Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση φυσικού αερίου


aggeliki :)

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρακαλώ για γνώμες στο παρακάτω ζήτημα.

Στην πολυκατοικία που μένω (30 διαμερίσματα!) υπάρχει κεντρική θέρμανση με φυσικό αέριο. Η θέρμανση σταμάτησε να λειτουργεί το 2012 και άνοιξε ξανά πριν 3 χρόνια. Ο χειμώνας που διανύσαμε ήταν ο τρίτος που λειτούργησε. Το καλοριφέρ λειτουργεί αυστηρά από τέλη Δεκέμβρη μέχρι τέλος Φεβρουαρίου, για 2,5 ώρες κάθε απόγευμα. Όπως ίσως καταλαβαίνετε, στο ρετιρέ που μένω οι θερμοκρασίες είναι τραγικές. Στην κουζίνα τις κρύες μέρες η θερμοκρασία είναι κάτω από 10 βαθμούς Κελσίου, ενώ οι ώρες που λειτουργεί η θέρμανση δεν επαρκούν για να ζεσταθεί σωστά το σπίτι. 

Πέρσι, η θέρμανση δούλευε για 2 ώρες ημερησίως. Με δική μου πίεση προστέθηκε το μισάωρο. Αν θυμάμαι σωστά, το καταστατικό της πολυκατοικίας προβλέπει άνοιγμα της θέρμανσης πρωί - απόγευμα, για τρεις και τέσσερεις ώρες αντίστοιχα. 

Το πρόβλημα μου είναι αφενός ότι δεν θέλουν οι υπόλοιποι να δουλέψει η θέρμανση κανονικά, αφετέρου εναντιώνονται στην αυτονόμηση οποιουδήποτε διαμερίσματος! Έχω βρεθεί κατά κάποιον τρόπο σε μια ιδιότυπη ομηρεία! Υπάρχει άλλος με παρόμοια εμπειρία? Προσωπικά, θα ήθελα να αυτονομήσω το διαμέρισμα και να τελειώνει αυτή η ιστορία κάθε χειμώνα, μπορώ όμως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 687
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εφοσον έχεις ηδη φυσικό αεριο και λειτουργεί η θερμανση δεν μπορείς να αυτονομηθείς .

Μια κουφη λυση που μου ηρθε μολις τωρα ειναι οτι βαζεις καυστηρακι στο μπαλκονι αλλα πληρώνεις κανονικα την συμετοχη σου στην κεντρική και συμπληρώνεις απο το καυστιρακι οποτε θες.WIN-WIN φαση για αρχη με σιγουρα καλυτερη αποδοση απο το να εβαζες ξερωγω αιρ -κοντισιον και παρακαλας μπας και δεν αναψουν μια χρονια για να τη κανεις..............

Απλα ειναι θεμα με τα υδραυλικα που θα πρεπει με βανες να αλλάζεις τα δυο κυκλωματα αλλα νομιζω οτι γίνεται

Επεξ/σία από SPYRER_007
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

παιδες καλησπερα σημερα εκανα την εναρξη για συνδεση με φυσ αεριο στο σπιτι μου,στο θεμα εγκαταστατη-μαστορα-μηχανικου και μαρκας λεβητα οκ θα τα βρω,ηθελα να ρωτησω για το θεμα εταιρειας τι να προσεξω???πιο συγκεκριμενα

 

1)να μπω σε ολες αυτες τις γνωστες(ζενιθ κτλ)και να δω τι?τιμη κιλοβατορας?αν εχει καποιο αρχικο κοστος για την εκιννηση για το μετρητη η καποια αρχικη ρητρα???

2)αυτα συνηθως ειναι κλειστα διετη η μονοετη συμβολαια?

3)μια αλλη βασικη απορια,αν φυγω απο την δεη και κανω συνδυαστικα με το αεριο και ρευμα παιζει να παρω καμια ακομα καλυτερη εκπτωση συνολικη η ειναι ελαχιστα αυτα??

4)γισ την σπορισ 3 αν ισχυει καπου διαβασα ενα νεο νομο οτι θα πεσει φορος σε οσους κανουν νεα συμβολαια σε αλλη εταιρεια ρευματος αυτο ισχυει??

5)κατι αλλο να δωσω προσοχη πριν αποφασισω παροχο?? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ξεκινήσει διαδικασίες για εγκατάσταση ΦΑ και εγώ και έχω κάποιες απορίες.

