Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση φυσικού αερίου


aggeliki :)

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, skiabox είπε

Το ότι πρέπει κάθε χειμώνα να ρυθμίζω το δοχείο διαστολής με επίσκεψη τεχνικού το έχουν όλοι οι λέβητες ή μόνο οι baxi;

oxi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 687
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

59 λεπτά πριν, skiabox είπε

Το ότι πρέπει κάθε χειμώνα να ρυθμίζω το δοχείο διαστολής με επίσκεψη τεχνικού το έχουν όλοι οι λέβητες ή μόνο οι baxi;

Επιβεβαιωνω πως οχι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, skiabox είπε

Γενικά το έχουν όλοι οι baxi αυτό το χαρακτηριστικό ή έχει γίνει κάποια παράλειψη στην εγκατάστασή μου;

Ευχαριστώ.

Πρωτη φορα το ακουω βασικα δεν μου εχει ξανατυχει απο να το ακουσω απο κανεναν.

Ισως και να μην ετυχε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Πρωτη φορα το ακουω βασικα δεν μου εχει ξανατυχει απο να το ακουσω απο κανεναν.

Ισως και να μην ετυχε.

Θα έρθει καινούριο άτομο για συντήρηση από εβδομάδα, οπότε θα τον ρωτήσω.

Ο προηγούμενος δεν έβγαζε μιλιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν εννοείς "ρύθμιση" τον έλεγχο και το φούσκωμα του δοχείου διαστολής, είναι σημαντικό κομμάτι της ετήσιας συντήρησης σε όλα τα συστήματα θέρμανσης. Όσοι το παραβλέπουν,  βαριούνται να το ελέγξουν ή έχουν μεσάνυχτα. 

Επεξ/σία από stelakis1914
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,
Εχω παρει καποιες προσφορες για φυσικο αεριο και ηθελα να ακουσω αποψεις.
Υπαρχει σημαντικη διαφορα στις τιμες μεταξυ Ariston και Buderus (ειναι οι μαρκες που μου εχουν προτεινει). Παιζει οντως ρολο η μαρκα? Γενικα πανω κατω τα ιδια χαρακτηριστικα ειδα. Επισης στο θεμα support πρεπει να ρωτησω/προσεξω κατι?

Θα ηθελα γνωμες παρακαλω,
Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/10/2020 στις 11:50 ΜΜ, stelakis1914 είπε

Αν εννοείς "ρύθμιση" τον έλεγχο και το φούσκωμα του δοχείου διαστολής, είναι σημαντικό κομμάτι της ετήσιας συντήρησης σε όλα τα συστήματα θέρμανσης. Όσοι το παραβλέπουν,  βαριούνται να το ελέγξουν ή έχουν μεσάνυχτα. 

Εγώ κάθε χειμώνα, αν δεν έρθει ο μάστορας να ισορροπήσει το μίγμα αέρα στο δοχείο διαστολής, με το που ανάψω καλοριφέρ σε 10 λεπτά έχει σταματήσει γιατί πάει η πίεση στο σύστημα στο 3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε λέβητα αερίου για να ανεβάζει πίεση 3 bar και να ανοίγει η βαλβίδα ασφαλείας, κάτι πηγαίνει στραβά. Αυτό μπορεί να οφείλεται σε υπερβολική πίεση του νερού που δίνεις στον λέβητα, σε μικρό ή υπερπιεσμένο δοχείο διαστολής αλλά και σε άλλους λόγους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, stelakis1914 είπε

Σε λέβητα αερίου για να ανεβάζει πίεση 3 bar και να ανοίγει η βαλβίδα ασφαλείας, κάτι πηγαίνει στραβά. Αυτό μπορεί να οφείλεται σε υπερβολική πίεση του νερού που δίνεις στον λέβητα, σε μικρό ή υπερπιεσμένο δοχείο διαστολής αλλά και σε άλλους λόγους. 

Το εσωτερικό δοχείο διαστολής είναι μικρό, σε καινούργιο λέβητα άδειασε στα τρία χρόνια (χωρίς σερβις). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, HERTHAN είπε

skiabox & stelakis κανονικα στο 1,5 bar δεν πρεπει να ειναι?

Σου προτείνει ο κατασκευαστής του λέβητα την πίεση για το εσωτερικό δοχείο διαστολής. Το δύσκολο όμως σε αυτό είναι να το απομονώσεις ώστε να πάρεις την σωστή τιμή πίεσης που έχει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα εσωτερικα δοχεια διαστολης που εχουν οι λεβητες ειναι ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ για τις διαστολες του ιδιου του λεβητα, οχι ολης της εγκαταστασης. ΠΑΝΤΑ πρεπει να μπαινει εξτρα δοχειο διαστολης για την εγκατασταση, και παντα αναλογου μεγεθους με την εγκατασταση. Το κοστος ειναι αστειο ετσι  κι αλλιως ... ενα 25λιτρο (μεγεθος για ενα τυπικο διαμερισμα 100τμ πχ) reflex που ειναι και καλα mercedes των δοχειων διαστολης κανει 30 ευρω

4 ώρες πριν, HERTHAN είπε

skiabox & stelakis κανονικα στο 1,5 bar δεν πρεπει να ειναι?

κανονικα η πιεση ειναι αναλογη του μανομετρικου της εγκαταστασης ... αν ειναι πχ λεβητας αεριου στο μπαλκονι στο ιδιο επιπεδο με τα σωματα μπορει να ειναι και 1 bar. Αν ο λεβητας ειναι στο υπογειο και τα σωματα 5  οροφους πανω μπορει να ειναι 2.5 bar.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...