Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση φυσικού αερίου


aggeliki :)

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, fredd0 είπε

κανονικα η πιεση ειναι αναλογη του μανομετρικου της εγκαταστασης ... αν ειναι πχ λεβητας αεριου στο μπαλκονι στο ιδιο επιπεδο με τα σωματα μπορει να ειναι και 1 bar. Αν ο λεβητας ειναι στο υπογειο και τα σωματα 5  οροφους πανω μπορει να ειναι 2.5 bar.

Eμενα μου ειπε να το ελεγχω καθε 1-2 μηνες και να κοιταω να ειναι στο 1,5 bar.

Προχθες που πηγα να ενεργοποιησω την επιλογη της θερμανσης για τα καλοριφερ ειδα οτι ηταν στο 1 bar.

Γυρισα προς τα αριστερα μια μπλε στροφιγγα και μολις ανεβηκε στο 1,5 bat την εκλεισα.

Λογικα οπως λες για το μανομετρικο της εγκαταστασης οτι διαφερει ανα περιπτωση τοτε η δικη μου εγκατασταση θα χρειαζεται να ειναι στο 1.5 bar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 687
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

αυτο που εκανες ηταν να συμπληρωσεις νερο στο κυκλωμα, οχι ελεγχος δοχειου διαστολης κλπ. Για να ελεχθει το (εσωτερικο)  δοχειο διαστολης θελει μαστορα να το ξεβιδωσει να δει τι πιεση εχει και να συπληρωσει (αζωτο η αερα) στο δοχειο. Εσυ απλα συμπληρωσες νερο στην εγκατασταση, και καλα εκανες γιατι οι λεβητες αεριου αν πεσει η πιεση κατω απο καποια επιπεδα απλα σβυνουν και πετανε error.

Το 1.5 bar ειναι ο αριθμος "πασπαρτου" ... τις εγκαταστασεις τις κανουν υδραυλικοι κατα κανονα, κανεις δεν ασχολειται να υπολογισει τι πιεση ακριβως χρειαζεται η καθε εγκατασταση οποτε ο "ελληνικος" τροπος ειναι ξεκινα απο 1.5bar και αν δε ζεσταινονται τα τελευταια σωματα ανεβασε λιγο. Συν οτι στην Ελλαδα υπαρχουν κατι παπαριες πατεντες εγκαταστασεις (μονοσωληνια , εγκαταστασεις με τουμποραμαματα με κατι αστειες διατομες κλπ) και η καπως μεγαλυτερη απο την απαραιτητη πιεση εχει γινει κανονας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oποτε δεν καταλαβα αρχικα αυτο που εννουσε ο skiabox και τα μπερδεψα.

Τωρα για τον ελεγχο δοχειου διαστολης δεν μ'εχει ενημερωσει κανεις αν πρεπει να γινει κατι.

Θα πρεπει να κανω κατι εγω?

Ειναι κατι που πρεπει να γινεται απαραιτητα καθε χρονο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 02/11/2020 at 01:35, fredd0 said:

αυτο που εκανες ηταν να συμπληρωσεις νερο στο κυκλωμα, οχι ελεγχος δοχειου διαστολης κλπ. Για να ελεχθει το (εσωτερικο)  δοχειο διαστολης θελει μαστορα να το ξεβιδωσει να δει τι πιεση εχει και να συπληρωσει (αζωτο η αερα) στο δοχειο. Εσυ απλα συμπληρωσες νερο στην εγκατασταση, και καλα εκανες γιατι οι λεβητες αεριου αν πεσει η πιεση κατω απο καποια επιπεδα απλα σβυνουν και πετανε error.

Το 1.5 bar ειναι ο αριθμος "πασπαρτου" ... τις εγκαταστασεις τις κανουν υδραυλικοι κατα κανονα, κανεις δεν ασχολειται να υπολογισει τι πιεση ακριβως χρειαζεται η καθε εγκατασταση οποτε ο "ελληνικος" τροπος ειναι ξεκινα απο 1.5bar και αν δε ζεσταινονται τα τελευταια σωματα ανεβασε λιγο. Συν οτι στην Ελλαδα υπαρχουν κατι παπαριες πατεντες εγκαταστασεις (μονοσωληνια , εγκαταστασεις με τουμποραμαματα με κατι αστειες διατομες κλπ) και η καπως μεγαλυτερη απο την απαραιτητη πιεση εχει γινει κανονας.

στον δικο μου εχω παρατηρησει οτι χάνει πιεση περιπου 0,4 ανα 3-4 βδομαδες.