1. Διαβάζω στις προηγούμενες σελίδες ότι δεν χρειάζεται να πάρεις την συγκατάθεση των υπόλοιπων ένοικων για να βάλεις ΦΑ ενώ πρίν μερικές μέρες που ήρθε ο μηχανικός της ΕΔΑ ΘΕΣΣ να δεί το χώρο μας έδωσε δύο χαρτιά να συμπληρώσουμε, ένα αυτό της πολυκατοικίας με το 51% και ένα που πρέπει να υπογράψει ένας μηχανικός για την μελέτη που θα κάνει στο σπίτι. Τι παίζει ακριβώς? Να αναφέρω οτι στην πολυκατοικία υπάρχει ένας καυστήρας πετρελαίου αλλά ο καθένας έχει δικό του θερμοστάτη.

2. Για λέβητα μου πρότειναν απο το συνεργείο που θα κάνει την εγκατάσταση για έναν της immergas 20 ή 24 ΚW (το σπίτι είναι περίπου 60 τ.μ.). Τι γνώμη έχετε για αυτούς? Υπάρχει κανείς που να έχει να μας πεί μια γνώμη.

3. Στο σπίτι έχουμε ηλιακό και μποιλέρ/θερμοσύφωνα. Απο το συνεργείο που είπαν να καταργήσουμε το μποιλερ/θερμοσυφωνα εφόσον δεν χρειάζεται. Εγώ απο την άλλη δεν θέλω να πετάξω κάτι που το αλλάξαμε σχετικά πρόσφατα (~3 χρόνια πριν). Ανυσηχώ για την περίπτωση που το αέριο θα αργήσει πολύ να συνδεθεί ή μπορεί να υπάρξει κάποιο πρόβλημα στον λέβητα ΦΑ και μείνουμε χωρίς ζεστό νερό. Ποιά είναι η άποψη σας?

4. Υπάρχει κάποιος εκτιμώμενος χρόνος απο την στιγμή που θα γίνουν όλες οι εγκαταστάσεις μέχρι ο πάροχος να φέρει το ΦΑ στο σπίτι? Είμαι Θεσσαλονίκη και σκέφτομαι για Elpedison.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, rgb1989 είπε

Έχω ξεκινήσει διαδικασίες για εγκατάσταση ΦΑ και εγώ και έχω κάποιες απορίες.

1. Διαβάζω στις προηγούμενες σελίδες ότι δεν χρειάζεται να πάρεις την συγκατάθεση των υπόλοιπων ένοικων για να βάλεις ΦΑ ενώ πρίν μερικές μέρες που ήρθε ο μηχανικός της ΕΔΑ ΘΕΣΣ να δεί το χώρο μας έδωσε δύο χαρτιά να συμπληρώσουμε, ένα αυτό της πολυκατοικίας με το 51% και ένα που πρέπει να υπογράψει ένας μηχανικός για την μελέτη που θα κάνει στο σπίτι. Τι παίζει ακριβώς? Να αναφέρω οτι στην πολυκατοικία υπάρχει ένας καυστήρας πετρελαίου αλλά ο καθένας έχει δικό του θερμοστάτη.

2. Για λέβητα μου πρότειναν απο το συνεργείο που θα κάνει την εγκατάσταση για έναν της immergas 20 ή 24 ΚW (το σπίτι είναι περίπου 60 τ.μ.). Τι γνώμη έχετε για αυτούς? Υπάρχει κανείς που να έχει να μας πεί μια γνώμη.

3. Στο σπίτι έχουμε ηλιακό και μποιλέρ/θερμοσύφωνα. Απο το συνεργείο που είπαν να καταργήσουμε το μποιλερ/θερμοσυφωνα εφόσον δεν χρειάζεται. Εγώ απο την άλλη δεν θέλω να πετάξω κάτι που το αλλάξαμε σχετικά πρόσφατα (~3 χρόνια πριν). Ανυσηχώ για την περίπτωση που το αέριο θα αργήσει πολύ να συνδεθεί ή μπορεί να υπάρξει κάποιο πρόβλημα στον λέβητα ΦΑ και μείνουμε χωρίς ζεστό νερό. Ποιά είναι η άποψη σας?

4. Υπάρχει κάποιος εκτιμώμενος χρόνος απο την στιγμή που θα γίνουν όλες οι εγκαταστάσεις μέχρι ο πάροχος να φέρει το ΦΑ στο σπίτι? Είμαι Θεσσαλονίκη και σκέφτομαι για Elpedison.

Ευχαριστώ.

Στο πατρικό μου έχουμε ηλιακό και καυστήρα! Ο υδραυλικός είχε βάλει μία βάνα που την γυρίζουμε για το ζεστό  νερό το καλοκαίρι από τον ηλιακό και τον χειμώνα από τον καυστήρα.

