Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση φυσικού αερίου


aggeliki :)

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 4/9/2020 στις 10:35 ΠΜ, Dantε είπε

Και που εισαι ακομα.

Δουλευω σε εταιρεια που κανουμε εγκαταστασεις θερμανσης και δε μπορω να βγαλω ακρη.

Περναει αεριο στο παραλληλο δρομο κατω απο το σπιτι μου.

Μαζεψα 550000 θερμιδες,γυρω στις 3 πολυκατοικιες και 20 διαμερισματα για να μας κανουν ενα Γ ,γυρω στα 130 μετρα και να παρουμε αεριο.

Και τι απαντανε οι θεοι?

Ε δεν ασχολουμαστε με τοσα λιγα μετρα,τουλαχιστον 2 τετραγωνα θα σκαψουμε,αρα μαζεψτε 1000000 θερμιδες.

Φυσικα δεν ασχοληθηκα,το εχω απο το 2011 με φιαλες και εγω.

Και περσι γκρινιαζανε πως τους κανανε μονο 1100 αιτησεις ολη τη χρονια.Τους πηγα μονος μου το 2% των ετησιων αιτησεων και μου ριξαν ακυρο.

Ε ειναι μλκες οι ανθρωποι.

Και μιλαω για περιοχη που πιανει Δημο Αθηναιων.

Καλησπέρα σε όλους, Χρόνια πολλά

Σε κτίριο του 1970 με πέντε διαμερίσματα στο οποίο επίκειται ανακαίνιση - ενεργειακή αναβάθμιση (τώρα έχει κεντρική θέρμανση με παλιό λέβητα), με σκοπό την επένδυση -ενοικίαση κ οχι ιδιοκατοικηση, θα ήθελα παρακαλώ τα φώτα σας στις κάτωθι απορίες (θα έχω φυσικά συναντήσεις με επαγγελματίες απλώς ήθελα να έχω μια πρώτη εικόνα):

1) Πρώτη μου επιλογή θα ήταν αυτόνομη εγκατάσταση λεβητών φυσικού αερίου, ΌΜΩΣ το δίκτυο δεν περνά από μπροστά ακόμη, είναι στα 50 μέτρα απόσταση στον ίδιο κ σε κάθετο δρόμο. Άραγε μπορεί να γίνει αίτηση κατασκευής δικτύου για αυτά τα 50 μ. και ΤΙ ΚΌΣΤΟΣ θα ειχε; Γνωρίζει κάποιος;

2) Αντλίες θερμότητας θα ήταν μια επιλογή όμως το κόστος τεράστιο νομίζω.

3) Θα μπορούσα να φτιάξω το εσωτερικό δίκτυο για μέσα κ να περιμένουμε να περάσει το δίκτυο... Για θέρμανση ως προσωρινή λύση κλιματιστικά;

Έχω κάπως μπερδευτεί κ θα εκτιμούσα μια γνώμη.

Ευχαριστώ πολύ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 687
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

10 ώρες πριν, triant_p είπε

Καλησπέρα σε όλους, Χρόνια πολλά

Σε κτίριο του 1970 με πέντε διαμερίσματα στο οποίο επίκειται ανακαίνιση - ενεργειακή αναβάθμιση (τώρα έχει κεντρική θέρμανση με παλιό λέβητα), με σκοπό την επένδυση -ενοικίαση κ οχι ιδιοκατοικηση, θα ήθελα παρακαλώ τα φώτα σας στις κάτωθι απορίες (θα έχω φυσικά συναντήσεις με επαγγελματίες απλώς ήθελα να έχω μια πρώτη εικόνα):

1) Πρώτη μου επιλογή θα ήταν αυτόνομη εγκατάσταση λεβητών φυσικού αερίου, ΌΜΩΣ το δίκτυο δεν περνά από μπροστά ακόμη, είναι στα 50 μέτρα απόσταση στον ίδιο κ σε κάθετο δρόμο. Άραγε μπορεί να γίνει αίτηση κατασκευής δικτύου για αυτά τα 50 μ. και ΤΙ ΚΌΣΤΟΣ θα ειχε; Γνωρίζει κάποιος;

2) Αντλίες θερμότητας θα ήταν μια επιλογή όμως το κόστος τεράστιο νομίζω.

3) Θα μπορούσα να φτιάξω το εσωτερικό δίκτυο για μέσα κ να περιμένουμε να περάσει το δίκτυο... Για θέρμανση ως προσωρινή λύση κλιματιστικά;

Έχω κάπως μπερδευτεί κ θα εκτιμούσα μια γνώμη.

Ευχαριστώ πολύ 

Σε παρόμοια φάση βρίσκομαι . 

Κάνεις αίτηση και γίνεται αυτοψία και εκτίμηση κόστους για το πόσο χρειάζεται .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, meletis_m είπε

Σε παρόμοια φάση βρίσκομαι . 

