Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση φυσικού αερίου


aggeliki :)

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Γενικότερα ειναι απαράδεκτοι στο φυσικό αέριο. Αφου κάποτε πέρασαν σωλήνες ακόμα και από άδεια οικόπεδα, τους παρακαλάμε εδω και χρόνια να περάσουν απο ΤΕΤΡΑΓΩΝΑ, που δεν έσκαψαν τοτε επειδη πιθανον ξεχάστηκαν και μας λένε οτι δεν μπορουν παρά μονο να βρεθουν 20 συμβόλαια πχ.

3 χρόνια ειμαστε 6 άτομα που έχουμε κάνει αίτηση από μια γειτονιά, μας απαντουν οτι δεν υπάρχει περίπτωση με τοσο λιγους να κάνουν επέκταση 100 μέτρων (τόσο χρειάζεται).

Εκ των πραγμάτων χρησιμοποιούμε ατομικο λέβητα με παροχή απο φυάλες υγραερίου. Θέλει βέβαια συγκεκριμένες προδιαγραφές όπως έχω ξαναγράψει, αλλά ειναι προτιμότερο να αλλάζεις μια 25άρα 1 φορά την εβδομάδα στα μεγάλα κρύα, παρά ξεπαγιάζεις. Και ειναι και παμφθηνα.

Και που εισαι ακομα.

Δουλευω σε εταιρεια που κανουμε εγκαταστασεις θερμανσης και δε μπορω να βγαλω ακρη.

Περναει αεριο στο παραλληλο δρομο κατω απο το σπιτι μου.

Μαζεψα 550000 θερμιδες,γυρω στις 3 πολυκατοικιες και 20 διαμερισματα για να μας κανουν ενα Γ ,γυρω στα 130 μετρα και να παρουμε αεριο.

Και τι απαντανε οι θεοι?

Ε δεν ασχολουμαστε με τοσα λιγα μετρα,τουλαχιστον 2 τετραγωνα θα σκαψουμε,αρα μαζεψτε 1000000 θερμιδες.

Φυσικα δεν ασχοληθηκα,το εχω απο το 2011 με φιαλες και εγω.

Και περσι γκρινιαζανε πως τους κανανε μονο 1100 αιτησεις ολη τη χρονια.Τους πηγα μονος μου το 2% των ετησιων αιτησεων και μου ριξαν ακυρο.

Ε ειναι μλκες οι ανθρωποι.

Και μιλαω για περιοχη που πιανει Δημο Αθηναιων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 687
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Dantε είπε

Και που εισαι ακομα.

Δουλευω σε εταιρεια που κανουμε εγκαταστασεις θερμανσης και δε μπορω να βγαλω ακρη.

Περναει αεριο στο παραλληλο δρομο κατω απο το σπιτι μου.

Μαζεψα 550000 θερμιδες,γυρω στις 3 πολυκατοικιες και 20 διαμερισματα για να μας κανουν ενα Γ ,γυρω στα 130 μετρα και να παρουμε αεριο.

Και τι απαντανε οι θεοι?

Ε δεν ασχολουμαστε με τοσα λιγα μετρα,τουλαχιστον 2 τετραγωνα θα σκαψουμε,αρα μαζεψτε 1000000 θερμιδες.

Φυσικα δεν ασχοληθηκα,το εχω απο το 2011 με φιαλες και εγω.

Και περσι γκρινιαζανε πως τους κανανε μονο 1100 αιτησεις ολη τη χρονια.Τους πηγα μονος μου το 2% των ετησιων αιτησεων και μου ριξαν ακυρο.

Ε ειναι μλκες οι ανθρωποι.

Και μιλαω για περιοχη που πιανει Δημο Αθηναιων.

Δε πειράζει.

 Πλέον έχει αρχίσει και ανεβαίνει πολύ το υγραέριο με φιάλες και ατομικους λέβιτες. Ξύπνησε ο κόσμος και ευτυχώς έχουν ξυπνήσει και οι τεχνικοί/μηχανικοί και έχουν αρχίσει να προτείνουν αυτόν τον τρόπο θέρμανσης, σε σχέση με τις αντλιες θερμοτητας που ειναι πολυ ακριβη ιστορία.

