Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση φυσικού αερίου


aggeliki :)

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Maurikycli είπε

Κατά τη γνώμη μου, καλός ο χαλκοσωλήνας αλλά παρά-είναι μεγάλο το κόστος. Προσωπικά δεν θα επέμενα εκτός και αν μου περίσσευαν πολλά λεφτά αλλά πάλι δεν θα ήταν πρωτεύον θέμα.

Η ppr είναι μια αξιόπιστη λύση αρκεί να έχει πείρα και σοβαρότητα ο μάστορας (αυτό ισχύει για όλα τα υλικά).

Μη ξεχνάμε ότι ο χαλκός εντείνει τη λεγόμενη "ηλεκτρόλυση" και θα πρέπει να έχεις το νου σου στο ανόδιο  ώστε να το αλλάζεις με θρησκευτική ευλάβεια.

Εμένα ίδια τιμή μου είπε. Απλά με μπέρδεψαν που ο ένας λέει επακριβώς βάζω από τους καλούς σωλήνες τους χαλκοσωληνες όχι πλαστικουρα και ο άλλος πάλι επακριβώς βάζω τους εξελιγμένους ppr ο χαλκός πάγωσε πρόπερσι και τους βαζαν από τα παλιά χρόνια και για εμφάνιση 

Επεξ/σία από costacurta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 687
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 λεπτά πριν, costacurta είπε

Εμένα ίδια τιμή μου είπε. Απλά με μπέρδεψαν που ο ένας λέει επακριβώς βάζω από τους καλούς σωλήνες τους χαλκοσωληνες όχι πλαστικουρα και ο άλλος πάλι επακριβώς βάζω τους εξελιγμένους ppr ο χαλκός πάγωσε πρόπερσι και τους βαζαν από τα παλιά χρόνια και για εμφάνιση 

Α, ναι; Δεν το περίμενα αυτό.

Έτσι όπως το πάνε άμα ζητήσεις σιδηροσωλήνα θα σε χρεώσουν παραπάνω γιατί θα ζοριστούν στο κόψιμο-βίδωμα!

Βάλε παλιο-τουμπόραμα μεγάλης διατομής και άστους να κουρεύονται!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τεχνικά δεν έχω καταλάβει ποιοι σωλήνες είναι καλύτεροι. Μάλλον ιδανικότεροι στην αντοχή στο χρόνο στη διάβρωση κτλ. Έχω την εντύπωση ότι και οι μάστορες προσπαθούν να προτείνουν οποιο τους βολεύει. Είτε για λόγους ευκολίας εγκατάστασης είτε για οικονομικούς είτε απλά γιατι έχουν την δίκη τους αποψη και σωστά η λάθος έχουν κατασταλάξει σε αυτή. Αν υπάρχει κάνας υδραυλικός ας με πει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε πολυκατοικια 8 διαμερισματων του 2000+, εχουμε αυτονομια πετρελαιου με κεντρικο καυστηρα. Αν τολμησει κανενας να αναψει μονος του, του ερχεται 10 ευρω η ωρα, με αποτελεσμα πλεον πρακτικα να μην αναβει κανενας. Η πολυκατοικια εχει επισης ηλιακους συλλεκτες και κεντρικο boiler τριπλης ενεργειας. Πλεον ηρθε το ΦΑ στην περιοχη και πηραμε καποιες προτασεις για αυτονομια διαμερισματος. Ο μηχαναλογος μηχανικος της εταιριας που ηρθε φανηκε αρκετα αξιοπιστος και ενω παραδεχθηκε οτι 9 στις 10 εγκαταστασεις που κανει ειναι αυτονομιες, ειπε οτι στη δικια μας περιπτωση θα προτεινε να αλλαξουμε τον κεντρικο καυστηρα και το λεβητα με κοστος συνολικα ~7000 εναντι ~2.500*8 της αυτονομιας.

Υποστηριξε οτι οι συγχρονες εγκαταστασεις ΦΑ μπορουν να καινε σε μεταβλητη ενταση, ωστε να καιγεται μονο οσο ΦΑ χρειαζεται το διαμερισμα και ετσι να μην υπαρχει μεγαλη χρεωση/ωρα. Οταν τον ρωτησα αν οταν αναβει ενας θα πρεπει επισης να ζεσταινει την υπολοιπη οικοδομη,. ειπε οι εχει δει οτι οι σωληνες που ανεβαινουν απο τον καυστηρα στο υπογειο μεχρι τα κολλεκτερ σε καθε οροφο ειναι μονωμενοι, οποτε πρακτικα μιλαμε για απωλειες 3-5% σε σχεση με το αν υπηρχε αυτονομος καυστηρας.