Κάνεις αίτηση και γίνεται αυτοψία και εκτίμηση κόστους για το πόσο χρειάζεται .

Εσύ έχεις κάνει ήδη αίτηση ε; Πόσο χρόνο θέλει για την απάντηση; Αν τυχόν έχεις κάποια εκτίμηση κόστους στείλε σε παρακαλώ να έχω μια ιδέα. Ευχαριστώ 

Επεξ/σία από triant_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για έναν πελάτη Μάλλον δύσκολο να γίνει επέκταση δικτύου. Ίσως θα πρέπει να μιλήσεις και με άλλους γείτονες αν ενδιαφέρονται να κάνετε πολλοί αίτηση μαζί 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, triant_p είπε

Εσύ έχεις κάνει ήδη αίτηση ε; Πόσο χρόνο θέλει για την απάντηση; Αν τυχόν έχεις κάποια εκτίμηση κόστους στείλε σε παρακαλώ να έχω μια ιδέα. Ευχαριστώ 

Οχι δε έχω κάνει αίτηση . Ψάχνω να βρω και άλλους ενδιαφερόμενους στις πολυκατοικίες . Η εκτίμηση κοστους είναι διαφορετική σε κάθε περίπτωση . Γιατι εμένα περνάει στο επόμενο στενό. Μπροστα σε εμένα δε περνάει , παρόλο που υπάρχουν πολυκατοικίες του 2007 που έχουν ήδη αναμονή για φ.α.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, triant_p είπε

Καλησπέρα σε όλους, Χρόνια πολλά

Σε κτίριο του 1970 με πέντε διαμερίσματα στο οποίο επίκειται ανακαίνιση - ενεργειακή αναβάθμιση (τώρα έχει κεντρική θέρμανση με παλιό λέβητα), με σκοπό την επένδυση -ενοικίαση κ οχι ιδιοκατοικηση, θα ήθελα παρακαλώ τα φώτα σας στις κάτωθι απορίες (θα έχω φυσικά συναντήσεις με επαγγελματίες απλώς ήθελα να έχω μια πρώτη εικόνα):

1) Πρώτη μου επιλογή θα ήταν αυτόνομη εγκατάσταση λεβητών φυσικού αερίου, ΌΜΩΣ το δίκτυο δεν περνά από μπροστά ακόμη, είναι στα 50 μέτρα απόσταση στον ίδιο κ σε κάθετο δρόμο. Άραγε μπορεί να γίνει αίτηση κατασκευής δικτύου για αυτά τα 50 μ. και ΤΙ ΚΌΣΤΟΣ θα ειχε; Γνωρίζει κάποιος;

2) Αντλίες θερμότητας θα ήταν μια επιλογή όμως το κόστος τεράστιο νομίζω.

3) Θα μπορούσα να φτιάξω το εσωτερικό δίκτυο για μέσα κ να περιμένουμε να περάσει το δίκτυο... Για θέρμανση ως προσωρινή λύση κλιματιστικά;

Έχω κάπως μπερδευτεί κ θα εκτιμούσα μια γνώμη.

Ευχαριστώ πολύ 

 

Διαβασε εδω...

https://www.thetoc.gr/oikonomia/best-of-internet/allazoun-ola-stin-oikodomi-teleionoun-oi-kaustires-petrelaiou-me-europaiki-entoli-upoxreotika-ta-fotoboltaika/

https://www.newmoney.gr/roh/palmos-oikonomias/energeia/skilakakis-giati-diochnoume-tous-kafstires-fisikou-aeriou-apo-tis-neodmites-polikatikies/

Καταργούνται σταδιακά οι λέβητες ορυκτών καυσίμων

Τα κράτη μέλη πρέπει να εγκρίνουν μέτρα για να απαλλαγούν τα συστήματα θέρμανσης από τις εκπομπές άνθρακα και να εγκαταλειφθούν σταδιακά τα ορυκτά καύσιμα στη θέρμανση και την ψύξη, με τους λέβητες ορυκτών καυσίμων να καταργούνται πλήρως έως το 2040. Από το 2025 θα απαγορεύονται οι επιδοτήσεις για αυτόνομους λέβητες ορυκτών καυσίμων. Θα μπορούν, ωστόσο, να συνεχίσουν να δίνονται οικονομικά κίνητρα για υβριδικά συστήματα θέρμανσης με σημαντικό μερίδιο ανανεώσιμης ενέργειας, όπως αυτά που συνδυάζουν λέβητα με ηλιακή θερμική εγκατάσταση ή με αντλία θερμότητας.