Οι άνθρωποι κάνουν ότι μπορουν για να χάσουν χρήματα. Να τους λες τηλεφωνικά οτι είμαστε 6 διαμερίσματα που υπογράφουμε τωρα για όσα χρόνια θέλετε και να λένε οτι δε τους συμφέρει. 

Κι εγω σε πολυ κεντρικη περιοχή είμαι. Σε όλους τους δρομους περνάει εκτος από το δικο μου τετράγωνο. Και λένε οτι δε τους συμφέρει να περάσουν έναν σωληνα...Μέχρι πριν λιγο καιρό μου ζήταγαν 5000 ευρω για να το κάνουν. Αν λέει μαζευα περισσοτερους έπεφτε το ποσο.

Ε οταν μαζευτηκαμε 6 άτομα,ειπαν οτι δε τους συμφέρει.

Επεξ/σία από pontez2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά πάντως κι ο κόσμος έχει το δικό του μερίδιο ευθύνης σε όλο αυτό.
Στη δική μου πολυκατοικία, σε παρόμοια κατάσταση είμαστε.
Ολοι οι γύρω δρόμοι έχουν πάρει και εμείς μαζί με ένα άλλο κάθετο δρομάκι - μιλάμε για λιγότερο από 300 μέτρα συνολικά τα δύο δρομάκια - δεν έχουμε. Από την εταιρία διανομής μας είπαν φέρτε θερμίδες και κατάσταση με ονόματα / τηλέφωνο ή πείτε στον κόσμο να κάνει αιτήσεις στο site.
Πήγα λοιπόν εγώ με συγκάτοικο και αρχίσαμε να χτυπάμε κουδούνια, να μοιράζουμε καταστάσεις για να γράψουν ονόματα, κλπ, να δίνουμε χαρτάκια με το τηλέφωνο του υπευθύνου για την περιοχή... Οι μισοί διαχειριστές δεν ασχολήθηκαν καθόλου μετά τη συνάντησή μας και δεν ήταν λίγοι που δεν καταδέχτηκαν ούτε να κατέβουν και μας φώναζαν από το θυροτηλέφωνο "δεν με ενδιαφέρει, δεν θέλουμε αέριο, μη μας ενοχλείτε" και άλλα τέτοια.
Μας έκαναν κι εμάς πρόταση περίπου 5000 για να φέρουν τον αγωγό στα δύο αυτά δρομάκια. Προφανώς εκεί όλοι αρνήθηκαν (και όχι άδικα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά η πιο τραγική είναι η ΔΕΔΑ που είναι για την επαρχία. Σε μας εδώ Σέρρες σε δρόμο που έχει δίκτυο κάναν στον πρώτο λέβητα 10 μήνες μέχρι να με συνδέσουν και τώρα που δεν έχει ουτε καν σκαψίματα αλλά μονο να βάλουν κι άλλο μετρητή στο κτίριο έχει κλείσει χρόνος!!! Μιλάμε για τον ορισμό του κακού και άχρηστου δημοσίου!! 
Έτσι έχασαν όλη την πόλη εδώ απ'την τηλεθέρμανση που σκάβει ολημερίς! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, stark είπε

Καλά πάντως κι ο κόσμος έχει το δικό του μερίδιο ευθύνης σε όλο αυτό.

To να μην θέλει κάποιος ειναι δικαίωμά του.

Το να έχεις περάσει σωλήνες ακόμα και σε δρομους με παιδικές χαρές και οικόπεδα, να μη το έχεις περάσει απο κατοικίες, να το έχεις στα 50 μέτρα και να ζητάς από τους 6 που ενδιαφέρονται να βρουν και άλλους γιατι αλλιως δε θα το φέρεις ποτέ, το λες και εκμετάλευση.

Θα τους φέρω εγω κόσμο, επειδη εισαι ανικανοι να πουλησουν ένα προιόν? Τέτοιο θράσσος δεν το έχω ακουσει πουθένα. 

