Προς το περιεχόμενο

Φαγητό για τοξίνες


vasilissouvlaki

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 139
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

 

 

Αναφερόμουν συγκεκριμένα για το κρύωμα. Για τις άλλες ιδιότητες δεν έχω εμπειρία ή γνώσεις ή γνώμη. Δύο εκθέσεις που δίνει το άρθρο που έβαλα πιο πάνω είναι αυτή (ολόκληρο το paper το βρήκα μόνο επί πληρωμή όμως) και αυτή. Δε λέω να σταματήσει κάποιος τη συμβατική ιατρική και να στραφεί εξ ολοκλήρου στην ομοιπαθητική ούτε να πίνει ματζούνια που θεραπεύουν τον καρκίνο. Αυτό που λέω είναι ότι εμένα το συγκεκριμένο σκεύασμα εμένα (και όχι μόνο) με έχει βοηθήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αναφερόμουν συγκεκριμένα για το κρύωμα. Για τις άλλες ιδιότητες δεν έχω εμπειρία ή γνώσεις ή γνώμη. Δύο εκθέσεις που δίνει το άρθρο που έβαλα πιο πάνω είναι αυτή (ολόκληρο το paper το βρήκα μόνο επί πληρωμή όμως) και αυτή. Δε λέω να σταματήσει κάποιος τη συμβατική ιατρική και να στραφεί εξ ολοκλήρου στην ομοιπαθητική ούτε να πίνει ματζούνια που θεραπεύουν τον καρκίνο. Αυτό που λέω είναι ότι εμένα το συγκεκριμένο σκεύασμα εμένα (και όχι μόνο) με έχει βοηθήσει.

 

Ναι ρε συ, το ξαναείπα: δεν αντιλέγω ότι μπορεί το ότι πήρες τάδε να σ' έχει βοηθήσει σε κάτι (placebo or not).

 

Απλά, δίνεις ένα link, κάνω την έρευνά μου, καταλήγω πως είναι για το πέος (ή πιο σωστά, αυτό το ξέραμε ήδη απλά τώρα έχουμε και επιχειρήματα), άρα το link διαγράφεται ως αξιόπιστη πηγή και έχουμε μείνει μόνο με το ότι το λες εσύ. That is all. Γιατί αλλιώς θα περάσει σήμερα/αύριο κάποιος άλλος και θα πει να ορίστε "αποδείξεις".

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σου δουλεύει Κάνε ότι νομίζεις, αλλά μην προσπαθείς να το εξηγήσεις επιστημονικά. Δεν υπάρχει καμία μα καμία επιστημονική βάση στην ομοιοπαθητική. Αντίθετα, υπάρχουν μελέτες που δείχνουν δράση ίδια με το placebo.

Υπάρχουν πολλοί γιατροί που είναι και ομοιοπαθητικοί ή μόνο ομοιοπαθητικοί, το ίδιο και φαρμακοποιοί. Εννοώ κανονικοί γιατροί που έχουν βγάλει ιατρικές σχολές. Αυτοί το κάνουν μόνο από συμφέρον ή έχουν άλλους λόγους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν πολλοί γιατροί που είναι και ομοιοπαθητικοί ή μόνο ομοιοπαθητικοί, το ίδιο και φαρμακοποιοί. Εννοώ κανονικοί γιατροί που έχουν βγάλει ιατρικές σχολές. Αυτοί το κάνουν μόνο από συμφέρον ή έχουν άλλους λόγους;

 

Υπάρχουν και γιατροί που δεν εμβολιάζουν τα ίδια τα παιδιά τους. Τώρα θα μάθουμε την ανθρωπότητα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα όλοι αυτοί είναι ή απατεώνες ή βλαμμένοι;

 

Δεν ξέρω τι είναι zio, και δε μπορώ να απαντήσω στην ερώτησή σου γιατί όποια απάντηση και να δώσω θα τσουβαλιάζει. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι, ξέροντας τι κυκλοφορεί εκεί έξω, το γεγονός πως στην περίπτωση αυτή δε μπορώ να προσδιορίσω το κίνητρο του καθενός επακριβώς δε με απασχολεί καθόλου.

 

Μου φτάνει δηλαδή το ότι η μία πρακτική έχει heavy metal επιχειρήματα με νούμερα και έρευνες στα χέρια της ενώ η άλλη έχει άλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε. Δε χρειάζεται να ξέρω γιατί ο τάδε ή ο δείνα επέλεξε την όποια πρακτική επέλεξε, και το γεγονός ότι δεν ξέρω το συγκεκριμένο δε με απασχολεί γιατί ξέρω αυτά που έχουν σημασία για να σχηματίσω δική μου άποψη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοι που τρωνε σαλατες κ νομιζουν οτι κανουν υγειηνη διατροφη κανουν λαθος...Εχει μαμηθει το θεμα με τα φυτοφαρμακα!Το καλυτερο ειναι οσο μπορουμε βραστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσοι είναι ομοιοπαθητικοι εχοντας τελειωσει και Ιατρικη, απλα εχουν μεγαλη αγαπη στα μωβ. Ξερεις υι κερδος εχει να πουλας αερα κοπανιστο για ..θεραπεία??

 

Οσο για τα εμβόλια, θα το δεχομουν απο καποιον που εχει στην οικογένεια του ιστορικο αυτοανοσιας να ειναι πιο επιφυλακτικος, θεωρητικα καποιο triggering είναι δυνατό αν και οχι πιθανό. Αλλά ως εκεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσοι είναι ομοιοπαθητικοι εχοντας τελειωσει και Ιατρικη, απλα εχουν μεγαλη αγαπη στα μωβ. Ξερεις υι κερδος εχει να πουλας αερα κοπανιστο για ..θεραπεία??

 

Οσο για τα εμβόλια, θα το δεχομουν απο καποιον που εχει στην οικογένεια του ιστορικο αυτοανοσιας να ειναι πιο επιφυλακτικος, θεωρητικα καποιο triggering είναι δυνατό αν και οχι πιθανό. Αλλά ως εκεί.

Καλά αυτή την αγάπη την έχουν και πολλοί από τους συμβατικούς γιατρούς :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχουν συμβατικοι ιατροί. Υπαρχουν απο τη μια Ιατροί και απο την αλλοι "θεραπευτες/εναλλακτικοι/σαμανοι/ομοιοπαθητικοι/..." ή οπως αλλιως θες.

 

Και πιστεψε με η "κλασσικη" και η "συμβατική" ιατρική δεν ειναι ουτε το ένα ουτε το άλλο. Εξελισσεται με ιλιγγιωδεις ρυθμούς και καταφερνει να απαντα καθημερινα σε ολο κ περισσοτερα ζητήματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν πολλοί γιατροί που είναι και ομοιοπαθητικοί ή μόνο ομοιοπαθητικοί, το ίδιο και φαρμακοποιοί. Εννοώ κανονικοί γιατροί που έχουν βγάλει ιατρικές σχολές. Αυτοί το κάνουν μόνο από συμφέρον ή έχουν άλλους λόγους;

Το συμφέρον είναι το βασικό κίνητρο. Είναι πολύ ωραίο να δίνεις φάρμακα χωρίς παρενέργειες και να εισπράττεις. Αν πιστεύουν στην ομοιοπαθητική και την υποστηρίζουν "επιστημονικά", τότε σημαίνει ότι δεν αντιλαμβάνονται ότι δεν υπάρχει επιστήμη πίσω από την ομοιοπαθητική.

 

Ότι από τα δύο και να ισχύει κατά τη γνώμη μου είναι αρνητικό.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...