Προς το περιεχόμενο

Φαγητό για τοξίνες


vasilissouvlaki

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν καταλαβαίνω το ύφος σου....

Δηλαδή σώνει και καλά να συμφωνήσω με σας ότι η ομοιοπαθητική είναι τσαρλατανισμός; και τα η θεραπεία plasebo;

 

Και καλά δε χρειάζεται να συμφωνήσεις με τίποτα. Απλά έχε υπόψη ότι καμιά φορά το να συμφωνήσεις σώνει.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή πιστεύεις ότι η ομοιοπαθητική λύνει τα πάντα;

Όσον αφορά την ακμή, αν και δεν πήρα χάπια (γιατί δεν ήταν τόσο έντονη), ο δερματολόγος μου με έσωσε και όχι οι εναλλακτικές θεραπείες.

Γράψε λίγα λόγια για τι θεραπεία σου πρότεινε..

Και καλά δε χρειάζεται να συμφωνήσεις με τίποτα. Απλά έχε υπόψη ότι καμιά φορά το να συμφωνήσεις σώνει.

Δεν έγραψα πουθενά ότι μόνο σε ομοιοπαθητικό πηγαίνω.Δεν βρήκα θεραπεία σε κάτι που είχα,και ησύχασα με τον ομοιοπαθητικό.

Αν θέλετε σας ανεβάζω και φωτο να δείτε σε τι κατάσταση με φτάσανε...και δεν ήταν ένας μόνο γιατρός.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με κρέμες (skinoren & adaferin) και μια πρωινή που δεν θυμάμαι. Σε έξι μήνες το πρόσωπο μου έγινε τέλειο. Βέβαια είχα μικρής έντασης ακμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο ποτε το θυμαρι και ο αργιλος θεωρουνται ομοιοπαθητικα φαρμακα?

Μου συνέστησε ένα φυτικό αντιβιοτικό που είχε θυμάρι μεταξύ άλλων,της Revimed -είναι ομοιοπαθητικό-αλλά και άργιλο τα οποία έχουν αντιμικροβιακές ιδιότητες.

Και αποφυγή κάποιων τροφίμων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με κρέμες (skinoren & adaferin) και μια πρωινή που δεν θυμάμαι. Σε έξι μήνες το πρόσωπο μου έγινε τέλειο. Βέβαια είχα μικρής έντασης ακμή.

Χωρίς ακμή κρέμα για ρυτίδες και γενικά για πρόσωπο τι προτείνεις; για άντρα κ γυναίκα αν μπορούμε να πάρουμε την ίδια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

θα σταματήσεις αυτό το ειρωνικό ύφος;

όταν κάτι με έχει βοηθήσει και ένας λέει τα δικά του,ο άλλος το λέει Placebo...

Επεξ/σία από palawiaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς ακμή κρέμα για ρυτίδες και γενικά για πρόσωπο τι προτείνεις; για άντρα κ γυναίκα αν μπορούμε να πάρουμε την ίδια..

Δεν είναι δερματολόγος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα σταματήσεις αυτό το ειρωνικό ύφος;

όταν κάτι με έχει βοηθήσει και ένας λέει τα δικά του,ο άλλος το λέει Placebo...

 

Όχι, και δεν απολογούμαι γι' αυτό. Επίσης δεν αμφισβητώ ότι η κατάστασή σου βελτιώθηκε, απλά βγάζουμε διαφορετικά συμπεράσματα για το ποιά ήταν η αιτία. Ορίστε ένα από τα αγαπημένα μου comic strips ever που εξηγεί γιατί, αν και δε θα το καταλάβεις:

 

correlation.png

 

 

Ένα μόνο τελευταίο σχόλιο: έχουν δοθεί πόσα γαμημένα βραβεία Νόμπελ σε επιστήμονες για τη δουλειά τους στα αντιβιοτικά. Όταν τύποι που έχουν πάρει Νόμπελ και στους οποίους οφείλουν τη ζωή τους εκατομμύρια επι εκατομμυρίων λένε πως τα ομοιοπαθητικά είναι τσαρλατανιές, εγώ ακούω.