Απ'οσο εχω διαβασει, φαινεται οι περισσοτεροι να συμφωνουν οτι αυτονομια με κεντρικο καυστηρα ειναι ασυμφορη, ακομα και με καυστηρα ΦΑ μεταβλητης εντασης. Ισχυει?

Επεξ/σία από panos4tw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αυτονομια με κεντρικο καυστηρα ειναι συμφερουσα οταν λειτουργειται ταυτοχρονα απο ολους,σε αυτη την περιπτωση ειναι μαλλον η πιο οικονομικη λυσηΑλλα επειδη δεν ζουμε στην ΕΣΣΔ,αυτο ειναι ψιλοαπιθανο να επιτευχθει,συν τα τεραστια προβληματα που δημιουργουνται οταν πχ ενας μονο κηρύξει σταση πληρωμων 

Το κοστος εγκαταστασης ειναι πραγματι πιο μικρο με κεντρικο λεβητα και αυτο ειναι κατι που αντικειμενικα θα μπορουσε να παιξει τον ρολο του στην αποφαση,παντως τα 2.500 ενιοτε μπορουν να δωθουν με ατοκες δοσεις (επισης θα μπορουσε να ειναι και λιγο μικροτερο απο 2.500,αναλογως το σπιτι και τον καυστηρα)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ηρθε σημερα ο μηχανικος(?) απο την εταιρια κατασκευης του δικτυου του φυσικου αεριου για να δει που θα μπει η παροχη και ο μετρητης για το 1 διαμερισμα μεχρι στιγμης (απο τα 8 της πολυκατοικιας) που θα μπει στο δικτυο. Αν και διαχειριστης, δεν ειχα ενημερωθεί για αυτο και ετυχε να πετυχω τον μηχανικο με την ιδιοκτητρια του διαμερισματος στο ισογειο.

 

Ο μηχανικος ισχυριζοταν οτι οι μετρητες πρεπει υποχρεωτικα να μπουν στον κοντινοτερο διαθεσιμο τοιχο, περιπου 3 μετρα απο την παροχη. Οταν του ζητησα να τους παμε λιγο πιο μεσα που υπαρχει πολυ ελευθερος στεγασμενος χωρος και δεν ειναι τοσο ορατοι απο την εισοδο της πολυκατοικιας, ειπε οτι δεν μπορει να υπαρχει τοσο μεγαλη αποσταση (7-10 μετρα, αναλογα που θα περασει ο σωληνας). Ισχυει κατι τετοιο? Μπορω να πιεσω να ερθουν πιο μεσα οι μετρητες? Δεν χρειαζεται καποιου ειδους γραπτη εγκριση απο τη διαχειριση της πολυκατοικιας για να τοποθετηθουν οι μετρητες σε κοινοχρηστο χωρο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/7/2020 στις 2:14 ΜΜ, panos4tw είπε

Σε πολυκατοικια 8 διαμερισματων του 2000+, εχουμε αυτονομια πετρελαιου με κεντρικο καυστηρα. Αν τολμησει κανενας να αναψει μονος του, του ερχεται 10 ευρω η ωρα, με αποτελεσμα πλεον πρακτικα να μην αναβει κανενας. Η πολυκατοικια εχει επισης ηλιακους συλλεκτες και κεντρικο boiler τριπλης ενεργειας. Πλεον ηρθε το ΦΑ στην περιοχη και πηραμε καποιες προτασεις για αυτονομια διαμερισματος. Ο μηχαναλογος μηχανικος της εταιριας που ηρθε φανηκε αρκετα αξιοπιστος και ενω παραδεχθηκε οτι 9 στις 10 εγκαταστασεις που κανει ειναι αυτονομιες, ειπε οτι στη δικια μας περιπτωση θα προτεινε να αλλαξουμε τον κεντρικο καυστηρα και το λεβητα με κοστος συνολικα ~7000 εναντι ~2.500*8 της αυτονομιας.

Υποστηριξε οτι οι συγχρονες εγκαταστασεις ΦΑ μπορουν να καινε σε μεταβλητη ενταση, ωστε να καιγεται μονο οσο ΦΑ χρειαζεται το διαμερισμα και ετσι να μην υπαρχει μεγαλη χρεωση/ωρα. Οταν τον ρωτησα αν οταν αναβει ενας θα πρεπει επισης να ζεσταινει την υπολοιπη οικοδομη,. ειπε οι εχει δει οτι οι σωληνες που ανεβαινουν απο τον καυστηρα στο υπογειο μεχρι τα κολλεκτερ σε καθε οροφο ειναι μονωμενοι, οποτε πρακτικα μιλαμε για απωλειες 3-5% σε σχεση με το αν υπηρχε αυτονομος καυστηρας.