 

 

Επεξ/σία από takoulou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, takoulou είπε

 

Διαβασε εδω...

https://www.thetoc.gr/oikonomia/best-of-internet/allazoun-ola-stin-oikodomi-teleionoun-oi-kaustires-petrelaiou-me-europaiki-entoli-upoxreotika-ta-fotoboltaika/

https://www.newmoney.gr/roh/palmos-oikonomias/energeia/skilakakis-giati-diochnoume-tous-kafstires-fisikou-aeriou-apo-tis-neodmites-polikatikies/

Καταργούνται σταδιακά οι λέβητες ορυκτών καυσίμων

Τα κράτη μέλη πρέπει να εγκρίνουν μέτρα για να απαλλαγούν τα συστήματα θέρμανσης από τις εκπομπές άνθρακα και να εγκαταλειφθούν σταδιακά τα ορυκτά καύσιμα στη θέρμανση και την ψύξη, με τους λέβητες ορυκτών καυσίμων να καταργούνται πλήρως έως το 2040. Από το 2025 θα απαγορεύονται οι επιδοτήσεις για αυτόνομους λέβητες ορυκτών καυσίμων. Θα μπορούν, ωστόσο, να συνεχίσουν να δίνονται οικονομικά κίνητρα για υβριδικά συστήματα θέρμανσης με σημαντικό μερίδιο ανανεώσιμης ενέργειας, όπως αυτά που συνδυάζουν λέβητα με ηλιακή θερμική εγκατάσταση ή με αντλία θερμότητας.

 

 

Το έχω υπόψη μου, ωστόσο προβληματίζει το κόστος της αντλίας θερμότητας σε συνδυασμό με το ότι στην δική μου περίπτωση πρόκειται για ακίνητο εκμετάλλευσης κ οχι ιδιοκατοικησης..

Θα μου πεις αν το κόστος επέκτασης δικτύου πληρωθεί από την τσέπη μας κ είναι κοντά στα 5.000 κ πάνω, τότε αρχίζει κ έχει ενδιαφέρον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, takoulou είπε

 

Διαβασε εδω...

https://www.thetoc.gr/oikonomia/best-of-internet/allazoun-ola-stin-oikodomi-teleionoun-oi-kaustires-petrelaiou-me-europaiki-entoli-upoxreotika-ta-fotoboltaika/

https://www.newmoney.gr/roh/palmos-oikonomias/energeia/skilakakis-giati-diochnoume-tous-kafstires-fisikou-aeriou-apo-tis-neodmites-polikatikies/

Καταργούνται σταδιακά οι λέβητες ορυκτών καυσίμων

Τα κράτη μέλη πρέπει να εγκρίνουν μέτρα για να απαλλαγούν τα συστήματα θέρμανσης από τις εκπομπές άνθρακα και να εγκαταλειφθούν σταδιακά τα ορυκτά καύσιμα στη θέρμανση και την ψύξη, με τους λέβητες ορυκτών καυσίμων να καταργούνται πλήρως έως το 2040. Από το 2025 θα απαγορεύονται οι επιδοτήσεις για αυτόνομους λέβητες ορυκτών καυσίμων. Θα μπορούν, ωστόσο, να συνεχίσουν να δίνονται οικονομικά κίνητρα για υβριδικά συστήματα θέρμανσης με σημαντικό μερίδιο ανανεώσιμης ενέργειας, όπως αυτά που συνδυάζουν λέβητα με ηλιακή θερμική εγκατάσταση ή με αντλία θερμότητας.

 

 

Παρόλα αυτά συνεχίζονται οι επενδύσεις για επέκταση του δικτύου.

https://ypodomes.com/ependyseis-epektasis-fysikoy-aerioy-ypsoys-770-ekat-eyro-se-poies-perioches-tha-ftasei/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, meletis_m είπε

Kάνεις αίτηση και γίνεται αυτοψία και εκτίμηση κόστους για το πόσο χρειάζεται .

Που κανει καποιος τετοια αιτηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, vagos789 είπε

Που κανει καποιος τετοια αιτηση;

Εγώ που είμαι Αττική πήρα τηλέφωνο στη ΕΔΑ(Εταιρεία Διανομής Αερίου). Αίτηση δε έχω κάνει ακόμη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, meletis_m είπε

Εγώ που είμαι Αττική πήρα τηλέφωνο στη ΕΔΑ(Εταιρεία Διανομής Αερίου). Αίτηση δε έχω κάνει ακόμη 

Με ένα απλό τηλέφωνο ζήτησες εκτίμηση κόστους επέκτασης - κατασκευής δικτύου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, triant_p είπε

Με ένα απλό τηλέφωνο ζήτησες εκτίμηση κόστους επέκτασης - κατασκευής δικτύου?

Ρώτησα τη διαδικασία . Για να γίνει εκτίμηση κόστους γίνεται αίτηση και γίνεται επί τόπου αυτοψία και στο κτίριο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, meletis_m είπε

Ρώτησα τη διαδικασία . Για να γίνει εκτίμηση κόστους γίνεται αίτηση και γίνεται επί τόπου αυτοψία και στο κτίριο 

A ok. Σου ανέφεραν μήπως χρόνους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...