 

Οι υπόλοιποι σαφώς κάντε ο καθένας όπως νομίζει.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εγώ πάντως όσα χρόνια παίρνω echinacea μ' έχει βοηθήσει στο να μην κρυολογώ εύκολα και να μου περνάει πιο γρήγορα. Και με μια πρόχειρη αναζήτηση βλέπω ότι υπάρχουν μελέτες σχετικά που το επιβεβαιώνουν.

 

https://draxe.com/echinacea-benefits/

(δείτε τις παραπομπές)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

defaser Να απολογηθείς γιατί πάλι κοτσάνα έγραψες

Αμφισβήτησα καθόλου την επιστήμη;
Για πες μου που;
Και ο 4saken έγραψε κάτι.Το αμφισβήτισα;

Την αμισβήτισα για την δικιά μου πείπτωση και μόνο.Γιατί με κάνανε έτσι:

 

   post-51825-0-24587700-1492349209_thumb.jpg  

από την μασχάλη μου

και χωρίς γιατρειά,χωρίς να μου πούνε αν κάνω κάτι λάθος.To μόνο που λέγανε ότι πρέπει να εγχειριστώ

Και δεν ήταν ένας.Και είχα δοκιμάσει και αντιβιωτικά.Ισοτρετινοΐνη μόνο δεν δοκίμασα.

Kαι κάθε χρόνο το ίδιο βιολί.

 

 

    post-51825-0-93167300-1492349959_thumb.jpg 

 

άλλη μία.Σουρωτήρι με κάνανε

Αυτά πριν κανα 3 χρόνια.Από τότε που ασχολήθηκα με τα ματζούνια τίποτα εντελώς.

Για αυτό ξεκόλλα και λίγο.Το τι λέει η κάθε παπαροσελίδα που βάζεις δεν με ενδιαφέρει.Έχω και την δικιά μου γνώμη και λογική.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

defaser Να απολογηθείς γιατί πάλι κοτσάνα έγραψες

Αμφισβήτησα καθόλου την επιστήμη;

Για πες μου που;

Και ο saken έγραψε κάτι.Το αμφισβήτισα;

Την αμισβήτισα για την δικιά μου πείπτωση και μόνο.Γιατί με κάνανε έτσι

 

 

και χωρίς γιατρειά,χωρίς να μου πούνε αν κάνω κάτι λάθος.To μόνο που λέγανε ότι πρέπει να εγχειριστώ

Και δεν ήταν ένας.

Kαι κάθε χρόνο το ίδιο βιολί.

Για αυτό ξεκόλλα και λίγο.

 

Το μόνο εποικοδομητικό που έχω να προσθέσω είναι ότι γιατροί υπάρχουν όλων των ειδών, και συγκεκριμένα υπάρχει και το είδος "είμαι άνθρωπος και κάνω λάθος". Το οποίο λάθος ενίοτε μπορεί να σε στείλει και στον τάφο, όπως π.χ. έστειλε τη θεία μου που ποτέ δε γνώρισα. Αυτό δε λέει τίποτα για την ιατρική σαν επιστήμη, απο κει και πέρα ο καθένας βγάζει τα συμπεράσματά του.

Εγώ πάντως όσα χρόνια παίρνω echinacea μ' έχει βοηθήσει στο να μην κρυολογώ εύκολα και να μου περνάει πιο γρήγορα. Και με μια πρόχειρη αναζήτηση βλέπω ότι υπάρχουν μελέτες σχετικά που το επιβεβαιώνουν.

 

https://draxe.com/echinacea-benefits/

(δείτε τις παραπομπές)

 

1. Πατάω κλικ.

2. "9 Benefits. #1: combats cancer"

3. Facepalm

4. Κάτσε, δίνουν direct quote σε κάτι...: "The medicinal value of phytochemicals contained in Echinacea is clearly evident and indicates that these agents, as well as phytochemicals not yet discovered in other herbs, may be valuable tools to combat tumors." -- can it be? Υπάρχει και reference link έτοιμο;

5. Click the link.

6. Μας πήγε σε ένα paper στο NCBI... sounds official. Μέχρι που βλέπεις ότι απλά είναι online database από publications, και η ύπαρξη κάποιου paper εκεί δε σημαίνει απολύτως τίποτα πέραν του ότι κάποιος το εξέδοσε. Αλλά ας μη προτρέχουμε...