Απ'οσο εχω διαβασει, φαινεται οι περισσοτεροι να συμφωνουν οτι αυτονομια με κεντρικο καυστηρα ειναι ασυμφορη, ακομα και με καυστηρα ΦΑ μεταβλητης εντασης. Ισχυει?

Σε νοιώθω πραγματικά.

Με κεντρικό λέβητα και με φυσικό αέριο παρακαλώ (είχαμε αλλάξει τον καυστήρα) ερχόταν 10 ευρώ η ώρα η θέρμανση.

Τώρα με ατομικό λέβητα φυσικού αερίου από τα 10 ευρώ πήγαμε στα 20 λεπτά η ώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/7/2020 στις 2:14 ΜΜ, panos4tw είπε

Σε πολυκατοικια 8 διαμερισματων του 2000+, εχουμε αυτονομια πετρελαιου με κεντρικο καυστηρα. Αν τολμησει κανενας να αναψει μονος του, του ερχεται 10 ευρω η ωρα, με αποτελεσμα πλεον πρακτικα να μην αναβει κανενας. Η πολυκατοικια εχει επισης ηλιακους συλλεκτες και κεντρικο boiler τριπλης ενεργειας. Πλεον ηρθε το ΦΑ στην περιοχη και πηραμε καποιες προτασεις για αυτονομια διαμερισματος. Ο μηχαναλογος μηχανικος της εταιριας που ηρθε φανηκε αρκετα αξιοπιστος και ενω παραδεχθηκε οτι 9 στις 10 εγκαταστασεις που κανει ειναι αυτονομιες, ειπε οτι στη δικια μας περιπτωση θα προτεινε να αλλαξουμε τον κεντρικο καυστηρα και το λεβητα με κοστος συνολικα ~7000 εναντι ~2.500*8 της αυτονομιας.

Υποστηριξε οτι οι συγχρονες εγκαταστασεις ΦΑ μπορουν να καινε σε μεταβλητη ενταση, ωστε να καιγεται μονο οσο ΦΑ χρειαζεται το διαμερισμα και ετσι να μην υπαρχει μεγαλη χρεωση/ωρα. Οταν τον ρωτησα αν οταν αναβει ενας θα πρεπει επισης να ζεσταινει την υπολοιπη οικοδομη,. ειπε οι εχει δει οτι οι σωληνες που ανεβαινουν απο τον καυστηρα στο υπογειο μεχρι τα κολλεκτερ σε καθε οροφο ειναι μονωμενοι, οποτε πρακτικα μιλαμε για απωλειες 3-5% σε σχεση με το αν υπηρχε αυτονομος καυστηρας.

Απ'οσο εχω διαβασει, φαινεται οι περισσοτεροι να συμφωνουν οτι αυτονομια με κεντρικο καυστηρα ειναι ασυμφορη, ακομα και με καυστηρα ΦΑ μεταβλητης εντασης. Ισχυει?

μακρυά από κεντρικό καυστήρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

εχει κανένας εμπειρία με εγκατάσταση φυσικού αερίου κι αντί να είναι στο δίκτυο, να τροφοδοτεί με φιάλες υγραερίου;
Από θέματα ασφάλειας, κόστους και γενικότερα εγκατάστασης... καθώς αν υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο νομικό πλαίσιο ή προδιαγραφές.

προφανως ρωτάω γιατι το σκέφτομαι για εξοχικό που δεν υπάρχει δίκτυο φυσικού αερίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, DTInfinity είπε

Καλημέρα,

εχει κανένας εμπειρία με εγκατάσταση φυσικού αερίου κι αντί να είναι στο δίκτυο, να τροφοδοτεί με φιάλες υγραερίου;
Από θέματα ασφάλειας, κόστους και γενικότερα εγκατάστασης... καθώς αν υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο νομικό πλαίσιο ή προδιαγραφές.

προφανως ρωτάω γιατι το σκέφτομαι για εξοχικό που δεν υπάρχει δίκτυο φυσικού αερίου.

Θα με ενδιέφερε κι εμένα αυτό, αν γνωρίζει κάποιος.