Δε θέλουν? Υπάρχει και άλλη λύση. Αυτοι θα χάσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
On 04/09/2020 at 10:35, Dantε said:

Μαζεψα 550000 θερμιδες,γυρω στις 3 πολυκατοικιες και 20 διαμερισματα για να μας κανουν ενα Γ ,γυρω στα 130 μετρα και να παρουμε αεριο.

Και τι απαντανε οι θεοι?

Ε δεν ασχολουμαστε με τοσα λιγα μετρα,τουλαχιστον 2 τετραγωνα θα σκαψουμε,αρα μαζεψτε 1000000 θερμιδες

Έτσι ήξερα κι εγώ όταν είχα κάνει αίτηση ενδιαφέροντος για εδώ (Πεντέλη). Η κλασική απάντηση ότι είμαστε 3 κι ο κούκος από πλευράς "πυκνότητας". Στο οποίο βέβαια δεν κάνουν λάθος μιας κι είμαστε μονοκατοικίες αποκλειστικά στην Π.Πεντέλη, δεν επιτρέπονται πολυκατοικίες.

Μέχρι που φέτος ξαφνικά μας πέρασαν, ενώ είχα αλλάξει το λέβητα πετρελαίου πριν 3-4 χρόνια, με συμπύκνωσης...άκλαφτος.

Από ότι φαίνεται επειδή κρατικοποιήθηκε η ΔΕΠΑ πριν από 1-2 χρόνια αν δεν κάνω λάθος, πλέον παίζει κι η πιθανότητα του βύσματος. Αλλιώς δεν μπορώ να εξηγήσω τι έγινε και πέρασαν σε μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Thresh είπε

Έτσι ήξερα κι εγώ όταν είχα κάνει αίτηση ενδιαφέροντος για εδώ (Πεντέλη). Η κλασική απάντηση ότι είμαστε 3 κι ο κούκος από πλευράς "πυκνότητας". Στο οποίο βέβαια δεν κάνουν λάθος μιας κι είμαστε μονοκατοικίες αποκλειστικά στην Π.Πεντέλη, δεν επιτρέπονται πολυκατοικίες.

Μέχρι που φέτος ξαφνικά μας πέρασαν, ενώ είχα αλλάξει το λέβητα πετρελαίου πριν 3-4 χρόνια, με συμπύκνωσης...άκλαφτος.

Από ότι φαίνεται επειδή κρατικοποιήθηκε η ΔΕΠΑ πριν από 1-2 χρόνια αν δεν κάνω λάθος, πλέον παίζει κι η πιθανότητα του βύσματος. Αλλιώς δεν μπορώ να εξηγήσω τι έγινε και πέρασαν σε μας.

καταλαβαν οτι καλη η πυκνοτητα, αλλα αν ο αλλος δεν εχει τα 4 χιλιαρικα ποσο παει η μεση εγκατασταση ΦΑ τοτε καλυτερα να πας εκει που εχουν. Αν θυμαμαι καλα το τεστ case ηταν τα Βριλησσια λιγο κατω απο εσας που παροτι δεν ειναι ξερωγω παγκρατι απο πλευρας πυκνοτητας εχει τρομερα υψηλα ποσοστα adoption ΦΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
40 minutes ago, fredd0 said:

καταλαβαν οτι καλη η πυκνοτητα, αλλα αν ο αλλος δεν εχει τα 4 χιλιαρικα ποσο παει η μεση εγκατασταση ΦΑ τοτε καλυτερα να πας εκει που εχουν. Αν θυμαμαι καλα το τεστ case ηταν τα Βριλησσια λιγο κατω απο εσας που παροτι δεν ειναι ξερωγω παγκρατι απο πλευρας πυκνοτητας εχει τρομερα υψηλα ποσοστα adoption ΦΑ

Έχουν βάλει κάμποσες μονοκατοικίες στον δρόμο μου, ο οποίος ουσιαστικά είναι 3 τετράγωνα, αλλά δεν μιλάμε καν για μεζονέτες, δλδ κολλητά κτίρια, με αποτέλεσμα να ακούγεται για πλήθος αλλά ουσιαστικά να μιλάμε για 5-6 σπίτια max (προς το παρόν).

Ακόμα κι όλοι να βάλουν, άντε να πούμε ότι είναι καμια 15αρια σπίτια.