Φέτος το χειμώνα που είχε συνέχεια ήλιο στην Θεσσαλονίκη δεν την γυρίσαμε γιατί είχαμε καυτό νερό κάθε μέρα από τον ηλιακό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SB_1957 είπε

Στο πατρικό μου έχουμε ηλιακό και καυστήρα! Ο υδραυλικός είχε βάλει μία βάνα που την γυρίζουμε για το ζεστό  νερό το καλοκαίρι από τον ηλιακό και τον χειμώνα από τον καυστήρα.

Φέτος το χειμώνα που είχε συνέχεια ήλιο στην Θεσσαλονίκη δεν την γυρίσαμε γιατί είχαμε καυτό νερό κάθε μέρα από τον ηλιακό.

Εγώ μιλάω όμως για την ύπαρξη θερμοσίφωνα, ηλιακού και λέβητα ΦΑ μαζί στο ίδιο σύστημα. Και εγώ τώρα με την παρούσα εγκατάσταση βάνα έχω που την γυρίζω απο ηλιακό σε θερμοσίφωνα και το αντίστροφο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/6/2020 στις 7:14 ΜΜ, SB_1957 είπε

Στο πατρικό μου έχουμε ηλιακό και καυστήρα! Ο υδραυλικός είχε βάλει μία βάνα που την γυρίζουμε για το ζεστό  νερό το καλοκαίρι από τον ηλιακό και τον χειμώνα από τον καυστήρα.

Φέτος το χειμώνα που είχε συνέχεια ήλιο στην Θεσσαλονίκη δεν την γυρίσαμε γιατί είχαμε καυτό νερό κάθε μέρα από τον ηλιακό.

 

Στις 22/6/2020 στις 8:32 ΜΜ, rgb1989 είπε

Εγώ μιλάω όμως για την ύπαρξη θερμοσίφωνα, ηλιακού και λέβητα ΦΑ μαζί στο ίδιο σύστημα. Και εγώ τώρα με την παρούσα εγκατάσταση βάνα έχω που την γυρίζω απο ηλιακό σε θερμοσίφωνα και το αντίστροφο.

Ηλιακος + θερμοσιφωνας + Λεβητας ειναι υπερβολη. Πετας τον θερμοσιφωνα. Η αν δε θες να τον πεταξεις παρακαμψε τον και αστον εκει να τον κοιτας. Σε καμια περιπτωση δε συμφερει να καις ρευμα για να ζεστανεις νερο.

και οι βανες ειναι για γελια

ηλιακος + λεβητακι.

100 ευρω, σας βαζει ο υδραυλικος μια θερμοστατικη τριοδη. Οταν ο ηλιακος εχει 45+ βαθμους νερο, αυτο παει στην καταναλωση χωρις να περναει απο το λεβητακι. Οταν ο ηλιακος εχει κατω απο 45 βαθμους νερο αυτο παει στο λεβητακι προθερμασμενο και ερχεται για καταναλωση, με μικροτερη χρηση ΦΑ (γιατι λογικα ο ηλιακος εχει νερο μεγαλυτερης θερμοκρασιας απο το δικτυο της πολης)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσοχη γιατι η τριοδη (πενταοδη ειναι κανονικα) σε λιγο διαστημα πιανει αλατα και κολλαει!!! Εμενα κολλαει (Watts https://www.telethermansi.gr/el-gr/Products.aspx?ElementID=6612cdb0-f938-4ca0-b8f3-8d1e3fb2c58f#.XvLaredS8dI) συνεχεια και δεν περναει το ζεστο νερο και περιμενω 20-30 λεπτα να ανοιξει παλι για να κανω μπανιο.Χιλιες φορες η χειροκινητη. Εφερα και αλλους υδραυλικους και ολοι λενε τα ιδια, να μου την αλλαξουν με αλλη μαρκα αλλα ισως παλι να εχω τα ιδια. Ενας προτεινε να την καταργησω και υπαρχει κατι σαν αισθητηρας μπαινει μεσα στο λεβητακι και αναλογα με την θερμοκρασια νερου ηλιακου αναβει το λεβητακι η αφηνει το νερο απλα να περναει οταν ειναι ζεστο. Δεν το αποφασισα αυτο γιαιτ φοβαμει μην εχω ζημια στο λεβητακι οταν μπαινει μεσα καυτο νερο του ηλιακου 100 βαθμοι το καλοκαιρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, fredd0 είπε

Ηλιακος + θερμοσιφωνας + Λεβητας ειναι υπερβολη. Πετας τον θερμοσιφωνα. Η αν δε θες να τον πεταξεις παρακαμψε τον και αστον εκει να τον κοιτας. Σε καμια περιπτωση δε συμφερει να καις ρευμα για να ζεστανεις νερο.

