Προς το περιεχόμενο

Modem/router Netgear AC1900 Nighthawk d7000 @amazon.de στα 93 ευρώ(τελική με τα μεταφορικά). [TΕΛΟΣ]


black66.gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 305
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εγώ ρε παιδιά γιατί δεν έχω την επιλογή του downloader;;;;

 

Edit: Άκυρο, τελικά απ όσο βλέπω το D7000 δεν υποστηρίζει. Μου φαίνεται ότι σιγά σιγά εμφανίζονται αρκετές ελλείψεις... Για τα 200+ που έχει καινούριο νομίζω έχει πολλά φάουλ το modem... 

post-378638-0-32643000-1492885202_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα 200+ που έχει καινούριο νομίζω έχει πολλά φάουλ το modem... 

Αν το καλοσκεφτεις, ουσιαστικα το hardware πληρωνεις.

 

Συμφωνα με το wikidevi, το D7000 εχει διπυρινο επεξεργαστη στο 1.0 GHz και 256 RAM.

Αν βαλεις και τα αλλα καλουδια οπως π.χ το USB 3.0, ανεβαινει αρκετα η τιμη.

 

Εγω ρε παιδια παντως, Netgear δεν θα αγοραζα, ουτε και 50 ευρω να ειχε.

 

1. Το firmware φαινεται πολυ "φτηνο" και το GUI προχειρα σχεδιασμενο, σε σχεση με τον ανταγωνισμο (σε σχεση π.χ με Linksys και Asus)

 

2. Δεν υποστηριζεται απο Open Source Projects οπως DD-WRT και LEDE, για να πεις οτι θα εκμεταλλευτεις το hardware.

 

3. Μου θυμιζει πολυ "μαγαζιλα" του στυλ Πλαισιο, θυμαμαι που παλια προωθουσαν τα netgear, δεν ξερω αν εχει αλλαξει κατι καθως εχω σταματησει να τους δινω τα ωραια μου λεφτακια εδω και χρονια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρουμε αν υποστηρίζει VDSL vectoring ? (έχω δει και αρκετά ευτελέστερα μοντέλα vdsl modem να το υποστηρίζουν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το καλοσκεφτεις, ουσιαστικα το hardware πληρωνεις.

 

Συμφωνα με το wikidevi, το D7000 εχει διπυρινο επεξεργαστη στο 1.0 GHz και 256 RAM.

Αν βαλεις και τα αλλα καλουδια οπως π.χ το USB 3.0, ανεβαινει αρκετα η τιμη.

 

Εγω ρε παιδια παντως, Netgear δεν θα αγοραζα, ουτε και 50 ευρω να ειχε.

 

1. Το firmware φαινεται πολυ "φτηνο" και το GUI προχειρα σχεδιασμενο, σε σχεση με τον ανταγωνισμο (σε σχεση π.χ με Linksys και Asus)

 

2. Δεν υποστηριζεται απο Open Source Projects οπως DD-WRT και LEDE, για να πεις οτι θα εκμεταλλευτεις το hardware.

 

3. Μου θυμιζει πολυ "μαγαζιλα" του στυλ Πλαισιο, θυμαμαι που παλια προωθουσαν τα netgear, δεν ξερω αν εχει αλλαξει κατι καθως εχω σταματησει να τους δινω τα ωραια μου λεφτακια εδω και χρονια.

Βασικά η dd υποστηρίζουν πολύ το R7000 νομιζω... Γενικά τα modem όχι... Αλλά θα πρεπε στο θέμα software να έχει πολλά περισσότερα για το hardware του...
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα εχεις τηλεφωνια. Η τηλεφωνικη γραμμη σε voip βγαινει μεσα απο ειδικες/επιπλεον θυρες του μοντεμ και επισης πρεπει να το σεταρεις στο μενου και με αλλες ρυθμισεις.

τα voip modem ειναι καπως ετσι απο πισω. Το τηλεφωνο συνδεεται στις θυρες Fon 1 η Fon 2. Ενω στις συνηθισμενες PSTN γραμμες συνδεεται απευθειας στο splitter

81hTQ67j%2BVL._SL1500_.jpg

Στον Γερμανό μου είχαν πει ότι όλες οι νέες γραμμές είναι voip και ότι σταδιακά και οι υπόλοιπες -όχι μόνο του οτε αλλά όλων των εταιριών- θα γίνουν voip. Άρα εφόσον ισχύει αυτό, μετά από κάποιο καιρό ή χρόνια θα είναι άχρηστο στην Ελλάδα το συγκεκριμένο modem/router;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ρε παιδιά γιατί δεν έχω την επιλογή του downloader;;;;

 

Edit: Άκυρο, τελικά απ όσο βλέπω το D7000 δεν υποστηρίζει. Μου φαίνεται ότι σιγά σιγά εμφανίζονται αρκετές ελλείψεις... Για τα 200+ που έχει καινούριο νομίζω έχει πολλά φάουλ το modem... 

Εδω λεει  οτι δεν υποστηριζει  https://community.netgear.com/t5/DSL-Modems-Routers/NETGEAR-Downloader/m-p/1219169#M15341

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον Γερμανό μου είχαν πει ότι όλες οι νέες γραμμές είναι voip και ότι σταδιακά και οι υπόλοιπες -όχι μόνο του οτε αλλά όλων των εταιριών- θα γίνουν voip. Άρα εφόσον ισχύει αυτό, μετά από κάποιο καιρό ή χρόνια θα είναι άχρηστο στην Ελλάδα το συγκεκριμένο modem/router;

Θα το συνδέσεις σαν router.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συνεχίσεις να χρησιμοποιείς το ρούτερ του παρόχου σαν μόντεμ μόνο και το netgear σαν ρουερ 

Όταν γράφετε ότι δεν κάνει για γραμμή voip εννοείτε ότι θα πρέπει να είναι πάνω και το router του παρόχου ή ότι δεν θα δουλεύει καθόλου το netgear του θέματος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτόμαι να χτυπήσω και το NETGEAR A6210-100PES AC1200 802.11AC Dual Band (300 Mbps / 867 Mbps) High Gain Wi-Fi USB 3.0 Adapter προκειμένου ν αναβαθμίσω laptop το οποίο δουλεύει με πρότυπο 802.11 b/g.

 

έχει κάποιος εναλλακτική πρόταση για αντίστοιχο usb wifi dongle?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για wind vdsl χρειάζεται να έχω ενεργό το enable this interface και το use VLANID?

 

Συμπλήρωση:

 

Τελικά χρειάζεται το enable this interface και το use VLANID με τιμή 835. Όντως έχει αυξημένη εμβέλεια σε σχέση με το Zyxel της Wind και μάλιστα σε δύσκολο διαμέρισμα (τρεις τοίχοι εμπόδιο, καθαρή στην ευθεία απόσταση ~10m περίπου)

Επεξ/σία από geodimis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας, ειδα την προσφορα καθυστερημενα. Ισχυει ακομα ή εχει ληξει; Προσπαθησα να το παραγγειλω και μου βγαινει 104 ευρω με μεταφορικα. 

 

Όσο φεύγουν τα μηχανάκια, η τιμή ανεβαίνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...