Το μόνο που έχω διαβάσει είναι ότι αν περάσουν φυσικό αέριο από τον δρόμο, μετα είναι εύκολη και οικονομική η σύνδεση του γλιτώνεις τις φιάλες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν θα παει παντου το φυσικο αεριο

Μιλαμε για επενδυση με σωληνες κτλ,δεν θα παει και στο τελευταιο εξοχικο προφανως,ακομα και μεσα στον αστικο ιστο δεν θα παει παντου

Τωρα το να εχει καποιος υγραεριο....δεν θα το συστηνα.Και σε περιπτωση ατυχηματος θεωρω οτι ο ιδιοκτητης που δεν θα τα κανει ολα τυπικα και νομιμα, θα βρεθει κατηγορουμενος (για φωτια,για βλαβες σε αλλα δικτυα και σπιτια κτλ) και ισως και ακαλυπτος ασφαλιστικα 

Αναφορά σε κείμενο

Ο χώρος που μπορείς να εγκαταστήσεις την κεντρική θέρμανση του υγραερίου έχει αρκετούς περιορισμούς. Για την εγκατάσταση δεξαμενής υγραερίου στο σπίτι χρειάζεται ελεύθερος χώρος τουλάχιστον 3 μέτρα, γύρω από την δεξαμενή. Είναι πολύ σημαντικό, για λόγους ασφαλείας, ο χώρος αυτός θα πρέπει να είναι μακριά από τις εστίες ανάφλεξης και να έχει καλό εξαερισμό. Αντίθετα με άλλου είδους καυσίμων θέρμανσης, για το υγραέριο ο χώρος του υπογείου δεν ενδείκνυται. 

 

Επεξ/σία από vagos789
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να βάλεις υγραέριο σε εξοχικό, πρέπει να πληροί συγκεκριμένες προδιαγραφές (νομίζω μακρυά από κτίσμα, με συγκεκριμένη βάση, συγκεκριμένη δεξαμενή κλπ κλπ). Πρέπει να έχει αναφερθεί στο παρόν νήμα παλαιότερα. 

Αν είναι για βουνό, άρα το θες για χειμώνα και για θέρμανση, ίσως αξίζει. Αλλιώς, δες μήπως αξίζει το κλιματιστικό για να έχεις και ψύξη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, csontheline είπε

Για να βάλεις υγραέριο σε εξοχικό, πρέπει να πληροί συγκεκριμένες προδιαγραφές (νομίζω μακρυά από κτίσμα, με συγκεκριμένη βάση, συγκεκριμένη δεξαμενή κλπ κλπ). Πρέπει να έχει αναφερθεί στο παρόν νήμα παλαιότερα. 

Αν είναι για βουνό, άρα το θες για χειμώνα και για θέρμανση, ίσως αξίζει. Αλλιώς, δες μήπως αξίζει το κλιματιστικό για να έχεις και ψύξη. 

Δηλαδή κάτι πατέντες με φιάλες συνδεμένες μέχρι 100kg δεν παίζουν νόμιμα;

 Γιατί είδα στο Ίντερνετ που τις βάζουν μέσα σε κάτι ερμάρια κάτω από το λέβητα. 
Δεν ξέρω βέβαια τι κινδύνους έχει αυτό... αλλά και πόσες μέρες μπορεί να κρατήσουν μέχρι να τις αλλάξεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά καλημέρα.
Έχει κανείς άποψη γι' αυτό τον λέβητα;  Ferroli BLUEHELIX PRIMA 24 C

https://www.ferroli.com/int/products/boilers-residential/bluehelix-prima-24-c

http://www.liakosenergy.gr/προϊόν/ferroli-prima/

Σπίτι (το πατρικό μου) 120 τ.μ., με αυτόνομη θέρμανση πετρελαίου στο κεντρικό καυστήρα τώρα (ο οποίος είχε αλλαχτεί πριν χρόνια για να παίρνει και αέριο), κάποιοι θα βάλουμε αυτόνομα λεβητάκια. 2400 € η προσφορά που έχουμε πάρει. Στο σπίτι υπάρχει και ηλιακός.

Επεξ/σία από stark
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικότερα ειναι απαράδεκτοι στο φυσικό αέριο. Αφου κάποτε πέρασαν σωλήνες ακόμα και από άδεια οικόπεδα, τους παρακαλάμε εδω και χρόνια να περάσουν απο ΤΕΤΡΑΓΩΝΑ, που δεν έσκαψαν τοτε επειδη πιθανον ξεχάστηκαν και μας λένε οτι δεν μπορουν παρά μονο να βρεθουν 20 συμβόλαια πχ.

3 χρόνια ειμαστε 6 άτομα που έχουμε κάνει αίτηση από μια γειτονιά, μας απαντουν οτι δεν υπάρχει περίπτωση με τοσο λιγους να κάνουν επέκταση 100 μέτρων (τόσο χρειάζεται).

Εκ των πραγμάτων χρησιμοποιούμε ατομικο λέβητα με παροχή απο φυάλες υγραερίου. Θέλει βέβαια συγκεκριμένες προδιαγραφές όπως έχω ξαναγράψει, αλλά ειναι προτιμότερο να αλλάζεις μια 25άρα 1 φορά την εβδομάδα στα μεγάλα κρύα, παρά ξεπαγιάζεις. Και ειναι και παμφθηνα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...