Αρκετά τετραγωνικά το καθένα, αλλά αν γίνει καμια ενεργειακή αναβάθμιση, η κατανάλωση θα πέσει ουκ ολίγο.

Εντάξει δεν με χάλασε κι ας ακούγομαι σαν αχάριστο γαϊδούρι, μέχρι το τέλος του μήνα θα έχω ενεργοποιηθεί. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά θα ήθελα τα φώτα σας σε κάτι. 

Σε πολυκατοικία που κάποιο θα βάλουμε αέριο με ατομικους λέβητες και κάποιοι θα μείνουν με τον κεντρικό καυστήρα που παίρνει και αέριο, στη συντήρηση και τις ζημιές του κεντρικού (με αέριο) θα είμαστε υποχρεωμένοι να συνεισφέρουμε; 

Νομίζω ότι ισχύει αυτό αν έμενε ο κεντρικός με πετρέλαιο. Στην περίπτωση που θα μπει και στον κεντρικό αέριο, ισχύει το ίδιο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπει και στον κεντρικο αεριο δεν μπορειτε να βαλετε και αυτόνομους κανονικα.Εφοσον λειτουργει  και η κεντρικη συμμετέχουν ολοι ανεξαίρετος στη συντηρηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, SPYRER_007 είπε

Αν μπει και στον κεντρικο αεριο δεν μπορειτε να βαλετε και αυτόνομους κανονικα.

Θα ήθελα να σε ρωτήσω από που ακριβώς προκύπτει το συγκεκριμένο. Αναφέρεσαι σε κάποιο νόμο; Υπόψιν, μιλάω για πολυκατοικία με αυτόνομη θέρμανση πετρελαίου, δηλαδη κεντρικό καυστήρα μεν, με αυτόνομη θέρμανση σε κάθε διαμέρισμα δε (δηλαδή ύπαρξη αυτόνομου οριζόντιου δικτύου θέρμανσης που παίρνει από κουτί έξω από κάθε διαμέρισμα - στο κλιμακοστάσιο).
Αλλά και κεντρική θέρμανση να ήταν, δεν βρίσκω στο νόμο αυτό που αναφέρεις. Εκτός κι αν έχει βγει νεότερος νόμος από τον 4495/2017, ή καταλαβαίνω εγώ κάτι λάθος.

Εδώ αναλύεται ο νόμος του 2016 ( 4447/2016 )

https://www.newsbeast.gr/greece/arthro/2536122/erotisis-ke-apantisis-gia-tin-aftonomi-thermansi-stis-polikatikies-ke-ti-nomothesia

και ακολούθως ο 4495/2017 που κάλυψε τα όποια κενά υπήρχαν:

https://www.e-nomothesia.gr/law-news/oles-allages-gia-ten-autonome-thermanse.html

Επίσης από τη διευκρινιστική εγκύκλιο της ΠΟΜΙΔΑ προκύπτουν τα εξής:

 

Αναφορά σε κείμενο

ΔΕΝ πληροί τις προδιαγραφές του νέου νόμου η μετάβαση:

• Από κεντρικό σύστημα πετρελαίου σε ατομικό σύστημα πετρελαίου.
• Από κεντρικό σύστημα φυσικού αερίου σε ατομικό φυσικού αερίου, καθόσον η ατομική εγκατάσταση ουδέποτε μπορεί να θεωρηθεί ως αποδοτικότερη της κεντρικής-συλλογικής εγκατάστασης θέρμανσης ολόκληρου του κτιρίου, αφού όπως αναφέρεται ανωτέρω οδηγεί στην υποβάθμιση του βαθμού απόδοσης του λέβητα κεντρικής θερμάνσεως.
• Από κεντρικό σύστημα πετρελαίου ή αερίου σε οποιοδήποτε άλλο ατομικό σύστημα πλην τηλεθέρμανσης, γεωθερμίας και των νέων υψηλής απόδοσης αντλιών θερμότητας, όπως κλιματιστικά κλασσικού τύπου ή και inverter κ.λπ.