και οι βανες ειναι για γελια

ηλιακος + λεβητακι.

100 ευρω, σας βαζει ο υδραυλικος μια θερμοστατικη τριοδη. Οταν ο ηλιακος εχει 45+ βαθμους νερο, αυτο παει στην καταναλωση χωρις να περναει απο το λεβητακι. Οταν ο ηλιακος εχει κατω απο 45 βαθμους νερο αυτο παει στο λεβητακι προθερμασμενο και ερχεται για καταναλωση, με μικροτερη χρηση ΦΑ (γιατι λογικα ο ηλιακος εχει νερο μεγαλυτερης θερμοκρασιας απο το δικτυο της πολης)

 

3 ώρες πριν, van62 είπε

Προσοχη γιατι η τριοδη (πενταοδη ειναι κανονικα) σε λιγο διαστημα πιανει αλατα και κολλαει!!! Εμενα κολλαει (Watts https://www.telethermansi.gr/el-gr/Products.aspx?ElementID=6612cdb0-f938-4ca0-b8f3-8d1e3fb2c58f#.XvLaredS8dI) συνεχεια και δεν περναει το ζεστο νερο και περιμενω 20-30 λεπτα να ανοιξει παλι για να κανω μπανιο.Χιλιες φορες η χειροκινητη. Εφερα και αλλους υδραυλικους και ολοι λενε τα ιδια, να μου την αλλαξουν με αλλη μαρκα αλλα ισως παλι να εχω τα ιδια. Ενας προτεινε να την καταργησω και υπαρχει κατι σαν αισθητηρας μπαινει μεσα στο λεβητακι και αναλογα με την θερμοκρασια νερου ηλιακου αναβει το λεβητακι η αφηνει το νερο απλα να περναει οταν ειναι ζεστο. Δεν το αποφασισα αυτο γιαιτ φοβαμει μην εχω ζημια στο λεβητακι οταν μπαινει μεσα καυτο νερο του ηλιακου 100 βαθμοι το καλοκαιρι.

Σας ευχαριστώ και τους δύο θα το έχω υπόψη αυτό με την βάνα και θα αποφασίσω τι θα κάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Ρε παίδες τελικά τι είναι καλύτερο χαλκοσωληνας η αυτοί οι ppr? Ο ένας υδραυλικός μου είπε βάζει χαλκοσωληνες σαν επιχείρημα ό,τι είναι θετικό ο άλλος ότι τα ppr είναι εξέλιξη του χαλκόσωληνα καθώς πριν 2 χρόνια στην παγωνιά είχαν πολλοί θέματα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, costacurta είπε

Ρε παίδες τελικά τι είναι καλύτερο χαλκοσωληνας η αυτοί οι ppr? Ο ένας υδραυλικός μου είπε βάζει χαλκοσωληνες σαν επιχείρημα ό,τι είναι θετικό ο άλλος ότι τα ppr είναι εξέλιξη του χαλκόσωληνα καθώς πριν 2 χρόνια στην παγωνιά είχαν πολλοί θέματα 

Θα σου πω μόνο πως έχουν βρεθεί χαλκοσωλήνες από την εποχή της αναγέννησης και ακόμα κρατάνε. Αθάνατο υλικό ο χαλκός, το πιο υγιεινό. Το ppr μόνο αν δεν έχεις το οικονομικό και πάλι εγώ δεν θα το βάζα. 

Επεξ/σία από john_petrucci7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βγάζω άκρη. Βρήκα μάλιστα ένα άρθρο σε πιο εξειδικευμένο φόρουμ και εκεί ξανά οι απόψεις διίστανται. Λογικά υπάρχουν διάφορες ποιότητες στα ppr. Χαλκοσωληνα βάζαν παλιά και για εμφάνιση στα σπίτια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά τη γνώμη μου, καλός ο χαλκοσωλήνας αλλά παρά-είναι μεγάλο το κόστος. Προσωπικά δεν θα επέμενα εκτός και αν μου περίσσευαν πολλά λεφτά αλλά πάλι δεν θα ήταν πρωτεύον θέμα.

Η ppr είναι μια αξιόπιστη λύση αρκεί να έχει πείρα και σοβαρότητα ο μάστορας (αυτό ισχύει για όλα τα υλικά).

Μη ξεχνάμε ότι ο χαλκός εντείνει τη λεγόμενη "ηλεκτρόλυση" και θα πρέπει να έχεις το νου σου στο ανόδιο  ώστε να το αλλάζεις με θρησκευτική ευλάβεια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...