ειναι φυσιολογικο?

εκανα προσφατα συντηρηση (καλοκαιρι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostakiss είπε

στον δικο μου εχω παρατηρησει οτι χάνει πιεση περιπου 0,4 ανα 3-4 βδομαδες.

ειναι φυσιολογικο?

εκανα προσφατα συντηρηση (καλοκαιρι)

ναι τοσο πεφτει και σε αυτη τη συχνοτητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους.  Γινεται συνδεση στο σπιτι που νοικιαζω με φυσικο αέριο. Θα ειναι αυτονομη και το σπιτι ειναι  περιπου 60τμ με διπλα τζαμια και καλο ηλιακο. Γενικά την μιση μερα είμαι εκτος σπιτιου  οποτε θα το δουλευω  οταν γυρναω  για θερμανση και για ζεστο νερο τον χειμωνα . Πια εταιρια προτείνεται για πιο εμπιστη και οικονομικη? Για την ωρα  δεν θελω να το συνδυασω με ρευμα και εψαχνα μπας και εβρισκα καποιο χωρις  ελαχιστη παραμονη   ή εστω με το μικροτερη δυνατη παραμονη.

Δεν ξερω αν ειναι το καταλληλο thread αλλα δεν εβρισκα καποιο αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους είμαι σε αναζήτηση παροχου φυσικού αερίου και ρεύματος συνδιαστικα, επειδηδεν έχω ιδέα τι παίζει με της εταιρίες; με τα συμβόλαια και γενικά με τον χώρο αυτό θα εκτιμούσα την βοήθεια σας. Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης σε συνέχεια του προηγούμενου ποστ θα ήθελα αν μπορείτε να μου πείτε την άποψή σας για τον λέβητα που έβαλα 

https://www.buderus.gr/products/wall-hung-boilers/logamaxgb062.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απο τα καλυτερα προγραμματα αυτη την εποχη αν οχι το καλυτερο ειναι το double του Ηρωνα

Ο λεβητας που εβαλες ειναι μια χαρα ποιοτικος 

 

Επεξ/σία από vagos789
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/10/2020 στις 7:18 ΜΜ, g_kor06 είπε

Καλησπέρα  ,

 Επαναφέρω το συγκεκριμένο thread μιας & βρίσκομαι & εγώ στο ψάξιμο για επιλογή πάροχου αερίου..

 Θα συνδεθώ με Ηρων μιας & έχω & το ρεύμα μου εκεί...

 Παίζουν επίσης & εκεί 2 προγράμματα , το ένα με χρέωση ετήσιας δημοπρασίας + 0,006 & το άλλο με σταθερη χρέωση...

 Τι συμφέρει καλύτερα ?? 

Και εγω ακριβως το ίδιο δίλημμα έχω και δεν ξερω τι να επιλεξω.Εβγαλες καμια άκρη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

 Παίζουν επίσης & εκεί 2 προγράμματα , το ένα με χρέωση ετήσιας δημοπρασίας + 0,006 & το άλλο με σταθερη χρέωση...

 Τι συμφέρει καλύτερα ?? 

Εξαρταται απο την πορεια της τιμης του αεριου 

Αν πιστευεις οτι οι προοπτικες ειναι καθοδικες,προτιμας να ακολουθεις τις δημοπρασιες

Αν πιστευεις οτι ειναι ανοδικες ή οτι προτιμας να ξερεις τι πληρωνεις σε καθε περιπτωση, παιρνεις την σταθερη τιμη

Το συμβολαιο ειναι για 2 χρονια,κατι που κανει ακομα πιο δυσκολες τις προβλεψεις

Προσωπικα δεν προτιμησα το σταθερο αλλα δεν θεωρω βεβαιο οτι θα βγω κερδισμενος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, csontheline είπε

Ναι. Εκτός αν βάλεις πάγια εντολή. 

Εδώ και στο νερό ξεκίνησαν να ζητούν εγγύηση. 

ναι δεν εβαλαν παγια εντολη αυτο το θυμαμαι ααλλα ειχα την εντυπωση οτι ισχυε μονο για ρευμα οχι και για αεριο,αλλα θα μου πεις ιδια λογικη που εχει το ρευμα οτι δηλ μπορω να αλλαξω παροχο και να επιστρεψουν την εγγυηση εχει και το αεριο οταν ληξει το συμνολαιο.....στο νερο σοβαρα τι φαση σαρκαστικα το λες?

Επεξ/σία από di maria kun
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...