Αναφέρεται, λοιπόν, στην περίπτωση που ήδη έχει μπει / υπάρχει κεντρικό σύστημα φυσικού αερίου στην πολυκατοικία.
Στην περίπτωση της πολυκατοικίας μας δεν υπάρχει κεντρικό σύστημα φυσικού αερίου (ακόμα). Υπάρχει κεντρικό σύστημα πετρελαίου (με οριζόντιες - ανα διαμέρισμα αυτονομίες).

Από όλα τα παραπάνω, κι εφόσον θεωρήσουμε ότι η εγκύκλιος της ΠΟΜΙΔΑ είναι "υποχρεωτική" για όλους τους ιδιοκτήτες ακινήτων, εγώ αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι αν ήδη υπάρχει κεντρικό σύστημα φυσικού αερίου, δεν μπορείς μετά να πεις ότι εγώ τώρα θα πάω να αυτονομηθώ και να βάλω ατομικό λέβητα. Αν όμως αυτά γίνουν στο ίδιο χρονικό διάστημα εγκατάστασης (δηλαδή χ κάτοικοι επιλέγουν να συνδεθούν στον κεντρικό και y κάτοικοι αυτόνομοι από την αρχή), δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. 

Τέλος σε ό,τι αφορά την συντήρηση του κεντρικού καυστήρα, ισχύει αυτό που είπες, αλλά υπάρχει και το παραθυράκι του νόμου που λέει ότι ...
 

Αναφορά σε κείμενο

 ...για να αποδεσμευτεί οριστικά ο ενδιαφερόμενος από τα έξοδα συντήρησης της κεντρικής θέρμανσης θα πρέπει να λάβει την έγκριση του 51% της γενικής συνέλευσης της πολυκατοικίας.

πράγμα που προφανώς είναι και θέμα τύχης (να είναι περισσότεροι οι αυτονομημένοι), κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο νομοσ λεει οτι πρεπει να προκυπτει ενεργιακη αναβαθμιση του υπαρχον συστυματος θέρμανσης η αυτο να μην λειτουργει.

Δηλαδη αν η κεντρικη ειναι πετρελαιο Η δεν λειτουργει τοτε μπορείς να αυτονομηθείς χωρισ καμια εγκριση απο κανεναν βάζοντας αεριο.

Αν η κεντρικη ειναι  αεριο και λειτουργει δεν πας πουθενα.

Σε καθε περιπτωση αν τα βρειτε μεταξυ σας στην πολυκατοικια καλως

ΠΑΝΤΩΣ ΕΦΟΣΟΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ Η ΚΕΝΤΡΙΚΗ-ΑΥΤΟΝΟΜΗ  ΣΥΜΕΤΕΧΟΥΝ ΟΛΟΙ ΣΤΗ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΤΗΣ ΔΙΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΠΟΥ ΑΦΟΡΑ ΟΛΟΥΣ.

Που παλι βεβαια μπορει να συμφωνείστε  κατι αλλο αν τα βρίσκεται μεταξυ σας

Επεξ/σία από SPYRER_007
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Θέλω τα φώτα σας. Ο λέβητας αερίου βγήκε off. Πήρα γνώμες για ποια μάρκα να τοποθετήσω ώστε να τον αντικαταστήσω και πραγματικά δεν βγάζω άκρη. Μου πρότειναν navien (πρώτη φορά τον άκουσα), baxi, daikin και immergas. Όλοι είναι στην ίδια  τιμή (~1000€) με παρόμοια χαρακτηριστικά. Έχει κάποιος εμπειρία ή γνώση να με κατευθύνει στην πιο αξιόπιστη εταιρεία; Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Επεξ/σία από gianniskks
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H navien είναι η γνωστή από τους λέβητες πετρελαίου saturn. Γενικώς η εταιρεία μόνο σαν όνομα δεν λέει κάτι. Ένα premium μοντέλο φθηνότερης εταιρείας είναι συνήθως καλύτερο από ένα entry level ακριβότερης στα ίδια χρήματα. 

Προσπάθησε να ψωνίσεις λέβητα εταιρείας που έχει αντιπροσωπεία στην πόλη σου με επίσημο service και κάλυψη ανταλλακτικών. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...