7. Στο paper που μας έστειλαν δεν υπάρχει πουθενά οτιδήποτε σχετικό με το quote που μας διαφήμισαν. Χμμμμμμμμμμ.....

8. Μήπως google για το quote? Αυτό μας πάει κάπου αλλού στο NCBI, και βρίσκω το quote που μας δείχνουν.

9. Κάτσε όμως, τι λέει το quote.... "indicates that.... may be valuable", χωρίς καμία ποιοτική/ποσοτική ανάλυση? Όταν το διαβάζεις αυτό σε επιστημονικό ντεμέκ paper είναι ώρα για...

10. Facepalm

11. Διαβάζω λίγο εκει τριγύρω: "The therapeutic value of Echinacea can now be added to its prophylactic potential (above) and indicates that herbal therapy may soon see its debut alongside—or indeed in place of—conventional therapy, especially since virtually all chemo-‘therapy’ is so toxic to all other renewing systems in the body, that its administration (dose/frequency/duration) must necessarily be very limited, and as such are not successful in achieving complete life-long tumor eradication, i.e. cure."

12. Μετάφραση: επειδή το βγάλαμε απ' τον κώλο μας, πιστεύουμε (τζάμπα είναι) πως μπορεί οι φυτικές θεραπείες ακόμα και να αντικαταστήσουν (!!!!!) τις συμβατικές μεθόδους αντιμετώπισης του καρκίνου. Το επιχείρημα: ε αφού οι υπάρχουσες μέθοδοι δεν τον θεραπεύουν. Πως λέμε, η εκτόξευση ανθρώπων στον αέρα με κανόνι μπορεί να αντικαταστήσει τις πτήσεις με αεροπλάνο, αφού εξάλλου οι τελευταίες δεν καταφέρνουν να προσδώσουν στους επιβάτες μόνιμη ικανότητα αυτόνομης πτήσης.

13. Τόσα πολλά facepalms που έχασα το μέτρημα.

14. Διαβάζω όλο εκείνο το paper από την αρχή μέχρι το τέλος. Δεν είμαι γιατρός αλλά ξέρω να διαβάζω papers.

15. Facepalms. Γίνομαι μάστορας σ' αυτό.

16. Και που λες, αυτά τα papers εκδόθηκαν στο journal "Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine"... complementary and alternative medicine??? Εντάξει ακούγεται λίγο ύποπτο...

17. Google.

18. Ο ίδιος ο Edzard Ernst, που αν μη τι άλλο θα έπρεπε να έχει να πει κάτι καλό για alternative medicine, για το συγκεκριμένο journal έχει να πει αυτό:

 

As a result, most (I estimate around 80%) of the articles that currently get published on alternative medicine are useless rubbish. They tend to be either pre-clinical investigations which never get followed up and are thus meaningless, or surveys of no relevance whatsoever, or pilot studies that never are succeeded by more definitive trials, or non-systematic reviews that are wide open to bias and can only mislead the reader.

 

Strong words? Yes, ‘useless rubbish’ is not exactly meant as a compliment. Perhaps you want to judge for yourself – here are the last 20 articles published in EBCAM in 2015.

 

 

19. Εντάξει κάποια στιγμή πρέπει να σταματήσω τα facepalms γιατί θα μείνει αποτύπωμα.

 

Συμπέρασμα: μπορεί να πάρεις echinachea και να σου γιατρέψει την ακμή και να σου μεγαλώσει και το πουλί 5 πόντους. Αλλά μετά από αυτά που είδα (και δε με άφησαν έκπληκτο) προσωπικά θα βαστούσα και μικρό καλάθι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχω απορία ποιά είναι τα φαγητά που βοηθούν τον οργανισμό να διώξει τις τοξίνες?

 

σιγουρα όχι αυτό που υπαρχει στο nick σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...