ειμαι ακομη με τον phenom 1090 και αυτες της μητρικες π κοιταζα ειναι αυτες εδω 

 

μια ειναι αυτη http://www.skroutz.gr/s/11553176/Asrock-AB350M-Pro4.html και 

 

η άλλη ειναι αυτη εδω  http://www.skroutz.gr/s/11276923/Gigabyte-AB350M-Gaming-3-rev-1-0.html

 

ποια απο της δυο θα επερνες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όλα τα παραπάνω που έχουν γραφτεί/ειπωθεί την Pro4 φυσικά.

 

Δεν ξέρω πόσο βιάζεσαι, αλλά αν μπορείς να περιμένεις, η ASUS θα βγάλει μάλλον ROG Strix και θα είναι το πιθανότερο mATX. Τώρα πόσο θα κοστίζει είναι άλλη κουβέντα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όλα τα παραπάνω που έχουν γραφτεί/ειπωθεί την Pro4 φυσικά.

 

Δεν ξέρω πόσο βιάζεσαι, αλλά αν μπορείς να περιμένεις, η ASUS θα βγάλει μάλλον ROG Strix και θα είναι το πιθανότερο mATX. Τώρα πόσο θα κοστίζει είναι άλλη κουβέντα

περιμενο εξαλλου δεν εχω και τα λεφτα ακομη μαζεψει !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

βασικα ειμαι ακομη με τον phenom 1090 και αυτες της μητρικες π κοιταζα ειναι αυτες εδω 

 

μια ειναι αυτη http://www.skroutz.gr/s/11553176/Asrock-AB350M-Pro4.html και 

 

η άλλη ειναι αυτη εδω  http://www.skroutz.gr/s/11276923/Gigabyte-AB350M-Gaming-3-rev-1-0.html

 

ποια απο της δυο θα επερνες ?

Δεν ξέρω να σου απαντήσω ποια θα σου ταίριαζε καλύτερα . Πάντως έχω εντελώς διαφορετική γνώμη  με τους περισσότερου για μητρική . Δεν κάνω οικονομία στην μητρική αλλά στην κάρτα γραφικών  . Όταν αγόρασα to 2008 τις ATi 4850  σε CF είχα ασχοληθεί με 2 παιχνίδια για 1-2 μήνες (από τότε έχω να ασχοληθώ με παιχνίδια ) . Μητρικές έχω αλλάξει πολλές φόρες γιατί χάλαγαν (QDI ECS ABIT ASUS κτλ με P1 , Duron , athon xp , P4, AMD9950)  . Για  αυτόν τον λόγο παίρνω ότι καλύτερο μπορώ να αγοράσω . Το ότι έχουν αλλάξει τα πράγματα είναι το μόνο σίγουρο αλλά το ψυχολογικό έχει μείνει .    

Επεξ/σία από IoaZ
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...